17 důvodů, proč si (ne)pořizovat andulku

Kdo by neznal andulku? Jeden z nejmenších a nejoblíbenějších papoušků na celém světě. Z původní žluto-zelené andulky vlnkované chovatelé během let chovu tohoto roztomilého ptáčka, vyšlechtili stovky barevných mutací. Můžete tak mít andulku čistě bílou, strakatou, žlutou a dokonce i fialovou. Tento malý papoušek snad prošel téměř každou domácností v České republice. Na to, že je to opravdu drobeček, je poměrně inteligentní a dokonce se zvládne naučit i několik slov. Pojďme zjistit, zda je andulka tím pravým kamarádem právě pro vás.

Čtěte také: Průvodce výběrem nejlepší klece pro andulky

TŘINÁCT důvodů, proč si pořizovat andulku 

 • Andulky se při trpělivém přístupu majitele velmi snadno ochočí. Příspívá k tomu i jejich přirozená zvědavost.
 • Některé andulky jsou schopny se naučit i překvapivé množství slov, která opakují. Pokud toužíte po malém a nenáročném papouškovi, který k vám bude promlouvat, můžete jej nalézt právě v andulce.
 • Jak jsme zmínili již v úvodu, člověkem odchované andulky oplývají množstvím barevných mutací. Na výběr jsou jich skutečně stovky.
 • Chcete-li si vyzkoušet, jaké to je odchovat si papouška takříkajíc od vajíčka, je andulka ideální kandidát na drobný domácí chov. K odchovu není třeba mnoho let zkušeností ani nákladná voliéra.
 • Andulky jsou ve všech směrech nenároční ptáčci. Co se týče krmiva vystačíte si s krmnou směsí ze zooprodejny namíchanou speciálně pro andulky a několika kousky ovoce a zeleniny.
 • Tento malý paoušek nenapne váš rodinný rozpočet ani při pořízení. Ceny andulek začínají na několika desítkách korun.
 • Andulky můžete chovat jak doma v kleci, tak i ve venkovní voliéře. V porovnání s jinými druhy papoušků není třeba budovat ani vytápěné zázemí. 
 • Tito malí papoušci nemají problémy ani s jinými druhy ptáků. Ve společné voliéře nebo dostatečně velké kleci je můžete chovat spolu s korelami, neofémami, zebřičkami a jinými ptáky.
 • V průměru se andulky dožívají asi 10 – 12 let. Při dobré péči a s trochou štěstí však nejsou velkou výjimkou ani andulky staré 17 až 20 let.
 • U andulek naprosto přesně poznáte jedná-li se o samce či samici. Sestavení chovných párů nebo jen výběr pohlaví při pořízení andulky – jedináčka, je tak hračka. Zvládne to i naprostý začátečník.
 • Pokud víte jak na to, nenapálí vás ani nepoctivý prodejce. U andulek velmi jednoduše poznáte, jestli jde o mládě nebo se vám snaží prodat už dospělého jedince.
 • Andulky jsou díky své nenáročnosti a velikosti vhodné jak pro začátečníky z řad dospělých, tak pro děti, které touží po barevném příteli.
 • Rozhodnete-li se pro dvě andulky nebo jiného opeřeného společníka pro vaši andulku, nebude vyžadovat téměř vůbec vaši pozornost. Je tedy i časově nenáročným mazlíčkem.

ČTYŘI důvody, proč si nepořizovat andulku 

 • I když nemají nijak zvlášť pronikavý ani silný hlas, andulky jsou jako kolovrátek. Od rána do doby, než jdou spát, ustavičně brebentí a drmolí. 
 • Na to, jak je to drobný ptáček, zvládne během několika minut varobit kolem své klece poměrně velký nepořádek.
 • Pokud chcete chovat andulku jenom jednu, bude vyžadovat pravidelně vaši pozornost. Ve volné přírodě žijí andulky ve velkých hejnech a společnost jiných papoušků byste jí měli nahradit tedy vy, aby se necítila sama.
 • Andulky jsou velmi vhodné jako první opeřený mazlíček i pro menší děti. Dbejte však na to, aby děti s andulkou zacházely jemně. Při neopatrné manipulaci nebo pocitu ohrožení může andulka bolestivě štípnout zobákem.

Shrnutí

Andulka vlnkovaná je skvělým domácím mazlíčkem jak pro dospělé, tak pro děti. Malé přírodovědce a chovatelské začátečníky nadchne možnost odchovávat andulky i v bytě. Mohou tak pozorovat vývoj tohoto roztomilého papouška od vylíhnutí až po dospělost. Andulky nejsou tak dlouhověké jako větší papoušci, avšak při dobré péči se mohou dožít až dvaceti let. Kde je andulka, tam nikdy nemáte pocit samoty. Její roztomilé ,,brblání pod nos´´ vám dává pocit, že nikdy nejste sami. I přes svou velikost jsou andulky neuvěřitelně obratné a inteligentní. Kromě toho se mohou jako někteří jiní papoušci naučit velmi dobře mluvit.

Chov andulky 

Pohlavní dimorfismus je u andulek velice dobře vyjádřený. Dospělý samec má nápadně modře zbarvené ozobí. Samička má ozobí růžové nebo hnědavé. Samečci také bývají větší a mohutnější. Více o určování pohlaví u andulek naleznete zde.

Odchov mladých andulek není nikterak náročný. Pokud se budete o odchov pokoušet doma, je třeba zajistit andulkám dostatečně velkou klec( minimální rozměr pro jeden pár je 40x40x60cm – výška, šířka, délka) nebo bytovou voliéru, kam se pohodlně vejdou i s budkou a mláďaty. Období rozmnožování není vázáno na určitou roční dobu a andulky mohou hnízdit takřka kdykoliv během roku. Zkušení chovatelé andulky připravují na tuto dobu tím, že zvýší množství a hlavně výživnost předkládané potravy. Jako u většiny ostatních papoušků nechybí i živočišná složka – vejce, tvaroh nebo bílý jogurt. Dopřát andulkám můžeme také máčené piškoty, naklíčené zrní a jiné nutričně bohaté krmivo. Vhodné je nabízet i dostatek ovoce a zeleniny. Zhruba 14 dní po páření snese samička andulky do budky 4 – 8 vajíček. Andulky dávají obecně přednost budce vertikální, ideálně o rozměrech 15 x 15 x 20 cm (všd) s vletovým otvorem o průměru 5 cm. Po 18 – 21 dnech se z vajíček začnou klubat malé andulky. Rodiče se o ně v budce starají asi měsíc. Poté mladé andulky vylétají ven. Ještě 7 – 15 dní je rodiče mimo budku přikrmují. Ve dvou měsících věku jsou mladé andulky plně samostatné. (zdroj)

Před pořízením andulky je vhodné zajistit jí dostatečně velké a vybavené bydlení. Vybavení venkovních voliér je v mnoha ohledech podobné, jako zařízení bytové klece pro jediného ptáka.

Přestože jsou velmi dekorativní, nejsou kulaté klece pro andulky vhodné. Ptáci jsou v takových klecích dezorientovaní a jsou zbytečně ve stresu.

V kleci, o minimálním rozměru 50x30x50 cm (délka, šířka, výška) by neměla chybět:

 • napáječka nebo miska na vodu
 • misky na krmivo – zvlášť na suchou směs,  zvlášť na grit nebo písek, a zvlášť na ovoce, zeleninu
 • sépiová kost nebo minerální kámen
 • podestýlka na dno
 • silná větev na lezení, kterou pták neobejme prsty ( napomáhá obrušovat drápy )
 • bidýlka různých průměrů nebo tvarovaná ( prevence artrózy)
 • hračky
 • koupelna

Inspiraci, jak zařídit skvělé bydlení pro andulku najdete například zde.

Jako podestýlka do klece se dá použít pískový papír, obyčejný papír, dřevěné peletky, dubové nebo bukové štěpky, konopná nebo kukuřičná vřetena, písek a jiné.  Záleží na tom, co bude vyhovovat vaší andulce a co se vám bude nejlépe udržovat v čistotě. 

Většina andulek se ráda koupe, proto je vhodné jim dopřát koupel v podobě rozprašovače na květiny nebo speciální ptačí koupelny, která se zavěšuje z vnější strany klece.

Pokud budete kupovat pro andulku klec v zooprodejně včetně vybavení, doporučujeme vyměnit rovná plastová nebo dřevěná bidýlka za různě silné a pokroucené větve stromů. Stále stejný průměr a relativně hladký povrch bidla nedělá žádným papouškům dobře na klouby ani drápky. V pokročilém věku mohou trpět artrózou a také se jim nemohou přirozeně obrušovat drápky.

Ideální úprava drátů klece je bez různých nátěrů, které andulky budou ozobávat. Jednak potom klec nepůsobí esteticky a také mohou andulkám způsobit zažívací potíže.

Základní potravou pro andulky je směs různých semen trav a zrnin, kterou si můžete opatřit buď v zooprodejně nebo i namíchat sami doma, či tento úkol svěřit chovateli, který má s chovem andulek zkušenosti. K suché směsi přidáváme občas ovoce a zeleninu.Před obdobím rozmnožování a v době, kdy krmí mláďata, se doporučuje zvýšit přísun živin, jak jsme již zmínili v odstavci o rozmnožování a chovu andulek. V jídelníčku andulek se raději vyhněte ořechům či olejnatým semenům.  Ořechy můžete nabídnout v malé míře jako pamlsek a odměnu. Opět je vhodné se co nejvíce informovat o tom, čím můžeme andulkám zpestřit jídelníček tak, abychom jim neublížili. Vhodné jsou i větvičky ovocných stromů nebo vrby a různé druhy listů – smetanka, ptačinec, jitrocel apod.. Andulky také rády konzumují celé klasy prosa nebo čiroku, které vyloupávají a mají je částečně i jako hračku.

Naprosto nevhodné jsou sladkosti včetně čokolády a kořeněná nebo solená jídla. Zbytky z našeho talíře andulkám nedáváme ani v minimálním množství. 

Důrazně také upozorňujeme na škodlivost používání teflonového nádobí v domácnosti, ve které žije andulka! Při ohřívání nádobí s teflonovým povrchem se uvolňují toxické látky. Nejeden papoušek na tuto neznalost majitele už doplatil svým životem.

Potřebu minerálů obvykle doplní sépiová kost nebo minerální kámen. Pro dobré trávení se přidává k potravě i grit ( drcené mušle, drobné kamínky, může být i příměs živočišného uhlí) nebo speciální písek.

O přídavku vitamínových preparátů se raději poraďte s veterinářem nebo dlouholetým chovatelem.

Důležité informace o andulkách

Velikost:asi 18 cm
Původ:Austrálie
Vhodná ubikace:klec, voliéra
Cena:dle stáří, pohlaví,  původu, ochočenosti a barevné mutace od pár desítek do několika set korun
Délka života:10 – 20 let
Aktivita:denní

Specifika andulky

Andulka má proti jiným, větším, druhům papoušků značné výhody. Není tolik hlučná jako například korela nebo agapornisové. Velmi snadno se ochočí a oproti zmíněným druhým malých papoušků nemá ani takovou sílu v zobáku,aby mohla ublížit. I když je kousnutí rozhněvané nebo bojácné andulky poměrně citelné, jen málokdy se jí povede poranit vám kůži.

Chov andulky je velmi snadný a zvládne jej bez obtíží i naprostý začátečník nebo dítě. Právě to dělá z andulek nejoblíbenějšího malého papouška napříč kontinenty.

Andulky jako jedny z mála druhů nepotřebují ani speciální voliéry se záletem nebo vytápěnou částí a je možné je celoročně chovat venku, pokud voliéru postavíte do závětří a je částečně krytá proti nepřízni počasí.

V porovnání s jinými druhy papoušků není ani odchov malých andulek nijak náročnou záležitostí. 

Pořizovací ceny andulek a klecí nejsou nikterak finančně náročné. Kilový sáček krmiva pro andulku vám vydrží pro jednoho ptáčka déle než měsíc. S andulkami také odpadá  složité shánění specializovaného veterinárního lékaře, jako tomu bývá u větších a náročnějších druhů papoušků. Díky jejich rozšířenosti s nimi má zkušenost snad každý veterinární lékař. 

Andulky jsou však obecně velmi odolní ptáčci a netrpí často na onemocnění jako choulostivější druhy papoušků.

I když literatura uvádí průměrný věk andulek okolo 12 let, mnohdy se dožívají mnohem vyššího věku. Je to dáno hlavně péčí, kterou své andulce poskytnete. Největším zabijákem andulek, stejně jako mnoha větších druhů papoušků, je jejich nevhodné krmení a nadměrný přísun potravy. Překrmování nedělá dobře nejen lidem, psům nebo kočkám, ale i andulkám. I když tito papoušci umí být v loudění snad většími mistry než jsou psi, krmení lidským jídlem jim vysloveně škodí. Bohužel, ani mnoho výrobců krmiva pro papoušky nedbá na správné a vhodné složení krmiva co se týče poměrů různých druhů semen a zrnin. 

Celkově vzato je andulka nenáročný papoušek jak na chov, finance, tak i čas. Pokud nikdo ve vaší rodině netrpí alergií na peří, bude andulka ideálním mazlíčkem právě pro vás.

Jak a kde si koupit andulku?

Andulku můžete koupit od chovatele, překupníka, na ptačích burzách nebo ve zverimexu. Ve všech případech chtějte po prodejci nebo chovateli komplexní informace o věku, původu a péči o papouška, včetně návodu na správné krmení. Cena andulek se odvíjí od jejich věku, pohlaví, barevné mutace a také podle toho, zda se jedná a ochočeného nebo ručně dokrmeného ptáka.. Pohybuje se od 80 korun výše. V ideálním případě získáte zvířátko s uceleným ,,návodem na použití´´.Při nákupu dbejte na to, z jakého prostředí zvíře pochází ( čistota prostředí – zápach, zbytky trusu, plíseň v substrátu atd..) a jestli se papoušek jeví jako zdravý (výtok ze zobáku, očí, ztížené dýchání, výtoky z kloaky, změny na kůži a peří -holá místa, matný nebo rozčepýřený a neupravený vzhled, loupající se kůže na nohách, parazité …).

Kontakty na chovatele andulek naleznete zde.


4.8/5 - (102 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu