10 tipů, jak se zbavit rybenky jednou pro vždy

Rybenka je hmyz, kterému se daří ve vlhkých prostorách vašeho domova. Přestože nepředstavují hrozbu pro lidské zdraví, jsou otravné a zanechávají díry všude, kam se dostanou. Dobrou zprávou je, že existují rychlé a jednoduché způsoby, jak se napadení rybenkami v domácnosti zbavit. Podívejte se na 10 tipů, jak se zbavit rybenek jednou provždy.

1) Vytvořte si vlastní pasti

Rybenky milují škrobnaté potraviny a vydají se na dlouhou cestu, aby je našly. Chcete-li se jich zbavit, dejte do skleněné nádoby trochu mouky, sušených obilovin nebo krmiva pro domácí zvířata. Vrchní část nechte odlepenou a zvenku ji omotejte páskou. Rybenky se budou moci do nádoby dostat pomocí strukturovaného povrchu pásky. Nebudou se však moci dostat zpět ven, protože jejich nohy se nemohou uchytit na hladkém skleněném povrchu uvnitř. 

2) K jejich přilákání použijte noviny

Navlhčete staré noviny a srolujte je. Rybenky do nich vlezou a začnou si v nich dělat domovy. Po několika dnech noviny v uzavřené vzduchotěsné nádobě vyhoďte. Případně je můžete spálit, abyste se zcela zbavili rybenek, které si našly cestu dovnitř.

3) Vyvěste lepové pasti

Lepové pasti, které jsou k dostání ve většině specializovaných obchodech nebo v obchodech pro dům a zahradu, jsou vynikajícím způsobem, jak se rybenek zbavit. Zakupte několik těchto pastí a umístěte je všude tam, kde jste zaznamenali jejich aktivitu. Po několika dnech pasti zkontrolujte a zlikvidujte všechny, na kterých ulpěly.

4) Použijte cedrový olej

Cedrový olej je jedním z mnoha esenciálních olejů používaných k hubení rybenek a je obzvláště účinným hubitelem také oděvních molů a kobercových brouků. Nejlepších výsledků dosáhnete, když cedrový olej umístíte do difuzéru nebo smícháte několik kapek oleje do rozprašovače naplněného teplou vodou a směs nastříkáte na problematická místa. Pokud používáte difuzér, umístěte jej všude tam, kde jste zaznamenali aktivitu rybenek.

5) Použijte sušené bobkové listy

Pro účinný odpuzovač rybenek nemusíte chodit dál než do spíže. Stačí vzít několik sušených bobkových listů a umístit je všude tam, kde jste viděli známky jejich výskytu. Rybenky jsou odpuzovány oleji obsaženými v bobkových listech, které se osvědčily jako silné odpuzovače různých škůdců.

6) Použijte borax

Borax je účinným prostředkem k hubení rybenek. Nejlepších výsledků dosáhnete, když si v místním obchodě s domácími potřebami zakoupíte borax a rozetřete ho v tenké vrstvě všude tam, kde jste si všimli jejich aktivity. Je vhodný zejména pro použití na zadní straně skříní, podél podlahových lišt, ve skříních a pod spotřebiči. Alternativně můžete ke stejnému účelu použít křemelinu.

7) Rybenky nenávidí hřebíček

Hřebíček se pro svou silnou vůni hojně používá jako repelent. Silná vůně hřebíčku je způsobena přítomností eugenolu, který odpuzuje rybenky a eliminuje je z vašich domovů.  Vezměte několik hřebíčků, dejte je do malé misky a umístěte je do rohů vašeho domu, které jsou náchylné k napadení rybenkami. Můžete také vložit několik hřebíčků do malých mušelínových sáčků a umístit je do skříní a skříněk v koupelně či na toaletě, abyste je efektivně odháněli.

8) Epsomská sůl také bojuje proti rybenkám

Epsomskou sůl lze použít také jako přírodní insekticid. Když tuto sůl pozře hmyz, jako jsou například rybenky, bude z vašich domovů během chvíle odstraněn. Neexistuje však žádný vědecký výzkum, který by toto tvrzení potvrzoval. Posypte skříně, koupelnové skříňky a všechna místa, která by mohla být zamořena rybenkami, epsomskou solí. Můžete také smíchat trochu epsomské soli s vodou a nastříkat ji do škvír a kolem rohů vašeho domu. Opakujte jednou denně.

9) Vytvořte si citronový sprej

Většinu hmyzu odpuzuje vůně čehokoliv citronového. To je důvod, proč se naprostá většina citrusových olejů používá k odpuzování hmyzu. Citronová kůra také obsahuje limonen, který působí jako skvělý odpuzovač hmyzu. Vymačkejte šťávu z jednoho citronu a smíchejte ji ve sklenici vody a nalijte tento roztok do lahve a nastříkejte jej na místa v domě, která jsou napadena rybenkami. Můžete také rozmístit citronové slupky po celém domě, abyste udrželi rybenky na uzdě. Tento postup provádějte denně, nejlépe na noc.

10) Past z ovesných vloček

Vezměte skleněnou nádobu a její vnější povrch oblepte páskou, aby se po ní rybenkám snadno šplhalo. Sklenici naplňte ovesnými vločkami v prášku. Vytvořte několik dalších takových pastí a umístěte je na místa náchylná k výskytu rybenek. Tento postup opakujte každých několik měsíců, kdykoli se setkáte se zamořením rybenkami. Tato past je jedním z nejlepších způsobů, jak se těmto otravným tvorům vyhnout. Rybenky snadno přitahuje cokoli škrobnatého, například ovesné vločky. Jakmile se dostanou dovnitř sklenice s ovesným práškem, nemají šanci vylézt zpět. Všechny tak můžete snadno uvěznit uvnitř několika sklenic a později je vyhodit. 

Nejčastější dotazy

Co nejvíce nesnášejí rybenky?

Rybenky nesnášejí vůni citrusů, skořice a levandule. Pokud je chcete odpuzovat přirozenou cestou, skvělým nápadem je používat esenciální oleje k čištění domácnosti nebo jako vůni do bytu (například do svíček a difuzérů), které je odradí.

Proč se rybenky stále vracejí?

Rybenky se obvykle ukrývají ve starých knihách, papírech a časopisech a často na nich hodují. Pokud tedy máte na stole hromadu papíru, je vysoká pravděpodobnost, že se se rybenkami opět setkáte. Začněte se zbavovat věcí, které nepotřebujete nebo na které jste se již dlouho nepodívali. Mají rády také vlhkost.

Chodí rybenky do postelí?

Ačkoli dávají přednost místům, jako jsou koupelny a skříně, je možné najít rybenky i v postelích. Tento hmyz má stříbrné tělo ve tvaru slzy a dlouhá tykadla. I když jsou spíše otravní než škodliví, mohou tito škůdci poškodit lůžkoviny.

Video

Zdroj

1, 2, 3

4.9/5 - (67 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu