18 důvodů, proč si (ne)pořizovat papouška kakadu

Martini, baby? Vzpomínáte si na televizní reklamu, kde exceloval impozantní bílý papoušek s roztomilou chocholkou? Právě ta chocholka je charakteristická pro celou čeleď papoušků, kterými jsou kakaduovití. Kromě různých druhů papoušků kakadu k nim patří i korela, kterou si představíme v samostatném článku našeho seriálu. Chov papoušků kakadu je tak trochu vysoká škola chovatelství. Ani péče o kakadua jako domácího mazlíčka není právě jednoduchá. Všechny druhy papoušků kakadu jsou velmi specifické i pokud je chcete jen na mazlíka. Pojďme zjistit, zda je kakadu pravým opeřencem právě pro vás.

Čtěte také: Průvodce výběrem nejlepší klece pro papoušky

OSM důvodů, proč si pořizovat papouška kakadu 

  • Kakadu je, jako mnoho velkých druhů papoušků, opravdu dlouhověký společník. Pokud ho neskolí nemoc, je dost pravděpodobné, že vám váš kakadu bude dělat společnost po celý zbytek života, a ještě ho budou muset opatrovat vaši vnuci.
  • Tito nádherní papoušci jsou doslova mazlíci. Milují těsný fyzický kontakt se svým majitelem a pokud to jde, jsou vám neustále nablízku. Předčit je v tomto mohou snad jen opravdu kontaktní psi nebo kočky.
  • Kakadu jsou velmi inteligentní. Chovatelé a majitelé srovnávají inteligenci papoušků kakadu k tří nebo dokonce pětiletým dětem. Svého kakadu tam můžete zabavit, mimo jiné, i jednoduchými dětskými vkládačkami.
  • Ruku v ruce s inteligencí těchto papoušků jde i jejich zručnost. Kakdu umí používat nástroje. Otevřít si kouskem větvičky západku klece, vyrabovat šuplíky nebo skříňky v kuchyni opatřené dětskou pojistkou, to vše kakadu, má-li k tomu příležitost, hravě zvládne.
  • Kakadu je zdatným imitátorem, ačkoliv kvalit třeba žaka nikdy nedosáhne. Zvuky, melodie i mluvené slov mu obvykle nedělá problém. I když rozmluvit kakadua není tak jednoduché, naučí se překvapivě mnoho slov.
  • Jsou to akrobati. Kakaduové jsou neuvěřitelně fyzicky zdatní a mrštní. Mnohem více než k mluvení inklinují k různým trikům, hlavolamům a akrobatickým číslům.
  • Kakadu je velmi citlivý papoušek. I když se dá říci o většině velkých druhů, že jsou něžné duše, kakadu v tomto směru opravdu vyniká. Koho si jednou oblíbí, toho zbožňuje po celý život.
  • Většina kakaduů je chována v bytě či domě, avšak není problém je chovat celoročně venku. Potřebují však nejen prostornou voliéru,ale i zázemí s možností vytápění jako úkryt před nepříznivým počasím.

DESET důvodů, proč si nepořizovat papouška kakadu 

  • Úřednímu šimlu se v případě pořízení papouška kakadu nejspíš nevyhnete. Některé druhy kakaduů podléhají registraci CITES.
  • Odchovat malé papoušky kakadu už chce znalosti, zkušenosti a v neposlední řadě i velký kus chovatelského štěstí. Chovatelé, jež tyto papoušky pravidelně odchovávají bývají mezi svými kolegy považováni za skutečné odborníky.
  • Držení a chov kakadua je poměrně finančně náročný koníček.Pokud pomineme samotnou cenu kakadua ( u některých druhů až v řádech stovek tisíc korun ) ani speciální krmivo, klec nebo veterinární péče u těchto ptáků nestojí právě málo.
  • Kakadu je velmi náročný na pozornost. Dalo by se říci, že nejnáročnější ze všech druhů papoušků. Je velmi fixován na své majitele a v drtivé většině se veškerý chod domácnosti podřizuje právě kakaduovi.
  • S čistým svědomím opravdu nemůžeme kakadua doporučit nikomu jako prvního papouška. Péče o ně a hlavně jejich výchova opravdu vyžaduje zkušenosti.
  • Kakaduové jsou velmi hluční ptáci. Přestože nedosahují obvykle takové velikosti jako třeba arové mají opravdu silný a nepříjemný hlas. K chovu v panelovém domě tak kakadu moc vhodný není.
  • Ostrý a silný zobák papouška kakadu může být jak šikovným nástrojem, tak obávanou zbraní. Kromě toho, že kakadu svůj zobák používá jako ruku, může vás s ním velmi bolestivě klovnout.
  • Jak už jsme nastínili v odstavci výše, kakadu jsou velmi citliví ptáci. Má to jak svá pozitiva tak i stinné stránky. Jakákoliv nepohoda ( a stačí k tomu i jen to,aby papoušek vyhodnotil, že se něco děje) může mít neblahý důsledek v sebepoškozování vašeho kakadu.  ,,Oblíbené´´ bývá u těchto ptáků zejména vyškubávání peří.
  • V době kdy dospívají prochází kakadu bouřlivou pubertou a i v dospělosti se stávají poněkud nevypočitatelnými. Kakadu se tak opravdu nehodí do domácnosti, kde jsou děti.
  • Tito papoušci jsou snad nejnáročnější na důslednou výchovu ze všech druhů velkých papoušků. Vzhledem k velikosti některých kakadu tak může být takový pták se zanedbanou výchovou opravdu nebezpečným mazlíčkem.

Shrnutí

Kakadu se dělí podle barev na černé, růžové a bílé. Ať už si vyberete jakýkoliv druh, získáte opravdu originálního mazlíčka. Držení a chov kakadu ovšem nese i značná proti. Tak jako se například jeho dlouhověkost může zdát být velkým pozitivem, můžeme ji vnímat i jako zásadní nedostatek. Kakadu patří k nejdéle žijícím papouškům vůbec. Průměrný věk velkých kakadu se blíží hravě 70 letům a byli zaznamenáni i ptáci s věkem přes sto let. A to už je závazek. Jednak pro současné majitele kakadua, ale také pro jeho příbuzné pokud majitele jeho kakadu přežije. Vzhledem k citlivosti těchto papoušků chovaných jako domácí mazlíčci, bývá většinou taková změna pro ně příliš zdrcující. Pořízení kakadua má však i mnoho pozitiv a nechceme, aby článěk vyzněl tak, že papoušek kakadu je samý problém. Kakadu jsou mimořádně inteligentní, velmi kontaktní a mazliví papoušci. Pokud nezanedbáte výchovu a věnujete jim podstatnou část svého volného času, získáte okouzlujícího společníka, který vás bude milovat celým srdcem.

Chov papouška kakadu 

Pohlavní dimorfismus u kakadu není vyjádřený. Zkušení chovatelé těchto papoušků jsou schopni poznat pohlaví dospělých ptáků podle barvy očí. Samci mají duchovku černou, samice spíše hnědou. Ale ani tato metoda není vždy stoprocentní. Většinou je spolehlivá metoda testem DNA , obvykle z peří ptáka, nebo se zjišťuje pohlaví sondováním.

Kakadu jsou schopni se pářit až kolem 4 – 5 let života. Tyto papoušky určené k chovu většinou umisťujeme do venkovný voliéry se zázemím, které se dá vytápět. Voliéra by měla mít dostatečný výletový prostor. Pro menší druhy 6x 1,25 x 1,5 m pro velké 10 x 2 x 3 m (d x v x š) Kakadu mohou hnízdit v klasické budce nebo v budce vyrobené z kmenu stromu. To záleží jednak na druhu kakadu, ale také na tom, jakou budku si vyberou konkrétní jedinci.

V době hnízdění a odchovu mláďat podáváme kakaduům nutričně bohaté krmivo. Můžeme zařadit i živočišné bílkoviny jako je vejce, tvaroh nebo jogurt. Přilepšujeme i máčenými piškoty nebo granulemi a naklíčeným zrním.

Samička snáší vejce obvykle asi 14 dní po páření.  Ve snůšce bývá 3 – 5 vajec, na kterých sedí asi 30 dní, pokud je jí to umožněno. Mnoho chovatelů neponechává nic náhodě a u vzácných nebo obtížně chovatelných kakaduů snůšku samici odebírají a líhnou vajíčka v inkubátoru. Poté mláďata ručně dokrmují až do naprosté samostatnosti. 

Necháme-li volný průběh přirozenému odchovu, vylétají mladí kakadu z budky kolem 2 – 3 měsíce života. Poté jsou ještě dlouhou dobu dokrmováni rodiči. Ve volné přírodě se mláďata některých druhů drží rodičů i rok, než jsou plně samostatná.

Před pořízením kakadu je vhodné zajistit mu dostatečně velké a vybavené bydlení. Vybavení venkovních voliér je v mnoha ohledech podobné, jako zařízení bytové klece pro jediného ptáka.

V kleci, o minimálním rozměru 150x150x200 cm (délka, šířka, výška – pro velké druhy ) by neměla chybět:

  • napáječka nebo miska na vodu
  • misky na krmivo – zvlášť na suchou směs/granule,  zvlášť na grit nebo písek, a zvlášť na ovoce, zeleninu
  • sépiová kost nebo minerální kámen
  • podestýlka na dno
  • silná větev na lezení, kterou pták neobejme prsty ( napomáhá obrušovat drápy )
  • bidýlka různých průměrů nebo tvarovaná ( prevence artrózy)
  • hračky

Inspiraci, jak zařídit skvělé bydlení pro kakadu najdete například zde.

Jako podestýlka do klece se dá použít pískový papír, obyčejný papír, dřevěné peletky, dubové nebo bukové štěpky, konopná nebo kukuřičná vřetena, písek a jiné.  Záleží na tom, co bude vyhovovat vašemu kakaduovi a co se vám bude nejlépe udržovat v čistotě. 

Většina kakadu se ráda koupe, proto je vhodné jim dopřát koupel v podobě rozprašovače na květiny nebo je naučit na sprchu u vás v koupelně. Pokud budete kupovat pro kakadu klec v zooprodejně včetně vybavení, doporučujeme vyměnit rovná plastová nebo dřevěná bidýlka za různě silné a pokroucené větve stromů. Stále stejný průměr a relativně hladký povrch bidla nedělá žádným papouškům dobře na klouby ani drápky. V pokročilém věku mohou trpět artrózou a také se jim nemohou přirozeně obrušovat drápky. Ideální úprava drátů klece je bez různých nátěrů, chromu a zinku.

Základní potravou pro kakadu je směs různých semen trav a zrnin, kterou si můžete opatřit buď v zooprodejně nebo i namíchat sami doma, či tento úkol svěřit chovateli, který má s chovem kakadu zkušenosti. K suché směsi přidáváme ovoce a zeleninu. Některým druhům dopřejeme živočišnou složku i během roku.  Mnoho chovatelů dává přednost speciálním granulím pro velké papoušky/kakadu. Tyto granule obsahují vyvážený poměr všech látek, které papoušek potřebuje a ptáci si tak nemohou vybírat jen to, co jim chutná. Před obdobím rozmnožování a v době, kdy krmí mláďata, se doporučuje zvýšit přísun živin, jak jsme již zmínili v odstavci o rozmnožování a chovu kakadu. V jídelníčku kakadu se raději vyhněte většímu množství ořechů či olejnatým semenům.  Ořechy můžete nabídnout v malé míře jako pamlsek a odměnu. Opět je vhodné se co nejvíce informovat o tom, čím můžeme papouškům zpestřit jídelníček tak, abychom jim neublížili. Vhodné jsou i větvičky ovocných stromů. 

Naprosto nevhodné jsou sladkosti včetně čokolády a kořeněná nebo solená jídla. Zbytky z našeho talíře korelám nedáváme ani v minimálním množství. Avokádo je pro kakadu toxické.

Důrazně také upozorňujeme na škodlivost používání teflonového nádobí v domácnosti, ve které žije kakadu! Při ohřívání nádobí s teflonovým povrchem se uvolňují toxické látky. Nejeden papoušek na tuto neznalost majitele už doplatil svým životem.

Potřebu minerálů obvykle doplní sépiová kost nebo minerální kámen. Pro dobré trávení se přidává k potravě i grit ( drcené mušle, drobné kamínky, může být i příměs živočišného uhlí) nebo speciální písek.

O přídavku vitamínových preparátů se raději poraďte se specializovaným veterinářem nebo dlouholetým chovatelem.

Důležité informace o kakadu

Velikost:30 – 60 cm
Původ:Austrálie a Tichomořské ostrovy
Vhodná ubikace:klec, voliéra
Cena:dle stáří, pohlaví,  původu, ochočenosti a druhu od 14.000,- do 500.000,- korun
Věk:mohou se dožít až 100 let
Aktivita:denní

Nejčastěji chované druhy papoušků kakadu

Kakadu růžový

Jeden z nejčastěji chovaných druhů kakadu.V přírodě se vyskytuje po celém vnitrozemí Austrálie a uměle byl vysazen i v Tasmánii. Jedná se o malý druh kakadu dorůstající délky 35 cm s hmotností okolo 400g.

Svrchní část těla je zbarvena nenápadou šedou barvou. Spodní část těla tohoto kakadu je výrazně růžová. Čelo a chocholka mají světle růžovou barvu. V zajetí bylo vyšlechtěno poměrně hodně mutací tohoto druhu kakadu.

V mnoha domácnostech je oblíbeným mazlíčkem. Má milou a přítulnou povahu a neozývá se tak pronikavým hlasem jako velké druhy. Ani jeho odchov není tak náročný jako u velkých druhů papoušků kakadu. Stal se tak poměrně dobře dostupným druhem kakadu.

Samička klade 2 – 5 vajec, na kterých se v sezení střídá se samečkem. Mladí kakadu růžoví se líhnou po asi 25 dnech. Z budky vylétají mláďata po 49 dnech.

Ve své domovině je tento druh kakadu až přemnožení a při honbě za potravou způsobuje značné škody na kulturních plodinách. Tento druh nepodléhá registraci CITES. Průměrně se dožívá asi 40 let. Cena mláďat odchovaných rodiči se pohybuje okolo 13.000,-.

Kakadu žlutočečelatý

Další z  velmi oblíbených druhů kakaduů bývá často zaměňovýn s kakadu žlutolícím. Tento druh zahrnuje další 4 poddruhy, které celkem obývají pobřeží Austrálie, Tasmánii a několik indonésských ostrovů. Z nich největší kakadu žlutočečelatý východní dorůstá délky až 50 cm o hmotnosti až 800g.

Celkově je tento kakadu bílý. Příuší má žlutavé, spodní strana letek a ocasu má intenzivní žlutý nádech. Chocholku tvoří taktéž žlutá pera.

Z velkých bílých kakaduů je to asi nejoblíbenější a nejčastěji chovaný druh.Má sklony být poměrně destruktivní, proto by měl mít neustále k dispozici větve a hračky na okus.  Jako téměř všichni kakaduové je i on velmi hlasitým papouškem i pokud se mu věnuje dostatečná pozornost.

V přírodě je poměrně hojný a ani jeho odchov není z nejnáročnějších. Samice snáší 2 – 3 vejce na kterých se 25 – 27 dní střídá se samcem v sezení.  Mláďata hnízdo opouští v 9 – 12 týdnech. Tento druh nepodléhá registraci CITES. Ve volné přírodě se dožívá 20 – 40 let, v zajetí výrazně déle.  Cena mláděte odchovaného rodiči se pohybuje okolo 25.000,-.

Kakadu bílý

Společně s kakadu moluckým se dělí o první místo ve velikosti bílých kakaduů. Ve volné přírodě obývá tento druh kakadu jen několik jihoasijských ostrovů, střední a severní Moluky a několik dalších ostrůvků v Indonésii.  Běžně dorůstá délky 50 cm s váhou kolo 1 kg.

Jak určitě uhádnete podle druhového jména, je tento kakadu zcela bílý. Jemný žlutavý nádech má pouze na spodní straně letek  a ocasu, stejně jako na holém okruží kolem oka.

Stejně jako ostatní velké druhy kakaduů je i kakadu bílý velmi destruktivní. Je třeba tomu uzpůsobit klec a dodávat mu množství větví nebo odolných hraček, na kterých se může tímto směrem vybít. Samci kakadua bílého mohou být velmi agresivní, zejména v období páření  a hnízdění, kdy mohou napadat i samice. I když se celkem pravidelně objevuje v inzerci a každoročně je zaznamenáno poměrně dost odchovů, je celkem náročný na chovatelské zařízení, dokáže být velmi hlučný a chovná zvířata jsou velmi drahá.

Samice snáší 2-3 vejce na kterých sedí  asi 28 dní. Mláďata vylétají z budky přibližně 80. den. Tento druh podléhá registraci CITES. V zajetí se dožívá 40 – 60 let. Cena mláděte odchovaného rodiči se pohybuje okolo 30.000,-.

Jak a kde si koupit kakadu?

Kakadu můžete sehnat z odchytu z volné přírody, od chovatele, překupníka, na ptačích burzách nebo ve zverimexu. Odchycená zvířata jsou velkým přínosem pro chov, avšak nesou spoustu specifik. Takoví papoušci mohou trpět různými parazity, mohou mít problém s příjmem potravy v zajetí a rozmnožit tyto jedince chce jak komplexní znalosti, tak opravdu kvalitní zázemí, které co nejvíc supluje místo odchytu papouška. Pokud se nejedná o opravdu malé mládě, jsou takoví ptáci téměř neochočitelní. Navíc mohou přenášet nemoci přenosné i na člověka – například chlamydiózu ptáků (zdroj)

Mnohem jednodušší a bezpečnější je získat kakadu na specializovaných ptačích burzách nebo přímo od chovatele z jeho vlastního odchovu.  Další možností je koupení kakadu ve specializovaných zooprodejnách. Ve všech případech chtějte po prodejci nebo chovateli komplexní informace o věku, původu a péči o papouška, včetně návodu na správné krmení. Některé druhy podléhají registraci CITES. Certifikát o původu takového ptáka je při prodeji jeho nedílnou součástí!  Cena kakaduů se odvíjí od jejich druhu, věku, pohlaví, barevné mutace a i podle toho, zda se jedná a ochočeného nebo ručně dokrmeného ptáka.. Pohybuje se v rozmezí 15.000,- až několik set tisíc korun. V ideálním případě získáte zvířátko s uceleným návodem na použití.Při nákupu dbejte na to, z jakého prostředí zvíře pochází ( čistota prostředí – zápach, zbytky trusu, plíseň v substrátu atd..) a jestli se papoušek jeví jako zdravý (výtok ze zobáku, očí, ztížené dýchání, výtoky z kloaky, změny na kůži a peří -holá místa, matný nebo rozčepýřený a neupravený vzhled, loupající se kůže na nohách, parazité …).

Kontakty na chovatele kakadu naleznete zde.

4.9/5 - (27 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu