10 nenáročných kobercových rostlin na zahradu: nádhera!

Zahrada je to, čím se každý z nás chce chlubit. Staráme se o ni, zaléváme a zastřiháváme. Snažíme se, aby vypadala dokonale a mnohdy trávíme hodiny přemýšlením, jakou rostlinu zvolit, aby skvěle doplňovala celkový vzhled. Pro rozlehlejší zahrady je vhodné využít i kobercové rostliny.

Výhody kobercových rostlin

  • náhrada trávníku – kobercové rostliny se hodí do míst, kde by trávník mohl většinu roku vypadat nepěkně nebo zanedbaně.
  • nenáročnost – zatímco o trávník je potřeba se starat, pravidelně ho přihnojovat, přisazovat a sekat, kobercové rostliny jen zasadíte a čekáte, než se rozrostou. Některé můžete během roku zastřihnout, tím však jen podpoříte jejich růst, nutné to tedy není.
  • okrasa – trávník je jen zelenou pokrývkou hlíny. Tyto půdopokryvné rostliny pravidelně vykvétají v mnoha různých barvách a velikostech, takže nejenže vám pokryjí velkou plochu, ale také vytvoří krásu.
  • vhodné do skalek – mnohé druhy se hodí i do skalek, kde by se tráva neuchytila. Pokrývají kameny a uchytí se v místech, kde by se jiné rostliny uchytit nemusely.
  • zabránění růstu plevele – protože jsou kobercové rostliny velmi husté, zabraňují prorůstání plevele. Je to velkou výhodou, protože zatímco u běžné trávy byste tento museli složitě řešit, tady se mu zcela vyhnete.

1) Úrazník šídlovitý

Jako první si představíme úrazník, skvělou trvalku s nádherně kvetoucími květy. Dorůstá se zhruba jen deseti centimetrů a díky tomu, že jeho mrazuvzdornost dosahuje až minus pětadvaceti stupňů, se skvěle hodí do zahrad v našem mírném pásmu. Výsadba je nejlepší do skalek nebo mezi kameny a do písčité půdy, která by neměla být suchá, vyžaduje nejméně polovlhkou hlínu, na slunné místo. Od května do srpna vykvétá bílými květy.

2) Tavolník poléhavý

Další, bíle kvetoucí kobercovou rostlinou je tavolík poléhavý. Původem je z Alp, především v oblasti Tyrostka a severní tehdejší Jugoslávie. Může dorůstat až dvaceti centimetrů, proto se řadí spíše do nízkých keřů, a protože se odnožuje, rozrůstá se velmi do šířky. Během května a června se na tavolníku objevují drobné bílé květy. Vyžaduje slunné místo a přinejmenším během zakořenění časté zalévání.

3) Čistec vlnatý

Čistec je poměrně vyšší trvalka než dvě předchozí, dorůstá se až čtyřiceti centimetrů. Vytváří husté, rychle se rozrůstající porosty tvořené z plstnatých, stříbrně až šedozeleně zbarvených listů. Jsou na dotek velmi hebké, proto se občas nazývají zaječí uši. Od června do srpna vykvétá vysokými, drobnými květy fialové barvy. Je nenáročný, růst podpoříte slunným místem a sušší, dobře propustnou půdou, dočasně snese i vlhko. V zahradách je velmi oblíbený, protože na svou vůni a květy láká motýly a včely.

4) Skalník poléhavý

Skalník poláhavý je nenáročná rostlina. K dobrému růstu potřebuje slunné nebo polostinné místo se suchou, případně polosuchou zeminou. Dorůstá se přibližně do deseti centimetrů. Čistě bílými květy vykvétá během května a června, z květů se poté stanou červené plody. Ty navzdory své barvě nejsou jedovaté.

5) Skalník drobnolistý

Přestože se skalník drobnolistý může dorůstat i osmdesáti centimetrů, řadí se mezi kobercové rostliny díky svým dlouhým výhonkům, které pokrývají tuhé, drobné lístky. Během května a června obrůstá květy, které se během října mění na červené kulaté plody. Ty se objevují v hojném počtu, takže je tento skalník velmi dekorativní. Upřednostňuje slunné stanoviště v propustné půdě, jinak ale není náročný. Hodí se i do skalek, kde by se jiné dřeviny nemusely uchytit.

6) Barvínek menší

Barvínek je nenáročná půdopokryvná, stálezelená rostlina. Dorůstá se zhruba patnácti až dvaceti centimetrů a k pěstování je nenáročný, protože snese od stínného až po slunné stanoviště, a nejraději má vlhkou půdu. Má velmi dlouho dobu kvetení, od dubna do září, a jeho květy mají modrou či fialovou barvu. Oblíbený je díky tomu, že skvěle zakrývá nevzhledné svahy, dokonale vyplňuje skalky.

7) Zběhovec plazivý

Další z řady kobercových rostlin vhodných do zahrad je zběhovec. Má výšku od deseti do dvaceti centimetrů a hojně se plazí do šířky. Má vzpřímené ochlupené lístky hnědozelené až vínové barvy. Od května do července se objevují fialové květy hluchavkovitého tvaru. Nepatří mezi náročné trvalky, dařit se mu bude na stinném vlhčím místě a vysazuje se do skalek nebo jako náhražka trávníku.

8) Bergénie srdčitá

Bergénie je vyšší plazivá rostlina, která se do šíře rozšiřuje pomocí tlustého oddenku. Vytváří tlusté kožovité listy, které vytrvají na rostlině i přes zimu. Od března do června kvete bílými až růžovými kvítky, které jsou uspořádány v hustém květenství. Hodí se na slunce do přiměřeně vlhké půdy. Často se kromě k půdpokryvnému účelu sází i do blízkosti vodních ploch nebo jako ohraničení záhonů.

9) Hluchavka skvrnitá

Tento druh hluchavky se dorůstá výšky zhruba dvaceti centimetrů a je oblíbená zvláště pro své zvláštně zbarvené zoubkovaté listy, které vynikají zvláště po odkvětu. Mají zelenou barvu s výrazným žlutobílým pruhem uprostřed. Květy se objevují během května až července a mají fialovou barvu. Rychle se rozrůstá, takže se skvěle hodí jako nenáročná kobercová rostlina. Dařit se jí bude na stinném nebo polostinném místě, na slunci by se mohla spálit. Půdu vyžadují vlhkou a dobře propustnou, v zimě je vhodné udržovat ji mimo vlhko (například pomocí zákrytů). Pokud během léta hluchavku zastřihnete, podpoříte růst nových listů.

10) Vrba síťnatá

Tento druh rostliny všechny překvapí nejspíš nejvíc. Když se řekne vrba, každý si představí dřeviny o velikostí od keřů až po vysoké stromy. Tento rod však zahrnuje zhruba 350 druhů, proto nás nemůže překvapit, že zahrnuje i nízké druhy. Jedním z nich je vrba síťnatá, která dorůstá výšky pět až osm centimetrů. Má tmavě zelené listy, které jsou na rubu spíše šedavé, a mají velmi výraznou žilnatinu. Existují dva základní druhy, obě jsou nenáročné a hodí se do spíše chladnějších míst (tedy například do vysoce položených míst). Nejlépe se jí daří na vlhkých místech spíše v polostínu. Vhodný je i na skalky, skvěle obroste kameny.

Otázky a odpovědi

Proč zvolit kobercové rostliny?

Kobercové rostliny mají spoustu výhod. Jsou praktickou pokrývkou volného prostoru, mnohé druhy pokrývají i skalky, hustým porostem neproniká plevel a navíc nevyžadují žádnou zvláštní péči (na rozdíl od trávníku, který přinejmenším musíte sekat). Navíc každoročně vykvétají nádhernými květy.

Co se hodí do skalek?

Samozřejmě, i kobercové rostliny se hodí do skalek. Nejvíce zde vyniknou úrazník šídlovitý, skalník drobnolistý, barvínek menší, zběhovec plazivý nebo vrba síťnatá. Všechny tyto druhy skvěle pokryjí kameny a rostou i ve štěrbinách, kde by se jiné rostliny neuchytily.

Které kobercové rostliny jsou vhodné do stínu?

Většina rostlin z našeho výčtu se hodí na slunce. Je to logické, protože kobercové rostliny se rozrůstají do šíře a pokrývají velkou plochu, a málo kdo má většinu zahrady skrytou ve stínu. Právě mimo slunce se hodí barvínek menší, zběhovec plazivý nebo hluchavka skvrnitá.

Video

Zdroj

1, 2, 3

4.9/5 - (67 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu