10 nejlepších pokojových rostlin do ložnice

Rostliny dokážou v ložnici udělat víc užitku, než jen vnést do interiéru svěží zelenou barvu. Kromě toho umí vyčistit vzduch a vytvořit klidnou atmosféru, která podporuje zdravý spánek. Některé pokojové rostliny jsou do ložnice vhodnější než jiné. Podívejte se na 10 nejlepších pokojových rostlin do ložnice, které vám změní život k lepšímu.

1) Ledviník ztepilý

Koupit v online zahradnictví →

Ledviník ztepilý je levnou pokojovou rostlinou svým vzhledem připomínající kapradiny a její třepotavé a obloukovité listy vypadají vždy krásně. Pořiďte si jich do ložnice víc a místnost bude připomínat džungli. Ledviník ztepilý potřebuje chladné místo s vysokou vlhkostí a nepřímým světlem – a proto se hodí do ložnice, která by měla být chladnější než ostatní místnosti.

2) Levandule 

Koupit v online zahradnictví →

Obvykle se o ní neuvažuje jako o pokojové rostlině, ale levandule může ve správných podmínkách přežít i v interiéru. Kromě toho, že levandule čistí vzduch, přinese do ložnice také aromaterapeutické účinky. Vdechování levandulového esenciálního oleje může snížit krevní tlak a srdeční tep. Než se tedy vydáte do říše snů, přivoňte si na chvíli k levanduli. A jak se o levanduli nejlépe starat? Každý den jí dopřejte několik hodin jasného přímého světla, nejlépe na okně orientovaném na jih, a zalévejte, když je půda mírně suchá. Nepřelévejte ji, jinak rostlina uhnije.

3) Dračinec

Koupit v online zahradnictví →

Rostlina jménem dračinec dokáže perfektně pročistit vzduch. Jedná se o snadno pěstovatelné rostliny s dlouhými řemenovitými listy, z nichž některé mají krásné červené znaky. Dračinec má více odrůd, můžete si tedy vybrat podle toho, která se vám bude nejvíce líbit. Všechny však vyžadují podobné podmínky pro optimální růst: mírné až jasné nepřímé světlo a mírně vlhkou půdu.

4) Difenbachie

Koupit v online zahradnictví →

Tato rostlina má nádherné, křiklavé listy, ale obsahuje šťávu s krystalky, které mohou dráždit sliznice. Pokud tedy máte domácího mazlíčka, který rád žvýká zeleň, doporučujeme difenbachii vynechat. Jinak je to obecně bezstarostná rostlina do ložnice. Diefenbachie totiž potřebuje pouze mírné množství filtrovaného světla. Půdu je potřeba udržovat mírně vlhkou, ale nikdy ne přemokřenou.

5) Tchýnin jazyk (hadí rostlina)

Koupit v online zahradnictví →

Tato rostlina, známá jako tchýnin jazyk nebo hadí rostlina, pochází ze západní Afriky. Je optimální volbou do ložnice, protože nejenže čistí vzduch, ale je také jednou z mála pokojových rostlin, které v noci přeměňují oxid uhličitý na kyslík, což většina pokojových rostlin dělá pouze přes den.Tato krásná stálezelená rostlina má dlouhé, tuhé a svislé listy, které jsou tmavě zelené s nápadnými světle zelenými pruhy. Tchýnin jazyk je velmi nenáročný na pěstování a vyžaduje jasné, ale nepřímé světlo.

6) Gardénie

Koupit v online zahradnictví →

Gardénie je o něco náročnější na údržbu než ostatní rostliny z tohoto seznamu, ale zvýšená péče se vám rozhodně vyplatí. Tyto rostliny kvetou nádhernými a voňavými květy, které jsou oblíbenou volbou do ložnice. Gardénie vám může pomoci zmírnit úzkost a dosáhnout kvalitnějšího spánku. Dbejte na to, abyste ji umístili na jasné nepřímé sluneční světlo a udržovali půdu neustále vlhkou, suchou půdu snáší špatně. Gardénii zalévejte každý týden.

7) Areka

Koupit v online zahradnictví →

Areka je půvabná pokojová palma pocházející z Madagaskaru, která dodá eleganci každé místnosti. Ze základny vyrůstají četné stonky, které vytvářejí půvabné obloukovité listy, jež trochu připomínají bambus. Tato rostlina se pyšní schopností čistit vzduch a odstraňovat škodlivé toxiny, jako je benzen, formaldehyd a trichlorethylen. Areka je jednou z nejlepších rostlin pro odstraňování oxidu uhličitého ze vzduchu. Tyto palmy rostou nejlépe na jasném nepřímém světle, pokud je jejich půda udržována rovnoměrně vlhká.

8) Aloe Vera

Koupit v online zahradnictví →

Aloe Vera je velmi známou rostlinou, která v noci uvolňuje kyslík, takže je ideální pro prostředí, ve kterém spíte. Je to také jedna z nejjednodušších rostlin na péči, protože snese i nějaké to zanedbání – to znamená, že ji můžete tři týdny nezalévat a bude v pořádku. Když to přeženete s vodou, na listech se objevují tzv. nasáklé skvrny, které vypadají rozmočené a měkké. Vypadá to, jako by se celý list nasytil vodou a pak se změnil v kaši. Aloe vera je jednou z těch rostlin, které mají spoustu využití, jako je zmírnění popálenin, posílení imunitního systému (díky antioxidantům obsaženým v aloe) a díky svým uklidňujícím vlastnostem pomáhá usnout. Aby rostlina aloe vera zůstala zdravá, udržujte ji na slunném místě. 

9) Toulcovka

Koupit v online zahradnictví →

Toulcovka je jednou z nejtrvalejších a nejoblíbenějších pokojových rostlin do ložnice. Pochází ze Střední Ameriky, je zvyklá na teplé a vlhké prostředí a je ideální pro pěstování ve světlé místnosti. Toulcovka se snadno pěstuje a je poměrně bezproblémová. Pěstujte ji na světlém místě mimo dosah přímého slunečního světla. Pravidelně zalévejte, půdu udržujte vlhkou, ale ne mokrou. Na jaře a v létě hnojte jednou za čtrnáct dní tekutou výživou pro pokojové rostliny. Odstraňujte odkvetlé květy a pravidelně oprašujte nebo otírejte listy, abyste zajistili jejich dobrou fotosyntézu. V suchých místnostech může být nutné listy občas zamlžit, aby se zvýšila vlhkost vzduchu. Pokud má toulcovka nedostatek vody, začne vadnout, ale po zalití se opět rychle vzpamatuje. Pokud má vaše ložnice okno, umístěním toulcovky poblíž zvýšíte produkci bílých květů, které vydrží několik týdnů. 

10) Šplhavník

Koupit v online zahradnictví →

Šplhavník neboli ďáblův břečťan je na pěstování pravděpodobně nejjednodušší pokojová rostlina. Má lesklé listy ve tvaru srdce a pnoucí stonky, které mohou dorůst délky až několika metrů. Pochází z tropických ostrovů Francouzské Polynésie v jižním Pacifiku a dnes ho lze najít po celém světě jako atraktivní pokojovou rostlinu, o kterou se snadno pečuje. Díky své popínavé povaze se skvěle hodí do závěsných košů, na police nebo na stěny. Šplhavník dává přednost mírnému až jasnému světlu a ve zalévání preferuje až po tom, co jeho půda řádně proschne.


Doporučujeme:


Často kladené dotazy:

Je bezpečné mít pokojové rostliny v ložnici?

Při správném výběru rostlin je pěstování pokojových rostlin v ložnici zcela bezpečné. Některé rostliny také uvolňují relaxační a uklidňující éterické oleje, které nám pomáhají rychleji usnout a spát hluboce, takže jsou vynikajícími pokojovými rostlinami do ložnice. 

Proč mít v ložnici rostliny?

Ložnice s rostlinami je mnohem lepší než bez nich. Pomáhají čistit vzduch, odbourávají stres, podporují vaši kreativitu a mnoho dalšího. Lidé často zapomínají, jak důležitý je čerstvý vzduch. Mít v ložnici rostliny vám pomůže zbavit se toxických plynů, protože důkladně filtrují vzduch.

Která rostlina dodává kyslík 24 hodin?

Mezi rostliny, které uvolňují kyslík 24 h denně patří aloe vera, fíkovník posvátný, tchýnin jazyk nebo areka.

Videa

Zdroj

1, 2, 3

4.9/5 - (67 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu