10 tipů, jak se zbavit třásněnek jednou pro vždy

Třásněnka je malý hmyz, který dokáže natropit spoustu neplechy na rostlinách. Přestože mnoho druhů třásněnek je relativně neškodných, některé z nich mohou poškodit plodiny a okrasné rostliny, což vede k jejich značnému zamoření. Ideální je dbát na prevenci, aby vás třásněnky nikdy nenavštívily, jelikož se rychle množí a jakmile je jejich napadení rozsáhlé, pak je často jedinou možností napadené rostliny zcela zničit. Podívejte se na 10 tipů, jak se zbavit třásněnek jednou provždy.

1) Odstraňte z okolí plevel a trávu

Pokud se s třásněnkami potýkáte na zahradě a chcete-li se zbavit třásněnek jednou provždy, odstraňte z okolí zahrady (a hlavně rostlin) veškerý plevel a trávu, abyste eliminovali alternativní hostitele. Ukliďte zbytky plodin na zahradě, zejména listy cibule po sklizni. Udržování pořádku na zahradě pomáhá předcházet spoustě škůdcům, nejen třásněnek.

2) Zkontrolujte všechny rostliny

Pokud máte podezření na napadení třásněnkami, zkontrolujte všechny rostliny, které si nově pořídíte a přinesete je na zahradu, zda nevykazují známky výskytu nebo poškození. Silně napadené rostliny zlikvidujete tak, že je bezpečně zabalíte do pytle a vyhodíte do koše. 

3) Lehčí napadení vyřeší silný proud vody

Jestliže jste zaznamenali napadení třásněnkami a vidíte, že není extrémní, pak můžete třásněnky odstranit silným proudem vody, kterým osprchujete kompletně celou rostlinu. Tento postup bude s největší pravděpodobností potřeba několikrát opakovat, abyste se zbavili všech třásněnek.

4) Silné napadení vyřeší chemické postřiky

Pokud ani opakované sprchování rostlin neodplaví všechny třásněnky, pak budou muset do služby nastoupit chemické postřiky, které nastříkáte na listy rostliny a třásněnky zahubí. Na trhu je k dispozici spousta postřiků, které třásněnky bez potíží zničí. Nevýhodou je jejich toxicita, proto se při aplikaci chraňte.

5) Prevence a pravidelná kontrola rostlin je nejdůležitější

Třásněnky jsou velmi malé a jakmile jednou zaútočí, je složité se jich zbavovat. Mnohem jednodušší je prevence a pravidelná kontrola rostlin. Při každém zalévání rostlinu zkontrolujte. Díky tomu můžete třásněnky zachytit v počátečním stádiu a tím pádem bude snadnější se jich zbavit.

6) Likvidace třásněnek pomocí rostlinných olejů

Pokud se potýkáte s pokročilým napadením od třásněnek a nechcete používat toxické prostředky, pak nezoufejte. Lze se jich zbavit i jinými způsoby, než jen chemickými postřiky. Ekologičtější variantou jsou rostlinné oleje, které dokážou třásněnky účinně zabít. Můžete vyzkoušet například neemový nebo nimbový olej.

7) Používejte insekticidní mýdlo

V případě napadení v interiéru nebo exteriéru použijte insekticidní mýdlo. Můžete si také vyrobit vlastní roztok smícháním 1 polévkové lžíce jemného tekutého mýdla s 1 litrem vody. Roztok aplikujte na rostliny pomocí rozprašovače.

8) Posypte rostliny křemelinou

Posypte rostliny a přilehlou půdu křemelinou, abyste zničili škůdce na rostlinách i larvy, které padají na zem. Drobné částečky mají ostré hrany, které proříznou vnější slupku a absorbují vlhkost škůdců, čímž je nakonec zahubí.

9) V případě extrémního napadení napadené rostliny zlikvidujte

Pokud pěstujete více rostlin a některá z nich je extrémně napadena třásněnkami, raději tuto jednu rostlinu obětujte a zlikvidujte ji. Odstranění a úplná likvidace napadených rostlin může být nejlepším řešením, aby se zabránilo šíření třásněnek na další rostliny, které pěstujete. 

10) Použijte přirozené predátory

Napadení třásněnkami můžete vyřešit jednoduše tak, že necháte určité predátory, aby to udělali za vás. Například hlístice, berušky nebo draví roztoči se třásněnkami a dalšími škůdci živí, takže kromě toho, že tyto predátory seženete, budete mít ničení třásněnek téměř bez práce.

Nejčastější dotazy

Jak se trvale zbavit třásněnek?

Vyzkoušejte postřik z pyrethrinu. Pyrethrin je přírodní pesticid vyrobený z chryzantém, který vás zbaví třásněnek. Napadené rostliny je třeba dvakrát postříkat pyrethrinem, přičemž mezi jednotlivými aplikacemi musí uplynout 4 dny.

Co dělají třásněnky cibulím?

Na cibuli se třásněnky živí nejraději nejmladšími listy, jejichž špičky často hnědnou a odumírají. Krmení třásněnek může také vést k deformovaným a poddimenzovaným cibulím. Kultivary, které vytvářejí listy blízko stonků, jsou náchylnější k poškození třásněnkami než kultivary s otevřenějším růstem. (Zdroj)

Jak dlouho mohou třásněnky žít?

Třásněnky žijí přibližně 45 dní a ty, které se narodí koncem léta, upadnou do diapauzy až do jara, aby se jim mohlo dařit i na jaře následujícího roku. (Zdroj)

Proč je tak těžké zbavit se třásněnek?

Třásněnky se usídlí na rostlině, protože si myslí, že je chutná. Ničí rostliny tím, že se na nich živí a doslova z nich vysávají život. Samičky třásněnek kladou vajíčka do rostlinného pletiva a jedním z důvodů, proč je tak těžké je potlačit, je to, že k rozmnožování nepotřebují samce. (Zdroj)

Jak dlouho trvá, než se zbavím třásněnek?

Po měsíci (nebo dvou v závislosti na napadení) budete bez třásněnek. Nezapomeňte však při každém zalévání zkontrolovat listy rostlin, aby se třásněnky neměly šanci vrátit.

Video

Zdroj

1, 2, 3

4.9/5 - (67 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu