10 užitečných rad, jak zlikvidovat sršní hnízdo

Sršni patří do čeledi vosovitých, ale obvykle nejsou agresivní, pokud je nerušíte nebo se držíte dál od jejich hnízda. Bohužel některé druhy sršňů mají tendenci stavět si hnízda v blízkosti vašeho domu nebo i uvnitř něj. Jak tedy odstranit hnízdo, aniž byste si přivolali jejich hněv? Podívejte se na 10 užitečných rad, jak zlikvidovat sršní hnízdo.

1) Identifikujte sršní hnízda

Sršní hnízda není těžké identifikovat. Většinou je totiž najdete zavěšená na venkovních místech, jako jsou keře, stromy, vysoko v okapech, převisech nebo dokonce pod palubami. Hnízda jsou obvykle vzdušná a můžete si také všimnout sršňů, kteří do hnízda vstupují a vystupují z něj.

2) Noste ochranný oblek

Ještě předtím, než začnete jakkoliv manipulovat se sršním hnízdem, je potřeba, abyste si oblékli ochranný oblek, abyste zabránili sršnímu bodnutí. Patří mezi ně dlouhé rukávy a kalhoty, rukavice a uzavřená obuv. Pokud máte kombinézu, oblečte si ji.

3) Používejte silné rukavice

Kromě ochranného obleku používejte také silné gumové rukavice, abyste si zajistili, že se vám na ruce nedostane žádný postřik, který by mohl poškodit vaši kůži a vyvolat alergické reakce.

4) Ošetřete hnízdo

Před odstraněním hnízda jej ošetřete promočením vodou, protože hnízdo je vyrobeno z papírového materiálu. Namočením tedy zničíte hnízdo a zabijete sršně. Udělejte to v noci nebo pozdě večer, protože sršni jsou v této době nejméně aktivní.

5) Aktivní hnízdo nejdříve utlumte

V případě aktivního hnízda nejprve utlumte sršně pomocí koncentrovaného tekutého insekticidu a aerosolu na bázi pyrethrinu, kterým postříkejte oblast kolem hnízda a uvnitř hnízda. Postřik zahubí všechny dospělé sršně, zatímco reziduální přípravek zlikviduje všechny líhnoucí se sršně. 

6) Počkejte, než přípravek zaschne

Po zaschnutí přípravku můžete hnízdo bezpečně odstranit. Pokud v hnízdě zůstane několik nedospělých sršňů, opakujte ošetření každé 2 týdny, dokud všechny nezahynou, a poté hnízdo odstraňte.

7) Neaktivní hnízdo ošetřete ve vstupním otvoru

 Pokud je hnízdo skutečně neaktivní, oprašte celé hnízdo insekticidem počínaje vstupním otvorem. Tato metoda trvá delší dobu a likvidace sršňů může v závislosti na velikosti hnízda trvat až několik týdnů. A jak zjistit, zda je sršní hnízdo prázdné? Sršní hnízda vydrží jen jedno léto a hmyz, který v nich zůstane během zimy, buď zmrzne, nebo zemře stářím. Přesto poznáte, že sršní hnízdo je aktivní, pokud zjistíte, že kolem vchodu létá mnoho sršňů. 

8) Zničte sršní hnízdo

Jakmile je hnízdo nasáklé a sršni usmrceni, může majitel domu odstranit samotné hnízdo. To je třeba provést, aby se po rozptýlení postřiku do hnízda nenastěhovaly další sršni. Pomocí silného pytle na odpadky stáhněte hnízdo z čehokoliv, na čem je připevněno, a poté pytel pečlivě uzavřete a zajistěte, aby byl co nejlépe zajištěn. Poté pytel na odpadky rychle zlikvidujte. Po úplném odstranění hnízda očistěte místo vodou a mýdlem. Pomůže to odstranit pachové stopy sršně, které by mohly přilákat další kolonii.

9) Odstraňování hnízd je jednodušší v noci

Sršní hnízda je nejlepší odstraňovat v noci, protože tehdy jsou méně aktivní. Téměř všichni sršni budou v hnízdě přes noc, takže je pravděpodobnější, že majitel domu je všechny najednou zabije a zabrání vzniku dalšího hnízda. Vzhledem k tomu, že sršní hnízda jsou vyrobena z materiálu podobného papíru, může majitel domu celé hnízdo namočit a zabít tak všechny sršně najednou.

10) Kdy se obrátit o pomoc na odborníka

Ačkoli se to může zdát trochu zvláštní, největší část znalostí, jak odstranit sršní hnízdo, je vědět, kdy zavolat na pomoc profesionála. Mnoho lidí se může pokusit vypořádat s hnízdem na vlastní pěst, aby ušetřili peníze, ale to by mohlo být nebezpečné. Pokud je majitel domu na sršně alergický nebo pokud je hnízdo příliš velké, je mnohem lepším plánem zavolat odborníka. Většina majitelů domů bude chtít pokračovat a zavolat profesionála, pokud je hnízdo větší než tenisový míček, protože to znamená, že v hnízdě žije značný počet sršňů. Profesionálové mají správné vybavení, které jim umožní rychle a snadno odstranit celé hnízdo. Zajistí, aby majitel domu a jeho rodina byli během odstraňování v bezpečí, a zajistí, aby byli z domu odstraněni všichni sršni.

Nejčastější dotazy

Jak daleko se sršni vzdalují od svého hnízda?

Sršni se od svých hnízd vzdalují poměrně daleko, protože potřebují shánět potravu a hnízdní materiál. Mohou se od svého hnízda vzdálit až na vzdálenost jednoho kilometru, většina z nich se však zpravidla dostane jen na vzdálenost asi 200 m. 

Jsou sršní hnízda aktivní i v zimě?

Sršní hnízda nejsou v zimě aktivní, protože dělnice odumírají, zatímco královna přezimuje pod kládami, za obložením nebo v půdě. Hnízdo je proto opuštěné a během chladné zimy zůstává prázdné a neaktivní.

Používají sršni každý rok stejné hnízdo?

Sršni obvykle nepoužívají stará hnízda z předchozích let, ale staví si nová. Pokud si tedy na začátku léta všimnete velkého hnízda, s největší pravděpodobností se jedná o neaktivní hnízdo trvale opuštěné během předchozí zimy.

Jak si sršni staví hnízdo?

Sršni si staví hnízdo tak, že rozžvýkají dřevní vlákno na papírovou kaši, kterou pak smíchají se svými škrobovými slinami. Vznikne tak kašovitá hmota, kterou roztírají nohama a čelistmi a vytvářejí tak hnízda. 

Video

Zdroj

1, 2, 3

4.9/5 - (67 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu