Nejlepší klece pro andulky 2024 – recenze, zkušenosti


Výber redakce

Prostorná klec pro jednu nebo více andulek

Orientační cena: 1 500 Kč


Pro náročné

Klec vhodná na ven i dovnitř

Orientační cena: 6 000 Kč


Skvělá cena

Klec ve tvaru domečku s různou výškou

Orientační cena: 800 Kč


Oblíbená volba

Dřevěná klec i pro venkovní využití


Orientační cena: 2 700-4 000 Kč

Nejprodávanější produkty na Heureka.cz

Přestože své andulce možná chcete dopřávat příležitostné volné lety po bytě, stále je klec místem, kde tráví nejvíce času. Je tedy důležité, aby se v ní vašemu domácímu mazlíčkovi líbilo a zbytečně se netrápil například stísněným prostorem.

V tomto článku se tedy podíváme klecím pro andulky na zoubek a poradíme, jak při výběru postupovat.

Andulky je možné chovat jak uvnitř v bytě, tak ve venkovních prostorách. Ať zvolíte jakoukoliv možnost, při výběru klece zohledněte její velikost. Andulky jsou neposedné a milují létání, proto potřebují dostatek prostoru. Obecně platí, že andulka musí mít takový prostor, v němž bez problémů roztáhne křídla. Minimální rozměry jsou 46 x 46 x 56 cm. V potaz musíte vzít i počet papoušků. Pokud chováte více ptáků, zvolte o to větší klec.

Celoročně můžete andulky chovat venku. Je však nutné, aby v kleci měly úkryt před srážkami, špatnými povětrnostními podmínkami a nevlídnou zimou.

Při výběru klece zohledněte i materiál. Pro bezpečí vašeho okřídleného kamaráda se vyhněte příliš ostrým materiálům. Chybu neuděláte, pokud sáhnete po kovových nebo ocelových klecích.

Do klece patří i vybavení. Kromě pítka a krmítka je nutnou výbavou bidýlko a hračky, které papouška zabaví a uklidní jeho psychiku. Zvolit můžete takové, jimiž si pták obrousí zobák, jako jsou bambus nebo banánové listy, nebo plastové či pestrobarevné hračky. Andulky milují vodu, proto jim udělá radost koupel, která se běžně zavěšuje na dvířka.

Nakonec jestli chováte více andulek a chcete, aby hnízdily, nutnou výbavou každé správné klece jsou hnízdní budky, v nichž mohou sedět na vejcích.

Prostorná klec pro jednu nebo více andulek

Prostorná klec je vhodná pro jednu andulku, ale i pro více ptáků. Konstrukce je vyrobena z kovu, díky čemuž je klec pevná a ustojí i větší náraz. Ve spodní plastové části se nachází dva vysunovací tácy, které stačí umýt a vrátit zpět.

Součástí balení jsou i doplňky – dvě praktická bidla a mističky. Avšak recenzenti se shodují na tom, že nejsou dostatečně vhodná pro větší ptáky než andulky. Navíc se těžko vyndávají. Dalším mínusem je nalézt jiné vhodné doplňky, které do klece pasují.

Velikost67 x 46 x 72 cm
MateriálKov, plast
Orientační cena1 500 Kč

 

VÝHODY

NEVÝHODY

Klec vhodná na ven i dovnitř

Klec Ferplast Planeta můžete použít jak uvnitř, tak i venku. Skládá se ze stojanu na kolečkách, pro je možné ji přesouvat. Navíc díky svým rozměrům se hodí pro chov více andulek.

Spodní část klece tvoří vysunovací šuplík, na který se vážou všechny nečistoty. Čištění je kvůli tomu a dalším šesti dvířkám velmi snadné. Klec je dále vybavena několika bidly a dvěma praktickými krmítky, která lze otočit o 180 stupňů. Díky tomu mohou být naplněna i bez toho, abyste museli otevírat ptačí příbytek.

S roztečí mříží 1 cm pořídíte snadno další vybavení.

Velikost97 x 58 x 173,5 cm
MateriálKov, plast
Orientační cena6 000 Kč

 

VÝHODY

NEVÝHODY

Klec ve tvaru domečku s různou výškou

Je to domeček pro panenky, nebo klec pro andulku? Tato klec nevypadá tradičně, proto se ve vašem bytě bude vyjímat jako doplněk. Ve svém nejvyšším bodě je vysoká až 59 cm, proto je dostatečně prostorná pro vašeho mazlíčka.

Výhodou klece je vybavení. Balení obsahuje dvě bidla zavěšená v různých úrovních. Dále také sadu krmítek, která jsou průsvitná. K jejich doplnění stačí zvednout stříšky.

Mínusem je čištění. Klec má pouze jedny dvířka a vyklopení spodní části bude trochu obtížnější.

Velikost59 x 39 x 24 cm
MateriálKov, plast
Orientační cena800 Kč

 

VÝHODY

NEVÝHODY

Dřevěná klec i pro venkovní využití

Ferplast Giulietta je dřevěná klec, která je ošetřena odolnou netoxickou vodovzdornou bílou barvou, doplněná o lakované ocelové tyče. Díky tomuto provedení je klec vhodná jak na vnitřní využití, tak i venkovní.

Přední výhodou výrobku je snadný úklid. Stačí vytáhnout spodní odnímatelnou část, která sbírá nečistoty. Dalším podstatným plusem je příslušenství. Obsahuje pět rotačních krmítek, díky nimž nebudete muset klec otevírat kvůli každému jídlu, a dvojici napájecích lahví. Dále houpačky a bidélka vyrobená z plastu.

Mínusem klece je to, že se hodí spíše pro menší ptáky.

Velikost81 x 41 x 64 cm
MateriálDřevo, ocel, plast
Orientační cena2 700 – 4 000 Kč

 

VÝHODY

NEVÝHODY

Designová klec z oceli

Kdo říkal, že klec pro andulky musí být nudná a mdlá. Tuto domněnku vyvrátí klec Beeztess Yara, jejíž provedení vytváří designový domek pro vašeho mazlíčka.

Kovová ptačí klec se skládá ze zajímavě provedených bočních stran. Na přední a zadní, které jsou vyrobeny klasickou mříží, lze umístit všechny doplňky. Uvnitř naleznete bidýlka a dvě průsvitná pítka, která můžete otočit a doplnit.

Klec se snadno čistí; stačí vytáhnout dno. Přes to mínusem jsou jediná dvířka, skrze ně budete manipulovat s vnitřním vybavením.

Velikost71 x 35 x 70 cm
MateriálKov
Orientační cena4 726 Kč

 

VÝHODY

NEVÝHODY

Klec s venkovním bidlem

Tuto větší klec uvítají především andulky, které létají po bytě, jelikož si mohou odpočinout na venkovním bidílku. Klec je tvořena kovem, proto je dostatečně pevná. Podpírají ji čtyři dřevěné nohy, díky čemuž nestojí přímo na zemi, ale na vyvýšeném místě. Ve spodní části se ukrývá plastová vana se šuplíkem, které můžete vysunout a pohodlně uklidit. Vnitřní manipulaci s vybavením usnadní hned pět dvířek.

Klec je vybavena třemi bidly uvnitř, jedním nad klecí, a průsvitnými podávači jídla a pití. Díky spoustě místa klec dovybavíte podle svojí fantazie.

Jediným nedostatkem je stabilita. Ta není zrovna největší, proto doporučujeme klec pojistit proti případnému pádu.

Parametry 78 x 48 x 81 cm
Materiálkov, plast, dřevěné nožičky
Orientační cena2 200 Kč

 

VÝHODY

NEVÝHODY

Ocelová klec na ven i dovnitř

Ocelovou ptačí klec využijete jak ve venkovním prostředí, tak ve vnitřním. Kvůli ocelovým kolečkům ji nebudete muset složitě přesouvat z místa na místo. Také je dostatečně prostorná pro více ptáků, třeba i různých druhů.

Hlavním prvkem klece je ocel, která tvoří rám. Ocelové dráty tvoří hustou bariéru a zajistí tak bezpečí před vnějším nebezpečím a možnými útěky. Snadné čištění umožňuje zásobník na dně, který stačí vysypat a umýt.

V kleci naleznete i vybavení. Ocelová bidýlka budete moci přesunout podle vlastní potřeby; dále získáte zásobník na vodu a krmítko.

Velikost54 x 54 x 146 cm
MateriálOcel, plast
Orientační cena3 000 Kč

 

VÝHODY

NEVÝHODY

Klec s oddělující mříží 

Tuto klec uvítají hlavně (vy)chovatelé většího počtu ptáků. Důvodem je mříž, která klec rozděluje na dva prostory. Tak můžete problémové papoušky vyloučit od jiných nebo chovat zvlášť mláďa a větší jedince.

Prostornou ptačí klec tvoří v horní části ocelová konstrukce s roztečí mezi mřížemi 1,5 cm. Spodní, plastová část, ukrývá vyklápěcí tác, s nímž bude úklid klece jednoduchý a rychlý.
Balení Zolux Family obsahuje čtyři podavače jídla, do nichž jídlo nebo vodu přidáte z vrchu, a několik bidel.

Nevýhodou klece může být pro některé chovatele její tvar. Protože není hranatá, ale zaoblená, nemá jednotný nejvyšší bod. Ve vrcholku příbytku proto může být ptákům trochu těsno.

 

Parametry70 x 40 x 70 cm 
MateriálKov, plast
Orientační cena1 400 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Klec pro milovníky létání

Především nadšenci do pozorování andulek v letu uvítají klec od firmy Akinu. Proč? Horní část můžete otevřít a váš okřídlený společník může rozletět ven a posadit se na vrchní bidlo, které se vloží mezi dvířka.

Tím praktičnost klece nekončí. Ve spodní části se nachází vysouvací tác pro rychlý úklid. Zároveň má klec čtyři dvířka, s nimiž se pohodlně dostanete dovnitř. Součástí balení jsou doplňky jako bidla a misky na jídlo a pití doplňující se zvenčí. Mnozí recenzenti poukazují na jejich nešikovné otevírání, které vyřešili koupí jiných produktů.

I přes svůj atypický tvar je klec vhodná pro chov jednoho většího opeřence.

Parametry 58,5 x 38 x 65 cm
MateriálKov, plast
Orientační cena1 300 Kč

 

VÝHODY

NEVÝHODY

Jak vybrat klece pro andulku?

Andulky se mohou dožívat třeba i deseti let. Pokud tedy vyberete klec opravdu kvalitní, můžete ji mít po celou dobu života svého mazlíčka. Na co všechno se při výběru dívat a podle čeho se rozhodovat, aby klec dlouhá léta skutečně vydržela?

1. Rozhodující je velikost

Velikost je tím nejdůležitějším parametrem výběru. Na trhu se totiž setkáme i se zcela nevyhovujícími klecemi, které opeřencům neumožňují ani roztáhnout křídla. Andulky však prostor potřebují, rády přelétávají a jsou velmi aktivní.

Platí tak jednoduché pravidlo, že čím větší klec pořídíte, tím šťastnější váš domácí mazlíček bude. Minimální velikost pro jednu andulku je zhruba 46 x 46 x 56 cm. V případě, že se chystáte pořídit andulky dvě, tuto velikost vynásobte dvěma.


2. Důležitý je tvar klece

Ačkoliv jsou k dostání krásné klece rozmanitých tvarů a například kupolovitá zakončení vypadají bezpochyby stylově, v tomto směru doporučujeme vsadit na klasiku v podobě hranatých klecí.

Kupolovité totiž zbytečně zmenšují prostor, v němž se může andulka pohybovat, a protože by klec samozřejmě primárně neměla sloužit na okrasu, je dobré dopřát zvířeti plně využitelný prostor.


3. Zvolte vhodný materiál

Důležitou roli hraje při výběru i materiál, a to především z toho důvodu, že andulky klec rády okusují. Její materiál by tedy měl být nejen odolný, ale také zdravotně nezávadný. Nejvhodnějším materiálem je nerezová ocel, která slibuje dlouhou životnost, ale zároveň patří k těm dražším materiálům.

Zvolit můžete i klece ošetřené práškovou barvou, která zabraňuje vzniku rzi. Nebezpečné jsou naopak klece s obsahem olova či zinku, těm se určitě vyhněte. Pozor dejte i na to, aby žádné kousky mříží nebyly ostré a nemohly zvířeti nijak ublížit.


4. Zaměřeno na praktičnost

Při výběru zohledněte i otázku praktičnosti, tedy toho, jak se vám s klecí bude pracovat. Protože do klece budete dále umisťovat krmítka a napáječky, je dobré se zaměřit na to, jak je do klece budete dávat.

Ideální řešení je, pokud se nádoby na potravu dají doplňovat a měnit zvenčí, tedy bez toho, abyste museli klec otevírat. Je to praktičtější z toho důvodu, že nehrozí, že by při otevírání vrátek andulka uletěla.

Dále je třeba myslet na čištění. Z tohoto pohledu je nejlepší možnou volbou vysouvací plastové dno klece. Čím vyšší jeho okraje budou, tím méně nepořádku bude pták z klece vyhazovat a tím méně vám tak bude znečišťovat okolí klece.

5. Rozteč mříží pro bezpečnost andulky

Vzdálenost jednotlivých mříží klece by měla být taková, aby z ní andulka nejen nemohla uletět, ale neměla by se mezi ně vejít ani její hlava. Jinak totiž hrozí, že pták může mezi mřížemi uvíznout.

Vybírejte tedy klec, jejíž mříže jsou od sebe vzdáleny nejvíce 1,27 cm.

Často kladené otázky

Vedle krmítek a napáječek by v kleci neměla chybět bidýlka. Některá by měla být dřevěná, vhodná jsou také bidýlka minerální, která může andulka ozobávat, dodávat si tak potřebné minerální látky, a zároveň si tak brousit drápky a zobáček.

Do jejich blízkosti pak umístěte sépiovou kost, která ptáčka zabaví a také doplní prospěšné látky do jeho organismu. Zapomenout byste neměli ani na hračky, úspěch sklidíte se zrcátky i zvonečky.

Klec by měla být umístěna na světlém místě s víceméně stálou teplotou. Nevhodné je tedy postavit ji do průvanu či na přímé slunce, to by se andulce rozhodně nelíbilo.

Zároveň nezapomínejte na to, že i andulky jsou společenská zvířata a chtějí být tam, kde se něco děje. Klec tedy postavte na místo, kde vy a vaše rodina trávíte dostatek času. Je jedno, zda klec zavěsíte do prostoru nebo postavíte, určitě ji však neumisťujte přímo na zem.

Většina klecí je opatřena plastovým vysouvacím dnem, takže je údržba klece vcelku jednoduchá. Stačí dno vytáhnout, vyhodit všechen nepořádek jako výkaly či slupky, umýt případné větší nečistoty vodou (bez saponátů, nebo jen s těmi velmi šetrnými), vysušit a vrátit zpátky. Dno můžete také vystlat pískem či novinami.

V ideálním případě je dobré klec čistit kvůli výkalům každý den. Pokud to nestíháte, tak alespoň obden.

Zatímco klece mají výrazně menší rozměry a bývají většinou umisťovány v bytě, voliéry jsou oproti nim podstatně větší a častěji se umisťují do venkovních prostor.

Voliéry jsou vhodné v případě, že se chystáte chovat více ptáků a klec by pro ně nebyla dostačující. Pokud vám však vaše prostory nedovolují pořídit si voliéru větší než 1 m3, bude pro vás klec lepší volbou.

Instruktážní video

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

4/5 - (32 votes)