16 důvodů, proč si (ne)pořizovat italského chrtíka

Ušlechtilost, elegance, pohyb a štíhlá linie. To všechno (a mnoho dalšího, jak se dozvíte na dalších řádcích) se spojilo, aby vytvořilo malého a líbivého společníka. Nemálo lidí podlehne kouzlu italského chrtíka, ale ne každý mu může poskytnout takový domov, jaký si zaslouží. Co byste tedy měli zvážit, než si toto staré plemeno s dlouhou a tajemnou historií pořídíte? 

DEVĚT důvodů, proč si POŘIZOVAT italského chrtíka

 • Italský chrtík si velmi rychle vytvoří pevné a silné pouto se svým lidským společníkem, kterého bude bezmezně milovat. 
 • Historicky lze plemeno vysledovat až 2000 let zpátky, předci italských chrtíků se objevovali také po boku egyptské královny Kleopatry.
 • Chrtíci milují pohyb, a rádi se s vámi zapojí do nejrůznějších (nejen) psích sportů
 • Zároveň jsou to však velcí pohodáři a deštivý den rádi stráví zavrtaní pod teplou dekou.
 • Výcvik italského chrtíka zvládne s pomocí pozitivní motivace i začátečník, jelikož jde o velmi chytré a vnímavé plemeno.
 • S péčí o srst nebudete mít velké starosti, jelikož je poměrně bezúdržbová a bez zápachu. 
 • Italský chrtík je pejsek s aristokratickým charakterem, ostatně není divu – najdeme ho na řadě starých maleb věrně stojícího po boku šlechticů a šlechtičen. 
 • Jako plemeno patří italský chrtík k těm převážně zdravým a bez významnějších nemocí.
 • Italský chrtík se může pyšnit svou dlouhověkostí, dožívá se i více než 15 let!

SEDM důvodů, proč si NEPOŘIZOVAT italského chrtíka

 • Italský chrtík je choulostivý na rozmary počasí a je zcela nezbytné počítat s tím, že bude bydlet s vámi doma.
 • Jak už název plemene napovídá, je to chrt a s tím souvisí silný lovecký pud. Pozor dávejte nejen v lesích a na polích, ale také v blízkosti aut! 
 • Oddané přilnutí ke své rodině má i svá negativa – toto plemeno velmi špatně snáší odloučení a v osamocení může být velmi úzkostlivý.
 • Vzhledem ke své křehké konstituci je potřeba dávat na pejska pozor a nehodí se např. k malým dětem, které by mu mohly nechtěně ublížit. 
 • Ani od vycvičeného chrtíka nelze očekávat dril jako u pracovních plemen. Počítejte s dávkou tvrdohlavosti a soustřeďte se na základní poslušnost. Křikem ani nátlakem to tady nikam nedotáhnete.
 • Po pořízení roztomilého štěněte si dejte pozor, abyste nepodcenili výchovu a chrtíka nerozmazlili. Jak jsme již zmínili, je to pejsek velmi vychytralý a v kombinaci s jeho závislostí na pánovi si můžete zavařit na komplikované soužití. 
 • S vychytralostí pak jde ruku v ruce vynalézavost. Dejte pozor, aby byl pejsek doma v bezpečném prostředí a nemohl si při vymýšlení rošťáren ublížit. 

Shrnutí

Italský chrtík je malý pejsek s velkým charakterem a duší aristokrata. Svému pánovi bude bezmezně oddaný, avšak na oplátku od něj očekává to samé a odloučení vůbec nesnáší dobře. Ostatně ani kvůli své srsti to není pes na zahradu. Rád bude střídat aktivní dny a pobíhání s pohodlným lenošením v teple domova. Péče o chrtíka není náročná, ale důsledná výchova je u něj potřeba jako u každého plemene. Pozor také věnujte tomu, aby se nezranil – jeho drobná postava k tomu může být více náchylná.

Obecná charakteristika italského chrtíka

Ušlechtilý pejsek plný něhy, přítulnosti, věrnosti, ale také energie, pohybu a temperamentu pro svého pána udělá první poslední – ač třeba trochu po svém, vzhledem ke své vynalézavosti a mírné tvrdohlavosti, díky které si dobře rozmyslí, jestli se mu zrovna chce do práce. 

Povaha

Jak jsme již zmínili, italský chrtík je hlavně oddaný a věrný společník, který si vás svou přítulností a láskou omotá kolem prstu a už vás nepustí. Nezapomínejte, že pod slupkou elegantního a jemného aristokrata se skrývá velká vlna energie a duše nadšeného sportovce. Jeho učenlivost a nadšení pro spolupráci se svým pánem z něj dělají ideálního parťáka pro řadu sportů, výstavy a aktivní vyžití pro vás oba. 

Vzhled 

Štíhlá postava čtvercového tvaru dělá z italského chrtíka noblesního chrta. Eleganci pak doplňuje sportovní – pružný – pohyb. V kohoutku měří ideálně 35 cm a váží maximálně 5 kg. Sametová srst může být zbarvená černě, šedě, či žlutě, to vše ve všech možných odstínech. Bílá se však toleruje jen na hrudi a tlapkách.

Vztah k dětem a domácím mazlíčkům

Italský chrtík nemá s dětmi problém a chová se k nim velmi přátelsky a mile. Dohled je však nutný z opačných důvodů, a to aby děti neublížili drobnému pejskovi – to platí zvláště u velmi malých dětí.

K cizím může být občas nedůvěřivý, a tak se při seznamování s dalšími zvířaty může tvářit zdrženlivě. Se svou optimistickou a přátelskou povahou se však velmi rychle otrká a nebude mít problém ani s rušnými místy plnými dalších pejsků – jako jsou například zmíněné psí výstavy. Ve vztahu k ostatním zvířatům je třeba mít na paměti jeho lovecký pud, s dalšími domácími mazlíčky je dobré ho seznámit hned jak si ho přivezete domů. 

Zdraví a péče

Obecně se jedná o zdravé a dlouhověké plemeno, snad jen s výjimkou občasného výskytu epilepsie. V rámci péče a zdraví je třeba myslet hlavně na neduhy počasí, které italský chrtík nesnáší dobře a může lehce prochladnout či nastydnout. Běžná každodenní péče je opravdu nenáročná, dbejte na údržbu drápků, chrupu a uší. 

Výchova a výcvik

Od italského chrtíka nelze očekávat stejnou poslušnost a dril jako např. u ovčáckých plemen, ale s pomocí pamlsků se není třeba výcviku obávat. Výchova chrtíka je vhodná i pro začátečníky, jelikož se jedná o chytrého a učenlivého pejska. 

Náročnost 

Cena italského chrtíka se v České republice pohybuje v rozmezí 10 až 25 000 Kč, což je standardní cena, kterou můžeme vidět i u řady jiných plemen. Vzhledem ke své drobné postavě můžeme počítat i s menší spotřebou žrádla, je však potřeba klást důraz na jeho kvalitu. Vzhledem k jeho dobrému zdraví nemusíte počítat ani s častými návštěvami u veterináře (ačkoliv výjimky se stávají a 100 % zdraví vám nezaručí nikdo). 

Nejnáročnější je chrtík z hlediska pohybu, jeho venčení budete muset věnovat dostatek času, aby se mohl pořádně proběhnout. Dále pak počítejte s jeho neustálou přítomností, italský chrtík bude nepřetržitě s vámi a stráví většinu dne ve vaší těsné blízkosti.

Historie 

Jak již bylo nastíněno, předky tohoto plemene můžeme najít už ve starověkém Egyptě. V pátém století našeho letopočtu se pak dostali na Apeninský poloostrov a zaujali své místo po boku aristokratů a šlechticů. Ač je to dnes hlavně společenské plemeno, své lovecké pudy a štvací instinkty v sobě nezapře. 

Přečtěte si také: 32 důvodů, proč si (ne)pořizovat psa a náš atlas psích plemen

Důležité informace  

Hmotnost:Max. 5 kg
Výška v kohoutku:32 – 38 cm
Požadavky na trénink:velmi náročné
Energie:velmi energetický
Délka života:13 – 15 let
Sklony ke slintání:nízké
Sklony k hrabání:nízké
Sklony ke štěkání:nízké
Sklony k chrápání:nízké
Potřeba pozornosti:velmi vysoká
Původní využití:dostihový pes
Délka srsti:krátká
Typ srsti:rovná, sametová
Barva srsti:Jednobarevná černá, šedá a izabelová (světle žlutavá, béžová) ve všech možných odstínech. Bílá se toleruje pouze na hrudi a tlapkách.
Potřebná péče o srst:nízká
Typický znak:štíhlá postava, miniatura chrta

Kde koupit italského chrtíka?

Vše jste zvážili a jste přesvědčeni o tom, že budete pro italského chrtíka dobrým páníčkem? Nuže dobrá! Níže přikládáme seznam oblíbených chovatelských stanic v Česku a na Slovensku, jež se zabývají chovem tohoto plemena a pravidelně mívají štěňata italského chrtíka na prodej.

Chovatelské stanice v Česku

Chovatelské stanice na Slovensku

4.9/5 - (47 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu