Ačkoliv několik škůdců tu a tam nezpůsobí velkou škodu, pokud problém necháte bez ošetření, mohou se množit a nadělat na rostlinách ošklivou paseku. Nepropadejte však panice – těchto škůdců se lze ve většině případů poměrně jednoduše zbavit. Jakých je 10 nejčastějších škůdců pokojových rostlin a jak se jich zbavit?
1) Svilušky
Drobný hmyz, jako jsou svilušky, je tak malý, že si ho pouhýma očima možná ani nevšimnete, ale na povrchu vypadá jako tmavé skvrny. Nejdříve si můžete všimnout jejich hedvábně bílých pavučin podél žilek. Pavoučci milují fíky, ibišky, břečťany a dracény.
Jak se proti nim bránit: Nejlepší způsob, jak tento hmyz zničit, je prosté omytí mýdlovou vodou a ořezání napadených rostlin a jejich částí. Svilušky lze také hubit směsí alkoholu a vody v poměru 1:4. V případě, že se znovu objeví na rostlinách, raději je zlikvidujte.
2) Mšice
Dalším hmyzem, který saje mízu a produkuje lepkavou medovici, jsou mšice. S oblibou napadají mnoho různých druhů rostlin a způsobují jejich vadnutí a deformovaný růst.
Jak proti nim bojovat: Napadené rostliny postříkejte vysokotlakou vodou. Hmyz mohou zničit také insekticidní mýdla, zahradnický olej a postřiky s neemovým olejem.
3) Vlnatka
Vlnatky se podobají šupinám a svým voskovým tělem vytvářejí rosu. Kdykoliv si na rostlině všimnete voskových usazenin nebo plísní, s největší pravděpodobností se jedná o napadení vlnatkami. Nejvíce náchylné k napadení vlnatkami jsou hoja, pryšec, pochvatec a gardénie.
Jak proti nim bojovat: Použijte vatový tampon namočený v alkoholu. U větších, robustních rostlin omyjte listy silným proudem vody, abyste škůdce vypudili. Při silném napadení může být nejlepší volbou insekticidní mýdlo a neemový olej.
4) Molice
Molice jsou okřídlený, drobný a bílý hmyz práškovitého vzhledu. Poškozují zejména spodní stranu listů a způsobují jejich žloutnutí. Opatrnější buďte zejména u ibišků, břečťanů a pryšce.
Jak proti nim bojovat: Rostliny postříkejte mýdlovou směsí, zejména spodní stranu listů. Pod vrstvou mýdla se udusí.
5) Polyphagotarsonemus latus
Roztoči jménem Polyphagotarsonemus latus jsou méně známí škůdci, kteří mohou způsobit značné škody na okrajích a špičkách rostlin. Pouhýma očima hmyz téměř neuvidíte, ale dávejte si pozor na příznaky, jako je zakrnělý růst, kroucení listů a deformace.
Jak se bránit: K postřiku napadených míst použijte miticid, zahradnický olej nebo insekticidní mýdlo. Rostliny můžete ponořit na 15-20 minut do horké vody o teplotě 40 °C. Obvykle je nejlepší napadenou rostlinu zlikvidovat, aby se škůdci přestali šířit.
6) Chvostoskoci
Chvostoskoci jsou drobní bezkřídlí tvorové, kteří mohou poškozovat listy a stonky rostlin. Když vyskakují ve shluku, vypadají jako malý obláček.
Jak se proti nim bránit: Tyto brouky odpuzuje posypání křemelinou. Můžete je také vysát, ale nezapomeňte okamžitě vyčistit vysavač a odstranit všechny mrtvé brouky.
7) Smutnice
Drobné smutnice jsou v počátečním stádiu spíše na obtíž než hrozba. Živí se kořeny, milují vlhkost a brzdí růst rostlin. Vyvarujte se přemokření rostlin v domácnosti, abyste smutnice udrželi na uzdě.
Jak se s nimi vypořádat: Nedovolte, aby voda stála v blízkosti rostlin. Mezi jednotlivými zálivkami nechte povrch půdy zcela vyschnout. K potlačení larev pokapejte půdu biologickým insekticidem. K odchytu dospělců můžete použít žluté lepové pasti.
8) Třásněnky
Třásněnky mohou způsobit na rostlinách velké škody. Živí se sáním na listech, plodech a květech a kromě narušování růstu šíří i choroby.
Jak proti nim bojovat: Použijte insekticidní mýdlo nebo neemový olej k omytí všech stran listů. Můžete dokonce umístit modré lepové pasti, které budou třásněnky chytat a likvidovat.
9) Květilka
Květilky mohou škodit zelenině, jako je špenát, mangold a další pokojové rostliny. Pokud na listech zahlédnete klikaté čáry, jedná se o napadení květilkami.
Jak se bránit: Vyrobte si postřik smícháním dvou pálivých paprik, jedné cibule česneku a jedné cibule ve čtvrt litru vody a nechte roztok 1-2 hodiny odstát. Poté jej sceďte a nastříkejte na postižená místa. Hmyz můžete také chytit do pasti pomocí lepicí pásky a oříznout poškozené a zasažené části rostlin.
10) Pinnaspis aspidistrae
Pinnaspis jsou škůdci s měkkým tělem, kteří sají rostlinnou šťávu. Kdykoli si všimnete žloutnutí listů nebo odumírání stonků, zkontrolujte, zda nejsou napadeny šupinami.
Jak se proti nim bránit: K likvidaci tohoto hmyzu použijte insekticidní mýdlo nebo neemový olej. Zkuste také tento hmyz potřít vatovým tamponem namočeným v alkoholu. Můžete je také jemně stáhnout nehty.
Nejčastější dotazy
❓Jak se přirozeně zbavit škůdců rostlin?
Vytvořte si olejový postřik: Smíchejte 1 šálek rostlinného oleje s 1 lžící jemného tekutého mýdla. Přidejte 2-8 čajových lžiček této směsi do 1 litru vody a postříkejte rostliny výše uvedeným způsobem. Olej v tomto postřiku dusí hmyz, takže je účinný na mšice, třásněnky, roztoče a šupinatce.
❓Jak chránit rostliny před škůdci?
Mnoho bylin je přírodními odpuzovači hmyzu. Dobře fungují voňavé druhy, jako je rozmarýn a levandule, a také některé běžné kuchyňské rostliny, jako je bazalka, citronová tráva a máta, protože vůně a olej v bylinkách škůdce dráždí. Některé bylinky jsou v boji proti škůdcům všestranné, například česnek a levandule. Tyto rostliny můžete nasadit blízko k dalším rostlinám, které jsou náchylné k napadení škůdci.
❓Co je největším zabijákem pokojových rostlin?
Přelévání. Pokud rostliny přeléváte, pak jim škodíte a také tvoříte tak ideální podmínky pro škůdce, kteří se u rostlin mohou začít vyskytovat.
Video
Zdroj