Neritina zebra: 11 tipů pro chov – charakteristika

Neritina zebra je nenáročný plž, který se dožívá až čtyř let, živí se řasami a čistí tak akvárium. Jsou to samotáři, takže si můžete pořídit klidně jen jednoho.

11 tipů pro chov neritiny zebry

 1. Tito plži jsou citliví na chemikálie, které se přidávají do akvária, proto se chemii spíše vyhýbejte nebo jipoužívejte s mírou.
 2. Neritina zebra se živí řasami, pokud tedy hodláte chovat více šneků, musíte jich zajistit dostatek.
 3. Šnek se často vydává k hladině akvária a je možné, že se z něj i dostane ven. Abyste tomu zabránili, musíte akvárium zakrýt. 
 4. Jsou to samotáři, kteří nikoho neobtěžují. I když jste si koupili skupinu neritů, vždy najdete každého jednotlivého šneka žít osamoceně.
 5. Pokud váš šnek zůstane delší dobu obrácený vzhůru nohama, může uhynout. Jestliže tuto aktivitu zaznamenáte, šneka obraťte sami.
 6. Tito šneci pojídají všechny druhy řas. Bude tedy ve vašem akváriu plnit funkci jakéhosi uklízeče, a ještě si u toho pochutná. 
 7. Na 60 litrů vody se většinou doporučuje chovat jednoho šneka.
 8. Neritina zebra jsou přílivoví plži, což znamená, že mohou zůstat mimo vodu po dlouhou dobu, aniž by zemřeli. Pokud by vám z nádrže vypadli, přežijí. 
 9. Vyhovuje jim sladká i slaná voda. Mějte však na paměti, že se mohou rozmnožovat pouze ve slané vodě.
 10. Voda ve vaší nádrži by měla mít pH v rozmezí 6,5 až 8,5.
 11. Pokud je voda v nádrži slaná, měla by se slanost pohybovat v rozmezí 1,020 ~ 1,028 sg.

Základní informace

 • Český název: Neritina zebra
 • Latinský název: Neritina natalensis
 • Čeleď: Neritidae (Zubovcovití)
 • Původ: Jižní Afrika
 • Maximální velikost: do 3 cm
 • Vhodná teplota: 20 – 28 °C
 • Potrava: řasy
 • Doporučené PH: 5 – 10
 • Doporučená tvrdost vody: 5 – 20 °dGH
 • Agresivita: mírumilovná

Charakteristika

Oblíbený šnek, krásná kresba ulity, živí se převážně řasou. Dýchá pomocí žaber, na rozdíl od ampulárky – nemá dýchací chobot. Zajímavé je že k odpočinku se vrací pokaždé na stejné místo. Neritinka může utéct z akvária, je potřeba akvárium dobře zakrýt, jinak ji můžeme najít i mimo akvárium. Ulita neritiny je poměrně těžká, při pádu na dno akvária jí hrozí nebezpečí poškození ulity či uhynutí.

Pohlavní dimorfismus

Tito šneci mají oddělené pohlaví. Vzhledově od samečka a samičku nerozeznáte.

Rozmnožování

Neritina žije v řekách jižní Afriky, kde také dochází k páření a kladení vajíček. Larva, jejíž velikost je cca 1 mm, se po vylíhnutí dostává s proudem vody do moře. Až po ukončení jejího vývoje – přeměna na šneka, se vrací zpět do vodního toku. Během života putuje neustále proti proudu.

Často kladené dotazy

❓Jak se starat o šneka neritina zebra?

Ve volné přírodě se tito šneci živí především různými druhy řas a rostlinných látek. Dospělé akvárium pomůže poskytnout některé přirozené zelené potraviny, ale strava musí být doplněna řasovými oplatkami a tabletami Spirulina spolu s rostlinnou hmotou, jako jsou okurky a blanšírovaný špenát (Zdroj).

❓Co může zabít plže neritina zebra?

Nedostatek řas. Jakmile se vaše zásoby řas vyčerpají, budou plži stále potřebovat jíst. Pokud jim neposkytnete potravu, například čerstvou zeleninu, tak zemřou hlady (Zdroj).

❓Jak udržet šneky Neritina šťastné?

Preferují pH vody na zásadité straně kolem 7,5 a akvarijní vodu s mírně pohyblivým proudem. Stejně jako u jiných ryb v nádrži musí péče o šneky neritina zahrnovat také kontrolu výkyvů amoniaku a vysokých hladin dusičnanů, protože tito plži jsou na ně citliví (Zdroj).

4.9/5 - (67 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu