16 důvodů, proč si (ne)pořizovat havanského psíka

Přestože má hrdina tohoto článku kořeny až v exotickém karibiku, v naší domovině je jako ryba ve vodě. Čemu se divit, když se u nás těší takové popularitě? Tento krásný malý pejsek nemá totiž žádný problém kamkoli zapadnout a naplnit každé místo radostí, která z něj přímo sálá. 

DESET důvodů, proč si pořizovat havanského psíka:

  • Největší výhodou havanského psíka bude pro mnohé jeho praktická, příruční velikost, díky které je vhodný do bytu a také jej snadno zvládnou i pejskaři v letech. 
  • Tento pejsek je díky své snadné ovladatelnosti vhodný i pro úplné začátečníky.
  • Havaňák je důkazem, že pěkná fazóna nemusí hned znamenat dutou hlavu. Inteligence a krása jdou v jeho případě ruku v ruce.
  • Tolik energie by v tak malém stvoření čekal málokdo. Havaňák je plný energie a je jen na vás, jestli ji využijete k procházkám, či ke sportu.
  • Havanský psík patří mezi plemena, kterým v srsti chybí podsada. V praxi to znamená, že vás dvakrát ročně nezastihne chlupová kalamita.
  • Havaňáci milují děti! Zejména pak ty, které ví, jak se psům správně chovat. 
  • Dobře vychovaný havanský psík skvěle snáší ostatní domácí mazlíčky. Dokonce i ty, kteří jsou větší, než on.
  • Bílá, černá, mahogany, či tabacco? U tohoto plemene máte skutečně široký výběr různých zbarvení, ze kterých až přechází zrak.
  • Mají tuhý kořínek! Dědičné choroby a vážnější onemocnění se havanským psíkům často vyhýbají obloukem.
  • Havaňák zloděje nejspíš nezneškodní, ale na jeho přítomnost vás rozhodně upozorní.

ŠEST důvodů, proč si nepořizovat havanského psíka:

  • Havaňák je velmi vázaný na svého pána, případně rodinu. Velmi nerad se od své smečky vzdaluje a pokud není zvyklý na samotu, může v nepřítomnosti páníčků pěkně vyvádět.
  • O krásnou, hedvábnou srst je třeba se starat. Potencionální páníček musí s touto nutnou péčí počítat a zvykat pejska na česání od mala 
  • Jako spoustu malých plemen, může mít i havanský psík tendence štěkat. Pokud mu budete tento zlozvyk trpět, velmi pravděpodobně jej bude využívat k získání vaší pozornosti. 
  • Na celoroční pobyt venku není tento drobný pejsek vhodný. Pokud tedy sháníte parťáka na zahradu, prohlédněte se po jiném plemeni.
  • Oči jsou nejen oknem do duše, ale u tohoto plemene mohou být také dveřmi k průšvihu, pokud se péče o ně zanedbá. Kontrolu si zaslouží i chrup, který může být náchylný k usazování plaku.
  • Na extrémní outdoorové aktivity si raději pořiďte jiné plemeno. Ačkoli jsou tito drobní psíci nadšení sportovci, některé sporty se přeci jen hodí spíše pro větší a odolnější plemena

Shrnutí

Havaňáčka si zamilují zejména lidé, kteří se poohlížejí po menším, snadno ovladatelném společníkovi, který nezabere moc prostoru a zároveň nezkazí žádnou zábavu. Tito pejsci velmi dobře zapadnou nejen do rodiny s dětmi, ale i do společnosti lidí v pokročilejším věku, nebo k začínajícím pejskařům. Těm všem bude havanský psík milujícím společníkem, který se přizpůsobí životu páníčků a bude jim každý den přinášet spoustu radosti. Velké množství energie a vysoká inteligence dělají z tohoto plemene výborného pejska také pro lidi milující procházky, či pro ty, kdo hledají parťáka pro některý z méně náročných psích sportů. Na náročnější outdoorové sporty se však havanští psíci příliš nehodí. Srst bez podsady příliš nezahřeje, takže je nutné chránit své čtyřnohé miláčky před nastydnutím – samosebou zejména v zimních měsících. Absence podsady má však i své výhody! Všudypřítomné psí chlupy v době línání nemusí majitelé havaňáků díkybohu řešit. Zato musí řešit péči o fazónu svých mazlíčků, která vyžaduje častou údržbu.

Údržbu potřebují i jiskřivá očka těchto fešáků, stejně jako jejich chrup. Za tuto péči se vám však havanský psík odvděčí neuvěřitelně milující povahou a s trochou štěstí i dobrým zdravím, díky kterému může po vašem boku zůstat klidně patnáct let. Ptáte se, co může ke štěstí potřebovat tak malý pejsek? Zejména vaší společnost! Pokud si toto plemeno pořídíte, počítejte s tím, že vás bude neuvěřitelně milovat. Dokonce natolik, že může špatně snášet vaší nepřítomnost – to může vyjadřovat například štěkotem, který je velmi oblíbeným komunikačním nástrojem těchto pejsků. Štěkotem vás havaňák upozorní na zloděje, ale i na to, že se mu nevěnujete natolik, nakolik by si přál. 

Obecná charakteristika havanského psíka

Havaňák je ideálním psím kamarádem téměř pro každého – zejména tedy pro ty, kteří mají spoustu místa v srdci! Další řádky vám pomohou odhalit, zda by se toto úžasné plemeno nehodilo i k vám.

I. Povaha

Milující, energický, bezkonfliktní – to jsou hlavní povahové rysy havanského psíka, pro které je tolik oblíbený. Není se čemu divit. Je to totiž opravdu bezproblémový, inteligentní pejsek, který zbožňuje svého páníčka a nezkazí žádnou legraci. Ačkoli může být trochu opatrný při setkání s novými lidmi, rychle se otrká a cizincům se svojí milou povahou dostane pod kůži. Havaňáček je rád středem pozornosti a je vždy připraven zaujmout roli vrchního baviče, či mazlíka. 

Velkým problémem však může být přehnaná fixace na páníčka, která se projevuje hlavně ve chvíli, kdy za sebou zavřete dveře. Ale nemusíte se bát – pokud svého pejska naučíte snášet samotu již ve štěněčím věku, bude vás po příchodu domů vítat jen šťastný mazlíček, nikoli rozkousané boty, nebo třeba loužičky.

II. Vzhled

Havanský psík rozhodně nepatří mezi psí obry – řadí se spíše k plemenům, které byste mohli díky své drobné velikosti snáze přehlédnout. Určitě vás ale zaujme svým vzhledem, který má také velký podíl na jeho popularitě. Co je na havaňáčkovi zvláštního? Zejména jeho delší, hedvábná srst bez podsady, která může nést spoustu různých barev – to je eso v rukávu, které mu sněhově bílí boloňáci, bišonci, či maltézáci mohou jen závidět. Stavbou těla se však oproti zmíněným bratrancům příliš neliší. Tělo havanského psíka je nízké a robustní, ale přesto se dokáže na svých krátkých nožkách ladně pohybovat. Havaňáčci mají rovný hřbet, který přechází ve vysoko nesený, dobře osrstěný ocásek – ten může být zatočen přes hřbet, nebo může mít tvar biskupské berly (kolmo vztyčený se zahnutým koncem).(zdroj)

Pokud vás uhranuly ty velké, tmavé oči tohoto plemene, rozhodně nebudete první, ani poslední. V kombinaci s chlupatýma, převislýma ušima tvoří kombinaci neodolatelnou kombinaci, kterou si havaňák prostě říká o pohlazení.

III. Vztah k dětem a domácím mazlíčkům

Popularitě havanských psíků velmi nahrává i fakt, že jsou vyloženě ideálními společníky k dětem – zejména k těm rozumnějším, které ví, jak se ke zvířatům správně chovat. Ani nejmenší děti však nejsou překážkou k pořízení tohoto plemene. Naopak je v rámci socializace velmi přínosné, když si štěně na lidské mrňousky zvyká od mala. Samozřejmě je důležitý něčí dohled, když je pes v přítomnosti malého dítěte – ačkoliv je havanský psík relativně drobný, mohl by při hře, či leknutí nechtěně ublížit. Koneckonců i děti dovedou chlupáče pěkně potrápit a na takové zážitky zůstávají psům nepěkné vzpomínky, které by mohly ovlivnit jejich budoucí vztah k dětem. Pokud si však havaňáček ze setkání s lidskými mláďaty odnese pouze dobré vzpomínky, bude jim tím nejvěrnějším přítelem.

Co se týče vztahu havaňáčků k ostatním zvířatům, ani zde se nemusíte obávat problémů. Toto plemeno není problematické ani v tomto směru. Dobře specializovaný havanský psík se snadno skamarádí i s opoznání většími chlupáči.

IV. Výchova a výcvik 

S výchovou a následným výcvikem havanských psíků se pravděpodobně příliš nezapotíte. Ačkoli mohou havaňáci působit jako líbivá dekorace na gauč, rozhodně byste neměli podceňovat jejich schopnosti! Jsou to velmi inteligentní pejsci se zájmem o učení. Vše ale samozřejmě začíná důslednou výchovou a řádnou socializací, která je u malých plemen stejně důležitá, jako u těch velkých. Pokud tedy nechcete mít ze svého pejska ustrašeného strašpytlíka, berte ho po základním očkování mezi lidi, mezi psy a seznamte ho se vším, co jej v běžném životě může potkat.

Kromě základní výchovy k čistotnosti je nutné štěňátko naučit, že nebude stále ve vaší blízkosti a někdy bude muset vydržet doma o samotě. Havanští psíci jsou totiž velmi neradi bez svého páníčka a jeho odchody mohou snášet opravdu špatně – nejen, že by mohli rušit sousedy hysterickým štěkotem, ale také by si mohli snadno ublížit při ničení všeho, co jim doma přijde pod tlapku. Štěňátko od malička zvykejte i na častou péči o srst, která ho bude koneckonců doprovázet celý život. Předejdete tak bojům a úpornému kňourání, které zače už ve chvíli, kdy vezmete do ruky kartáč. Správná výchova chce pouze ždibec tréninku se špetkou trpělivosti, které do budoucna rozhodně nebudete litovat. Hlavně se vyvarujte fyzickým trestům a vsaďte spíše na odměny a chválení, se kterými to půjde opravdu samo. To samé platí i pro výcvik, který by měl být také založen na pozitivní vlně. Dáte-li havaňáčkovi dobrou motivaci, zvládne se kromě základní poslušnosti hravě naučit i velkou spoustu kousků, nebo může zazářit v některém ze psích sportů. Jsou to zkrátka nesmírně šikovní pejsci, kteří se snaží ze všech sil zavděčit svému páníčkovi.

V. Zdraví a péče 

Ačkoli se havanský psík považuje za zdravé a relativně dlouhověké plemeno, ani jemu se bohužel nevyhýbají zdravotní problémy. Z těch běžnějších můžeme zmínit například luxace pately, či oční onemocnění (např. Katarakta). Mezi závažnější zdravotní potíže havanských psíků můžeme zařadit například legg-calve-perthesovu nemoc, hypotyreózu, srdeční onemocnění, či hluchotu, na kterou bývají štěňata testována pomocí BAER testu. (zdroj)

Pokud vašeho pejska nepostihne žádná z výše uvedených zdravotních komplikací, postačí mu standardní péče, kterou zvládnete i doma. Kromě péče o srst, kterou je třeba pravidelně kartáčovat, je třeba hlídat stav očí, které mohou vlivem dráždění delšími chloupky zvýšeně slzet. Chovatelé doporučují předcházet podráždění očí spínáním delších chlupů do culíku a pravidelné čistit oči borovou vodou, či speciálními prostředky k tomuto účelu. Samozřejmostí jsou také kontroly uší, ve kterých by mohly vznikat záněty – proto je dobré uši pravidelně ošetřovat čistícími kapkami, určenými přímo pro psy. Někteří chovatelé také předcházejí ušním zánětům vytrháváním volných chlupů, které uvnitř ucha překáží. Zapomínat by se nemělo ani na kontroly zubů, nebo drápků. Pokud váš chlupáč nemá příliš možností, jak si drápky obrousit, je potřeba jejich pravidelné zkracování – to můžete provádět doma pomocí speciálních kleštiček, či můžete požádat vašeho veterináře. (zdroj)

https://www.youtube.com/watch?v=nhH4uMzVMJw

VI. Náročnost 

Havaňáček je obecně velmi nenáročným plemenem, které k životu potřebuje hlavně lásku svého páníčka. Z předchozích odstavců již určitě víte, že havanský psík nepotřebuje příliš mnoho prostoru, není problém jej vycvičit a pokud budete mít štěstí, nečekají vás ani časté návštěvy veterináře. Pro některé páníčky by však mohla být komplikací častá údržba srsti, která je bezesporu nutná. Jak často je nutné o srst pečovat? To je individuální, ale doporučuje se jednou až dvakrát do týdne pejska dobře vykartáčovat a uvolnit tak staré chlupy z kožichu.

Koupání by se mělo provádět přibližně jednou do měsíce- samozřejmě je nutné použít šampony a kondicionéry určené pro psy. Takové přípravky mohou vlézt do peněz (hlavně, pokud se chystáte psa vystavovat), stejně jako samotné pořízení havaňáčka – to může vaší peněženku snadno připravit i o desítky tisíc, pokud se rozhodnete pro štěně s PP. Ceny se však mohou výrazně lišit v závislosti na chovatelské stanici, či úspěších rodičů štěněte. Uklidnit vás může fakt, že toho tento fešák příliš nesní – velké balení kvalitního krmení vám vydrží rozhodně déle, než majitelům velkých plemen. I u havanských psíků se nabízí alternativa krmení BARFem, který je však nutné velmi pečlivě sestavit. 

VII. Historie 

Jméno havanského psíka může být trochu zavádějící, protože nebyl vyšlechtěn v Havaně, ale v západním Středomoří, u břehů Itálie a Španělska. Právě námořníci z těchto oblastí měli havaňáky dovézt na Kubu, podle které jsou dnes tihle drobní pejsci pojmenovaní – tedy konkrétně podle hlavního města tohoto ostrova. Toto pojmenování mělo údajně vyplynout ze zbarvení tehdejších psů, které připomínalo vyhlášenou havanskou surovinu – tabák. Ukázalo se však, že se toto tvrzení nezakládá na pravdě.

Příchod na Kubu havanskému psíkovi ironicky žádné štěstí nepřinesl. Politické události zde zapříčinily, že staré krevní linie tohoto plemene téměř vymizely. Naštěstí se podařilo několik psů propašovat do USA, kde přežili i jejich potomci, kteří pomohli plemeno zachránit.

Pokud bysme se chtěli původem havanských bišonků zabývat hlouběji, proud času by nás zavedl do sedmnáctého století, kdy docházelo k již zmíněnému importu malých, společenských psů na Kubu – na tom se kromě námořníků podíleli i angličtí, holandští a francouzští piráti, kterým na lodích dělali společnost pejsci typu bišonků a také španělští vodní psi. Právě tito psí mořeplavci stojí dost pravděpodobně za zrodem předků havanského psíka, jenž se později přizpůsobili kubánskému podnebí a vkusu místních zbohatlíků. V osmnáctém století byl ,,Blanquito de la Habana“ velmi rozšířen zejména mezi majetnější rodiny – zajímavostí však je, že byla jeho srst v těchto dobách pouze čistě bílá. Barevné spektrum plemeno získalo až o století později, kdy se na Kubě začali usazovat francouzští osadníci se svými pudlíky. Právě ti mají velkou zásluhu na tom, že se mohou havanští bišonci pyšnit takovou barevnou škálou, ze které si vybere snad každý.

Přečtěte si také: 32 důvodů, proč si (ne)pořizovat psa a náš atlas psích plemen

VIII. Důležité informace 

Hmotnost:Psi: 3,6-5,8kg Feny: 3,1-5,4kg 
Výška v kohoutku:Psi: 28 cm Feny: 25 cm
Typický znak:Delší hedvábná srst, převislé uši
Požadavky na výcvik: Průměrné
Energie: Vysoká
Délka života:10-15let
Sklony ke slintání: Nízké
Sklony ke chrápáníNízké
Sklony ke štěkáníPrůměrné
Sklony k hrabání: Nízké
Potřeba pozornosti: Vysoká 
Původní využití: Společník
Délka srsti: Polodlouhá 
Typ srsti: Rovná, bez podsady
Barva srsti:Všechny barvy a kombinace včetně bílé 
Potřebná péče o srst: Vysoká – je třeba pravidelná péče o srst

Kde pořídit havanského psíka?

Vše jste zvážili a jste přesvědčeni o tom, že budete pro havanského psíka dobrým páníčkem? Nuže dobrá! Níže přikládáme seznam oblíbených chovatelských stanic v Česku a na Slovensku, jež se zabývají chovem tohoto plemena a pravidelně mívají štěňata havaňáčka na prodej.

Chovné stanice v ČR

Chovatelské stanice na Slovensku

4.6/5 - (24 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu