10 tipů, jak se zbavit molů jednou pro vždy

Dospělí moli sami o sobě nepředstavují pro váš domov velkou hrozbu, ale jejich larvy se běžně živí tkaninami, zejména bavlnou a vlnou, a suchým zbožím, jako je chléb a těstoviny. To už může být velkou nepříjemností a zničit mnoho dobrého oblečení, potravin a dalších předmětů v domácnosti. Některým lidem mohou způsobit i zdravotní potíže. Existuje spousta možností, jak se molů zbavit, aby se ve vaší domácnosti už nikdy nerozmnožovali a nehlodali. Prozkoumejte 10 tipů, jak se zbavit molů jednou provždy.

1) Bojujte proti molům závěsnými sáčky

V sáčku, který můžete zavěsit kamkoli, kde máte oblečení nebo potraviny, smíchejte následující bylinky: levanduli, bobkový list, hřebíček, rozmarýn a tymián. Moli nesnášejí vůně těchto bylin. Esenciální oleje z těchto bylin můžete také zředit a nastříkat na oblečení a věci nebo použít difuzér s jednou či více kombinacemi těchto olejů. Výhodou je, že budete mít příjemně a hlavně přírodně provoněný domov.

2) Udržujte podlahy, koberce a lišty vysáté a utřené od prachu

Snažte se svůj domov uklízet vysavačem, prachovými utěrkami a ekologickými čisticími prostředky, abyste jej zbavili prachu a nečistot, které mohou do domu přilákat otravné moly. Nezapomeňte pravidelně vyprazdňovat obsah vysavače a prát prachové utěrky, aby se v nich nerozmnožovala a nevyvíjela vajíčka a larvy.

3) Nastražte pasti na moly

Pasti na moly jsou určeny k zachycení a usmrcení dospělých molů, čímž zabraňují jejich rozmnožování. Jedná se o kousky lepkavého papíru na mouchy pokryté feromony, které přitahují dospělé jedince. Moli, kteří na papíru přistanou, se nedokážou osvobodit a nakonec uhynou. Pasti na moly zavěste na místa, která mají tendenci moly přitahovat, například do skříní nebo kuchyňských úložných prostor.

4) Otestujte sílu cedrového dřeva

Kdysi byly naftalínové kuličky oblíbenou metodou, jak odradit moly ze skříní. Tyto malé kuličky obsahovaly pesticidy, jako je naftalen nebo paradichlorbenzen, které jsou dnes podle varování odborníků zdraví škodlivé. Dnes se doporučuje používat cedrové dřevo, protože vonný olej ve dřevě pomáhá odpuzovat moly. Věšáky vyrobené z tohoto dřeva mohou pomoci odradit moly od oblečení, ale člověk je musí každých několik měsíců lehce obrousit nebo znovu natřít cedrovým olejem, aby se obnovily jejich pesticidní vlastnosti.

5) Extrémní chlad nebo teplo

Vajíčka a larvy můr nemohou přežít při extrémně nízkých teplotách. Proto můžete zkusit zmrazit oblečení, které vykazuje známky poškození moly.

Oblečení uzavřete do sáčku na zip a zmrazte je na 24 hodin. Vajíčka a larvy molů nemohou přežít ani extrémně vysoké teploty. Zkontrolujte etikety na oblečení a ujistěte se, že je bezpečné prát a sušit oblečení při vysokých teplotách. Pokud je to možné, používejte nejvyšší nastavení teploty na pračce a sušičce. U oděvů, které nelze prát v pračce, může mít stejný ochranný účinek chemické čištění.

6) Skladujte oděvy efektivně

Abyste předešli napadení moly, pečlivě uzavřete veškeré oblečení, které nebudete pravidelně nosit, do vzduchotěsných sáčků, například vakuově uzavíratelných skladovacích sáčků. Snažte se také udržovat skříň chladnou, suchou a dobře větranou, abyste odradili moly od kladení vajíček.

7) Bílý ocet

Bílý ocet je přírodní čisticí prostředek, který mění pH povrchů, jichž se dotkne. Vajíčka molů a larvy vystavené působení bílého octa nemohou v kyselém prostředí přežít. Při používání bílého octa v domácnosti buďte opatrní, protože může poškodit některé povrchy, například kovy, kamenné desky a podlahy z tvrdého dřeva.

8) Zkontrolujte i vložky do polic

Papírové podložky pod police vyhoďte, protože se v nich mohou nacházet larvy nebo vajíčka molů a mohou být v podstatě jejich věčným hnízdem. Pokud máte plastové, lze je důkladně umýt a vydrhnout v mýdlové vodě. 

9) Umyjte všechny nádoby na potraviny

Opakovaně použitelné nádoby na potraviny pečlivě opláchněte, vydezinfikujte a poté důkladně umyjte, a to buď ručně, nebo v myčce na nádobí. Pokud vás zajímalo, jak zahubit larvy a vajíčka molů ve spíži – pak vás důkladné vyčištění nádob horkou mýdlovou vodou zbaví všech zbývajících škůdců, kteří nebyli vyhozeni spolu s napadenými potravinami. Jedná se o zásadní krok k likvidaci molů ve spíži, který nesmíte vynechat. Vajíčka molů ve spíži jsou drobná a lidské oko je snadno přehlédne!

10) Zabezpečte potraviny

Nezamořené potraviny by měly být uloženy do vzduchotěsně uzavřených nádob – plastových nádob na potraviny nebo skleněných nádob, jako jsou zavařovací sklenice. Takto lze účinně a dlouhodobě zabránit molům v přístupu k potravinám. Tento postup je důležitý zejména u obilovin, obilí, mouky , sušeného ovoce, ořechů a rýže, ale měli byste jej zvážit u všech potravin, které ještě nejsou v uzavřených plechovkách nebo nádobách.

Nejčastější dotazy

Zabíjí citron můry?

Moli jsou velmi citliví a nesnášejí vůni levandule nebo citronu. Tyto vůně moly a larvy molů však nezabíjí, pouze je odpuzuje.

Zabíjí voda můry?

Vajíčka molů, larvy i dospělé moly lze zničit při praní v horké vodě nebo při chemickém čištění.

Mohou mi moli ublížit?

Můry jsou obecně mírumilovná stvoření. Na člověka neútočí ani se mu nesnaží ublížit a drží se stranou. Na rozdíl od vos, pavouků nebo mravenců nekoušou ani neštípou. Způsobují však hospodářské škody a jejich výskyt v domě je jistě nepříjemný.

Video

Zdroj

1, 2, 3, 4

4.9/5 - (67 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu