10 zajímavostí o kočičím vidění – jak vidí kočka?

Kočky zbožňují laserová ukazovátka, lesklé předměty, lidské kotníky a různé provázky. Napadlo vás však to, jak vlastně kočky vidí? Kočičí záliba ve vrhání se na nohy a hračky má možná kořeny v jejich loveckém instinktu, ale také hodně souvisí s jejich jedinečným zrakem. Zajímá vás víc? Podívejte se na 10 zajímavostí o kočičím vidění.

1) Kočky mají širší zorné pole než lidé

Kočky mají širší zorné pole – přibližně 200 stupňů, zatímco lidé mají zorné pole 180 stupňů. Kočky mají také větší rozsah periferního vidění, takže si mohou lépe všimnout myši (nebo hračky), která se kroutí v rohu. Kočky jsou krepuskulární, což znamená, že jsou aktivní za svítání a za soumraku a možná právě proto jim bylo dáno dobré noční vidění. Jejich oči mají šestkrát až osmkrát více tyčinkových buněk, které jsou citlivější na slabé světlo, než oči lidské. Kromě toho eliptický tvar oka a větší rohovka a tapetum – vrstva tkáně, která může odrážet světlo zpět na sítnici – pomáhají kočkám shromažďovat více světla. 

2) Kočky, stejně jako psi, nevidí všechny barvy 

Kočky mají v očích méně čípků, takže vidí méně barev než lidé. Modré a žluté barvy vidí lépe než zelené a červené, které nakonec vypadají spíše jako šedé tóny. Kočky tedy vidí podobně jako psi. Přesto, že lidé vidí více barev, kočky se mohou chlubit mnohem lepším zrakem v noci, když je nedostatek světla.

3) Kočky jsou středozraké

Kočkám chybí svaly potřebné ke změně tvaru očí, což znamená, že mají problém zaostřit na předměty, které jsou blízko nich. Pokud tedy umístíte hračku přímo před kočičí čumák, nebudou ji schopny jasně vidět a místo toho k jejímu odhalení použijí své citlivé fousky. Nejsou však nijak zvlášť dobré ani ve vidění vzdálených věcí. Náš zrak je nejostřejší, když vidíme předměty vzdálené 30 až 60 metrů, ale kočky potřebují být maximálně 6 metrů daleko, aby takto vzdálený předmět viděly jasně. 

4) Svislé zorničky koček mají užitečnou funkci

Kočky a další zvířata, která jsou aktivní ve dne i v noci, mají zornice ve tvaru svislých štěrbin, protože tento tvar umožňuje zornici měnit velikost mnohem rychleji než kulaté zornice, které máme my lidé. Čím menší je zornice, tím méně světla do ní proniká, takže kočky mnohem méně než my oslepují při náhlých změnách intenzity světla.

5) Kočky v naprosté tmě nevidí

Kočky jsou často vnímány jako noční zvířata, která se ve tmě potulují na lovu a procházejí se potemnělými ulicemi. Proto vás možná překvapí, že kočky ve skutečnosti nevidí v úplné tmě. Vidí však lépe při slabém osvětlení než lidé, protože mají v oku vyšší poměr tyčinek a čípků. Velké kočky (šelmy) mají větší potíže s viděním při slabém osvětlení než kočky domácí.

6) Když se podíváte kočce do očí, můžete zjistit, jak se právě cítí

 Široké zorničky jsou ukazatelem zvýšených emocí, například vzrušení nebo strachu. Naopak zúžené zornice jsou obvykle známkou hněvu. Pokud se však rozhodnete kočičí zrak zkoumat, nezapomeňte na kočku pomalu mrkat. To kočku uklidňuje – v opačném případě by z vás mohla dostat strach.

7) Oči mohou indikovat hluchotu

Pokud má kočka bílou srst a modré oči, je pravděpodobné, že je hluchá. Jedná se o formu genetické vady. Některé bílé kočky mají jedno oko modré a jedno oko jiné barvy, například jantarové nebo zelené. Jedná se o benigní stav nazývaný heterochromie. Tyto kočky mají obvykle hluché ucho na stejné straně těla, jako je modré oko.

8) Všechna koťata mají modré oči

Stejně jako lidé se i koťata rodí s modrýma očima a nemusí to nutně znamenat, že budou mít modré oči i v budoucnu. Většina kočičích očí získá odstíny oříškové nebo jantarové barvy. U koček se však vyskytuje široká škála barev očí, včetně zelené, žluté a hnědé.

9) Kočičí oči občas svítí a má to svůj důvod

Pokud jste někdy pořídili bleskem fotografii s kočkou, možná jste si všimli, že její oči na snímku podivně září. Je to proto, že zadní část sítnice kočičích očí je pokryta zrcadlovými buňkami, které jim umožňují co nejlépe využít světlo. Tomu se říká tapetum lucidum. Při záblesku fotoaparátu odráží světlo zpět a vytváří dojem „očního lesku“.

10) Kočky mají třetí oční víčko

Všechny kočky mají třetí víčko. To se nachází mezi rohovkou a běžnými víčky a jeho účelem je poskytnout kočičím očím dodatečnou ochranu. Na spodní straně třetího víčka se nachází žláza, která produkuje slzy.

Nejčastější dotazy:

Jakou barvu kočky nejlépe vidí?

Při zkoumání toho, jaké barvy kočky vidí nejlépe, se předpokládá, že kočky jsou schopny snadno rozpoznat modré odstíny. Přesněji řečeno, nejsnáze naše kočkovité šelmy rozeznávají modrofialové odstíny, ale snadno vidí i žlutozelené vlnové délky světla. Kočky bohužel nejsou schopny vidět červenooranžové odstíny.

Vidí kočky obrazovku televize?

Určitě. Zatímco některé kočky se zblázní do dovádění na obrazovce, jiné se spokojí s klidným sledováním této činnosti a jiné nemusí televize zajímat vůbec. V závislosti na svém temperamentu a hloubce loveckého instinktu se vaše kočka může, ale nemusí televizi nebo jiným elektronickým obrazovkám věnovat.

Pláčou kočky?

Ano, slzné kanálky koček fungují stejně jako slzné kanálky lidí, ale kočky nepláčou emocionální slzy ze smutku nebo bolesti. Pokud kočky pláčou, pak to vyjadřují mňoukáním.

Proč na mě moje kočka zírá?

Vaše kočka se na vás dívá, aby vám projevila náklonnost, kočky tedy mohou používat zírání jako neverbální způsob komunikace. I když dlouhý, nemrkající pohled pro vás nemusí být tím nejlepším způsobem, jak vám projevit náklonnost, pokud to však váš chlupáč dělá, může to znamenat, že vám prostě jen projevuje lásku.

Videa

Zdroj

1, 2, 3

4.9/5 - (76 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu