15 důvodů, proč si (ne)pořizovat Parson Russell teriéra

Malý čipera s loveckým pudem a spoustou energie. Nenechte se zmást jeho veselým pohledem a malým vzrůstem. Parson Russell teriér je totiž špičkový lovec a ač dnes slouží především jako rodinný společník, jeho kořeny mu do vínku vkládají neutuchající energii. Jestli pro ni máte vhodné využití právě vy se dočtete na dalších řádcích. 

OSM důvodů, proč si POŘIZOVAT Parson Russell teriéra

 • Je neuvěřitelně energický, živý a neustále bude připraven do akce.
 • Ke své rodině se chová velmi přátelsky, hravě a bude velmi oddaným.
 • Se svým temperamentem a loveckými instinkty se stále velmi hodí ke svému původnímu účelu pracovního psa. 
 • Aktivní zůstává až do svého stáří a užívá si života jak jen může. 
 • Krátká a hrubá srst je odolná vůči rozmarům přírody a po majiteli nevyžaduje přílišnou péči.
 • Je velmi bystrý a s důsledným vedením bude ochotně a rychle spolupracovat.
 • Pokud hledáte psa, který z vašeho života zažene nudu, pak je toto plemeno tou správnou volbou!
 • Dobrý bude nejen ve své původní lovecké disciplíně, ale také v agility, flyball, canicross, frisbee, či aportování a běh u kola. 

SEDM důvodů, proč si NEPOŘIZOVAT Parson Russell teriéra

 • Parson Russell teriér je neuvěřitelně akční, jeho energie je téměř nevyčerpatelná a to samé by tedy měl splňovat jeho nový majitel.
 • Nepočítejte s klidem a rutinou. Pro toto plemeno musíte neustále vymýšlet nové hry, zaměstnávat ho, nabízet mu důmyslné podněty a pravidelně se mu věnovat.
 • Lovecké instinkty jsou u něj velmi silně zakořeněné a nezbavíte se jich, na procházkách tedy pozor.
 • Zahrádkáři by si měli dobře rozmyslet pořízení tohoto pejska, jelikož je dobrý norník a hezké záhonky tak nejspíš dlouho nevydrží.
 • Na výcvik platí dostatek trpělivosti, žádný drsný dril a hlavně velká rozmanitost úkolů, aby Parson Russell teriéra bavil. 
 • I přes veškerou snahu a péči by tento pejsek nebyl šťastný u pohodlnějších a línějších majitelů. Problémy mohou mít také starší lidé, kteří mají například problémy s pohyblivostí.
 • S ostatními zvířecími členy rodiny může mít vzhledem ke zmiňovaným loveckým pudům taktéž trochu problémy, s některými druhy se nejspíš nesžije nikdy. 

Shrnutí

Parson Russell teriér je skvělý a věrný společník, ale potřebuje k sobě velmi, opakujeme velmi, aktivního pána, který mu poskytne dostatek zaměstnání, bude se mu často věnovat a nebude se bát pouštět se společně do celé řady sportů a psích disciplín. Že je pohyb pro Parson Russell teriéra prioritou číslo jedna je nesporné a každý zájemce o něj si musí sáhnout do svědomí, zda takové nadšení pro sporty a aktivity sdílí. Odměnou mu bude hravý a veselý parťák připravený na každou špatnost a kulišárnu. 

Obecná charakteristika Parson Russell teriéra

Se základní představou o tom, co Parson Russell teriér nabízí a co naopak od svých pánů vyžaduje je na čase podívat se na něj podrobněji. Odkud se toto plemeno vzalo a jak vlastně správný jedinec vypadá? S čím musíme při společném soužití počítat? A máme pro něj vhodné podmínky? Na to vše je třeba nalézt odpověď.

Povaha

Parson Russell teriér je hravý, nadšený, přátelský, a proto ho často vidíme v roli společenského psa. Mnohem blíž mu je ale jeho lovecká stránka, díky které je vytrvalý, energický, chytrý, odvážný a zcela neúnavný. Parson Russell teriér zůstane za všech okolností svůj a jeho povaha proto nejde předělat, ale musíte ji pochopit a akceptovat. On bude naoplátku oddaným a milujícím psím kamarádem, společníkem a tréninkovým partnerem. 

Loveckého pudu ho taktéž nezbavíte, což se kromě potřeby zaměstnání projevuje také v jeho činnosti na zahradě a záhoncích, v rámci soužití s dalšími zvířaty a chováním na procházkách. Velmi často můžete na toto plemeno narazit v doprovodu jezdců na koni, pro něž je Parson Russell teriér ideální. Vzhledem ke svému temperamentu s velkým kopytníkem bez problému udrží krok. 

Vzhled 

Malý teriér s výškou asi 35 cm v kohoutku působí vytrvale, odolně a agilně, a to i přes svou malou hmotnost kolem 6 kg. Na první pohled může trochu připomínat obyčejného voříška, ale nenechte se zmást. Standard uvádí přesné požadavky na konstituci, lehce obdélníkový formát těla, mírně klenutá bedra a dobře osvalené nohy. 

Obličej je lemován menšíma ušima sklopenýma směrem dopředu a výraz dodávají tmavé oči s jiskřivým pohledem. Nos by měl být velmi tmavý, černý. 

Zajímavá je pak jeh hrubá a uzavřená srst, kterou nalezneme buď v celobílé variantě, anebo se bílá kombinuje s tříslovými, citronovými a černými znaky, nejčastěji na ocasu a na hlavě. 

Vztah k dětem a domácím mazlíčkům

Obecně vzato má Parson Russell teriér děti velmi rád, ale nemá příliš velkou toleranci a trpělivost ve chvílích, kdy z jejich strany dojde k hrubšímu či nepříjemnému zacházení (byť ze strany dětí neúmyslného). Je dobré tedy dětem vše vysvětlit, správnému chování je naučit a pro jistotu mít nad situací vždy dohled, úměrně věku dětí.

S dalšími zvířaty to nebude tak jednoduché, největší šance má s dalšími psy nebo kočkou, obojí však v rámci včasné socializace. Na hlodavce a ptáky si ale nejspíš nezvykne nikdy a bude je považovat za potenciální kořist. 

Zdraví a péče

Parson Russell teriér se dožívá až 14 let a jde tedy o vitální a zdravé plemeno. Aktivní a hravý zůstává až do vysokého věku a i ve stáří bude sršet nadšením. Občas se však můžeme setkat s očními onemocněními a hluchotou. 

Ani na každodenní údržbu není nijak náročný, jeho krátká hrubá srst je odolná a na práci v terénu přímo ideálně uzpůsobená. Vzhledem k aktivnímu stylu života je dobré dbát na výběr granulí, které budou kompenzovat každodenní výdej energie. 

Výchova a výcvik

Nemusíte se bát, že by s vámi nechtěl pejsek tohoto plemene spolupracovat. Ba naopak, je velmi těžké zabezpečit mu dostatek vyžití a zaměstnání. Parson Russell teriér bude vyžadovat neustálou akci a činorodost, miluje pohyb a je nadšeným lovcem. 

Při výcviku se obrňte dostatečnou dávkou trpělivosti, buďte důslední, ale ne nepřiměřeně hrubí a dbejte na dobrou socializaci, která je důležitá hlavně při kontaktu s ostatními psy. Parson Russell teriér se vůči potřebuje naučit určité dávky submisivity a komunikaci ve smečce.

Náročnost 

Jak již asi vyplývá z předchozích řádků, toto plemeno je velmi nenáročné na péči o srst apod., o to víc vás však čeká náročnost časová a fyzická, protože Parson Russell teriéra nemůžete přehlížet. Bez adekvátního využití energie začne velmi rychle vymýšlet vlastní zábavu a začne způsobovat problémy. A to aniž by vás chtěl prvoplánově štvát, jen zkrátka potřebuje zaměstnat jak tělo, tak hlavu a pokud se mu tohoto nedostává, tak trpí.

Z finančního hlediska nejspíš počítejte s dražšími granulemi, které jsou zaměřené přímo pro sportovní psy, na druhou stranu je pejsek poměrně malý a tolik toho nesní. Cena štěňat se pohybuje v běžných hladinách za papírového psa, tedy dle jednotlivých chovek mezi 10 – 25 000 Kč, a zrovna u tohoto plemene se důraz na kvalitní chovatelskou stanici velmi vyplatí. 

Historie 

Stejně jako Jack Russell, i toto plemeno vychází z pracovního a loveckého fox teriéra. Jejich jména mají původ od reverenda Johna Russella, zakladatele chovu, kterému se nelíbilo směřování plemene ke společenskému a výstavnímu využití. V 19. století tak vzniká čistě pracovní pes, u kterého jde exteriér zcela stranou. Podstatná je odvaha, pravitost, učenlivost a lovecký instinkt. 

V tu chvíli je Jack Russell a Parson Russell jedním plemenem a získává své příznivce hlavně ve Spojených státech amerických. Teprve nedávno, tedy v 90. letech 20. století se chovy oddělují a Parson Russell teriér už vystupuje samostatně, jakožto “Jackův” o něco vyšší příbuzný.

Přečtěte si také: 32 důvodů, proč si (ne)pořizovat psa a náš atlas psích plemen

Důležité informace  

Hmotnost:5-9 kg
Výška v kohoutku:31-38 cm
Požadavky na trénink:velmi vysoké, půl dne
Energie:vysoká
Délka života:13 – 14 let
Sklony ke slintání:nízké
Sklony k hrabání:vysoké
Sklony ke štěkání:nízké
Sklony k chrápání:nízké
Potřeba pozornosti:vysoká
Původní využití:lovecký
Délka srsti:krátká
Typ srsti:hrubá, drsná, těsně přiléhající
Barva srsti:celá bílá, bílá se znaky
Potřebná péče o srst:nízká
Typický znak:hrubá srst, barevné znaky, rovný vztyčený ocas

Kde koupit Parson Russell teriéra?

Vše jste zvážili a jste přesvědčeni o tom, že budete pro Parson Russell teriéra dobrým páníčkem? Nuže dobrá! Níže přikládáme seznam oblíbených chovatelských stanic v Česku a na Slovensku, jež se zabývají chovem tohoto plemena a pravidelně mívají štěňata Parson Russell teriéra na prodej.

Chovatelské stanice v Česku

Chovatelské stanice na Slovensku

4.8/5 - (34 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu