Parmička Denisonova: 11 tipů pro chov – charakteristika

Parmička Denisonova je hejnová rybička, která se kamarádí i s jinými druhy rybek. Pokud nemá čistou nádrž a dostatek prostoru na plavání, tak může mít sklony k agresivitě.

Tipy pro chov parmičky Denisonovy

 1. Pokud je nádrž správně zařízena s dostatkem prostoru k plavání, pak je tento druh považován za mírumilovný. Dobře vychází s jinými mírumilovnými rybami podobné velikosti. V malé nádrži budou mít sklony k agresivitě.
 2. Jsou to velcí a aktivní středně velcí plavci, což může být pro plaché druhy rybiček zastrašující a stresující, proto je společně raději nechovejte.
 3. Parmička Denisonova by se měla chovat v hejnu šesti a více rybek. Tomu by měla odpovídat i nádrž, která by měla mít objem minimálně 300 litrů.
 4. Dno nádrže vyložte pískem nebo jemným štěrkem, ale pokud ostatní ryby ve vaší nádrži potřebují něco trochu jiného, můžete to změnit, protože parmičky obvykle plavou výše ve vodním sloupci.
 5. Na vrchní část substrátu přidejte několik dekorací, které vytvoří úkryt pro případ, že budou rybky ve stresu.
 6. Zajistěte, aby byly po akváriu rozmístěny husté trsy vegetace, protože tak jsou na to tyto rybky zvyklé ze svého přirozeného prostředí.
 7. Ponechání volného prostoru je stejně cenné jako přidávání věcí do nádrže, ne-li cennější. Parmičky potřebují pro svůj aktivní a společenský život dostatek volného prostoru k plavání.
 8. Teplota vody by se měla pohybovat mezi 15°C a 20°C pH by mělo být zhruba 6,6-7,8.
 9. Výkonný výstupní filtr by měl rybičkám vytvořit dostatečný pohyb vody, ale místo něj můžete použít vodní čerpadlo.
 10. Tato rybička je všežravec, s chutí přijímá živé i mražené a jiné krmivo.
 11. Parmička Denisonova vyžaduje hlavně čisté akvárium s dostatkem kyslíku, a také život v hejnu. Pokud jí tyto základní věci nebudou dopřány, pak bude vystresovaná a schovaná.

Základní informace

 • Český název: Parmička Denisonova
 • Latinský název: Puntius Denisonii
 • Čeleď: Cyprinidae (Kaprovití)
 • Původ: Jižní a východní Asie
 • Maximální velikost: 15 cm
 • Vhodná teplota: 15-25 °C
 • Potrava: Všežravec
 • Doporučené PH: 6,5-7
 • Doporučená tvrdost vody: 2-3°dGH
 • Agresivita: Mírumilovná

Charakteristika

Parmičky Denisonovy jsou pestře zbarvený druh. Jejich zbarvení je však jemnější než u většiny druhů, protože mají malé skvrny světlé barvy kolem těla. Jejich základní barva je stříbrná, což způsobuje, že se světlo při dopadu na jejich šupiny třpytí. Na středu jejich těla je zadní linie, která probíhá vodorovně podél boční linie od hlavy k ocasu.

Těsně nad touto linií se nachází červený pruh, který se však táhne pouze přes přední polovinu těla. Stejný červený pruh je vidět i podél horní části hřbetní ploutve. Na každé vidlici ocasní ploutve se vedle černého pruhu nachází jasně žlutý pruh. Ty jsou malé a pokrývají pouze špičky. Tam, kde není červená, žlutá nebo černá, jsou ploutve průhledné.

Pohlavní dimorfismus

Určení pohlaví parmiček denisonových může být obtížné. Hlavním ukazatelem je velikost; samice bývají o něco větší a mají matnější zbarvení.

Rozmnožování

Rozmnožování v zajetí se daří. K vyvolání tření může přispívat pomalý, několik dní trvající pokles pH. Jako třecí substrát parmičky vyžadují měchýřku jávskou.

Často kladené dotazy

❓Do jaké velikosti v dospělosti vyrostou Parmičky Denisonovy?

Tento druh údajně dosahuje délky až 15 cm, ale obvykle dosahuje pouze 9-11 cm.

❓Jsou Parmičky Denisonovy odolné?

Ano, jedná se o velmi odolný druh, kterému se bude dařit ve většině společenských i vysazených akvárií přiměřené velikosti (Zdroj).

❓Jsou Parmičky Denisonovy agresivní?

Tyto rybky jsou obecně mírumilovné, ale pokud jsou chovány na menším prostoru, než potřebují, v době krmení agresivně soupeří s jinými druhy (Zdroj).

4.9/5 - (67 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu