Piskořka věžovitá: 11 tipů pro chov – charakteristika

Piskořka věžovitá je nenáročný plž, kterému stačí pouze malá nádrž. Je oblíbený zejména pro svou užitečnost – pojídá totiž v akváriu řasy.

Tipy pro chov piskořky věžovité

 1. Piskořky věžovité potřebují pro zdravý růst ulity vápník, proto dbejte na to, aby jej měli v potravě dostatek.
 2. Obecně se tito plži dožívají přibližně jednoho roku. Ve správných podmínkách a s trochou štěstí mohou žít i déle.
 3. Pokud plž uhyne zahrabaný v substrátu, nemusíte si ho všimnout, dokud se nepromíchá. Prázdné schránky piskořky můžete nechat v nádrži, aby se jejich minerály rozpustily zpět do akvarijní vody.
 4. Piskořky mohou žít v malých krytých nádržích, jako jsou nádrže o objemu 20 nebo 40 litrů, nebo i ve větších nádržích. Jen mějte na paměti, že jsou to živé organismy, které produkují odpad a zatěžují kapacitu biologického zatížení svého vodního světa. Mějte proto na paměti omezení nádrže a vyhněte se jejímu přemnožení.
 5. Dejte si pozor na filtraci. V některých případech může být silný přívod energie do filtru pro tyto plže nebezpečný nebo smrtelný. Proto můžete zakrýt sání houbovými předfiltry.
 6. Voda v akváriu s piskořkami věžovitými by se měla pohybovat od 18 do 26 stupňů Celsia. 
 7. Snažte se často měnit vodu, aby byl obsah amoniaku a dusitanů ve vodě co nejnižší. Voda by měla být tvrdá, protože podporuje zdravý růst ulit.
 8. Buďte velmi opatrní při používání rostlinných hnojiv a léků, protože některé složky mohou být pro piskořky škodlivé. Především se vyhněte mědi, protože i v malém množství může být smrtelná.
 9. Tito plži mají rádi zbytky potravy včetně nesnědených rybích krmiv, rybích vloček, tablet na krmení dna, pelet a řasových oplatek.
 10. Piskořky se množí velmi rychle a ve velkém počtu, zejména pokud mají dostatek potravy. Při zachování ostatních podmínek platí, že čím více je potravy, tím více se plži rozmnožují.
 11. Piskořky jsou mírumilovné a mohou se chovat i s dalšími, neagresivními plži. Rozumí si také s krevetkami, které se živí řasami a dokonce i některé rybičky si s nimi budou rozumět.

Základní informace

 • Český název: Piskořka věžovitá
 • Latinský název: Melanoides tuberculata
 • Čeleď: Thiaridae (Piskořkovití)
 • Původ: Asie, Afrika, Egypt, Filipíny
 • Maximální velikost: do 4 cm
 • Vhodná teplota: 18-26°C
 • Potrava: Zbytky ve dně, detrit
 • Doporučené pH: 6-8
 • Doporučená tvrdost vody: 5-20°dGH
 • Agresivita: Mírumilovná

Charakteristika

Piskořka věžovitá patří k běžným akvarijním živočichům. Je to užitečný plž s podlouhlou, protaženou ulitou. Neničí rostliny. Většinu času piskořka tráví zavrtaná ve dně kde likviduje zbytky a odpad. Piskořka je noční tvor, přes den je také zavrtaná. Její ulita má pět závitů, je masivní a tvrdá, opatřená tmavě hnědým víčkem (operculum), proto není vhodná ke krmení. Její zbarvení je zelenkavé s hnědými proužky. Šedé tělo má tmavě zelené mramorování, noha je zespodu celá šedá.

Dýchá žábrami, je světloplachá a je značně odolná vůči soli. Ulita se uzavírá víčkem, které dorůstá zároveň s ní. Víčko umožňuje po zatažení těla uzavřít ulitu, a čelit tak nebezpečí. Pokud chcete mít členité dno, tohoto šneka si nepořizujte, vždy dokáže dno srovnat do roviny. Množí se pomalu, ale při dobrých podmínkách dokáže během šesti měsíců vytvořit rozsáhlou kolonii, která dokáže vytvořit takřka pohyblivé dno. Pro kontrolu množství je dobré občas v noci rozsvítit, piskořky budou na skle a dekoracích.

Pohlavní dimorfismus

Samice bývají větší, jiné rozdíly pohlaví nejsou známy.

Rozmnožování

Piskořky mají oddělené pohlaví a jsou vejcoživorodé. Vajíčka jsou až do ukončení vývoje uchovávana v pohlavních vývodech samice. Samice mají zásobní váček, ve kterém je uloženo sperma po delší dobu, což ji umožňuje rodit i několikrát bez přítomnosti samce. Rozmnožovat se můžou jedinci nad 1 cm. Čerstvě narození šneci měří asi 2 mm.

Často kladené dotazy

❓Jak velká je piskořka věžovitá?

Piskořka věžovitá má kuželovitý krunýř s až 10 víry a měří pouze 40-80 mm na délku (Zdroj).

❓Jak se rodí piskořka věžovitá?

Tito plži se mohou rozmnožovat jak pohlavně, tak partenogenezí, a to již od velikosti 10 milimetrů. Místo vajíček rodí tito plži až 70 živých mláďat najednou.

❓Je piskořka věžovitá vhodná do akvária?

Ano, piskořka je malý šnek, který je v akvaristice velmi oblíbený a rozšířený. Je užitečný a účinný proti řasám, navíc provzdušňuje půdu tím, že se v ní zahrabává (Zdroj).

4.9/5 - (69 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu