Okřehek menší: 11 tipů pro pěstování – charakteristika

Okřehek menší je velice odolná plovoucí rostlina, která vytváří hustý porost. Její pěstování je zcela nenáročné, a tak je vhodná pro všechny akvaristy.

Tipy pro pěstování okřehka menšího

  1. Stejně jako jiné plovoucí rostliny běžně používané v hobby, i okřehek vytváří husté rohože nebo kolonie, které se drží na vodní hladině a poskytují stín obyvatelům nádrže, stejně jako plní celou řadu dalších funkcí.
  2. Rostlina se rychle šíří klidnými vodními plochami bohatými na živiny, nejlépe roste v oblastech, kde se roční denní teploty pohybují v rozmezí 15 – 32 °C, přežije ale i nižší teploty.
  3. V případě, že vodní ekosystém vyschne nebo dojde k poklesu teplot, mají tyto rostliny adaptační mechanismy, které jim umožňují přetrvat, dokud se nevrátí podmínky, které mohou růst podpořit. 
  4. Okřehek patří mezi nejmenší kvetoucí rostliny. Tato rostlina je odolná, nenáročná a vhodná do různých nádrží, mezi které patří nízkoenergetické i vysokoenergetické osázené nádrže. Některým druhům se daří i v málo slaných vodách.
  5. Tuto rostlinu lze pěstovat kdekoli, včetně nádrže o objemu 4 litry. Je dobrou volbou pro nanoakvária.
  6. Okřehek přežívá při pH mezi 5,0 a 9,0, ale nejlépe roste při pH v rozmezí 6,5-7,5.
  7. Tato rostlina roste přirozeně v otevřených jezírkách s minimálním zastíněním; nejlépe jí svědčí přímé sluneční světlo. To však není příliš vhodné pro akvária, v nichž se nacházejí jiné druhy rostlin a živočichů, které nemusí ocenit přímé sluneční světlo nebo velmi silné umělé vysoké osvětlení. Zvolte tedy zlatou střední cestu.
  8. Okřehek je plovoucí rostlina, a proto pro ni nejsou stanoveny žádné specifické požadavky na substrát. Této rostlině se bude dobře dařit ve zdravé nádrži plné základních živin nezbytných pro její optimální růst a vývoj.
  9. V přirozeném ekosystému obývá okřehek rybníky a mělké potoky, kde je proud pomalu tekoucí.  V rychle tekoucí vodě často nepřežije. Proto se pro nádrže s touto rostlinou doporučují pomalé vodní proudy.
  10. Tato rostlina nevyžaduje dávkování CO2, získává ho ze vzduchu. Pokud však chcete zvýšit její růst, můžete jí pravidelně dodávat hnojiva (NPK- dusík, fosfor a draslík).
  11. Za optimálních vodních podmínek rostlina rychle roste, proto je třeba ji řádně hlídat. Také by se mělo občas vyrýt přiměřené množství, zejména když se zdá, že pokrývá celou vodní hladinu.

Základní informace

  • Český název: Okřehek menší
  • Latinský název: Lemna minor
  • Původ: Kosmopolitní rostlina
  • Čeleď: Lemnaceae (Okřehkovité)
  • Výška: 0,5 – 1 cm lístky
  • Vhodná teplota: 8 – 30 °C
  • Osvětlení: 0,75 W / litr
  • Doporučené PH: 5.1 – 7,0
  • Doporučená tvrdost vody: 4 – 30 °dGH

Charakteristika

Okřehek je velice odolná, plovoucí rostlina. Tyto zářivě zelené rostliny mají jednoduchou oválnou strukturu a chybí jim zjevný stonek nebo listy. Větší část každé rostliny tvoří malá uspořádaná struktura, dlouhá 1 – 8 mm a široká 0,6 – 5 mm. Lístky se mohou vzájemně spojovat a při pobytu na hladině vodních ploch vypadají jako rozsáhlá rohož nebo přikrývka, což jí dodává bujný zelený vzhled, který vynikne.

Rozmnožování

Okřehek se rozmnožuje vegetativně i pohlavně; vegetativně nepohlavním pučením nebo dělením a pohlavně kvetením, i když to je vzácné. Plody obsahují několik žabernatých semen, která jsou schopna přejít do klidového stavu a za příznivých podmínek vyklíčí.

Často kladené dotazy

❓Okřehek údajně kvete, ale květy jsem nikdy neviděl. Proč?

Okřehek menší skutečně květy má, ale patří mezi ty nejmenší na světě. To znamená, že abyste je viděli, museli byste si vzít na pomoc minimálně lupu.

❓Lze pěstovat okřehek v jezírku?

Ano, okřehek menší lze pěstovat i v jezírku, protože má rád stojaté vody a přežije i nižší teploty. 

❓Je růst okřehku menšího skutečně rychlý?

Ano. ​​Okřehek se vyznačuje explozivní rychlostí růstu; jakmile je hladina živin vysoká, rychle roste a rozmnožuje se. Ve většině případů můžete být svědky přerůstání této rostliny v akváriu. Může pokrývat celou hladinu a může být obtížné ji kontrolovat. (Zdroj)

4.9/5 - (67 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu