10 tipů, jak se zbavit octomilek a mušek jednou pro vždy

V letních měsících a dokonce i na začátku podzimu není nic horšího než létající škůdci. První místo za obtěžující hmyz však získávají octomilky a mušky. Ale nebojte se, pokud potkáváte mušky u dřezu nebo u mísy s ovocem, existuje způsob, jak se jich zbavit. Můžete využít některé domácí prostředky, které vám pomohou odstranit mušky dříve, než vytáhnete chemikálie. Podívejte se na 10 tipů, jak se zbavit octomilek a mušek jednou provždy.

1) Past na mouchy z jablečného octa s plastovou fólií

Není nic jednoduššího, než vytvořit past, které jsou pro tento hmyz neskutečně lákavé, ale mušky se z nich už nedostanou. Naplňte misku nebo sklenici jablečným octem, přikryjte ji plastovou fólií, okraje utěsněte gumičkou a nahoře udělejte malé dírky. Ocet přiláká ovocné mušky, a jakmile se dostanou dovnitř, nebudou moci uniknout bariéře z plastové fólie.

2) Past na mouchy z jablečného octa a mýdla na nádobí

Pokud nemáte po ruce fólii, vyzkoušejte připravit past s prostředkem na nádobí, který doma určitě máte. Naplňte misku octem a přidejte kapku mýdla na nádobí a dobře promíchejte. Zatuchlá sladkost jablečného octa mouchy láká a mýdlo na nádobí snižuje povrchové napětí kapaliny, takže se mouchy ihned po prozkoumání roztoku ponoří a nemohou uniknout.

3) Nenechávejte v kuchyni mokrý textil

Nenechávejte vlhké kuchyňské utěrky nebo hadry na nádobí ležet po jejich použití. Snažte se je prát každý den, protože mohou být živnou půdou pro ovocné mušky.

4) Nenechávejte zralé ovoce na kuchyňské lince

Když ovoce dozrává a začíná kvasit, ovocné mušky se objevují jakoby ze vzduchu. Zralé ovoce ukládejte do chladničky a dozrávající ovoce dávejte do papírových sáčků na pult. Chlad zpomaluje zrání ovoce a vývoj mušek. Jak ovoce dozrává, degraduje a uvolňuje etanol, který přitahuje mouchy. 

5) Vyčistěte odtok

Pomoci může i vyčištění odtoku v kuchyňském dřezu ledem nebo jablečným octem, protože ovocné mušky se rády množí v odtoku, kde se často zdržují kousky hnijícího ovoce a zeleniny. Kuchyňský ventilátor, pokud ho máte, může také pomoci zahnat ovocné mušky.

6) Používejte esenciální oleje

Bazalka může snížit napadení ovocnými muškami -rostliny bazalky totiž mohou mít repelentní sloučeninu; zvažte tedy umístění rostliny bazalky poblíž mísy s ovocem nebo posypání ovoce přímo listy bazalky. Ovocné mušky nemají rády silné vůně, proto zkuste namočit houbičku do levandulového oleje nebo umístit cedrové kuličky na kuchyňskou linku, kde máte ovoce.

7) Myjte ovoce po příchodu z obchodu

Ovocné mušky si můžete nevědomky přinést domů z obchodu s potravinami v podobě vajíček, takže jedním ze způsobů, jak zajistit, aby neskončily ve vaší kuchyni, je umýt ovoce a zeleninu hned po příchodu domů. Většinu lidí například nenapadne umývat banány. Ty však mohou být pokryty lepkavými látkami z jiných produktů, což může být pro ovocné mušky velmi lákavé. 

8) Uklízejte důkladněji

Nezapomeňte zkontrolovat odpadkové koše, zda se v nich nevyskytují známky aktivity mušek. Je známo, že ovocné mušky kladou vajíčka do odpadkových košů, čímž zhoršují zamoření.

Pokud se kolem vaší popelnice hemží nebo pokud chcete takové situaci předejít, vyneste koš a popelnici vytřete silným čisticím prostředkem, například bělidlem. Před dalším použitím se ujistěte, že je zcela suchá.

9) Pokoušejte mušky hnijícím ovocem

Právě to je přivedlo do vašeho domova, takže toho můžete využít ve svůj prospěch. Místo toho, abyste vyhazovali shnilé ovoce nebo produkty, použijte je jako návnadu. Vezměte prázdnou sklenici nebo jednorázovou nádobu a vložte do ní malé množství octa spolu s kouskem zralého ovoce. Srolujte kousek papíru do tvaru kužele a zúžený konec vložte dovnitř sklenice. Přezrálé ovoce přiláká mouchy, které se budou rojit uvnitř pasti, a kužel zajistí, že tam zůstanou. Postup opakujte, dokud všechny ovocné mušky nezmizí. 

10) Použijte zbytky alkoholu nebo sodovky 

Poslední doušky vína, piva nebo limonády využijte tak, že necháte otevřené nádoby poblíž. Ovocné mušky budou přitahovány jejich vůní a vždy si najdou cestu dovnitř. Poté plechovky naplněné muškami jednoduše zlikvidujte.

Nejčastější dotazy

Odhání mušky postřik jablečným octem?

Ocet mušky přitahuje, nikoliv odpuzuje; nádoba s octem a mýdlem na nádobí však funguje jako past na mouchy, protože ocet mouchy láká do pasti a mýdlo způsobí, že se mouchy potopí a uhynou.

Jaká vůně odradí mouchy?

Skořice – skořici používejte jako osvěžovač vzduchu, protože mušky její vůni nesnášejí! Dále esenciální oleje z levandule, eukalyptu, máty peprné a citronové trávy – rozprašování těchto olejů po domě nejenže vytvoří krásnou vůni, ale také odradí otravné mouchy.

Přenášejí octové mušky nemoci?

Pro lidi nepředstavují velké nebezpečí, přenášejí však bakterie kyselé hniloby, které napomáhají rozkladu vystaveného ovoce. 

Co když nemám jablečný ocet?

Zkuste past z piva nebo vína. Nechte láhev starého vína nebo piva v blízkosti místa, kde byly ovocné mušky spatřeny. Bude je lákat zvětralý nápoj, ale úzké hrdlo láhve bude působit jako přirozená bariéra, která je udrží v pasti.

Kam octové mušky kladou vajíčka?

Mouchy octomilky obvykle kladou vajíčka přímo na hnijící ovoce a zeleninu, případně do odtoků, které nejsou udržovány v čistotě. Tito škůdci mohou během jednoho páření vyprodukovat až 500 potomků a celý životní cyklus trvá jen asi týden. Populace ovocných mušek se tak rychle vymkne kontrole.

Video

Zdroj

1, 2, 3, 4

4.9/5 - (67 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu