Tetra diamantová: 11 tipů pro chov – charakteristika

Tetra diamantová je hejnová rybička, nenáročná na chov. Rybky se zdržují v horní a střední části nádrže a mají v akváriu rády dostatek rostlin.

Tipy pro chov tetry diamantové

 1. Tetry diamantové jsou hejnové ryby, takže je důležité, abyste je seskupili s ostatními rybami stejného druhu. Tetry diamantové by měly být umístěny v akváriu o objemu více než 80 litrů. Tato velikost nádrže je vhodná pro umístění alespoň 5-6 teter, což je minimální požadované množství pro hejnové ryby.
 2. Tetry diamantové jsou tropické ryby, nejlépe přizpůsobené životu v akváriu, jehož teplota se pohybuje mezi 23 a 28 stupni Celsia. Abyste rybám zajistili dostatečně teplé prostředí, budete možná potřebovat akvarijní ohřívač.
 3. Vaše akvárium by mělo být vybaveno filtrem, protože ten udržuje vodní podmínky a zároveň zdraví a spokojenost teter diamantových.
 4. Tetry diamantové jsou všežravé, což znamená, že sežerou prakticky vše, co jim dáte. Stejně jako u ostatních ryb se doporučuje, abyste tetrám diamantovým podávali pestrou stravu, která jim poskytne všechny potřebné živiny. To vám pomůže udržet zdraví vašich ryb a jejich výrazné zbarvení.
 5. Tetry diamantové krmte dvakrát denně podle pravidla 5 minut. Poskytujte jim pouze takové množství potravy, které jim vystačí na 5 minut krmení. Pokud rybky po několika minutách stále žerou, nezapomeňte jim při dalším krmení upravit množství podávané potravy.
 6. Tetry diamantové se chovají poměrně obtížně. Samice často nemají zájem a odmítají se vytírat. Chcete-li zvýšit šanci na úspěch, připravte chovnou nádrž, kde bude pár ponechán o samotě. Voda by měla mít pH mezi 5,5 a 6 a tvrdost vody by měla mít dGH 1,5 nebo méně.
 7. Zajistěte si akvárium, které bude minimálně 80 cm dlouhé. Tetry diamantové potřebují hodně místa na plavání.
 8. V akváriu při tření vždy udržujte nízkou intenzitu světla, protože jikry a plůdek jsou citlivé na světlo.
 9. Jakmile mláďata opustí vejce, můžete je začít krmit živou potravou, například infuzoriemi. Můžete je také krmit komerčně dostupnými hotovými krmivy pro rybí plůdek.
 10. Každý týden až čtrnáct dní v akváriu vyměňte část vody. Nikdy nevyměňujte všechnu vodu najednou.
 11. Samečci si často hrají a doráží na sebe. Není to však nic nic závažného, rybky si tímto způsobem jen hrají.

Základní informace

 • Český název: Tetra diamantová
 • Latinský název: Moenkhausia pittieri
 • Čeleď: Trnobřichovité – Characidae (Tetrovití)
 • Původ: Venezuela
 • Maximální velikost: 6 cm
 • Vhodná teplota: 23-28°C
 • Potrava: Všežravec
 • Doporučené PH: 5,7-7,2
 • Doporučená tvrdost vody: 5-13° dGH
 • Agresivita: Mírumilovná

Charakteristika

Pokud nebudete tetry diamantové chovat v hejnu nebo společnosti podobných rybek, může se stát, že začnou být poměrně plaché. Pro dobrý růst a plný vývoj ploutví se doporučuje krmit je živou nebo alespoň mraženou potravou. Zbarvení této tetry je na hřbetě zelené až modrošedé, na břichu stříbřitě bílé.

Na okrajích šupin má rybka krásný duhový lesk, který nejvíce vyniká při bočním osvětlení. Podél boční čáry se táhne nevýrazný tmavší pruh. Ploutve dospělých rybek jsou modré s bílými okraji.

Hřbetní ploutev dospělého samečka je srpovitá. Břišní ploutve jsou poměrně dlouhé, ocasní ploutev je hluboko vykrojená. Vrchní oblouk oka je svítivě červený. Tetra diamantová je velmi čilý plavec, vyžaduje dostatek prostoru.

Pohlavní dimorfismus

Sameček má více vyvinuté ploutve, zvláště hřbetní, která je srpovitě protažená, má intenzivnější zbarvení a namodralou tukovou ploutvičku. Samička je o něco menší, méně výrazně zbarvená, řitní ploutev má mírně vykrojenou a tukovou ploutvičku načervenalou.

Rozmnožování

Tetry diamantové se vytírají nad jemnolistými rostlinami nebo volně ve vodě. Samička může naklást až 300 jiker. Rodiče je po tření nutné odlovit, aby jikry nesežrali. Plůdek se líhne do dvou dnů a do dalších čtyř se rozplave. V prvních dnech bývá plůdek plachý a hodně se schovává. Krmí se jemnou živou potravou. Plůdek je vhodné odlovit do odchovničky, aby mohl vyrůst a pak ho teprve dát do akvária.

Často kladené dotazy

❓Mohou tetry vydržet 2 dny bez jídla?

V krajním případě mohou tetry vydržet bez potravy 1 až 2 týdny, ale pouze v případě, že jsou ve dnech předcházejících tomuto období pravidelně několikrát denně krmeny. 

❓Můžu krmit tetry diamantové živým krmivem?

Ano, tetry diamantové mají rády i živé krmivo. Snažte se jim však dopřát stravu pestrou a neomezujte se pouze na živé krmivo.

❓Jak podpořit rozmnožování teter?

Zvyšte v chovné nádrži teplotu vody na 26 stupňů Celsia, přidejte jemnolisté rostliny a nezapomeňte po vytření nádrž zastínit. 

4.9/5 - (67 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu