17 důvodů, proč si (ne)pořizovat knírače malého

Společenský a rodinný pes, se kterým se nikdo nenudí. Nejmenší verze knírače v sobě nosí srdce stejně velké jako jeho větší příbuzní a pro své pány by udělal téměř cokoliv. Není tedy divu, že je tak oblíbený. A rozhodně to není vše, co v sobě tento veselý pejsek skrývá. 

DEVĚT důvodů, proč si POŘIZOVAT knírače malého

  • I když je malý vzrůstem, překvapí svou pracovitostí, energií, elánem i výdrží. Ideální pes na jakoukoliv aktivitu.
  • Rychle se učí, protože je inteligentní a snadno pochopí požadované povely.
  • Knírač malý je spolehlivým hlídačem a alarmem – na vše nepatřičné bude zodpovědně reagovat hlasitým štěkáním.
  • Jeho povahu ocení nejen zájemci o psí sporty, ale také rodiny – je přítulný, mazlivý a skvělý rodinný společník.
  • Není dominantní ani agresivní, s ostatními psy se snáší bez problému.
  • Svému pánovi je oddaný a citově se k němu úzce připoutá.
  • S dostatkem pohybu se přizpůsobí vašemu stylu života, chov v bytě pro něj nebude problém.
  • Jedná se o zdravé plemeno bez velkých obtíží.
  • Se svou povahou se hodí i pro začátečníky. 

OSM důvodů, proč si NEPOŘIZOVAT knírače malého

  • Mají hodně energie a potřebují aktivního pána, který má rád pohyb stejně jako oni.
  • Hlídají hlavně hlasitým štěkotem a hluk tak může některé sousedy obtěžovat.
  • Výcvik bývá snadný, ale občas můžou být tvrdohlaví a paličatí, což vyžaduje trpělivého a důsledného majitele.
  • Péče o srst je náročnější než u většiny plemen, vyžaduje trimování a stříhání.
  • Potřebuje dostatek kontaktu se svou rodinou, osamocení mu nedělá dobře. 
  • Svou rodinu miluje, ale k cizím se chová spíše odměřeně a opatrně. 
  • Menším dětem je potřeba vysvětlit, jak se k pejskovi chovat a mít nad nimi vždy dohled. Pokud by se mu něco nelíbilo, mohlo by dojít ke konfliktu. 
  • Temperament a energie nevyžadují jen velké množství pohybu, ale také jeho různorodost, aby trénink zůstal zábavný.

Shrnutí

Knírač malý je společenským, milým a hravým pejskem vhodným pro aktivní rodiny i jednotlivce, kteří by se se psem rádi věnovali sportům a nemají problém s dlouhými procházkami. Je vhodný i pro začátečníky, pokud občas budete mít trpělivost s jeho paličatostí. Nahradí to svou inteligencí, bystrou myslí, hravostí a smyslem pro humor. Kromě temperamentu, nadání pro sport a přítulnosti ke členům své domácnosti se vyznačuje také tím, že je spolehlivý hlídač a vše hlásí hlasitým štěkotem.

Obecná charakteristika knírače malého

Nejmenší varianta knírače, chytrého a energického psa, si vykračuje po světě s typickým vousem a pružným tělem a s hravou povahou se vrhá do všeho možného. Jestli máte chuť se do toho vrhnout s ním, podívejte se na další podrobnou charakteristiku tohoto plemene.

Povaha

Knírač malý je milý, temperamentní a hravý společník. Jeho majitelé na něm oceňují nejen jeho oddanost rodině, přítulnost a hezký přístup k dětem, ale také nadšení pro pohyb, sport, inteligenci, lehkou cvičitelnost a velkou motivovanost do společných aktivit. 

Ačkoliv není agresivní ani nevyrovnaný, tak spolehlivě hlídá svůj domov, a to hlavně štěkáním. Vhodný je i pro začátečníky, protože lehce chápe, co po něm chcete a rád bude spolupracovat. Nenechte se zaskočit občasným svéhlavým chováním, kdy se trochu “trucne”. Knírač malý má zkrátka osobnost a smysl pro humor, s trpělivostí a důsledností to však zvládnete. 

Ke své spokojenosti potřebuje hlavně dvě věci, a to pohyb a kontakt. Pokud ho přes den dostatečně vyběháte a pak budete doma s ním, stane se z něj šťastný, hravý a milý společník pro celou rodinu.

Vzhled 

Asi 35 cm vysoký pejsek na první pohled zaujme svým typickým “knírem”, podle kterého je ostatně také pojmenován. Tento hustý vous na mohutném čenichu je navíc doplněn dopředu sklopenýma ušima a dodává mu tak typický výraz, který si rychle zapamatujete. Knírač se v davu zkrátka neztratí.

Knírač malý má malou, ale pevnou a dobře osvalenou postavu a krátký, nahoru stočený ocas. Standard plemene popisuje jeho tělo jako čtvercový formát s horní linií lehce spadající dozadu. Hřbet má krátký a pevný, bedra hluboká a hrudník široký. Celkový dojem by měl být vyvážený a kompaktně vyhlížející pes připravený na spoustu pohybu.

Nejmenší varianta knírače se objevuje v různých barvách své drsné a hrubé srsti – v černé, stříbřitě černé, bílé, nebo takzvané pepř a sůl variantě. 

Vztah k dětem a domácím mazlíčkům

Knírač malý je skvělý rodinný společník s hravou a milou povahou. S dětmi mívá dobrý vztah a nejvíce si užije hlavně ty starší, se kterými se vyřádí a jejichž her se může s nadšením účastnit. U menších je lepší přeci jen dávat pozor, protože kdyby se k pejskovi začaly chovat hrubě a nerespektovaly jeho signály, mohlo by dojít k nehodě. Není ale nijak agresivní a sám od sebe by jim nikdy neublížil, jedná se tedy o zdravý selský rozum, kdy nenecháváte malé děti s epsem samotné. 

Dobře vychází nejen s dětmi, ale i s ostatními psy. Nemívá žádné agresivní ani dominantní sklony a rád si hraje. Pokud však jiný pes vyvolá šarvátku, nebude knírač malý dlouho váhat a rychle se přidá. Sloužil k lovení malých hlodavců a tyto instinkty v něm můžou dodnes přetrvávat.

Zdraví a péče

Pro knírače malého je důležitý hlavně pohyb, potřebuje dlouhé venčení a nejlépe i nějaký sport či psí disciplínu. S dostatkem aktivit se pak knírač malý přizpůsobí téměř všemu. Je zdravý a odolný a i když se někdy může nemoc (jako zánět slinivky, cukrovka či šedý zákal) objevit, nemívá žádné časté problémy nebo zdravotní komplikace.

Co se týče péče jako takové, musíme počítat hlavně s úpravou srsti, která je o něco náročnější, než u většiny plemen. Rychle mu totiž roste, a tak je potřeba ji často buď trimovat nebo stříhat (pokud plánujete výstavní kariéru, pak pouze trimovat). Delší srst hlavně kolem čumáku se zastřihává a je potřeba se smířit s tím, že při jídle nebo pití se často zašpiní. Výhodou této srsti však je, že při pravidelné péči nelíná, takže co obětujete této starostlivosti, to ušetříte na chlupech po domě či na oblečení. 

Výchova a výcvik

Knírač malý je temperamentní a chytrý pes, který bude vděčný za jakoukoliv aktivitu. Potřebuje zaměstnat tělo i hlavu a je jen na vás, jaký sport si vyberete, abyste mu to umožnili. Každopádně je dobře vycvičitelný a rychle chápe. Navíc má svého pána velmi rád a chce mu svým výkonem udělat radost. Občas to může být zkomplikované jeho tvrdohlavostí a svéhlavostí, ale s trochou trpělivosti a pozitivní motivace si s tím poradí i začátečník. 

Nuda s ním opravdu nebude, v rámci výcviku potřebuje malý knírač dostatek hry a pestrosti. Hodí se pro agility, dogdancing, běh, obedience, dogfrisbee a mnoho dalšího. Díky skvělému čichu bývá také spolehlivým stopařem a slouží jako služební pes pro vyhledávání drog. 

Náročnost 

Knírač malý je odolný a přizpůsobivý pes, který nepotřebuje žádné speciální podmínky. Trochu náročnější je péče o srst, o které jsme se již bavili.

Nejdůležitější je dostatek pohybu a aktivit, pokud malého knírače přes den unavíte, tak se jinak zcela přizpůsobí a problém mu nebude dělat ani život v bytě. Ostatně na svém pánovi bývá dost citově závislý, a tak bude rád za společné soužití (na to by měli myslet i majitelé zahrádky, i když za ni bude malý knírač vděčný, bude potřebovat také vaši společnost).

Malý pejsek toho příliš nesní, náklady za krmivo tedy nebudou tak vysoké. Občas však počítejte s návštěvou psího salonu, pokud neumíte upravovat srst doma. Pořizovací cena malého knírače se pak pohybuje kolem 15 až 25 000 Kč. 

Historie 

Malí knírači, nebo alespoň psi tomuto plemenu blízcí, se objevují již v 16. století v Německu. Tou dobou to ale byli spíše pinčové, a to navíc v poměrně nejednotné podobě. Až postupným specifikováním a ucelováním rysů těchto psů se rozdělili na tři konkrétní plemena, a to opičího pinče, trpasličího pinče a našeho malého knírače. 

Knírač malý měl být menší kopií středního knírače, což se nakonec po útrapách s křížením zmíněným v předchozím odstavci opravdu povedlo. Knírač malý tak stanul po boku svých pánů, usídlil se ve stodolách a stájích, kde lovil krysy a myši. Dnes je z něj spíše rodinný společník, ale oceňován bývá také díky svým pracovním vlohám a uplatnění našel i ve službě, kde svým čenichem pomáhá hledat drogy. 

Jde tedy o poměrně mladé plemeno, které má ale i tak co nabídnout a jeho původní účel mu stále koluje v žilách.

Přečtěte si také: 32 důvodů, proč si (ne)pořizovat psa a náš atlas psích plemen

Důležité informace  

Hmotnost:5,4-9,1 kg
Výška v kohoutku:30-35 cm
Požadavky na trénink:60 min/denně
Energie:vysoká
Délka života:12-15 let
Sklony ke slintání:nízké
Sklony k hrabání:střední
Sklony ke štěkání:střední
Sklony k chrápání:nízké
Potřeba pozornosti:střední
Původní využití:lovecký, lov drobné zvěře
Délka srsti:střední
Typ srsti:tvrdá, drátovitá
Barva srsti:černá, stříbřitá, pepř a sůl, bílá
Potřebná péče o srst:vysoká
Typický znak:dlouhá srst – “knír” – kolem čumáku

Kde koupit knírače malého?

Vše jste zvážili a jste přesvědčeni o tom, že budete pro knírače malého dobrým páníčkem? Nuže dobrá! Níže přikládáme seznam oblíbených chovatelských stanic v Česku a na Slovensku, jež se zabývají chovem tohoto plemena a pravidelně mívají štěňata knírače malého na prodej.

Chovatelské stanice v Česku

Chovatelské stanice na Slovensku

4.9/5 - (19 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu