10 tipů, jak se zbavit potkanů jednou pro vždy

S příchodem jara (ale i po celý rok) je nejvyšší čas začít předcházet napadení vašeho domova potkany. Tito hlodavci vám mohou způsobit velké problémy. Prostřednictvím potkanů se můžete vy i vaše rodina nakazit mnoha nebezpečnými nemocemi a také mají schopnost poškodit váš domov zevnitř. Proto je na místě znát všechny tipy a triky, jak se zbavit potkanů jednou provždy.

1) Zbavte se stávajících potkanů

Pokud už se s potkany potýkáte, můžete se jich zbavit dvěma způsoby: odchytem do pastí a kladením návnad. Pro odchyt používejte pasti, které jsou navrženy tak, aby hlodavce rychle usmrtily. Při kladení návnad se ujistěte, že používáte návnadové stanice odolné proti manipulaci, které udrží návnady na místě a zabrání dětem a domácím zvířatům v přístupu. Umístěte pasti nebo návnady podél společných cest, kde nacházíte trus a stopy po hlodání. Typickými cestami jsou římsy, plotové zábradlí a základy. 

2) Utěsněte všechny díry a škvíry

Uzavřete všechny otvory podél exteriéru pomocí doporučených materiálů na ochranu proti hlodavcům. Zvláštní pozornost věnujte dveřím, oknům a větracím otvorům. Jednoduše nikde nenechte ani jednu škvíru, která by mohla přilákat nezvané návštěvníky.

3) Znemožněte potkanům přístup

Pokud na zahradě máte stromy blízko střechy, pak ořežte všechny převislé stromy, které potkanům umožňují vyskočit na vaši střechu. Správným ořezem stromů získáte pro hlodavce o jedno bezpečné místo méně. Nebudou tak mít ochranu před predátory jako jsou například kočky a zároveň vám nebudou běhat po půdě.

4) Ukliďte pozemek kolem domu

Odstraňte ze dvora hromady suti, nepořádku a odpadků. Nenechávejte tam žádné zbytečnosti a vsaďte raději na minimalismus. Vysazujte keře a křoviny alespoň 4 metry od budov. Tyto prostory poskytují hlodavcům bezpečný úkryt.

5) Odstraňte venkovní zdroje potravy

Zahrady a ovocné stromy mohou být pro hlodavce skutečným lákadlem. Pokud máte ovocné stromy, pravidelně odstraňujte spadané ovoce ze země. Stromy udržujte prořezané, abyste zabránili úkrytům hlodavců. Použijte na stromy ochranu proti potkanům tak, že kolem kmene stromu upevníte kus plechu ve výšce 60 cm. Na zahradě udržujte zahradu bez hnijících potravin a úkrytů. Na zahradě a v jejím okolí vysazujte příslušníky čeledi mátovitých, kteří budou hlodavce odrazovat. Jako odstrašující prostředek můžete také po obvodu zahrady nastříkat moč predátorů (například lišek). Obvykle ji najdete v místním zahradnictví v práškové i tekuté formě.

6) Zasaďte kolem domu mátu

Potkani i myši se vyhýbají vůni máty. Vysaďte mátu venku na zahradě a mátovým olejem potírejte v interiéru trámy na půdě a další místa, kde jste měli problémy s hlodavci. Pomoci může i ponechání několika sušených mátových lístků.

7) Vyzvedněte si nového kamaráda z místního útulku

Kočky jsou skvělým odstrašujícím prostředkem, který udrží hlodavce mimo váš dvůr a mimo váš domov. Kočka nemusí být dobrý myšilov, aby odradila myši a potkany. Jako odstrašující prostředek slouží už jen jejich pach.

8) Odvětrávací otvory a potrubí chraňte před potkany

Použijte materiály odolné proti hlodavcům, abyste zablokovali veškerá místa vstupu. Potkani jsou zdatní lezci a skokani, takže se do vašeho domu mohou dostat přes odpadní potrubí nebo větrací otvory. Zabezpečte větrací otvory a otvory vnějších odpadních trubek proti potkanům perforovanými kovovými mřížkami nebo železářskou tkaninou s otvory ne většími než 6 mm. Nezapomeňte všechny trhliny v místech, kde potrubí, větrací otvory a elektrické rozvody vstupují do stěn, utěsnit tmelem.

9) Jedy vyzkoušejte jako poslední možnost

Jed je užitečný hlavně na farmách, ne v domácnostech. Otrávený hlodavec často končí smrtí ve vašich zdech nebo na jiných nevhodných místech, kde se obtížně uklízí. Jed také není bezpečný pro oblasti s dětmi, domácími zvířaty nebo hospodářskými zvířaty. Zvažte použití jedů pouze pro sklady obilí a jiná místa, která vyžadují stálou ochranu.

10) Pokud nic jiného nepomůže, obraťte se na profesionálního deratizátora

Najměte si deratizátora. Pokud jste vyzkoušeli několik různých metod a stále máte problémy, nebo pokud vám nevyhovuje odchytávání nebo hubení myší a potkanů, obraťte se na profesionálního deratizátora. Zeptejte se na doporučení, zavolejte deratizátorovi a požádejte ho o cenovou nabídku.

Nejčastější dotazy

Jaký je nejúčinnější způsob, jak se zbavit potkanů?

Pasti jsou jedním z nejúčinnějších způsobů, jak se rychle zbavit potkanů. Pro dosažení nejlepších výsledků zvažte použití sklapovacích pastí, které představují rychlou metodu okamžitého usmrcení potkanů. Aby se do pastí nedostala jiná zvířata, umístěte je do krabice nebo pod přepravku na mléko.

Co v noci zahání potkany?

Rozmístěte po domě mátový olej, kajenský pepř, pepř a hřebíček, které je odradí. V blízkosti otvorů a děr nasypte drcený pepř nebo nastříkejte pepřový sprej.

Jak poznám, že potkani zmizeli?

Skvělým způsobem, jak otestovat, zda si potkani stále razí cestu vaším domovem, je rozsypat přes noc trochu mouky nebo mastku na povrchy a podlahy, u kterých máte podezření, že je navštěvují. Pokud se u vás potkani stále vyskytují, zanechají po sobě stopy, které vám také pomohou určit, kde se ukrývají.

Video

Zdroj

1, 2, 3

4.9/5 - (67 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu