50 nejkrásnějších jmen pro andulky a papoušky

Papoušci, stejně jako například psi, kočky a rybičky, patří mezi nejoblíbenější domácí mazlíčky. Oblíbení jsou pro svá zbarvení, zvídavé chování nebo pískání a váhavá slůvka, kterými se s námi snaží tito opeření společníci komunikovat.

Jedním z prvních důležitých momentů, který mnohdy předchází koupi samotného zvířátka, je výběr jména. Jakmile si totiž papoušek či andulka zvyknou na oslovení, už je těžké či nemožné jej změnit. Jenomže přichází problém – jaké jméno vybrat, aby se k našemu společníkovi hodilo a přitom bylo opravdu nádherné?

V našem článku vám poradíme a přineseme nejkrásnější jména, která budou vašim nových mazlíčkům opravdu slušet!

Krásná česká jména pro samičky i samečky

 1. Žofka – celý článek odstartujeme snad nejoblíbenějším jménem mezi chovateli a samičkám velmi sluší.
 2. Karlík – Karlík nebo Kája je krátké jméno, které nebude mít nikdo problém vyslovit.
 3. Lucinka – toto jméno je pro pěkné opeřené dámy, které si zaslouží znělé a roztomilé jméno.
 4. Otík – pro drobného papouška nebo andulku není lepší jméno než právě Otík.
 5. Pepík – stejně jako Žofka je nejoblíbenější jméno pro samičky, mezi samečky vede právě toto jméno.

Jména inspirovaná slavnými lidmi

Pokud nechcete trávit hodiny nad vymýšlením originálního jména, můžete sáhnout do minulosti a pojmenovat svého papouška po svém oblíbeném prezidentovi, spisovateli, vynálezci nebo i věci. Pro představu vám několik takových jmen představíme:

Jména pro samičky:

 1. Sydney – přestože je to i lidské jméno, papouškům opravdu sluší.
 2. Artemis – název řecké bohyně, která je ochránkyní zvířat, je vhodným jménem i pro papouška.
 3. Hermiona – filmová série Harry Potter ovládá svět a má mezi lidmi se najde miliony fanoušků. Toto jméno je tedy nejen krásné, ale určitě se mezi vašimi přáteli dočká chvály.

Jména pro samečky:

 1. Apollo – toto jméno je zajímavé nejen pro fanoušky vesmíru a cest mimo naši atmosféru.
 2. Elvis – o papoušcích je známé, že se při poslechu hudby kývají do rytmu nebo pískají podobnou melodii. Proč tedy nepojmenovat papouška po tomto slavném zpěvákovi?
 3. Einstein – pro zvířátko snad nemůže být větší čest, než když ho pojmenujete po jednom z nejslavnějších vynálezců světa.
 4. Orfeus – další jméno z řecké mytologie je tentokrát pro kluky a hodí se zvláště pro velké pěvce, neboť Orfeus byl největším hudebníkem z řeckých pověstí.

Jména odvozená od názvů druhů

Jméno můžete vybrat i podle toho, jaký druh andulky nebo papouška kupujete. Stačí zkrátit nebo poupravit název druhu kupovaného mazlíčka a hned máte jméno!

 1. jména pro andulku:
 • Andy
 • Anča
 • Vendulka
 1. jména pro papoušky ara:
 • Arnie
 • Artík
 1. jména pro papoušky lorovité:
 • Loruška
 • Lori
 1. jména pro papoušky žako:
 • Žánžán
 • Žak

Vtipná a výstižná jména

Pokud chcete svého papouška pojmenovat originálně, ale zároveň výstižně, můžete se zamyslet, co vás papoušek často dělá nebo jestli nemá nějakou anomálii, která ho od ostatních odlišuje:

 1. Šmudla – rozhazuje váš papoušek své krmení všude kolem sebe nebo schválně vylévá vodu? Co takhle ho pojmenovat Šmudla, aby každý věděl, že je tento papoušek neschopný udržet si v kleci pořádek?
 2. Pišta – pokud jste si pořídili andulku nebo papouška, který není ani chvíli zticha a pořád jen píská, pak je toto jméno přímo pro vás.
 3. Pírko – toto jméno můžete zvolit, pokud váš mazlíček má například zvláštně zbarvená pera.
 4. Barbie – poslední jméno v této sekci patří opeřeným dámám, která ze všech míst v kleci mají nejraději to, kde visí zrcátko.

Jména podle barev

Nechcete se příliš zaobírat výběrem jména a zároveň se bojíte, že byste mohli jméno svého mazlíčka často zapomínat a trávit tak dlouhé minuty přemýšlením, jaké jméno jste z těch mnoha nakonec vybrali? Zkuste pojmenovat svou andulku podle její barvy!

 1. Nemo – pod tímto názvem si každý asi představí drobnou rybku ze stejnojmenné pohádky, ale zároveň je to nádherné jméno pro papouška s oranžovými pery.
 2. Zlatka – je ještě více specifické jméno pro žlutého papouška?
 3. Blue – můžete se inspirovat i v animovaných pohádkách, kde je právě Blue hlavním hrdinou pohádky Rio.
 4. Neon – pokud si pořídíte papouška, který hraje barvami a žádná z nich nepřevládá, můžete mu dát právě toto jméno.
 5. Snížek – pokud jste si pořídili (nebo si teprve hodláte pořídit) čistě bílého papouška nebo andulku, můžete ho pojmenovat právě Snížek, a to nejen díky barvové podobnosti.
 6. Kiwi – je potřeba říkat, pro jakou barvu papouška či andulky je toto jméno dokonalé?

Jména pro papoušky, kteří tvoří pár

Když si koupíte papoušky, který tvoří pár, máte několik možností, jak je pojmenovat. Inspirovat se můžete dvojicemi ze slavných filmů:

 1. Romeo a Julie – není snad krásnější jméno, jak pojmenovat pár papoušků nebo andulek, kteří spolu sdílí klec a ukazují vzájemnou náklonnost a lásku.
 2. Shrek a Fiona – tato jména mohou zvlášť při představě pohádkových hrdinů vyvolat úsměv, ale pro pár zelených andulek nebo papoušků jsou to ideální jména.
 3. Bonnie a Clyde – mezi další jména pro pár může patřit právě toto, které se hodí pro akčnější a neposedné společníky.
 4. Vivian a Edward (Viv a Eddie) – romantické duše by nikdy neodpustily, kdyby tato slavná dvojice chyběla. A jména Viv s Eddiem je opravdu nádherné!

Jména pro kamarády

Pokud si pořídíte hned několik papoušků stejného pohlaví a necháte děti, aby jim vybrali jména, může se stát, že je napadnou právě tito známí přátelé:

 1. Pat a Mat – ačkoliv v dětské pohádce ztvárňují dva nešiky, může to být pěkné jméno pro dva opeřené kluky.
 2. Tom a Jerry – jaké jméno je lepší pro papoušky, kteří se rádi kočkují a nenechají se ani chvíli na pokoji?
 3. Bob a Bobek – čistě bílí papoušci mohou mít mnoho jmen, ale děti si jistě jako jedny z prvních vzpomenou na tyto dvě pohádkové postavy. Musí se uznat, že ani na zapamatování tato jména nejsou rozhodně těžká.
 4. Alvin, Simon a Theodor – tato trojice sourozenců se hodí pro neposedné klučičí papoušky. Možná se vám i podaří sladit barvu vašich mazlíčků se jmény pohádkových hrdinů.
 5. Zelená a Modrý – ačkoliv by se mohlo zdát, že se jedná o ničím zajímavá a zcela obyčejná jména, opak je pravdou. Kdo by si ještě nevzpomněl na chobotnice z druhého patra?

Otázky a odpovědi

Jak nejjednodušeji najít vhodné jméno?

Pokud nechcete procházet spousty webů, které vám nabízí jen samá otřelá jména, zkuste se zamyslet, v čem je váš papoušek nebo andulka výjimečná. Často mluví a nezavře zobák snad ani v noci? Zkuste jméno Pišta nebo Mluvka. Nebo je celý žlutý, ale na ocase má jen pár zelených per? Tak se zkuste zamyslet nad jmény Kiwi nebo Pírko. V našem článku je několik podobných nápadů, které můžete použít, nebo které by vám mohly s rozhodováním a vymýšlením pomoct.

Jaké jméno rozhodně zaujme?

Není jedno jméno, které by zaujalo. Zkuste nějaké jméno z vašeho oblíbené seriálu či filmu, vaši přezdívku nebo kombinaci jmen rodičů papouška či andulky, pokud jej máte z chovu.

Jaká jména jsou všeobecně nejlepší?

Platí, že čím kratší a zvučnější, tím lepší, abyste mohli svého papouška rychle okřiknout, kdyby bylo potřeba, a netrvalo to příliš dlouho. Navíc, pokud vyberete jméno, které se snadno vyslovuje, může se ho váš papoušek naučit opakovat po vás!

Video:

Zdroj:

1, 2, 3

4.9/5 - (67 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu