10 nejlepších pokojových rostlin do stínu

Mnoho pokojových rostlin si vystačí s pár paprsky slunce a pak spokojeně rostou ve stínu. Pokud nemáte v domě či bytě příliš světla a bojíte se, že by se u vás rostlinám nedařilo, pořiďte si pokojové rostliny do stínu! Věřte, že těm se u vás bude líbit. Přímé sluneční světlo může těmto rostlinám spíše uškodit než prospět, protože na nevhodném místě mohou trpět spálením listů nebo vadnutím. Nevíte, jaké rostliny to jsou? Tak se mrkněte na 10 nejlepších pokojových rostlin do stínu.

1) Kalátea 

Koupit v online zahradnictví →

Kalátea, pěstovaná pro své pestře vzorované listy, má na slunci tendenci usychat, a proto jí vyhovuje stinné místo. Na sluníčku by se jí až tolik nelíbilo. Díky své nápadné kráse se jedná o velmi oblíbenou a běžnou pokojovou rostlinu. Je to stálezelená trvalka, která se často pěstuje v závěsných koších. Jelikož roste pomalu, nemusíte se bát, že by se vám péče o ni vymkla z rukou. Nejlépe se jí bude dařit, když ji budete pravidelně mlžit.

2) Kapradina chřestová 

Koupit v online zahradnictví →

Se svými peříčkovitými sytě zelenými listy se kapradina snadno pěstuje v zastíněných interiérech. Ve volné přírodě roste pod stromy, což znamená, že je zvyklá na zastíněné světlo, a proto je ideální volbou pro domácnosti s nízkou hladinou světla a tmavými kouty. Nenechte se zmást názvem, tato rostlina ve skutečnosti kapradina není. Vyberte místo s nepřímým světlem a udržujte půdu vlhkou, protože jakmile se chřestové kapradiny uchytí, potřebují hodně vody. Buďte však opatrní, protože příliš málo světla by mohlo způsobit, že rostlina zežloutne a shodí jehlice.

3) Hoja

Koupit v online zahradnictví →

Hoja je epifytická rostlina, která se neparaziticky přichycuje na jiné rostliny a využívá je jako oporu pro růst nebo jako kotvu. Daří se jim na světlém, ale stinném místě v interiéru a většina z nich vytváří deštníky nádherně vonících květů, které provoní váš domov.

4) Tchýnin jazyk

Koupit v online zahradnictví →

Tchýnin jazyk, známý také jako hadí rostlina, má mečovité listy se žlutými okraji. Nejlépe se jí daří na jasném světle, mimo přímé slunce, ale bez potíží snese i stín. Tato rostlina nepřitahuje škůdce, ani není náchylná k onemocnění. Před zaléváním počkejte, až kompost vyschne, a v zimě zalévejte střídmě. 

5) Dračinec pruhovaný (Lucky bamboo)

Koupit v online zahradnictví →

Dračinec pruhovaný, přezdívaný lucky bamboo, pěstovaný buď ve vodě, nebo v půdě, najdete v mnoha kancelářích a domácnostech. Údajně jsou to bambusové rostliny pro štěstí, které přinášejí štěstí a bohatství, zejména pokud je někdo dostal darem. Pomáhá také to, že mají zaslouženou pověst téměř nezničitelných rostlin. Dračinec dává přednost světlu, ale s radostí se mu bude dařit i na místech téměř v plném stínu. Jen se ujistěte, že nejsou umístěny v blízkosti průvanu, a držte je dál od domácích zvířat, protože mají toxické vlastnosti.

6) Šplhavnice zlatá

Koupit v online zahradnictví →

Šplhavnice zlatá může růst v podmínkách, ve kterých téměř žádné jiné rostliny nemohou růst, včetně velmi slabého osvětlení a téměř úplného nedostatku vody. Je to jedna z nejoblíbenějších pokojových rostlin díky atraktivním, odolným a snadno pěstovatelným liánám s hladkými, kožovitými listy ve tvaru srdce. Některé odrůdy mají listy s výrazným mramorováním, které se střídají podél provazovitých zelených stonků. Nezapomeňte liány každou chvíli uvolnit a oprášit, aby se z nich nestala zamotaná změť. K této rostlině se také nepřibližujte s domácími zvířaty, protože je jedovatá.

7) Parožnatka vidličnatá

Koupit v online zahradnictví →

Parožnatky jsou epifytické, což znamená, že rostou přirozeně na jiných rostlinách, nikoli v půdě. Jako pokojová rostlina mohou růst i na dřevěných deskách, což z nich dělá krásné přírodní umělecké kousky. Dávají přednost stinným místům a na přímém slunci se mohou spálit. Nezapomeňte je mezi zaléváním nechat řádně vyschnout. 

8) Toulcovka

Koupit v online zahradnictví →

Toulcovky jsou oblíbené pokojové rostliny s nízkým osvětlením, které snesou i mírné zanedbávání. Mají velké zelené listy a kvetou elegantními bílými květy, které vám dodají dobrou náladu. Potřebují dostatek vody, jinak budou listy usychat. Zalévání však obvykle zvadlé listy oživí. Tyto stínomilné rostliny by měly být umístěny na místě, kam dopadá nepřímé světlo. I tuto rostlinu chraňte je před domácími zvířaty, protože je jedovatá.

9) Zamioculcas

Koupit v online zahradnictví →

Zamioculcas je nenáročná pokojová rostlina, která technicky dokáže přežít i bez přirozeného slunečního světla. Proto ji najdete v mnoha kancelářích bez oken. Nejlépe se však rostlině daří na jasném, nepřímém světle. Tyto rostliny také dobře snášejí sucho a mezi jednotlivými zálivkami by se měly nechat vyschnout. Přesto, že je zamioculcas nenáročná rostlina, vypadá stylově a bude dobře vypadat i v luxusně zařízeném bytu. Jsou jedovaté pro domácí zvířata.

10) Toulitka

Koupit v online zahradnictví →

Toulitka je rod tropických rostlin se zářivými květy a svěžími listy. Její listy jsou červené a skutečně nádherné. Tyto rostliny lze pěstovat v místnosti s vysokou vlhkostí a trvale vlhkou, ale ne přemokřenou půdou. Nejvhodnější je umístění na jasném, nepřímém světle. Tyto rostliny také chraňte před domácími zvířaty kvůli jejich jedovatosti.


Doporučujeme:


Jak správně pěstovat rostliny vyžadující stín?

Rostliny pěstované ve stínu nepotřebují moc vody

Pokud máte nebo si plánujete pořídit rostlinu určenou do stínu, pak to nepřehánějte se zaléváním. Jelikož na ni nepraží slunce, tak se voda tolik nevypařuje a rostlina nepotřebuje mnoho vody. Rozhodně ji tedy nemusíte zalévat každý den, často stačí jen jednou a méně za týden. To je však u každé rostliny individuální, některé mohou potřebovat vody hodně (jako například kapradina chřestová), to jsou však spíše výjimky.

Nedávejte tyto rostliny na okenní parapet

Jedno z nejhorších míst, na které můžete dát rostliny vyžadující stín, je nepochybně vnitřní parapet. Na ten totiž skrz okno dopadá ostré světlo, které jim zkrátka nesvědčí. Raději je tedy postavte někam jinam.

Při pěstování záleží na orientaci vašich oken

Před koupí rostliny do stínu byste si měli určit, jaký typ světla máte doma. Pokud má vaše místnost hodně oken a je orientována na jih, pak má hodně světla. Místnosti orientované na východ nebo západ mají střední světlo a místnosti, které jsou orientovány na sever nebo které zkrátka žádná okna nemají, mají slabé světlo. Poslední dvě možnosti jsou ideální volbou pro pěstování rostlin do stínu.

Často kladené dotazy

Co se stane, když na rostlinu určenou do stínu bude svítit přímé slunce?

Pokud na rostlinu určenou do stínu bude svítit slunce jen chvíli, pak se nic nestane. Jestli na ni ale bude svítit větší část dne a nebo rovnou celý den, pak riskujete, že se rostlinka spálí nebo začne vadnout a poté uhyne.

Jaké rostliny jsou vhodné do stínu?

Bílé orchideje, pavoukovité rostliny, filodendron nebo chrysalidokarpus nažloutlý. Další najdete v seznamu výše.

Proč jsou stínomilné rostliny méně náročné na pěstování?

Stejně jako lidé v létě vyhledávají stín, aby si ulevili od horkého počasí, tak podobně to mají i rostliny. To znamená, že ve stínu jim tak rychle nevysychá půda a navíc tím, že nejsou závislé na slunečním svitu, je časté výkyvy počasí nijak neohrožují – a to se naopak rostlinám vyžadujícím přímé sluneční paprsky často stává osudným.

Videa

Zdroj

1, 2, 3

4.9/5 - (67 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu