10 nejznámějších druhů palem: tipy na pěstování

Možná právě proto, že jsou spojeny s tropickým prostředím, mohou pokojové palmy navodit pocit klidu a relaxace jako žádná jiná pokojová rostlina. Palmy jsou dobré pokojové rostliny, tedy pokud jim zajistíte vhodné podmínky. Proto je klíčové rozpoznání pokojových palem, abyste věděli, co přesně váš druh potřebuje. Plánujete si pořídit vlastní tropickou palmu? Podívejte se na 10 nejznámějších druhů.

Jak pečovat o palmy?

Péče o pokojové palmy je podobná jako u mnoha jiných pokojových rostlin, které pocházejí z tropů. Většina druhů pokojových palem má ráda stejné podmínky, které nám vyhovují: teplé teploty, průměrnou vlhkost a mírné světlo. Některé pokojové palmy snesou i slabé osvětlení, i když to obvykle vede ke slabšímu růstu. Palmy obecně rostou pomalu a potřebují minimální prořezávání, aby se odstranily odumřelé a polámané listy. K udržení bujného růstu budou potřebovat kvalitní hnojivo pro palmy. A musíte si dát pozor na běžné škůdce pokojových rostlin, jako jsou roztoči a šupinovky. Nezapomeňte také na to, že palmy je třeba v létě zalévat častěji než v zimě. 

1) Chrysalidokarpus nažloutlý (Dypsis lutescens)

Chrysalidokarpus nažloutlý je díky své toleranci k nízkému osvětlení jednou z nejsnadněji pěstovatelných palem v interiéru. Vytváří velké, zpeřené zelené listy, které jsou mírně zakřivené. Palma chrysalidokarpus upřednostňuje mírné množství vody. Zasaďte ji do úrodné, mírně vlhké půdy a pro udržení svěžího vzhledu ji každý měsíc přihnojujte. Nejkrásnější bude na jasném, ale nepřímém světle.

2) Chamaedorea cataractarum

Na rozdíl od některých palem, které mají centrální kmen, je Chamaedorea cataractarum plná palma s trsy listů, které nakonec dosahují výšky až 1,8 metru. Dospělé trsy budete moci oddělit, čímž lze získat nový rostlinný materiál k množení dělením. Ve svém původním prostředí se této palmě daří podél potoků a ve vlhkých nížinách, proto ji při pěstování v interiéru musíte často zavlažovat. Na druhou stranu dobře snáší omezené množství světla a nemá ráda ani přímé sluneční záření.

3) Palma čínská (Livistona chinensis)

Hvězdicovité listy palmy čínské ji odlišují od ostatních palem s klasickými zpeřenými listy. Tento druh palmy roste pomalu, ale v dospělosti může dosáhnout výšky 4,5 metru a více. Pokud tedy plánujete pěstovat palmu v interiéru, vyplatí se vyhledat zakrslý kultivar. Palmě čínské se daří na jasném světle, ale mladší rostliny snesou i stinná místa. Zalévejte, až když je vrchní část půdy suchá. Vyberte velký květináč, do kterého se vejde její dlouhý kůlový kořen, který palma čínská vytváří. Jednou ročně na jaře palmu přihnojte pomalu se uvolňujícím hnojivem.

4)  Ravenea rivularis

Ravenea rivularis má dvě pozitivní vlastnosti, které z ní činí ideální palmu pro pěstování v interiéru: Je velmi odolná vůči zastínění a roste pomalu. Musíte si však uvědomit i dvě nevýhody této palmy: Potřebuje stálou vlhkost a vlhkost vzduchu a časem přeroste vnitřní prostor. Pokud se vám podaří udržet palmu na přiměřeně vlhkém místě, například v kuchyni nebo koupelně, můžete se těšit na pěstování půvabného porostu tmavě zelených listů, které oživí prázdný kout vašeho domova. 

5) Bokarnea tlustokmenná

Palmu bokarneu poznáte podle krátkého, robustního kmenu a půvabně svěšenými listy poměrně snadno. Ve skutečnosti tato rostlina vůbec není pravou palmou, ale spíše sukulentem. Zduřelá báze kmene není jen okrasná, ale slouží rostlině jako zásobárna vody, takže je velmi odolná vůči suchu, nejvíce však ocení mírně vlhkou půdu. Pro optimální zdraví rostliny dopřejte této palmě slunné stanoviště, vyhovuje jí však i nepřímé světlo. 

6) Cykas japonský

Pokud je cykas japonský vaším prvním seznámením se světem pokojových palem, čeká na vás překvapení. Její tuhé listy vyrůstají vzpřímeně z krátkého košatého kmene, který připomíná ananas. Tato rostlina (která není pravou palmou, ale je spíše příbuzná jehličnanům) roste velmi pomalu. Vyberte pro ni pokojové stanoviště s filtrovaným slunečním svitem po dobu čtyř až šesti hodin denně. Cykas japonský potřebuje pravidelnou a stálou vlhkost, ale dbejte na to, aby byl povrch půdy mezi jednotlivými zálivkami téměř suchý.

7) Juka obrovská (Yucca elephantipes)

Juka je palma, která se nejvíce podobá stromům a pěstuje se jako pokojová rostlina. Má silné třtinové stonky s listy, které jsou ostré jako břitvy. Při pěstování v interiéru může juka dosáhnout výšky až 1,5 metru. Je velmi odolná vůči suchu a roste na plném slunci i v polostínu. V létě je klidně nechte růst venku, ale na podzim je opět vraťte na slunné místo k oknu. 

8) Rajská palma

Rajská palma snáší širokou škálu podmínek. Je odolná vůči stínu, chladu a nepřeroste většinu prostor. Obvykle se prodává v trsech po třech a více rostlinách, aby působila křovinatým dojmem. Jakmile se jednou uchytí, vyžaduje jen velmi málo péče, což z ní činí jednu z nejnáročnějších a nejsnáze pěstovatelných tropických rostlin.

9) Datlovník Roebelenův

Na rozdíl od svých příbuzných, kteří ve svém přirozeném prostředí dosahují výšky až 23 metrů, je Datlovník Roebelenův původem z jižní Číny. V interiéru dorůstá výšky 90  až 120 cm a vyznačuje se úzkými, zpeřenými listy v lesklé zelené, stříbřitě zelené nebo tmavě zelené barvě. Palma je odolná vůči suchu a snese i mírné mrazy, ale ne silné mrazy.

10) Bambusová palma

Listy palmy bambusové připomínají vějíř a vypadají fantasticky ve stylových keramických květináčích. Nejlépe se jí daří na jasném, nepřímém slunci a ve vlhké půdě s dobrou drenáží. Pokud máte v místnosti teplo, bambusová palma bude potřebovat vlhkost. Pokud bude vzduch příliš suchý, listy budou působit bledě. 

Nejčastější dotazy

Jaká je nejrychleji rostoucí pokojová palma?

Palma Ravenea rivularis je poměrně rychle rostoucí a v dospělosti může dosáhnout výšky až 4,5 metru. Nejlépe se jí daří na jasném, nepřímém světle, ale snese i zastínění.

Co potřebují pokojové palmy?

Většině palem se bude v interiéru dařit, pokud jim poskytnete jasné, nepřímé světlo a budete udržovat půdu v nádobách po většinu času vlhkou. Zajistěte určitou vlhkost vzduchu a chraňte palmy před studeným průvanem a závany suchého klimatizovaného vzduchu.

Kolik hodin slunečního svitu potřebují palmy?

Některé palmy vyžadují plné slunce po dobu nejméně šesti hodin denně. Jiné rostou nejlépe ve střídavém stínu a trpí při nadměrném slunečním svitu. Několik málo palem snáší širokou škálu světelných podmínek. Záleží tedy na tom, jakou palmu máte.

Video

Zdroj

1, 2, 3

4.9/5 - (67 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu