17 důvodů, proč si (ne)pořizovat německého ovčáka

Kdo by neznal německého ovčáka? – hvězdu mnoha kinematografických snímků a neohroženého hrdinu z řad záchranných a ozbrojených složek. Ale může se tento huňatý silák stát rovněž hrdinou vašeho domova, nebo je předurčen rukám zkušených psovodů? Pojďme se mu podívat na zoubek!

DESET důvodů, proč si POŘIZOVAT německého ovčáka:

 • Je to Einstein psí říše! Německý ovčák je díky své přirozené inteligenci snadno cvičitelný a rychle se učí nové věci.
 • Zástupci tohoto plemene oplývají empatií a láskou k lidem. Pro své páníčky by udělali první poslední.
 • Jsou to výborní pracanti, kteří najdou uplatnění v nespočtu činností.
 • Pokud hledáte parťáka pro psí sporty, je “enóčko” vynikající volbou!
 • Dovede pomáhat lidem s handicapem – osvědčil se jako výborný vodící i asistenční pes. Pomáhat může také při canisterapii.
 • Zimní obleček mu rozhodně kupovat nemusíte. Je to pes do každého počasí.
 • Skvěle se hodí i do rodiny s dětmi, které bude bezmezně milovat – stejně jako ony jeho.
 • Německý ovčák ke skvělý hlídací pes. Návštěvy zloděje už se s ním bát nemusíte.
 • Život v bytě není nutně překážkou. Pokud zvládnete dopřát chlupáčovi dostatek aktivity pro nohy i hlavu, může vám klidně dělat společníka v paneláku.
 • Pokud již máte v rodině jiná zvířata, pořízení ovčáka se přesto nebojte. Zvykne si na křečka, i na poníka.

SEDM důvodů proč si NEPOŘIZOVAT německého ovčáka:

 • Obejít se psem třikrát denně barák určitě nestačí. Německý ovčák potřebuje pohyb.
 • Jsou to workoholici. Když je nezaměstnáte vy, najdou si jinou zábavu – a z následků se nejspíš smíchy nepopukáte.
 • Zanedbat výchovu se zde nevyplácí. Výcvik a socializace jsou alfa a omega spokojeného soužití s německým ovčákem.
 • Někteří jedinci dovedou být velmi nedůvěřiví vůči neznámým věcem, nebo lidem – a umí to dát jasně najevo.
 • Pro takový kus psa s energií pytle blech, budete potřebovat kvalitní krmení – hooodně kvalitního krmení.
 • Neradi jsou bez svého pána a v jeho nepřítomnost často teskní – což mohou vyjadřovat štěkáním.
 • Kostlivcem ve skříni může být u “enóček” dysplazie kyčlí, na kterou díky zkosené zádi často trpí.

Shrnutí

Německý ovčák je skvělým přítelem pro ty, kteří mu dopřejí dostatek pohybu, dobrou výchovu a kupu lásky, kterou ovčák odměňuje svou věrností a ochranářstvím. Přátelskost a oddanost k lidem (zejména k dětem) z něho dělá skvělého psa pro aktivní rodinný život. Díky jeho odvaze a odhodlanosti je to neocenitelný parťák i v náročných a nebezpečných povoláních, nebo spolehlivý pomocník pro handicapované. Vůči cizím lidem může být ale velmi nedůvěřivý, díky své obranářské povaze, kterou se vyznačuje. Je bohužel znám i díky problémům s displasií kyčlí, proto je třeba vybírat štěně po vyšetřených rodičích.

Obecná charakteristika německého ovčáka

Už víme, že je německý ovčák statný pracovní pes v hustém kožichu, kterému je nejlépe po boku svého pána. Majitelé německých ovčáků dokonce rádi říkají, že jakmile si pořídíte jednoho, už pokukujete po druhém – a najednou vám jich po zahradě běhá pět. Pojďme si je tedy představit trošku blíž.

I. Povaha

Jedná se o vysoce aktivní, vytrvalé a inteligentní pejsky s věrnou, obranářskou povahou. K neznámým lidem a zvířatům může být ovčák zprvu nedůvěřivý, ale po seznámení nestačí vrtět ocáskem.

II. Vzhled

Německý ovčák je pes střední velikosti, s hrdým postojem a sportovní postavou, která vzbuzuje respekt.Typická je zkosená linie zad, zakončená dlouhým, huňatým ocasem svěšeným dolů. Hlavu zdobí dlouhý čumák,vysoko nasazené rovné uši a pozorný, zvídavý výraz. Oči mandlového tvaru mívají tmavohnědý odstín. Kožich ovčáků má podsadu. Jejich polodlouhá srst, která může mít všechny barvy,až na bílou.

III. Vztah k dětem a domácím mazlíčkům

Ač se to nemusí na první pohled zdát, německý ovčák se výborně hodí i do rodin s dětmi, se kterými za předpokladu dobré socializace skvěle vychází. To samé platí i o domácích mazlíčcích a dalších zvířatech – pokud si na jejich přítomnost ovčák zvykne, může vám dělat doprovod do stájí, nebo být jen společníkem pro ostatní domácí mazlíčky.

https://www.youtube.com/watch?v=9nXEV06xcgU

IV. Výchova a výcvik

Protože vám z německého ovčáka vyroste poměrně velký pes se silou býka, je nutné věnovat se jeho výchově od štěněčího věku. Jedním z nejdůležitějších artiklů je dostatečná socializace, kdy se pes mimo domov seznamuje s různými místy,lidmi a situacemi, na které se učí správně reagovat. Ovčák potřebuje člověka s klidnou hlavou a pevnou rukou, která jej netrestá.

Správnou a laskavou výchovou získáte sebevědomého, odhodlaného psa, který bude ochotně následovat svého pána kamkoli. Díky úžasné inteligenci a ovladatelnosti tohoto plemene, jej lze poměrně snadno vycvičit pro rozmanitou škálu aktivit a činností.

V. Zdraví a péče

K pevnému zdraví tohoto plemene je klíčové,aby se pes udržoval v dobré fyzické kondici pravidelným pohybem. Bohužel se jako u většiny větších psů, i u ovčáků objevují problémy s pohybovým aparátem – zejména Dysplazie kyčelního kloubu, které lze částečně předcházet výběrem štěněte po vyšetřených rodičích a správným krmením bohatým na minerály a vitaminy.

U ovčáků se objevuje i tolik obávané přetočení žaludku. Tomu lze částečně předcházet rozdělením krmení do dvou denních dávek. Jinak není péče o ovčáka nikterak náročná – srst stačí kartáčovat párkrát do týdne a drápky si většinou obrousí při venkovním skotačení.

VI. Náročnost

Nároční jsou ovčáci zejména na čas, který by nejraději trávili ve společnosti svého páníčka. Dlouhé vycházky, či společné sportování jsou denním chlebem každého majitele – což musíte vzít v potaz, pokud o tomto plemeni uvažujete. Bez řádného výcviku se u “enóček” sice neobejdete, ale díky jejich inteligenci nebudete mít s výchovou tolik práce jako u jiných plemen. Ani srst nevyžaduje extrémní péči – denní pročesávání není nutností.

Poměrně náročné bude pořízení štěněte zejména pro vaší peněženku – cena za “papírové” štěňátko začíná někde na sedmi tisících. K tomu je ale nutné připočítat pravidelné prohlídky u veterináře,případné návštěvy cvičáku a samozřejmě i kvalitní krmení, kterého ovčák spotřebuje nemalé množství.

VII. Historie

Německý ovčák byl, jak jeho jméno napovídá, vyšlechtěn u našich blízkých sousedů v Německu. Křížením staroněmeckých ovčáckých psů spolu s španělským a francouzským ovčákem se zde snažili získat schopného a pracovitého ovčáckého psa ke svým stádům – to se jim oficiálně povedlo v roce 1899, kdy byl stanoven přesný standard plemene. Tomu předcházel vznik společnosti Phylax (z řeckého výrazu pro hlídání,strážení) v čele s Maxem Emilem Friedrichem von Stephanitz, který měl za cíl, upevnit vzhled a charakter tehdejších německých ovčáků. Později dokonce přesvědčil německou vládu, aby shledala německého ovčáka jako plemeno vhodné, pro policejní práci – to byl počátek využití ovčáka v řadách policie a armády.

Ve dvacátém století se stalo toto plemeno ve své rodné vlasti velmi populárním a počty jeho zástupců začaly stoupat i mimo hranice Německa.

Přečtěte si také: 32 důvodů, proč si (ne)pořizovat psa a náš atlas psích plemen

VIII. Důležité informace

Hmotnost:Psi: 34-43 kg Feny: 34-43 kg
Výška v kohoutku:Psi: 63 cm kg Feny: 58 cm
Typický znak:Přirozeně vzpřímené uši
Požadavky na výcvik:průměrné
Energie:průměrná
Délka života:10-12 let
Sklony ke slintání:nízké
Sklony ke chrápánínízké
Sklony ke štěkánínízké
Sklony k hrabání:nízké
Potřeba pozornosti:střední
Původní využití:ovčácký pes,hlídač
Délka srsti:střední
Typ srsti:dvouvrstvá
Barva srsti:jakékoliv kromě bílé
Potřebná péče o srst:střední

Kde koupit německého ovčáka

Vše jste zvážili a jste přesvědčeni o tom, že budete pro německého ovčáka dobrým páníčkem? Nuže dobrá! Níže přikládáme seznam oblíbených chovatelských stanic v Česku a na Slovensku, jež se zabývají chovem tohoto plemena a pravidelně mívají štěňata německého ovčáka na prodej.

Chovné stanice v Česku

Chovné stanice na Slovensku

4.5/5 - (136 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu