14 důvodů, proč si (ne)pořizovat pražského krysaříka

Jedno z nejmenších plemen světa, jedno z našich národních plemen, lovec krys a potkanů, věrný společník, ale i sportovec. To vše je pražský krysařík. Tento bystrý malý pejsek překvapí množstvím energie a zápalem pro věc. Pojďme si tohoto malého bojovníka představit a zjistit, ke komu se hodí!

OSM důvodů, proč si pořizovat pražského krysaříka

 • Jeho velikost je opravdu praktická. Bez problémů jej můžete brát téměř všude s sebou. 
 • Jejich krátká srst vyžaduje jen minimální péči. 
 • V jeho malé hlavičce se skrývá opravdoví potenciál. Skvěle se učí a vyrovnat se svým větším psím kolegům je pro ně výzva. Například pejsek Guliver je toho zářným příkladem: Guliver z Fideláku
 • Se svojí rodinou si vytvářejí opravdu silné pouto. Oddanějšího pejska aby člověk pohledal. 
 • Skvěle se přizpůsobí životu v bytě. Při správné výchově zvládne v klidu počkat než se vrátíte z práce.
 • Nejste zarytí sportovci, ale rádi si vyjdete o víkendu na výlet? Krysařík se přizpůsobí a pokud mu náhodou dojdou síly, stačí ho dát do tašky a jde se dál. 
 • Nejznámější je černý krysařík s pálením, vybrat si ale můžete i z jiných barev, které už tak známé nejsou. 
 • Krmení a další potřeby pro krysaříka vás rozhodně nezruinují. Tento mrňous toho moc nespořádá. 

ŠEST důvodů, proč si nepořizovat pražského krysaříka

 • Je to lovec. Zejména menší zvířata budou pro krysaříka kořist, kterou je potřeba chytit.
 • K dětem, a to zejména k malým, není krysařík dobrou volbou. Je to mini pes a k nehodě by mohlo dojít raz dva.  
 • Vzhledem k jeho velikosti je poměrně odolný, nicméně v zimě je vhodné pořídit krysaříkovi funkční obleček a procházky upravit podle počasí. 
 • Krysařík rozhodně nepatří na zahradu. Vzhledem k jeho velikosti by to nezvládal fyzicky ale strádal by i po psychické stránce. Je kontaktní a bez své rodiny bude strádat.
 • Jsou náchylní k tvorbě zubního plaku a kamene, je tedy dobré psovi zuby čistit. 
 • Mají tenké a křehké kosti a zlomeniny jsou krysaříků poměrně častá věc. Proto by neměl krysařík skákat z větších výšek.

Shrnutí

Pražský krysařík je jedno z našich národních plemen. Je to malý pes s akční povahou. Dokáže se rychle učit, ale zároveň má silný lovecký pud. Není tedy vhodný k menším zvířatům. S jinými psy vychází většinou bez problémů. Malé děti a krysařík také netvoří nejlepší kombinaci. Přizpůsobí se životnímu stylu majitele, ale bez občasného vybití budou strádat stejně jako větší psi. 

Obecná charakteristika pražského krysaříka

Malý pejsek s velkýma očima a srdcem. Krysařík jde do všeho zapáleně a ač to vzhled nenapovídá, dokáže být i výborný sportovec. Jejich krátká srst se nejčastěji vyskytuje v černé s pálením ale můžete se setkat i s jinými barvami. Stále váháte, zda by byl krysařík pro vás vhodný, nebo jen chcete vědět o tomto českém plemeni více? Potom čtěte dál!

I. Povaha 

Pražský krysařík je hravý a překvapivě akční pes. Rychle se učí a svoji rodinu miluje. Je velmi mazlivý a nejspokojenější je ve společnosti svých páníčků. K cizím lidem je ale většinou nedůvěřivý. Kvůli své velikosti není vhodný k zejména malým dětem. Nebojí se hlasitě ozvat, když není po jejich. Pokud tedy bydlíte v paneláku, rozhodně nepodceňte učení klidu o samotě. Nic totiž nenaruší sousedské vztahy víc jak 8 hodin štěkající krysařík. 

II. Vzhled

Pražský krysařík je malý hladkosrstý pes s kompaktní stavbou těla. Hlava má typický hruškovitý tvar. Středně velké tmavé oči jsou posazeny široko od sebe. Velké uši jsou nasazeny vysoko na zadní straně lebky a bývají neseny vztyčené. Přiměřeně dlouhý krk je elegantně klenutý. Tělo je kompaktní s mírně vtaženým břichem. Ocas je nasazený na úrovni hřbetní linie a bývá ponecháván v přirozené délce nebo může být kupírovaný. Končetiny jsou rovné, pevné a dobře osvalené. Nejčastější zbarvení je černá nebo hnědá se znaky, ale přípustná je i žlutá s pálením, červená nebo merle varianty uvedených barev. Pražský krysařík má kohoutkovou výšku 20-24 cm a v dospělosti dosahuje hmotnosti okolo 2,6 kg.

III. Vztah k dětem a domácím mazlíčkům

Krysařík je malý pes, proto není nejlepší volbou k dětem. Malé děti budou psa stresovat, navíc může v mžiku dojít k nehodě. Děti školního věku by se již mohli s krysaříkem sžít lépe. Nicméně jsou jistě plemena k dětem vhodnější. Pokud se přeci jen pro krysaříka rozhodnete, je důležité aby děti věděli jak se k němu chovat a byli na pejska opatrné. 

Krysařík je lovec a tak zejména malá zvířata budou pro ně kořist. S jinými psy bude vycházet dobře, pokud nepodceníte socializaci. Je ale potřeba je hlídat pokud si budou hrát s většími psy, ti by jim i nechtěně mohli ublížit. 

IV. Výchova a výcvik 

Velký pes v malém těle. Pražský krysařík je skvělým psím společníkem. Je přirozeně chytrý, učenlivý a hravý. dá se lehce vycvičit a díky své velikosti jej zvládnou i starší lidé. Ikdyž je ale malý a roztomilý, nemělo by mu díky tomu procházet špatné chování. Výcvik a zejména výchova je u krysaříka neméně důležitá jako u jiných plemen. Je důležité aby pejsek poznal co nejvíce psů, lidí, dopravních prostředků a dalších věcí. Čím víc toho pozná jako štěně, tím vyrovnanější bude v dospělosti. S nácvikem zůstávání o samotě je také dobré začít hned, aby se předešlo v budoucnu problémy s ničením domu nebo štěkáním. 

V. Zdraví a péče 

Pražský krysařík je sice malý, ale velmi odolný pes, který ve větší míře netrpí dědičnými nemocemi. I u něj však v průběhu života může dojít k výskytu některých chorob. Objevit se může luxace pately, nemoci zubů a dásní, hypotyreóza, epilepsie nebo různé formy alergie. V horkých letních dnech by psi neměli trávit hodně času na slunci, aby nedošlo k jejich přehřátí a měla by se věnovat větší pozornost dostatečnému přísunu čisté vody. Také by neměli skákat z velkých výšek, často se takové skoky neobejdou bez zranění.

VI. Náročnost

První investicí je pořizovací cena štěněte. Cena krysaříka se průměrně pohybuje v rozmezí 12 000,- až 16 000,-. Běžné pravidelné výdaje však nebudou příliš vysoké. Krysařík je drobek a moc toho nesní. Ikdyž zvládne i sport a jiné aktivity, nemusíte se bát, že byste jej neunavili. Krysařík je tolerantní a nepotřebuje denně hodiny aktivity. Ani péče o srst vám moc času nezabere, naopak byste ale měli věnovat pozornost zubům. Malá plemena mají totiž sklony k tvorbě zubního kamene. Není tedy od věci pejskovi denně zuby čistit. 

VII. Historie  

V Česku je chov drobných psů ratlíků a pinčů tradiční. Původně se tito drobní psi používali pro lov krys, potkanů a jiných hlodavců, ale byli oblíbení i mezi šlechtou. Později se od lovu krys přesunul do lidských obydlí jako společník. Cílený chov tohoto plemeno to ale ještě nebyl, jednalo se o ratlíky. Později v 19. století došlo k úpadku jeho obliby a plemeno téměř zaniklo. Díky několika nadšencům se ale plemeno podařilo zachovat a dnes jeho obliba stále roste. FCI plemeno ale uznalo teprve v květnu letošního roku (2019). 

Přečtěte si také: 32 důvodů, proč si (ne)pořizovat psa a náš atlas psích plemen

VIII. Důležité informace  

Hmotnost:cca 2,6 kg
Výška v kohoutku:21-23 cm
Typický znak:přirozeně vztyčené uši
Požadavky na trénink: 20 minut denně
Energie: průměrná
Délka života:14 let
Sklony ke slintání: nízké
Sklony ke chrápánínízké
Sklony ke štěkánímírné
Sklony k hrabání: mírné
Potřeba pozornosti: vysoká
Původní využití: lov krys apotkanů
Délka srsti: krátká
Typ srsti: rovná
Barva srsti:černá s pálením, hnědá s pálením, plavá, červená, merle
Potřebná péče o srst: nízká

Kde pořídit pražského krysaříka?

Vše jste zvážili a jste přesvědčeni o tom, že budete pro pražského krysaříka dobrým páníčkem? Nuže dobrá! Níže přikládáme seznam oblíbených chovatelských stanic v Česku a na Slovensku, jež se zabývají chovem tohoto plemena a pravidelně mívají štěňata pražského krysaříka na prodej.

Chovatelské stanice v ČR

Chovatelské stanice na Slovensku

4.8/5 - (21 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu