10 zajímavosti o krtkovi obecném: fakta, která nejspíše nevíte

Krtci obývají Severní Ameriku, Evropu i Asii a žijí převážně pod zemí. Jejich válcovitá těla jsou pokryta sametem, mají malé oči a uši, redukované zadní končetiny a krátké svalnaté přední končetiny s velkými kopacími tlapkami. Tito tvorečkové jsou nesmírně zajímaví, a právě proto se v tomto článku zaměříme na 10 zajímavostí o krtkovi obecném, které jste s největší pravděpodobností nevěděli.

1) Krtci tráví většinu času hrabáním

Krtci tráví většinu času pod zemí, aby našli červy a hlístice, kterými se živí. Krtčí tunely často kopírují obrysy člověkem vytvořených objektů, jako jsou ploty a základy budov. Bylo zjištěno, že krtci kopou rychlostí až 5 metrů za hodinu. V pravidelných intervalech krtci přestávají hloubit tunely, aby vyhrnuli sypkou půdu nahoru a vytvořili krtince.

2) Krtci čichají stereofonně

Krtci patří mezi několik málo druhů, které mohou čichat stereofonně, což znamená, že každá nosní dírka čichá zvlášť. Proto dokážou okamžitě určit zdroj pachů a odhadnout jejich cestu. Schopnost stereofonního čichu je pro krtky obzvlášť užitečná, protože jim pomáhá při hledání potravy a ochraně před nebezpečím.

3) Krtci se živí pouze hmyzem

Krtci mají špatnou pověst, že se živí semeny a kořínky, přestože jsou hmyzožravci a normálně se rostlinnou hmotou neživí. Jiní požírači rostlin, například hraboši, využívají krtčí opuštěné lovecké chodby, proto jsou skutečnými pachateli. Krtci však mohou svými tunely ničit rostliny tím, že vytlačují jejich kořeny. Jako hmyzožravci získávají krtci sedmdesát až sto procent své denní potřeby kalorií z housenek, červů a hmyzu, kterým se živí. Aby krtci našli svou podzemní kořist, neustále vyhrabávají a zanechávají za sebou labyrint tunelů. Vyhrabávání potravy musí spotřebovat hodně energie, což by mohlo vysvětlovat krtkův nenasytný hlad.

4) Krtci jsou nejaktivnější po dešti

Denní a noční aktivita krtků je podobná. Ačkoli jsou krtci aktivní po celý rok, mohou svou aktivitu při hledání potravy snížit v období nadměrného horka nebo chladu. Aktivní jsou zejména po dešti nebo zavlažování, kdy je půda měkká a snadno se v ní hrabe.

5) Jeden krtek se může pohybovat až na ploše 27000 m²

Podzemní domov krtka tvoří rozsáhlá síť chodeb se specializovanými komůrkami na spaní, jídlo a potravu. Krtci jsou obligátní fosilní savci, což znamená, že musí žít a pást se v podzemních cestách. Z tohoto důvodu běžně ujdou skutečně dlouhou vzdálenost. Daří se jim v kypré, vlhké půdě na loukách, v sadech, na polích a v lesích, kde je dostatek stínu od okolních rostlin. 

6) Krtci mohou přežít dlouhou dobu pod zemí

Za chladného nebo suchého počasí se krtci často musí vydat hlouběji pod zem, aby našli vhodnou potravu. Krtčí hemoglobin je speciálně uzpůsoben tak, aby mohl fungovat v podmínkách s nízkým obsahem kyslíku a vysokým obsahem oxidu uhličitého, které se nacházejí v podzemí, a proto mohou pod zemí přežít dlouhou dobu.

7) Krtci jsou většinu času sami

Ve volné přírodě jsou krtci především samotáři, kteří se scházejí pouze za účelem rozmnožování. Pouze u krtka hvězdonosého bylo potvrzeno, že žije ve velkých skupinách zvaných kolonie. V porovnání s populacemi jiných druhů savců se hustota krtků může pohybovat od jednoho krtka na 24000 m² až po pět krtků na 4000 m².

8) Navzdory svému vzhledu nejsou krtci hlodavci

K překvapení mnohých nejsou krtci hlodavci, ale hmyzožravci. I když vypadají jako myši nebo krysy, krtci jsou ve skutečnosti úplně jiný druh savců. Pokud jde o pojídání hmyzu, jsou spíše příbuzní netopýrům. Savec, který se specializuje na konzumaci hmyzu, se nazývá hmyzožravec. Jsou to malá zvířátka, která se téměř celý život zahrabávají pod zem a při svém nekonečném hledání potravy pustoší obytné zahrady a trávníky.

9) Krtčí sliny jsou jedovaté

Jed ve slinách krtků paralyzuje červy, takže je krtek může sbírat a ukládat jako potravu. Aby se krtek dostal k nečistotám z žížalího žaludku, může žížalu předními tlapami rozmáčknout, než ji sní.

10) Slepý jako krtek? Ne tak docela

Na rozdíl od toho, co si možná myslíte, krtci ve skutečnosti nejsou slepí. Mají sice velmi malé oči a špatně vidí, ale přesto trochu vidí. Krtci jsou barvoslepí a při pohybu se spoléhají na speciální chloupky na zádech a také na fantastickou paměť své rozsáhlé sítě tunelů.  Jejich srst navíc pohodlně leží v obou směrech, takže se mohou rychle pohybovat svými tunely dopředu i dozadu.

Nejčastější dotazy

Jak dlouho žije krtek?

Krtek se dožívá věku zhruba 6 let.

Kolik mláďat může mít krtek?

Krtci rodí v podzemí na jaře jeden vrh, obvykle se v něm narodí dvě až osm mláďat. Mláďata krtků zůstávají v hnízdě asi jeden měsíc, než odejdou za potravou do tunelů. Bylo by neobvyklé najít velmi mladého krtka mimo jeho podzemní hnízdo, pokud hnízdo nebylo narušeno. (Zdroj)

Mají krtci zuby?

Krtci nejsou hlodavci a nemají charakteristické znaky hlodavců, jako jsou velké a ostré přední zuby. Mají spíše ostré, špičaté zuby (jako kočka), které slouží k chytání a pojídání housenek a žížal. 

Video

Zdroj

1, 2, 3

4.9/5 - (67 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu