15 důvodů, proč si (ne)pořizovat maltezkého psíka

Hledáte skvělého rodinného psa v malém balení? Tak to je maltézký psík právě pro vás! Na výstavách patří mezi velmi obdivované účastníky, je však na tomto pejskovi více, než jen atraktivní vzhled? Zkuste číst dál, možná vás toto plemeno velice překvapí.

OSM důvodů, proč si POŘIZOVAT maltezkého psíka

 • Roztomilý, hravý a sladký jsou vlastnosti, které přímo charakterizují tohoto malého psíka.
 • Je vysoce inteligentní, proto je velice snadno cvičitelný. Velmi rád se bude učit nové povely a srandičky.
 • Má rád děti, bude se pravidelně účastnit jejich her.
 • Dobře se snáší s jinými psy, ale ostatní zvířata, především ta menší má tendenci nahánět, ale rozhodně by jim neublížil.
 • Pro jeho malé rozměry je vhodný do bytu, potřebuje však pohyb po celém bytě, zavření v místnosti vnímá jako trest.
 • Maltezký psík nevyžaduje příliš mnoho pohybu, ale pokud vyrazíte na delší tůru, bude vás rád následovat.
 • Nepotřebuje velké množství krmiva, doporučuje se krmit kvalitním suchým krmivem, které se rozdělí do dvou denních dávek.
 • Srst nemá podsadu, takže pejsek nelíná, proto je vhodný i pro alergiky.

SEDM důvodů, proč si NEPOŘIZOVAT maltezkého psíka

 • Jeho krásná, dlouhá, bílá srst vyžaduje obrovské množství péče. Avšak i tato činnost se může stát pro majitele a jeho pejska zábavou.
 • Vyžaduje téměř nepřetržitou pozornost, špatně snáší samotu. Z tohoto důvodu se hodí k seniorům, kteří se mu mohou věnovat podstatnou část dne.
 • Mívá často problémy s citlivým zažíváním, z toho i pramení vybíravost v jídle.
 • Oči – kapitola sama pro sebe. Je potřeba denně ošetřovat, protože slzy barví okolí očí do červena a slepují srst.
 • Pokud se s Maltezkým psíkem nejedná citlivě, ba se při výchově používá hrubost nebo křik, může se snadno stát frustrovaným a následně reagovat podrážděně a v extrémní míře i agresivně.
 • K cizím lidem je zdrženlivý, často reaguje štěkáním. I přesto, není vhodný jako hlídací pes.
 • Jediná přípustná barva je bílá (lehce oranžový nádech), proto se nechová v jiných barevných variantách.

Shrnutí

Dá se říct, že maltézký psík je plemenem starým, jako lidstvo samo. Právě proto, že se celé věky choval jako lidský společník, je vysoce fixovaný na svou rodinu a velmi špatně snáší samotu. Díky tomu, se stal velmi oblíbeným plemenem pro seniory, mezi další pozitiva patří nenáročnost na aktivitu a snadná cvičitelnost. 

Obecná charakteristika maltezkého psíka

Přátelský, inteligentní psík s krásnou sněhobílou srstí, které se nejčastěji chová jako společenské plemeno a výstavní pes. Pokud se nechcete věnovat výstavám, je vhodný i na agility, ale pohyb ve vysoké míře nevyhledává, je třeba mu poskytnout dostatek odpočinku. Je třeba si uvědomit, že péče o jeho srst je náročná, takže není vhodná pro každého majitele.

Povaha

Jeho povaha je velice jemná a citlivá, vyžaduje takový přístup k jeho výcviku. Je vhodný k dětem i jiným psům, avšak vyžaduje dostatek pozornosti. Pokud se mu jí nedostává, umí být žárlivý. Maltézák je předurčen k výcviku, velmi rád se učí nové povely.

Vzhled

Je malý s obdélníkovým tvarem těla, jeho charakteristický vzhled zajišťuje dlouhá, bílá, leská srst. Má noblesní držení těla. Jeho lebka je mírně zaoblena, uši bývají nesené svěšené podél hlavy, má výrazné kulaté oči. Běžná hmotnost se pohybuje mezi dvěma a pěti kily, kohoutková výška je dle standardu od 20 do 25 cm. 

Vztah k dětem a domácím mazlíčkům

Maltézký psík je přátelský, hodí se k dětem, ale je potřeba myslet, že pes není hračka. Proto se nedoporučuje nechávat psíka o samotě především s menšími dětmi, které na něj můžou být neopatrné a nechtěně mu ublížit. 

Jeho vztah k ostatním psům bývá velmi kladný, nejedná se o problémové plemeno. Zpravidla nejsou problém ani jiná další zvířata, občas mívají maltézáci tendenci především menší zvířata nahánět a štěkat na ně. 

Zdraví a péče

Velkým a častým problémem u tohoto plemena bývá takzvaná luxace pately, která má různé stupně postižení. V mnoha případech je nutná operace obou kolen. Dálé se často objevují degenerace sítnice, hypoglykemie a různé dýchací obtíže. 

Péče o srst je náročná. Vyžaduje každodenní česání, opakované koupání. Při pohybu venku, se doporučuje dlouhou srst motat do culíčků nebo drdolů, po příchodu důmu vše rozčesat. Zvýšenou pozornost je třeba věnovat i očím, které se musí čistit, aby nedocházelo k barvení a slepování srsti slzami. 

Zvýšenou opatrnost musíme věnovat i krmivu, které psíkovi chceme podávat. Doporučujeme dostatečně kvalitní stravu a množství úměrně věku, váze a pohybu pejska rozdělené do minimálně dvou denních dávek. 

Výchova a výcvik

Maltézký psík se snadno učí, je inteligentní a velice všímavý, proto není náročný na výchovu ani výcvik. Je třeba výcvik provádět pozitivní metodou, za pomocí pamlsků nebo clickeru. Špatně snáší hrubé zacházení, ze kterého může být frustrovaný. Dobře vychovaný a vycvičený Maltézák je téměř dokonalým společníkem.

Náročnost

Cena maltézkého psíka s PP se pohybuje mezi 6000 a 11000 Kč, cena pochopitelně záleží na chovateli, vyšetřeních a podobně. Z pohledu dalších nákladů, patří toto plemeno k méně náročným psům. Pochopitelně je důležitá kvalitní strava a dostatek dalšího vyžití. 

Po celý život, jehož délka je 11-15 let, potřebuje trávit co největší část dne se svým majitelem, na což je potřeba myslet již před pořízením, aby pejsek zbytečně nestrádal. 

Historie

První zmínky o tomto plemeni se datují už 370 př. nl. l. kde žili v přístavech a přímořských městech a účastnili se lovu krys na lodích. Plemeno jako takové pochází z Malty, kde dělalo společnost místním dámám. Maltézký psík se začal šířit Evropou, kde se mu dostalo čím dál větší obliby. Mezi hlavní známé milovníky těchto psíků patřili královna Alžběta I., Marie Stuartovna a později královna Viktorie. (zdroj)

Později si chovatelé pohrávali s myšlenkou zmenšit velikost plemene na úroveň veverky. Přišlechťovali různá další malá plemena napřiklad pudly, malé špice či další asijská plemena malých psů. Díky tomuto pokusu vznikly další plemena jako je bišonek, havanský psík nebo boloňský psík. Avšak tato činnost měla fatální dopad na plemeno maltézáčka jako takové, kdy téměř došlo k zániku rasy.

Přečtěte si také: 32 důvodů, proč si (ne)pořizovat psa a náš atlas psích plemen

Důležité informace

Hmotnost:3-5kg
Výška v kohoutku:Psi: 21-25 cm Feny: 20-23 cm
Typický znak:Bílá, lesklá a dlouhá srst
Požadavky na trénink: nízké
Energie: Spíše nenáročný
Délka života:11-15 let
Sklony ke slintání: nízké
Sklony ke chrápánínízké
Sklony ke štěkánínízké
Sklony k hrabání: nízké 
Potřeba pozornosti: vysoká
Původní využití: společenský pes
Délka srsti: dlouhá
Typ srsti: hladká
Barva srsti:bílá
Potřebná péče o srst: vysoká

Kde koupit maltézkého psíka?

Pokud jste se rozhodli si pořídit toto krásné, malé plemeno máme pro vás dobrou zprávu! Níže přikládáme seznam chovatelských stanic v České republice a na Slovenku.

Chovatelské stanice v Česku

Chovatelské stanice na Slovensku

4.9/5 - (19 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu