Když se člověk zamyslí nad tím, jaké různé druhy domácích mazlíčků je možné chovat, jistě ho napadnou i papoušci. Většina z vás jistě již někdy viděla alespoň jednou vtipné video barevného opeřence vesele si povídajícího se svým majitelem.
Není tak divu, že jsou tato chytrá a společenská zvířata tak oblíbenou volbou mezi milovníky zvířat.
Název “papoušek” je však opravdu obecný termín, některé druhy svou velikostí a charakteristikou nepůsobí ani jako vzdálení příbuzní!
Jak si pak mezi tak rozmanitými krasavci vybrat toho pro vás nejlepšího? V tomto článku vám pomůžeme výběr ulehčit tím, že vám představíme 15 nejoblíbenějších druhů papoušků, jenž jsou ideální jako domácí mazlíčci.
Díky krátkému popisu každého druhu si tak budete moci s přehledem rozmyslet, který by byl ten pravý právě pro vás!
1) Papoušek šedý
Také známý pod názvem žako, papoušek šedý se rozhodně řadí mezi jedny z nejvíce impozantních papoušků chovaných v zajetí.
Nejenže se může dožít až 60 let, hlavně je žako proslulý svou inteligencí. Nedělá mu problém naučit se celou škálu slov a frází, které svému majiteli bude rád vykládat.
Žako pozornost od svého majitele vyžaduje ve velké míře, v oblibě mívá běžně pouze jednoho člena domácnosti, ostatní spíše toleruje.
Nedostane-li se mu dostatečné péče a pozornosti, může se uchýlit až k formě sebepoškozování škubáním svého peří.
Proto je papoušek šedý vhodný pouze pro vážné zájemce, kteří jsou ochotni se mu věnovat a konzistentně o něj pečovat po celý jeho život. Zvládnete- li to, žako se vám odvděčí svou přítulností a náklonností.
2) Kakadu
Kakadu se od ostatních papoušků větší velikosti liší především svou majestátní chocholkou a neobvyklým bílým zbarvením. Kakadu papouškům je často chovateli přezdívá velcro (neboli suchý zip), jelikož bývají svými páníčky ve spoustě případů až posedlí.
Jejich povahu lze přirovnat k dvouletému dítěti; jsou schopni vyjadřovat širokou škálu emocí, ať už se jedná o vzteklý záchvat či radostné bláznění.
Je tedy důležité co nejdříve nastavit jasné hranice a papouška pozitivně motivovat hračkami a pozorností. Svou inteligencí rozhodně nezaostávají, umí dokonce používat nástroje a známí jsou i svou hbitostí.
Stejně jako jeho šedivý příbuzný se i kakadu může dožít vysokého věku, rekordmanem je kakadu, který dosáhl obdivuhodných 82 let!
3) Ara
Opravdu nádherným a ekotickým ptákem je bez pochyby ara, ostatně je to také typický představitel papouška jakožto druhu zvířete.
Většina z vás si nejspíše představí červeného aru, tedy aru arakangu, to je však jen jeden zástupce rodu Ara. Pestrobarevný ara ararauna s modrými křídly a žlutým bříškem, celomodrý ara hyacintový či zelený ara vojenský, i takové barevné kombinace je možné u těchto papoušků vidět.
I tento větší druh papouška je dlouhověký, proto je jeho pořízení opravdu nutné dobře zvážit. Je také dobré brát v potaz, že ara patří mezi hlasité druhy papoušků, nejsou tak nejvhodnějším mazlíčkem do bytu.
Po získání důvěry vám ara bude věrným společníkem, je i dost inteligentní na to, aby se s trochou trpělivosti naučil opakovat slova.
4) Andulka
Mnoho barevných variant mají i roztomilé andulky. Tito drobní papoušci mohou být typicky zelení, ale díky šlechtění také modří, žlutí či dokonce bílí!
Andulka je jedním z nejoblíbenějších druhů papoušků, obzvláště pro nezkušené chovatele. Díky své velikost je vhodnější k dětem, také je méně náročná co se týče potřebného prostoru, nicméně je dobré řídit se pravidlem “nic není moc velké”.
Tradičně se andulky chovají alespoň v párech, jelikož preferují žít v hejnu.
5) Korela
Korely jsou nejmenší zástupce čeledi kakaduovitých, jsou tedy blízkým příbuzným již zmíněného kakadu, což o nich prozrazuje typická chocholka.
Na té je nejzajímavější, že podle ní můžete poznat, jakou náladu korela má, a to tak snadno jako je poznat, když pes vrtí ocasem radostí. Stejně jako andulky jsou korely v Česku velmi oblíbené, hned po andulce je to druhý nejčastěji chovaný druh!
To je z velké části tím, že péče o ně je velmi snadná, jako i spřátelení se s nimi, jsou opravdu ideálním prvním papouškem.
6) Papoušek nádherný
Tento papoušek opravdu dělá čest svému jménu. Tento oblíbený druh mezi chovateli se vyznačuje znatelným dimorfismem — pestré zbarvení samce se výrazně liší od celozelené samice.
Ačkoliv nepatří mezi největší druhy, je doporučováno chovat je ve venkovní voliéře, mohou tak sloužit jako okrasa vaší zahrady a to i v zimě! Pouze je nutné zařídit jim trvalý přístup k závětří.
I při chovu ve venkovním prostoru si na své majitele papoušci nádherní snadno zvyknou, dobře si také rozumí s jinými druhy papoušků jako jsou například korely.
7) Agapornis
Běžně se nazývají papoušíci, více je však vystihuje jejich anglický název “lovebirds” (doslova přeloženo ptáci lásky, také se tak říká zamilovaným párům).
Toto jméno nemají jen náhodou, se svým partnerem tvoří neobvykle pevné emoční vazby. Agapornise není těžké ochočit, je vhodný na chov jak v bytě tak ve venkovní voliéře a dokonce se při motivaci jídlem umí naučit zábavné kousky!
Jsou to aktivní papoušci, kteří si v případě, že žijí alespoň v páru, vystačí i bez pozornosti majitele.
8) Papoušek mniší
Přezdívaný mníšek, papoušek mniší je jihoamerický druh pták, který u nás však bez problému zvládne i venkovní teploty v zimě. Patří mezi skutečně hlučné papoušky, někteří chovatelé je využívají jako “hlídací psi”, jelikož bez zaváhání nahlásí přítomnost kohokoliv i čehokoliv cizího.
Mohou se dožít až 30 let, jejich obecná odolnost a jednoduchost na chov způsobila, že se dokonce v několika zemích stali invazivním druhem!
Oproti ostatním typickým druhům pro chov ve voliérách vyžadují o něco pestřejší potravu, jako jsou různé traviny či ovoce.
9) Alexandr malý
Alexandr, nejdéle známý druh papouška v Evropě, je nejrozšířenějším papouškem světa, volně žije například v nedaleké Belgii. Ačkoliv je možné chovat alexandry ve vnitřní kleci, chovateli jsou spíše doporučovány voliéry.
Nejčastější je pro ně celozelené zbarvení, můžeme je však vidět i v nebesky modré variantě či dokonce žluté. Jsou vysoce inteligentní a pro vhodné majitele mohou být skvělými mazlíčky. Musí se s nimi zacházet pravidelně aby zůstali ochočeni, jinak se velmi rychle vrátí ke svému původnímu chování.
10) Rozela
Středně velký papoušek s netradičními různobarevnými peříčky červené, žluté a modré barvy, který se hodí i pro začínající chovatele.
Rozely jsou na pohled opravdu překrásné, naštěstí jsou také odolné, takže i ony se řadí mezi druh chovaný spíše ve voliérách.
Ač umí být přátelská k lidem, rozhodně je lepší nechovat ji spolu s jinými papoušky, nejlepší kombinací je tedy jednoduše páreček rozel. Zbožňují pohyb, ať už je to létání či dokonce koupání!
11) Amazoňan
Celým názvem amazoňan modročelý, tento oblíbený krasavec mezi chovateli je nejen pestře zbarvený, a tudíž opravdu pastvou pro oči, ale je také vysoce inteligentní — dokonce se někteří zvládnou naučit napodobovat lidské zvuky!
Kvůli jeho inteligenci je také o něco náročnější co se týče výbavy velké klece, potřebuje dostatek podnětů.
Hraček a míst na šplhání proto není nikdy dost. Mohou se dožít krásných 50 let, při dostatečné socializaci se snadno začlení do domácnosti a upne se na své majitele. Často jsou popisováni jako hraví a společenští, pohled na ně může být až komický, jsou velmi rádi středem pozornosti.
Většina amazoňanů se ráda koupe; to může zahrnovat koupel v bazénku či lehké stříkání vodou, dokonce však mohou dělat svým majitelům společnost ve sprše!
12) Papoušek senegalský
Se svými žlutými duhovkami a větším zobákem může mít senegalský papoušek skoro až děsivý pohled. Tím se však nenechte zmást! Papoušci senegalští mohou být společenští a hraví, vyznačují se svou tichostí a pozoruhodně klidnou povahou.
Hračky jsou pro ně nutností; rádi žvýkají bloky měkkého dřeva – nebojte se jim koupit hračky typicky prodávané pro ary. Mohou štípat pokud něco není podle jejich představ, nejsou proto vhodni k menším dětem.
S délkou života více než 30 let je papoušek senegalský dobrým mazlíčkem pro středně pokročilé majitele.
13) Kanárek
Hned jistě každého napadne přenádherný zpěv, když se řekne slovo “kanárek”. Tito jedineční drobní ptáčci typiční nejen svým talentem na zpěv, ale také svou tradičně žlutou barvou (ačkoliv je možné najít i jiné barevné varianty), pochází z Kanárských ostrovů — odtud také původ jejich názvu.
Přestože jsou právě svým zpěvem vyhlášeni, ne všichni kanárci zpívají a ne vždy! Různé druhy kanárků jsou častějšími zpěváky, také je tato aktivita ovlivněna jejich pohlavím (samice nezpívají) či přítomností samic — samci v takovém případě zpívají pouze při námluvách.
Péče o ně je nenáročná, postačí jim vhodná větší klec a písek pro kanárky.
14) Zebřička
Jedním z nejzajímavějším ptákem na tomto seznamu je zebřička. Svým pestrým zbarvením a netradičně tvarovaným zobákem se výrazně liší od ostatních z našich tipů, není to totiž druh papouška (stejně jako předchozí kanárek)!
Zebřička se rozhodně řadí mezi méně náročné druhy chované v domácnostech. Jsou velmi aktivní, často poskakují po kleci a zpívají, cvrlikání však není příliš hlasité, nebudete tak nikoho v okolí rušit.
Bohužel je tento druh neochočitelný, o to více je nutné chovat je ve větším množství, doporučují se tři páry.
15) Papoušek patagonský
Papouška patagonského není možné si splést díky jeho výrazným bílým kroužkům kolem očí. V angličtině jsou známí pod názvem burrowing parrot, tedy “papoušek dělající nory”, jelikož pro chov svých mláďat hrabou nory ve stěnách útesů.
Patagonce pocházející, jak je již ze jména jasné, z Patagonie je možné chovat ve venkovní voliéře, řadí se u nás mezi jedny z nejotužilejších papoušků.
Vyznačují se většinou povahových rysů, které potenciální majitelé papoušků hledají, což je zejména inteligence a snadná ochočitelnost.
Videa
Použité zdroje: