Nejlepší škrabadla pro kočky 2024 – recenze, zkušenosti


Výber redakce

Škrabadlo, které se hodí pro kočičí smečku

Orientační cena: 3 300 Kč


Pro náročné

Škrabadlo pro kočičího spáče


Orientační cena: 4 100Kč


Zlatá střední cesta

Škrabadlo pro jednu kočku


Orientační cena: 1 400Kč


Originální provedení

Moderní škrabadlo nemusí být dvoupatrové

Orientační cena: 1 200Kč

Nejprodávanější produkty na Heureka.cz

Každý, kdo chová v bytě kočku, se musí tu a tam při výběru nábytku rozhodovat, zda dá přednost hezkému vybavení, nebo se spokojí s běžným, u něhož ho tolik nebude bolet vylepšení jeho mazlíčka. Jestli se chcete vyhnout složitému dilema, pořiďte svojí kočce škrabadlo.  

Všichni chovatelé koček musí mít zaručeně „must have“ kousky. Jsou jimi vhodný pelech, toaleta, krmení a správné škrabadlo. Díky němu si váš mazlíček obrousí a očistí drápky. Kromě toho se s tímto doplňkem nemusíte obávat o svůj nábytek před kočičími spáry. Vhodné škrabadlo vyberete podle druhu a věku vašeho mazlíčka

Broušení drápků je pro kočky stejně typické jako jejich toulání. Běžně si je obrušují o stromy, avšak ty, které žijí v bytech, nemají takovou příležitost. Proto tuto možnost nahrazuje škrabadlo, díky němuž si i bytové kočky mohou upravit drápky.

To není jediný důvod, proč je škrabadlo tak důležité. Škrábáním kočky vypouští feromony, jimiž si značkují svoje teritorium. Z tohoto důvodu žádnou kočku neodnaučíte škrábání. V neposlední řadě je škrabadlo zábavná hračka, kterou svého mazlíčka zabavíte.

Škrabadlo, které se hodí pro kočičí smečku

Je vaše kočka nadšený lezec? V tom případě se jí bude líbit škrabadlo Magic Cat Sophia, které nabízí dvě patra s pelíškem, několika místy pro ležení a s nekonečnými možnostmi pro hru.

Povrch škrabadla je pokryt plyšem, proto vaše kočka bude v pohodlí. Sloupky, na nichž si bude obrušovat drápky, jsou v různých úrovních, tudíž se nemusíte bát o svůj nábytek.
Škrabadlo je velké a stabilní, proto se nemusíte bát, že by ho vaše kočka shodila. Navíc se hodí i do toho nejmenšího prostoru. Pokud nejste milovník skládání, potěší vás snadná montáž. Magic Cat Sophia je skvělé škrabadlo. Pro jednu kočku je možná až moc velké; pokud chováte více koček, jistě bude dobrou volbou.

Velikost76 x 50 x 182 cm
MateriálPlyš, sisal
Orientační cena3 300 Kč

 

VÝHODY

NEVÝHODY

Škrabadlo pro kočičího spáče

Hledáte víceúrovňové škrabadlo, které zabaví vaši kočku, když budete dlouhé hodiny pryč? Tento doplněk nabízí místo pro odpočinek, polehávání, ale i pro šplhání a škrábání.

Přestože je škrabadlo vytvořeno z dřevotřísky, je pevné a jen tak nic ho nepřevrhne. Ovšem o pohodlí vaší kočky se musíte bát, jelikož je potaženo měkkým a pohodlným plyšem, které z každého polehávání vytvoří příjemnou chvilku. Na vrcholu škrabadla jsou dvě závěsné hračky, jež se stanou zdrojem nekonečné zábavy a udrží kočičí zvědavost. V několika domečcích, které jsou na různých úrovních, se váš mazlíček může ukrýt a odpočívat.

Jestli máte více koček, nemusíte se bát, že by jim bylo těsno. Škrabadlo je dostatečně prostorné jak pro ně, tak i do vašeho bytu.

Velikost100 x 40 x 225 cm
MateriálDřevotříska, karton, plyšová látka, sisallové lano
Orientační cena4 100 Kč

 

VÝHODY

NEVÝHODY

Škrabadlo pro jednu kočku

Jestli je vaše kočka samotářka, kterou rozmazlujete hračkami, toto škrabadlo se jí i vám bude zamlouvat.

Malé, přesto funkční škrabadlo svému kočičímu majiteli nabízí minimalistická dvě patra, několik škrabadel včetně pelechu, z něhož získá možnost shlížet na svoje království. K ukojení zvědavosti škrabadlo disponuje i hračkou, se kterou si bude moci hrát celé hodiny. To není jediný benefit tohoto škrabadla – náleží k němu i vlnka, která vaší kočce zaručí zábavu i kvalitní obroušení drápků.

Škrabadlo je skoro celé potaženo plyšovým potahem, proto se nemusíte bát o kočičí pohodlí. Uživatelé se v recenzích shodují na tom, že kočka získá jak dostatek škrabací plochy, tak i spoustu místa pro odpočinek.

Velikost80 x 45 x 103 cm
MateriálPlyšový potah, dřevotříska
Orientační cena1 400 Kč

 

VÝHODY

NEVÝHODY

Moderní škrabadlo nemusí být dvoupatrové

Kdo říkal, že škrabadla musí být vysoká s několika patry a spoustou domečků? PetKit 3v1 je moderní škrabadlo, které ocení především majitelé koček s tendencí k rozmazlování. Tento „must have“ kousek spojuje odpočinek, hru a škrábání do jednoho.

Na první pohled škrabadlo připomíná kulatý pelíšek. Tvoří ho zvlněný a pevný materiál, který je zároveň příjemný a hřejivý. Kolem škrabadla se obtáčí průhledné hřiště obsahující dva míčky, které kočka bude dlouhé hodiny chytat. Ve vašem mazlíčkovi se zaručeně probudí lovec.

Celý produkt je vytvořen z kvalitního a ekologického materiálu, který není toxický pro vašeho kočičího parťáka. Přestože není vysoký jako typická škrabadla, neochudíte svoji kočku ani o kus zábavy.

VelikostPrůměr 33 cm
MateriálPevný karton
Orientační cena1 200 Kč

 

VÝHODY

NEVÝHODY

Stabilní škrabadlo pro milovníky škrábání

Miluje vaše kočka škrábání? Bojíte se, že udělá hračku z vašeho nábytku? Škrabadlo Toronto vás zachrání před strachem o váš majetek. Škrabadlo je stabilní díky pevnému materiálu. Na pohodlí mu dodává měkký potah, na němž bude radost ležet.

Jednoduše lze škrabadlo popsat jako jednoduchý doplněk ze tří různě vysokých pater. Na mohutných sisalových sloupech si vaše kočka obrousí drápky, zatímco si můžete vybrat ze dvou spacích jeskyních. Visutá miska bude komfortním místem pro polehávání a sledování dění kolem.

Pro svoji velikost je škrabadlo vhodné spíše pro vícero koček. Je jedno, jaký druh nebo druhy koček chováte, jelikož je dost stabilní.

Rozměry124 x 60 x 170 cm
MateriálPlyš, dřevotříska
Orientační cena10 000 Kč 

VÝHODY

NEVÝHODY

Škrabadlo pro neposedy

Víceúrovňový strom nabízí svému kočičímu majiteli pohodlí a zábavu. Pevný rám dodá stabilitu při kočičích hrách, zatímco ve dvou jeskyních a na visutých postelích s košíky si vaši mazlíčci mohou odpočinout.

Aby se i přes vaši investici kočky neobrátily proti bytovému nábytku, jsou na škrabadle závěsné hračky, které kočičí kamarády zabaví na celé hodiny. Pro rychlejší pohyb jsou mezi sloupky žebříky.

Jestli se vyhýbáte složitým montážím, snadné skládání se vám jistě zalíbí.

Rozměry147 x 35 x 230-250 cm
MateriálDřevotříska, měkký plyš, sisalový provaz
Orientační cena3 200 Kč

 

VÝHODY

NEVÝHODY

Pro ty, kteří upřednostňují funkčnost 

Škrabadlo pro koťata a menší kočky

Na několika úrovních si vaše kočka užije spoustu zábavy. Na dlouhém škrabadle se vyřádí a vybije svoji energii, zatímco si v jeskyňce a v závěsné postýlce odpočine při sledování celého bytu. Aby se vaše kočka nenudila, ke hře ji navnadí hračky ve tvaru pírek.

Pevný rám je potažen plyší a přímo nabádá k odpočinku a polehávání. Jediné mínus tohoto škrabadla je velikost. Hodí se především pro malé druhy koček nebo pro koťata; ty větší by ho mohly zničit nebo by se pod jejich váhou rozpadlo.

Rozměry35 x 50 x 140 cm
MateriálPlyš
Orientační cena1 300 Kč

 

VÝHODY

NEVÝHODY

Každý centimetr se počítá

Chcete pro svoji kočku jen to nejlepší, a zároveň musíte řešit každý centimetr bytu? Škrabadlo Goleto je vhodnou kombinací zábavy a pohodlí. Na vysokých škrabadlech si vaše kočka může vybít energii a obrousit drápky. Poté si odpočine v jeskyni hned nad schůdky, odkud bude mít přehled o dění kolem. Dostatek pohodlí jí nabídne postel a závěsná houpací síť.

Škrabadlo neobsahuje žádné hračky pro zábavu, pouze provázek. Tento nedostatek můžete vykompenzovat svojí kreativitou.

Rozměry141 x 75 x 40 cm
MateriálPlyš, dřevotříska
Orientační cena1 700 Kč

 

VÝHODY

NEVÝHODY

Jednoduchost nade vše 

Nemůžete se rozhodnout, které škrabadlo si v záplavě jiných vybrat? Hledáte spíše něco jednoduchého, co nebudete muset složitě montovat a čistit? Co takhle Magic Cat Alexia?

Toto velmi jednoduché škrabadlo nabízí svojí kočce hned několik úkrytů. V přízemí se nachází jeskyňka, do níž se může schovat, a v patrech prostorná odpočívadla, z kterých může shlížet po okolí. Škrábadlo o vyšce 109 centimetrů vám zaručí, že se váš mazlíček nedotkne žádného nábytku.

Aby byl doplněk pohodlný pro vašeho mazlíčka, je potažen plyšovým potahem.

Rozměry35 x 35 x 109 cm
MateriálPlyš
Orientační cena850 Kč

 

VÝHODY

NEVÝHODY

Menší škrabadlo i pro více koček

Toto pevné škrabadlo se hodí nejen pro jednu, ale i pro vícero koček. Díky stabilitě se nemusíte obávat, že by se vašim mazlíčkům cokoliv stalo. Pohodlí vašim mazlíčkům zaručí plyš, díky čemuž bude odpočinek příjemný.

Škrabadlo kompletně tvoří domek, k němuž vedou schůdky, tři odpočívadla a zábavné doplňky, které zabaví vaší kočku, zatímco budete pryč. Drápky si otupí na několika škrabadlech omotaných silným sisalem.

Minusem mohou být rozměry, ale jestli hledáte menší škrabadlo, toto by mohlo být vhodné pro vás.

Rozměry50,5 x 36 x 138 cm
MateriálDřevotříska, sisal, plyš
Orientační cena900 Kč

 

VÝHODY

NEVÝHODY

Pro nekonečné mazly 

Je vaše kočka spíše mazel, který si stále hraje jako kotě? Se škrabadlem Magic Cat Adriana si užijí spoustu zábavy hravé i aktivní kočky.

Škrabadlo se skládá ze tří částí s průměrem osm centimetrů a z interakční hračky, která zabaví kočku na dlouhou dobu a rozvine její obratnost a hravost.

Díky svojí konstrukci je škrabadlo stabilní a ustojí i nával několika koček najednou. Proto se hodí jak pro jedináčky, tak i pro celou smečku. Kvůli svému elegantnímu designu se škrabadlo stane okrasou vašeho domova.

Velikost50 x 50 x 93 cm
Materiál Plyš, dřevotříska
Orientační cena1 200 Kč

 

VÝHODY

NEVÝHODY

Škrabadlo, které se vejde i do menších prostor 

Jestli počítáte v pokoji každý centimetr čtvereční, zkuste vysoké a hubené škrabadlo VidaXL. Skládá se z vysokého sloupku s plyšovým potahem, který je omotán sisalovým provazem. Kočky si tak snadno obrousí svoje drápky. Jestli rádi sledujete svoje kočky při hře, uvítáte tunely a rampu.

Sestavování i údržba celého stromu je nenáročná. Zároveň s přihlédnutím k jeho rozměrům se nemusíte obávat, že by nebylo stabilní.

Rozměry45 x 45 x 7 cm
MateriálDřevotříska, měkký plyš, sisalový provaz
Orientační cena1 500 Kč

 

VÝHODY

NEVÝHODY

Jak vybrat škrabadlo pro kočku?

Co si budeme namlouvat, většina škrabadel není zrovna nejdesignovějším doplňkem do bytu, ale i tak se zkuste při výběru více než na vzhled zaměřit na to, aby vaší kočce co možná nejvíce vyhovovalo. Podle jakých faktorů tedy škrabadlo vybírat?

1. Podle velikosti

Škrabadla pro kočky mají kromě místa pro broušení drápků i spoustu dalších, pro kočku fascinujících prvků, jako jsou klubíčka na provázku určená na hraní či plochy na odpočinek. Při výběru však sledujte především právě plochu určenou na škrábání, která by měla být dostatečně velká. Kočky se u této činnosti rády protahují, takže by ideálně měla být i v dostatečné výšce.

Velikost škrabadla přizpůsobte i stáří kočky.

 • Škrabadla pro koťata – nekupujte pro malé koťátko hned ohromné škrabadlo, aby se zabavilo. Dost možná jej spíš ohromná konstrukce vyleká. Začněte menším škrabadlem a případně kupte v pozdějším věku nové a větší.
 • Škrabadla pro dospělé kočky – u dospělých koček už na žádná omezení, co se týče velikosti škrabadla, není třeba hledět a vybrat můžete to, které si bude podle vás nejvíce užívat.

  Tip: Pokud se rozhodujete mezi dvěma velikostmi, zvolte vždy tu větší, která nabídne kočce více prostoru pro škrábání i pro hru.

2. Podle materiálu

Při výběru škrabadla narazíte na celou řadu nejrůznějších materiálů. Spousta z nich je navržena tak, aby lahodila lidskému oku, ale často je tím nepřitažlivá pro kočky. S jakými materiály se můžete setkat?

 • Kobercovina – škrabadla bývají často pokrytá kobercovitým materiálem, který se sice některým kočkám i líbí, ale nepatří k těm nejvhodnějším. Abyste kočku odradili od toho škrábat ostatní věci v domě, je třeba, aby se materiál škrabadla odlišoval od ostatních, které v bytě najde. Jinak kočka nechápe, proč je v pořádku brousit si drápky na škrabadle, ale na koberci ne. Kromě toho také tyto materiály nebývají dostatečně drsné a kočkám nestačí k perfektnímu broušení.
 • Sisalový koberec – tento materiál je u koček velmi oblíbený. Umožňuje jim nepřerušený vertikální pohyb po tkanině, což jim vyhovuje.
 • Sisalové lano – u škrabadel vídáme tento druh materiálu velmi často. Jeho problém však spočívá v tom, že kočkám pohyb drápků narušuje vrstvení lan nad sebou.

  Tip: ujistěte se, že je materiál škrabacích ploch vyměnitelný. Výrazně tím totiž prodloužíte životnost a použitelnost škrabadla.

3. Podle úhlu

Aby škrabadlo splnilo požadavky vašeho čtyřnohého mazlíčka, je potřeba vybrat i správný úhel pro škrábání. To nejlépe odhadnete, pokud už vaše kočka začala některý nábytek v bytě škrábat.

 • Horizontální – jestliže si vaše kočka oblíbila škrábání koberce, pak nejspíš ocení škrabací prostor v horizontální poloze, například v podobě desky potažené sisalem.
 • Vertikální – pokud si naopak váš čtyřnohý společník libuje při ničení gauče či křesla, rád se při škrábání protahuje a ocenil by vertikální a vysoký prostor pro tuto činnost.

4. Podle povahy kočky

Škrabadla většinou kromě samotné plochy pro broušení drápků nabízejí i celou řadu dalších doplňků pro zábavu a odpočinek. S tím, zda zvolit jednoduché, malé škrabadlo či vysoký strom s celou řadou „přídavků“ vám poradí povaha kočky.

 • Aktivní kočka – pokud máte doma malou šelmu, která nemá prostor se vyřádit venku, jistě ocení spoustu zavěšených balonků, úkrytů a dalších věcí, které může na škrabadle objevovat.
 • Spáč – jestliže je váš mazlíček již starší, nebo jednoduše dává před hrami přednost spíše odpočinku, potěšíte jej například škrabadlem s pelíškem.

5. Podle kvality

Pokud chcete, aby vám škrabadlo doma pár let vydrželo a bylo navíc bezpečné, neupřednostňujte při jeho výběru cenu, ale hleďte spíše na kvalitu. A to u konstrukce i použitých materiálů.

 • Konstrukce – důležitým prvkem především u vyšších škrabadel je jejich stabilita a pevnost. Kočka po něm bude skákat a lézt a to se tak nesmí za žádných okolností převrátit. Hrozí zranění mazlíčka a zároveň už mu nebude důvěřovat a drápky si bude opět škrábat o nábytek. Přesvědčte se tedy, zda je konstrukce dostatečně pevná a nekýve se.
 • Materiály – kromě materiálů použitých pro škrabací plochu se vyplatí sledovat i materiál samotné konstrukce. Často bývá u levných typů používán karton, který ale zrovna nejdelší životnost neslibuje. Mnohem vhodnější je dřevotříska či dřevo.

Často kladené otázky

Broušení drápků je pro kočky zcela přirozenou a neodmyslitelnou činností. Koupí škrabadla tak uchráníte nábytek v bytě před poškozením. Škrabadlo ale skýtá pro kočky i celou řadu dalších výhod. Jeho prostřednictvím zanechávají kočky značky – pachové i ty viditelné, zároveň se broušením uklidňují. V neposlední řadě je pak pro ně samotné škrabadlo zážitkem a hrou.

Škrabadlo postavte na takové místo, aby k němu měla kočka bezproblémový přístup. Měla by mít dostatek prostoru pro broušení drápků i protahování. Výhodné je také umístění škrabadla blízko oknu, aby mohla pozorovat dění venku. Většina z nich také ocení umístění v blízkosti topení, zvláště pokud je součástí škrabadla i odpočinkový prostor.

Nejprve budete možná potřebovat odnaučit kočku chodit si brousit drápky na staré místo – gauč nebo třeba koberec. Kdykoliv se škrábáním začne, dejte jí zvukovým vjemem, například tlesknutím, najevo, že dělá něco špatně, a odneste ji k novému škrabadlu. Aby pro ni bylo přitažlivější, můžete jej nastříkat stimulačním kočičím sprejem.

Instruktážní video

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

4/5 - (32 votes)