10 rad, co dělat když vás bodne sršeň: sršní bodnutí

Bodnutí sršněm je nepříjemná záležitost, která může potkat každého z nás. Jak bolí bodnutí od tohoto hmyzu? Často je to mnohem větší bolest, než když vás bodne včela či vosa a navíc může být nebezpečné (zejména pro alergiky). Buďte připraveni a prozkoumejte 10 rad co dělat, když vás bodne sršeň. 

1) Rychle, ale klidně odejděte z místa

Pokud se vám stane, že vás bodne sršeň, pak je ze všeho nejdůležitější rychle (ale klidně) odejít z daného místa. Je to z toho důvodu, že sršeň vás na rozdíl od jiného hmyzu, jako je například včela, může bodnout dokonce i vícekrát. To se však stává zejména v případě, kdy sršně vyprovokujete. Pokud se stane, že na vás sršeň přistane, jemně ho smetete a v klidu odejděte. Hlavně se snažte nepropadat panice. 

2) Co nejdříve ošetřete ránu

Jakmile vás bodne sršeň a vy se od něj vydáte do bezpečné vzdálenosti, co nejdříve omyjte bodnutí vodou a mýdlem, abyste ránu vyčistili, a poté přiložte led, abyste zmírnili otok a zánět. Citlivost a otok mohou trvat až týden. Vezměte si ibuprofen, abyste zmírnili bolestivost, a pokud se potýkáte se svěděním, může vám pomoci lokální steroid, například hydrokortizon.

3) Pozor na velmi červené místo po bodnutí

Pokud je místo, kde jste byli bodnuti, nadále zanícené nebo je velmi červené a na dotek teplé, může to být známka infekce. V takovém případě zavolejte lékaře, který vám poskytne správnou léčbu.

4) Léčba bolesti česnekem

Česnek působí jako lék proti bolesti při bodnutí hmyzem. Pro tento domácí lék rozdrťte stroužek česneku a potřete jím bodnutí. Ujistěte se, že se na místo po bodnutí sršněm z česneku dostane co nejvíce jeho šťávy. Poté na postižené místo přiložte náplast a nechte česnek působit.

5) Neutralizace jedu jedlou sodou 

Jedlá soda je skvělý způsob, jak neutralizovat jed při bodnutí. Stačí vytvořit hustou pastu z jedlé sody a vody a nanést ji na místo, kde vás sršeň bodl. 

6) Citronová šťáva na bodnutí

Chcete-li ošetřit sršní bodnutí citronem, rozkrojte čerstvý citron napůl a vymačkejte z něj co nejvíce šťávy. Do šťávy namočte vatový tampon nebo hadřík a přiložte ji na místo po bodnutí. Můžete také použít balenou citronovou šťávu, nicméně čerstvá citronová šťáva funguje lépe.

7) Při bodnutí sršněm do končetiny ji zvedněte

Pokud vás sršeň bodne do ruky nebo do nohy, pak ji zvedněte, abyste předešli otokům. Jestliže pociťujete zvýšenou bolest, zvažte užití paracetamolu ke zmírnění bolesti. Sršeň nezanechává žihadlo, takže ho nebudete muset odstraňovat jako při bodnutí včelou.

8) Léčba bolesti jablečným octem

Jablečný ocet, známý jako zdravé koření a kosmetický přípravek pro kutily, je pro některé také oblíbeným léčebným prostředkem. Kyselina v octu neutralizuje hmyzí bodnutí, což vede ke snížení bolesti. Stačí si najít hadřík nebo vatový tampon a namočit ho do octa. Octem si potřete štípnutí a opakujte to co nejčastěji.

9) Zklidnění bodnutí pomocí esenciálních olejů

Lidé odedávna používají rostliny k léčebným účelům. Esenciální oleje získané z rostlin mohou pomoci při nepříjemných pocitech po bodnutí hmyzem. V obchodě hledejte výrobky, které obsahují levanduli, měsíček, tea tree olej, aloe vera nebo vilín. Všechny tyto rostliny obsahují sloučeniny, které mohou pomoci zklidnit bodnutí. Pokud máte doma rostlinu aloe vera, můžete použít gel uvnitř jednoho z jejích listů, který pomůže zklidnit podráždění při bodnutí. Jednoduše odlomte list rostliny a vymačkejte gel na žihadlo.

10) Preventivní léčba

Před bodnutím sršněm byste se měli chránit tím, že v případě setkání s ním zůstanete v klidu, při pobytu venku se zahalíte do ochranného oděvu a budete používat repelent. Kromě toho může světlé oblečení sršně přitahovat více než tmavé nebo neutrální oblečení.

Nejčastější dotazy

Za jak dlouho po bodnutí sršněm se objeví alergická reakce?

Tato reakce, která zahrnuje více orgánových systémů najednou, začíná nejčastěji během několika minut po bodnutí, i když někdy může začít i o hodinu později. Při podezření na anafylaktickou reakci podejte injekční adrenalin a antihistaminikum (je-li k dispozici) a okamžitě zavolejte záchrannou službu.

Jak dlouho trvají následky bodnutí sršněm?

Silná bolest nebo pálení v místě bodnutí trvá 1 až 2 hodiny. Běžný otok způsobený jedem se může zvětšovat ještě 48 hodin po bodnutí. Zarudnutí může trvat 3 dny. Otok může trvat 7 dní.

Musím kvůli bodnutí sršněm navštívit lékaře?

Lokální bolest, svědění, otok a zarudnutí jsou běžné příznaky bodnutí hmyzem, které lze léčit doma. Pokud se však postižené místo rychle rozšíří nebo se objeví problémy s dýcháním či závratě, je třeba okamžité lékařské pomoci. (Zdroj)

Jak poznám, že je žihadlo sršně infikované?

Bolest, erytém a otok, které se zhoršují dva nebo více dní po bodnutí, jsou pravděpodobnějším příznakem infekce než otok, který začal okamžitě a nezhoršil se. Při podezření by měla být předepsána antibiotika.

Video

Zdroj

1, 2, 3

4.9/5 - (67 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu