15 nejposlušnějších a nejlépe vycvičitelných plemen psů

Na světě existuje mnoho psích plemen ve všech myslitelných velikostech od drobné čivavy po majestátného vlkodava, s různým typem srsti, povahy a dalších charakteristických rysů vzájemně je od sebe odlišujících. FCI, Fédération Cynologique Internationale, což je největší kynologický svaz na světě, uznává přibližně 350 různých psích plemen. Jedním z aspektů odlišujících jednotlivá psí plemena může být i jejich inteligence. Ta bezpochyby souvisí s poslušností psa a jeho náročnosti ho vycvičit. 

O inteligenci psů a jejich schopnosti se učit se vedou mnohé diskuze a věnuje se jim velký počet studií. Jednou z takových studií je studie od psychologa Stanleyho Corena, který ve své knize The Inteligence od Dogs popisuje nejchytřejší psí plemena. Kritérium se kterým v této studii Coren pracoval, byla tzv. pracovní inteligence, která se popisuje především to, jak dobře dokáží psi reagovat na příkazy, jak rychle jsou jim schopni porozumět a jak spolehlivě je následně dokáží plnit. 

Výše zmíněná studie hodnotí z pohledu poslušnosti a vycvičitelnosti celkem 79 psích plemen, které rozděluje do 5 kategorií od nejbystřejších plemen po ty nejvíce náročné. Pojďme si tedy představit 15 nejposlušnějších a nejlépe vycvičitelných plemen psů.

1) Border kolie

Není divu, že je border kolie zařazena na prvním místě tohoto žebříčku. Pro svou inteligenci a snadnou vycvičitelnosti vyčnívá i nad ostatními zástupci ovčáckých psů, kteří se celkově považují za velmi inteligentní. Díky své bystrosti a učenlivosti je tak velmi oblíbeným psím plemenem. Je snadno motivovatelná a snaživá, proto se při výcviku snadno přizpůsobí svému páníčkovi a dokáže tak dobře plnit povely. Jejich inteligence a zvídavost může způsobit občasné problémy, pokud nebude mít dostatečně zaměstnanou hlavu a je zároveň potřeba dobré socializace. Aktivit, na které je border kolie skvělá, je mnoho. Nepřekonatelná je při práci se stádem, ale i při agillity nebo flyballu.

2) Pudl 

Pudl, některými zdroji označován jako psí Einstein, je považován za temperamentního a přizpůsobivého psa. Je věrný svému pánovi a pro svou učenlivost a inteligenci je snadno vycvičitelný. Je ale důležité dávat pozor na styl výcviku, neboť pudl nesnese rázný přístup a je citlivý na tón hlasu. I když může být v představách mnohých pouze mazlík s roztomilými kudrlinkami, často se využívají jako asistenční psi.

3) Německý ovčák 

Německý ovčák je charakteristický pro svou ochotu pracovat. Díky své povaze, kterou lze přiblížit pomocí vlastností jako je ovladatelnost, nebojácnost, věrnost či tvrdost, je často používán pro práci, především jako služební pes, jehož hlavními úkoly je hlídání, doprovod a ochrana. Při práci je pro německé ovčáky typické, že dokáží v určitých situacích pracovat a přemýšlet sami. Často tedy nečekají na povel psovoda, ale dané situace dokáží sami vyhodnotit a adekvátně zareagovat. 

4) Zlatý retrívr 

Zlatý retrívr je původem plemeno lovecké. Nyní je však považován za jedno z nejoblíbenějších plemen pro rodiny. Nicméně je stále hojně využíván pro práci. Mimo již zmíněné lovecké praxe se zlatí retrívři používají pro záchranařinu, nebo jako vodící a asistenční psi. Považuje se ideální plemeno pro začátečníky, a to pro svou ochotu spolupracovat a snahu vyhovět. Není považován za tvrdohlavé plemeno.

5) Dobrman 

V minulosti byli dobrmani považováni za ostré a agresivní hlídače, a i když takový pohled na toto plemeno mohl zůstat dodnes, dobrmani jsou v současnosti přátelští a vyrovnaní psi oplývající nadprůměrnou inteligencí. Jsou využívání jako služební psi, ale kvůli své citlivé povaze a špatnému zvykání si na změnu majitele jsou místo nich spíše využívaní odolnější němečtí ovčáci. Dobrman má skvělou paměť, lehce se ale naučí i špatné návyky. Proto je důležitý výcvik od raného věku. 

6) Šeltie 

I když se šeltie pro svou eleganci a ladnost může považovat za ne příliš inteligentního psa, opak je pravdou. Šeltie jsou snadno vycvičitelní, milí a mazliví psi. Pro svou inteligenci je doporučována pro začátečníky. Při výcviku je důležité chovat se k šeltii s něžností a používat pozitivní motivaci. S tresty a tvrdým výcvikem zde neuspějete. Při správném výcviku může být šeltie skvělá k různým kynologickým sportům, hojně využívaná je např. při agillity. 

7) Labradorský retrívr 

Další zástupce z loveckých plemen, labradorský retrívr, je skvělý rodinný pes, který je velmi přátelský a nekonfliktní. Je vhodný pro začátečníky pro svou snadnou ovladatelnost. Není dobrým hlídačem, ale svou klidnou a vyrovnanou povahu dokáže využít při spolupráci s lidmi jako záchranář, vodící nebo asistenční pes, ale i jako pes k vyhledávání bomb nebo drog. Často se s nimi setkáme při canisterapii. Není ale výjimkou, že se nalézají i při práci v myslivosti, kde jsou kvalitními pracujícími psy. 

8) Papillon 

Papillon, francouzsky motýlek, je pes křehkého a půvabného vzhledu. Je mírné povahy, nenáročný a milý. Potřebuje k sobě majitele, který k němu bude mírný a bude mu věnovat svůj čas. Papillon není hysterický či agresivní. Je inteligentní a snadno se učí, proto je vhodný pro začátečníky jakékoliv věkové kategorie. Pro svůj temperament je vhodný pro aktivní sporty, jako je agility, kde se některými nazývá ,,převlečenou borderkou”. 

9) Rotvajler 

Rotvajler nepatří k typicky důvěřivým psům. Často se upne na svého páníčka a ostatní si k němu musí najít svou cestu. Pokud si získáte jeho důvěru, dokáží se naučit snadno mnoho povelů. Jsou to přirozeně ostražití psi, kteří budou mít k cizím osobám odtažitý a nedůvěřivý postoj. 

10) Australský honácký pes

Australský honácký pes není příliš známé plemeno, ale oplývá mnoha přednostmi. Je přirozeně velmi energický, vyžaduje dostatek práce a zaměstnání hlavy. Je to všestranný, inteligentní pes, který se využívá nejen pro práci, ale pro mnoho psích sportů. Zároveň je ochranářský, svoji rodinu a majetek si dokáže ubránit. Pokud se mu ale nebudete dostatečně věnovat a nevybije si svou energii, dokáže i potrápit.

11) Velškorgi pembroke 

Velškorgi pembroke, plemeno známé především díky svým zástupcům z řad královské rodiny. Je totiž oblíbeným plemenem královny Alžběty II. Je vhodný pro začátečníky, neboť je opět považován za inteligentní plemeno, které lze snadno vycvičit. Jeho inteligence je typická pro jeho schopnost poradit si v každé situaci. Má v sobě zakořeněné i lovecké pudy, často si tak může ulovit myš nebo malého hlodavce. Pro jeho menší vzrůst je zajímavé, že je považován za sportovce. Uplatnit tak lze i ve sportech jako je agillity nebo dogdance. 

12) Knírač malý 

Nejmenší zástupce kníračů, knírač malý, je považován za skvělého společníka, pro kterého je nuda neznámé slovo. Svému pánovi je oddaný a má touhu ho potěšit svou pracovitostí. Jedinou jeho negativní vlastností je projev lehké tvrdohlavosti, stejně je ale považován za plemeno vhodné pro začátečníky. Pro jeho životaplnost je potřeba vymyslet mu pravidelné zaměstnání hlavy. Opět je to plemeno využívané v mnoha psích sportech, objevit se mohou ale i jako služební psi pro vyhledávání drog.

13) Anglický špringeršpaněl 

Anglický špringeršpaněl byl původně chován pro loveckou praxi, kdy jeho úkolem bylo přinášení ptáků a zastřelené zvěře. Je přizpůsobivý, dobře se učí a začínajícím chovatelům odpustí i některé chyby ve výchově. V domácím prostředí je klidný, venku se však projeví jeho temperament. Je zvyklý svého pána následovat a potěšit ho. 

14) Belgický ovčák tervueren 

Belgický ovčák tervueren je známý svou oddaností. Svému pánovi bezmezně důvěřuje a zároveň špatně snáší zradu. Mají jemnou povahu. Nepovažují se být vhodným plemenem pro začátečníky, i když jsou nadprůměrně inteligentní. Jsou totiž velmi citliví a některými zdroji je jejich povaha označována za problematickou. Při správném přístupu se ale využívají při pracovním a sportovním využití, kde mají skvělé výsledky. 

15) Šiperka 

Foto od patrickkavanagh

Nejmenší zástupce ovčáků, šiperka, je inteligentní a dobře ovladatelný pes. Je velmi přizpůsobivý, vhodný do rodiny. Díky jeho obratnosti a učenlivosti se využívá ke sportům jako je agillity nebo flyball. Je považován za skvělého kamaráda a příjemného společníka, zároveň je i dobrým hlídačem.

Nejčastější otázky:

Jsou snadno vycvičitelní psi vhodní pro všechny začátečníky?

Ano, i ne. U některých plemen v žebříčku to tak platí, ale najdou se zde i plemena, která potřebují zkušenější chovatele. Protože se poslušnost a vycvičitelnost pojí s chytrostí a inteligencí, může se často stát, že při nesprávném výcviku nebo nedostatečnému zaměstnání se pes může začít bát, nebude pracovat tak, jak bychom chtěli, nebo z nudy bude ničit věci či se u něj může projevit problematické chování, jako je třeba separační úzkost. Je tedy důležité zmínit, že prý výběru vhodného plemene bychom se měli řídit tím, co dané plemeno potřebuje a jestli jsme schopni mu dané požadavky splnit. Pak můžeme společně se svým psím kamarádem žít oboustranně plnohodnotný a spokojený život.

Videa:

Zdroje:

1, 2, 3

1.9/5 - (312 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu