10 tipů, jak se zbavit kůrovce jednou pro vždy

Kůrovec neboli lýkovec je velmi nebezpečný brouk, který dokáže zničit celé lesy, ale i vaši zahradu, pokud na ní máte stromy. Likvidace kůrovce je běh na dlouhou trať, není to však nemožné. Nejjednodušším způsobem, jak se kůrovce zbavit, je však nejspíš vyhledání odborné pomoci. Zajímá vás, jak se zbavit kůrovce na vlastní pěst? Pak prozkoumejte těchto 10 tipů.

1) Identifikujte napadené stromy

Pokud máte podezření, že kůrovec napadá vaše stromy, snažte se odhalit všechny, které jsou již napadené. Abyste zamezili napadení dalších stromů, měli byste tyto napadené stromy ideálně pokácet. Nezapomeňte, že je nutné dřevo zničit, aby brouci nepřelezli jinam. Identifikaci stromů provádějte pomocí drtinek na porostech, pak i uvnitř stromů. Zbystřete u stromů, které neraší a třeba jim opadává jehličí.

2) Vemte kůrovcům potravu

Ať už vás kůrovec překvapil ve vašem lese nebo na zahradě, je nutné jim co nejdříve vzít potravu a nehrát mu do karet. Nenechávejte polomy dřeva válet se po zemi, protože i tam se kůrovci nahromadí. Veškeré dřevo je nutné také asanovat. Rojení kůrovce probíhá od poloviny dubna do poloviny května a proto byste měli mít “uklizeno” už na začátku dubna.

3) Plošné prořezy

Jestliže se nechcete vzdát svých stromů, můžete zvážit také prořezy. Není však zaručeno, že prořezání stromů bude stačit, navíc budete muset prořezat strom opravdu důkladně. Rozhodně to však stojí za zkoušku, nemyslíte?

4) Použijte insekticid

Nejspíš nejdůležitější možností je napadený strom nejprve hojně postříkat insekticidem, který je pravděpodobně k dostání minimálně na internetu. Jeho účinná látka dokáže zahubit borové kůrovce, kteří se ještě nezavrtali do vašeho jinak zdravého stromu, takže okamžitá aplikace je klíčová.

5) Nezapomeňte na prevenci

Mulčování může pomoci snížit pravděpodobnost napadení borovic kůrovcem, protože pomáhá udržovat zdravé kořeny a správně je zavlažovat. Oslabené stromy jsou náchylnější k napadení brouky, takže mulčování zlepší estetický vzhled vašeho dvora a pomůže udržet invazivní hmyz na uzdě.

6) Aplikujte insekticidy do vyvrtaných otvorů

Pokud se obáváte postřiku svého pozemku insekticidy, můžete zkusit použít přípravek, který se aplikuje do vyvrtaných otvorů. Přípravek, jako je víceúčelový insekticid FS+, vytváří minimální přestřik a dokáže brouky zahubit v každé napadené vývrtové trubce.

7) Nebojte se zeptat

Kůrovec útočí všude, kde se dá. Pokud si nevíte rady, poradit vám může lesní hospodář či státní správy lesů. Stačí se jim ozvat a nechat si poradit, jak byste ve své situaci měli správně postupovat. Nemusíte nechávat celou situaci ve svých rukou.

8) Možnosti asanace dřeva

Asanace dřeva má více možností. Patří mezi ně ruční odkorňování dřeva, štěpkování, používání inseticidních sítí, fumigace plynem EDN a další.

9) Kombinujte mechanickou a chemickou asanaci

Pro co nejlepší účinek kombinujte mechanickou a chemickou asanaci, a to v závislosti na tom, v jakém vývojovém stádiu se kůrovec zrovna nachází. Na larvy a kukly zvolte ruční odkorňování, pokud je kůrovec v pokročilejším stádiu, pak vyzkoušejte chemickou asanaci.

10) Vyhledejte odbornou pomoc

Pokud už vám na kůrovce nezabírá, můžete se rozhodnout zavolat profesionálního arboristu nebo deratizátora. Tito odborníci mají pravděpodobně licenci aplikátora, která jim umožňuje používat silnější komerční insekticidy. 

Nejčastější dotazy

Co jsou to kůrovci?

Kůrovci jsou drobný hmyz, obvykle černý, s tvrdou skořápkou a délkou přibližně 5 milimetrů, tedy asi jako kousek vařené rýže. Kůrovci se dostanou pod kůru a odříznou strom od potravy a vody potřebných k přežití. Kůrovci mohou v teplých měsících zahubit strom za pouhé dva až čtyři týdny.

Jak kůrovec útočí?

Kůrovci napadají stromy tak, že do kůry vyvrtávají otvory. Normální, zdravý strom se dokáže bránit útoku tím, že do otvorů vytlačí smolu, která brouka vytlačí ven. Stromy vystavené suchu však obtížně produkují dostatek smoly, aby se hmyzu ubránily. Problém ještě zhoršuje to, že brouci uvolňují feromony, které lákají další brouky. Tento masový příliv brouků může strom rychle zahltit. Kůrovce také láká čerstvě pokácené dřevo.

Jak se kůrovec množí?

Brouci se zavrtávají do kůry stromů a kladou vajíčka. Larvy se živí živými tkáněmi stromu, čímž přeruší přirozený proces přenosu živin a vody. Jedno napadení kůrovcem může vytvořit několik tisíc brouků a snadno se rozšířit na sousední stromy.

Video

Zdroj

1, 2, 3

4.9/5 - (67 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu