17 důvodů, proč si (ne)pořizovat papouška žako

Papoušek šedý – žako. Kdo by ho neznal? Tento nenápadně zbarvený nepříliš velký papoušek je mistrem v imitování hlasu a zvuků. Mnohdy ani sám majitel nepozná, zda právě mluví žako nebo osoba, kterou napodobuje. Žako mého tatínka se během několika dní tak dokonale naučil imitovat můj hlas, že velmi mátl moji fenku. S oblibou na ni volal z kuchyně, kde měl klec a nabízel jí jídlo. Trvalo několik týdnů, než na jeho : Nessie, na, kokinko, přestala fenka reagovat, a neběhala do kuchyně každou chvilku, kdy si zrovna papoušek usmyslel, že potřebuje společnost psa. Pojďme si tohoto taškáře představit poněkud blíže.

Čtěte také: Průvodce výběrem nejlepší klece pro papoušky

DEVĚT důvodů, proč si pořizovat papouška žako 

  • Jak jsme napsali hned v úvodu, žako je úžasný imitátor. Zvuky, hlasy a melodie mu nedělají sebemenší problém. Většina jedinců postrádá i typický ,,papouškovský´´ akcent a dokáží tak majitelům zpříjemnit den. Nebo jim naopak nevhodně mířenou hláškou či slovem pěkně zavařit.
  • Žako se dá velmi dobře a poměrně rychle ochočit. S trpělivostí a rukou plnou dobrot mu to půjde jedna báseň.
  • Inteligence papoušků žako je proslulá. Nejen, že se mohou báječně naučit mluvit, ale jsou i velmi hbití a jejich nenechavým nožkám nebo zobáku nic neunikne. 
  • Papoušci žako umí být velmi přítulní a mazliví. Sami vyhledávají kontakt se svým majitelem a nechají se s vděčností desítky minut škrábat za hlavou a tulit.
  • I když se zdaleka nedožívají takového věku jako třeba velcí arové, ani se svým žakem se hned tak nebudete muset loučit.
  • Co se týče prostoru , není papoušek žako, pokud ho necháte pravidelně proletět po bytě, nijak náročný.
  • V pokojové kleci nebo venkovní voliéře. Kde budete vašeho žaka chovat je čistě na vás. Při chovu venku je však nutné zajistit žakovi společnost jiného papouška.
  • Žakové jsou velmi hraví. Odolné hračky by měly být základní výbavou jejich klece nebo ptačího stromu. Nuda v jejich životě nemá naprosto žádné místo.
  • Žako je velmi snášenlivý a nedělá mu problém sdílet domácnost nebo dostatečně velkou klec i s jinými většími druhy papoušků. Velice dobře si zvykne i na jiná domácí zvířata. Pokud ho tedy nebudou mít tendenci lovit.

OSM důvodů, proč si nepořizovat žaka 

  • Přestože žakové nedisponují takovou sílou hlasu jako třeba arové, prakticky ,,nezavřou zobák´´. Od něžného švitoření sami pro sebe, přes mluvení až po opravdový křik, je nutno počítat s tím, že žako je prostě upovídaný papoušek.
  • Jako u ostatních papoušků i u žaka je třeba brát v potaz to, že kolem jeho klece nebo bidla nikdy nebude vzorný pořádek. Produkce ptačího pudru, který má každý papoušek je navíc celkem solidní. Jedná se o látku, kterou vylučují z kůže a slouží k ochraně peří. Připomíná konzistencí a nestíratelností dětský pudr. Odkládat v blízkosti ptačí klece například oděvy tmavé barvy opravdu není dobrý nápad.
  • Také žako disponuje mohutným zobákem, který používá místo rukou. A klovnutí naštvaného nebo bránícího se žaka není vůbec příjemné.
  • Díky své vysoké inteligenci je papoušek žako velmi náročný na čas. Stejně jako u ostatních velkých papoušků je nutné se mu pravidelně a dostatečně věnovat, jinak trpí.
  • Žakové se s oblibou zamilují do jednoho člena rodiny a jeho pozornost pak vyžadují. Nemusí to být nutně majitel. S pořízením papouška by tak měla souhlasit celá rodina  a počítat s tím, že žako bude uznávat pouze jednu osobu a zbytek pouze tolerovat.
  • Žakové jsou velmi náchylní ke škubání peří. Většinou tento zlozvyk sebepoškozování pramení z nedostatku pozornosti nebo jiné duševní nepohody. Mějte, prosím, na paměti, že vašemu žakovi je třeba se věnovat stejnou měrou po celý jeho život.
  • Tito papoušci jsou poměrně konzervativní. Špatně snáší změny. A to jakékoliv. Ať už se jedná o změnu značky krmiva, nového člena  domácnosti nebo i jen přestavění nábytku či novou hračku v kleci. Změna majitele by pro ně mohla být doslova fatální.
  • Žako má rád řád. K oboustranně spokojenému žití s papouškem žako je nutná důsledná, avšak laskavá, výchova.

Shrnutí

Původně byl žako jen jeden. Označoval se jako papoušek šedý a chovatelé jej dělili na dva typy – konžský a liberijský. Podle nového zařazení známe teď dva druhy žaků. Jsou to žako velký a žako liberijský. Ať už u vás vyhraje drobnější žako liberijský nebo mohutnější žako velký, jejich vlastnosti jsou velmi podobné.  Žakové jsou komici, miláčci i žvanilové. Za svým vyvoleným člověkem by šli světa kraj. Svým mluveným projevem a imitací zvuků pobaví vás i návštěvníky vašeho bytu. S obratností na tom nejsou tak dobře jako například zástupci rodu kakadu, ale ostudu si rozhodně neutrhnou ani v tomto směru. Žako je zkrátka herec, a právě tato vlastnost ho činí jedním z nejoblíbenějších velkých papoušků vůbec.

Chov žaka 

Pohlavní dimorfismus není u žaků vůbec vyjádřený. Pohlaví se určuje pomocí testu DNA nebo sondováním. Chov žaků je běh na dlouhou trať, jako u všech velkých papoušků. Poprvé hnízdí až kolem pátého roku života. 

Ideální rozměry vnitřní části voliéry pro odchov papoušků žako jsou 2,2 x 1,5 x 1m ( dvš). Vnější výletová část by měla měřit alespoň 3 x 2,5 x 2,2m (dvš). Do výletové části přichystáme dostatečné množství materiálu ke stavbě hnízda. Skvělé jsou větve a měkké dřevo. Hnízdní budku o rozměrech 1,5x04x0,7m vysteleme hoblinami smíchanými s lignocelem. Ptáci si tuto směs doplní ještě kůrou nebo naštípaným měkkým dřevem.

Před pářením a v době krmení mláďat podáváme ptákům potravu mnohem bohatší na živiny, zejména bílkoviny. Krmnou dávku můžeme doplnit vaječnou míchaninou, tvarohem, jogurtem, větším množstvím ovoce a zeleniny, listy a pupeny, naklíčeným zrním, máčenými piškoty nebo granulemi pro velké papoušky.

Zhruba 2 týdny po páření klade samička jedno až tři vejce. Z nich se po cca 30 dnech líhnou mláďata. Mláďata jsou plně odstavena a samostatná kolem čtvrtého měsíce věku (zdroj).

Před pořízením žaka je vhodné zajistit mu dostatečně velké a vybavené bydlení. Vybavení venkovních voliér je v mnoha ohledech podobné, jako zařízení bytové klece pro jediného ptáka.

V kleci, o minimálním rozměru 1 metr na šířku a 60 centimetrů na délku, přičemž výška je na majiteli, ale dostatečná,aby měl papoušek prostor nad i pod sebou, by neměla chybět:

  • napáječka nebo miska na vodu
  • misky na krmivo – zvlášť na suchou směs,  zvlášť na grit nebo písek, a zvlášť na ovoce, zeleninu
  • sépiová kost nebo minerální kámen
  • podestýlka na dno
  • silná větev na lezení, kterou pták neobejme prsty ( napomáhá obrušovat drápy )
  • bidýlka různých průměrů nebo tvarovaná ( prevence artrózy)
  • hračky

Inspiraci, jak zařídit skvělé bydlení pro žaka najdete například zde.

Jako podestýlka do klece se dá použít pískový papír, obyčejný papír, dřevěné peletky, dubové nebo bukové štěpky, konopná nebo kukuřičná vřetena, písek a jiné.  Záleží na tom, co bude vyhovovat vašemu žakovi a co se vám bude nejlépe udržovat v čistotě. 

Žakové obvykle nepotřebují přídavné tepelné zdroje ( pokud žijí v bytě nebo domě ) nebo výrazně jinou vzdušnou vlhkost než lidé. Většina žaků se ráda koupe, proto je vhodné jim dopřát koupel v podobě rozprašovače na květiny nebo naučit žaka na koupel sprchou ve vaší koupelně.

Pokud budete kupovat pro žaka klec v zooprodejně včetně vybavení, doporučujeme vyměnit rovná plastová nebo dřevěná bidýlka za různě silné a pokroucené větve stromů. Stále stejný průměr a relativně hladký povrch bidla nedělá žádným papouškům dobře na klouby ani drápky. V pokročilém věku mohou trpět artrózou a také se jim nemohou přirozeně obrušovat drápky.

Doporučujeme také dbát na dostatečně pevný materiál. Ideální je komaxitová úprava drátů bez různých nátěrů, chromu nebo zinku, který je pro ně jedovatý.

Základní potravou pro žaka je směs různých semen a zrnin pro velké papoušky, kterou si můžete opatřit buď v zooprodejně nebo i namíchat sami doma, či tento úkol svěřit chovateli, který má s žaky zkušenosti. K suché směsi přidáváme ovoce a zeleninu. Obecně lze říci, že raději než velké množství ovoce a zeleniny je lepší dávat větší rozmanitost druhů.

Před obdobím rozmnožování a v době, kdy krmí mláďata, se doporučuje zvýšit přísun živin, jak jsme již zmínili v odstavci o rozmnožování a chovu žaka. V jídelníčku žaka se raději vyhněte ořechům či olejnatým semenům.  Ořechy můžete nabídnout v malé míře jako pamlsek a odměnu. Opět je vhodné se co nejvíce informovat o tom, čím můžeme žakům zpestřit jídelníček tak, abychom jim neublížili. 

Naprosto nevhodné jsou sladkosti včetně čokolády a kořeněná nebo solená jídla. Zbytky z našeho talíře žakům nedáváme ani v minimálním množství. 

Avokádo je pro žaka vysloveně jedovaté. Důrazně také upozorňujeme na škodlivost používání teflonového nádobí v domácnosti, ve které žije žako! Při ohřívání nádobí s teflonovým povrchem se uvolňují toxické látky. Nejeden papoušek na tuto neznalost majitele už doplatil svým životem.

Potřebu minerálů obvykle doplní sépiová kost nebo minerální kámen. Pro dobré trávení se přidává k potravě i grit ( drcené mušle, drobné kamínky, může být i příměs živočišného uhlí) nebo speciální písek.

O přídavku vitamínových preparátů se raději poraďte se specializovaným veterinářem nebo dlouholetým chovatelem.

Důležité informace o žacích

Velikost:30 – 40 cm
Původ:Afrika
Vhodná ubikace:klec, voliéra
Cena:dle druhu, stáří a pohlaví od 12.000,-
Délka života:kolem 40 let
Aktivita:denní

Žako velký nebo žako liberijský?

Žako velký

Dříve byl nazýván žako konžský nebo žako kongo Ve volné přírodě obývá rozsáhlé oblasti rovníkové Afriky včetně Konga, odkud dostal své původní jméno. Je nejoblíbenějším a nejčastěji chovaným velkým papouškem.

Ač to není žádný obr, působí robustně a je poměrně zavalitý. Dorůstá délky okolo 40 cm a váží až 500g. Téměř celé jeho tělo pokrývá šedé peří se světlým lemováním konců pírek. Na čele a kolem očí je barva světlejší až bílá. Obličejová maska je bílá a  holá stejně jako u arů, avšak mnohem menší. Záda a horní část křídel je tmavě šedá. Krátký ocas je jasně červený.

Tento druh podléhá registraci CITES. Cena mláďat odchovaných rodiči se pohybuje okolo 12.000,-. Při pořízení ručně dokrmeného žaka velkého počítejte s vyšší cifrou.

Žako liberijský

Původně byl zařazen jako poddruh žaka velkého. Nově se jedná o samostatný druh žaka. Ve volné přírodě se vyskytuje na mnohem menším území Afriky než žako velký. 

Oproti svému příbuznému je žako liberijský poměrně menší a subtilnější papoušek. Dorůstá délky 25 – 30 cm s hmotností do 400g. Celkově je žako liberijský mnohem tmavší než žako velký. Asi nejvýraznějším rozlišovacím znakem tohoto druhu je zbarvení ocasu. U žaka liberijského je spíše kaštanové barvy. Také zobák žaka liberijského je oproti černému zobáku žaka velkého jinak zbarven. Horní čelist je světlá s černou skvrnou na konci.

Žako liberijský je v českých chovech poněkud vzácnější. Co do schopností a povahy, ale svému většímu příbuznému může směle konkurovat.

I tento druh podléhá registraci CITES. Cena mláďat odchovaných rodiči se pohybuje okolo 12.000,-. Při pořízení ručně dokrmeného žaka velkého počítejte s vyšší cifrou. Chov obou druhů je prakticky shodný a popsán v odstavci výše, proto ho u jednotlivých druhů neuvádíme. U těchto papoušků nebyly zaznamenány ani žádné barevné mutace.

Jak a kde si koupit žaka?

Žaka můžete sehnat z odchytu z volné přírody, od chovatele, překupníka, na ptačích burzách nebo ve zverimexu. Odchycená zvířata jsou velkým přínosem pro chov, avšak nesou spoustu specifik. Takoví papoušci mohou trpět různými parazity, mohou mít problém s příjmem potravy v zajetí a rozmnožit tyto jedince chce jak komplexní znalosti, tak opravdu kvalitní zázemí, které co nejvíc supluje místo odchytu papouška. Pokud se nejedná o opravdu malé mládě, jsou takoví ptáci téměř neochočitelní. Vzhledem ke konzervativní povaze žaků může být jejich odchyt a následný převoz pro ně rozsudkem smrti. Navíc mohou přenášet nemoci přenosné i na člověka – například chlamydióza ptáků (zdroj)

Mnohem jednodušší a bezpečnější je získat žaka na specializovaných ptačích burzách nebo přímo od chovatele z jeho vlastního odchovu.  Další možností je koupení žaka ve specializovaných zooprodejnách. Ve všech případech chtějte po prodejci nebo chovateli komplexní informace o věku, původu a péči o papouška, včetně návodu na správné krmení. Oba druhy podléhají registraci CITES a tyto ,,rodné listy´´ paoušků jsou jejich nedílnou součástí. Vždy je při prodeji žádejte spolu s papouškem! Cena žaků se odvíjí od jejich druhu, věku, pohlaví, a také podle toho, zda se jedná a ochočeného nebo ručně dokrmeného ptáka.. Pohybuje se od 12.000,- výše. V ideálním případě získáte zvířátko s uceleným ,,návodem na použití´´.Při nákupu dbejte na to, z jakého prostředí zvíře pochází ( čistota prostředí – zápach, zbytky trusu, plíseň v substrátu atd..) a jestli se papoušek jeví jako zdravý (výtok ze zobáku, očí, ztížené dýchání, výtoky z kloaky, změny na kůži a peří -holá místa, matný nebo rozčepýřený a neupravený vzhled, loupající se kůže na nohách, parazité …).

Kontakty na chovatele žaků naleznete zde.

4.4/5 - (27 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu