Tetra černá: 11 tipů pro chov – charakteristika

Tetra černá je hejnová rybička, která má ráda nádrže s tlumeným světlem a nesnáší náhlé změny. Je nenáročná a velmi společenská.

Tipy pro chov tetry černé

 1. Tetry černé jsou od přírody hejnové ryby a nejlépe se chovají ve skupinách po šesti a více jedincích. Díky své mírumilovné povaze jsou vynikajícími společenskými rybami. Údajně mohou okusovat ploutve pomaleji se pohybujících ryb.
 2. Tetry černé jsou nenáročné druhy, které se přizpůsobí různým podmínkám, preferují však tlumené osvětlení a neutrální štěrkové substráty. 
 3. Ve svém přirozeném prostředí jsou zvyklé na velké rostliny a mají rády dobře osázené akvárium s volným prostorem pro plavání, proto jim pořiďte prostorné akvárium, ve kterém se nebudou cítit stísněně.
 4. Ačkoli nejsou náročné na vodu, dávají přednost měkké, kyselé vodě, nejlépe s tříslovinami. Ideální je přizpůsobit jim zpočátku vodní podmínky od dodavatele, protože náhlé změny tento druh nesnáší. 
 5. Chladnější voda může tetry stresovat, takže jsou poměrně náchylné k řadě onemocnění, jako je například ichtyofaunóza.
 6. Tetry černé ochotně přijímají prakticky jakoukoliv potravu, včetně živé, čerstvé, mražené, lyofilizované nebo vločkové. Pro optimální zdraví tohoto plemene mu poskytněte různorodou potravu, která může zahrnovat kvalitní vločky, krevety ve slaném nálevu a všechny druhy červů, stejně jako rostlinné doplňky a spirulinu.
 7. Pokud se snažíte vyvolat tření, tak všem rybám, ať už párům nebo skupinám, dopřejte živou potravu. Pokud nemáte k dispozici živou potravu, můžete ji nahradit mraženou živou potravou.
 8. Tento druh dává přednost rozptýlení lepkavých jiker mezi rostliny, proto zajistěte dostatek jemnolistých rostlin, jako je např. jávský mech. 
 9. Udržujte teplotu vody 20 až 26 stupňů Celsia ve slabě osvětlené nádrži. Tetry černé nemají rády ostré sluneční nebo jiné světlo.
 10. Větší samci si obvykle nárokují teritorium, které budou v době tření střežit. Jakmile dojde ke tření, odstraňte rodiče, protože rychle zkonzumují jikry.
 11. Mláďata těchto rybek krmte čerstvě vylíhnutými slanými krevetami, žloutkem nebo jemně mletými vločkami.

Základní informace

 • Český název: Tetra černá
 • Latinský název: Gymnocorymbus ternetzi
 • Čeleď: Trnobřichovité – Characidae (Tetrovití)
 • Původ: Jižní Amerika
 • Maximální velikost: 6 cm
 • Vhodná teplota: 19-25°C
 • Potrava: Všežravec
 • Doporučené PH: 6-8
 • Doporučená tvrdost vody: 5-19°dGH
 • Agresivita: Klidné ryby vhodné do společenských nádrží.

Charakteristika

Tetra černá je hejnová rybka žijící ve středních vrstvách nádrže. Má mírně protažené, ze stran silně stlačené a vysoké tělo. Mladé rybky mají černou řitní ploutev a tmavý zadní konec těla, s přibývajícím věkem se zbarvují do stříbřitě šedé barvy. Jsou nenáročné na chov, ale nesnáší náhlé změny parametrů vody.

Pohlavní dimorfismus

Samice teter černých jsou obecně větší než samci a mají kulatější tělo. U samic probíhá řitní ploutev souběžně se svislým černým pruhem na břiše. Samci mají občas na ocasní ploutvi bílé skvrny; jsou menší, mají širší řitní ploutev a užší, špičatější hřbetní ploutev.

Rozmnožování

Ryby kladou jikry volně do vody. Chovný pár se přeloví do samostatné odchovné nádrže osázené jemnolistými rostlinami, jako je například měchýřka jávská – nebo raději rovnou do nádrže, kde je instalovaný třecí rošt. Teplota se postupně o něco zvyšuje, aby ryby rychleji přešly ke tření.

Voda musí být měkká, jinak se jikry nevyvinou a po tření je nutné rodiče odlovit. Jikry se líhnou za 36 hodin, a za dalších pět dní se rozplavou. Nezbytné je jemné vzduchování, protože potěru je většinou mnoho. Krmí se ihned po rozplavání drobou živou potravou. V akváriu by měly být rostliny, aby se rybky měly kde schovat.

Často kladené dotazy

❓Jak často bych měl krmit tetry černé?

Krmivo (zejména vločkové) by mělo být podáváno jednou denně, a to pouze v takovém množství, které dokáží sníst během několika minut.

❓Kolik teter černých by se mělo chovat pohromadě?

Tetry černé jsou od přírody hejnové ryby, a proto je nejlepší chovat je ve skupinách po šesti nebo více jedincích. 

❓Jaká je ideální velikost nádrže pro tetru černou?

Nádrž pro tetru černou by měla mít minimální objem 80 litrů. Pokud zvolíte menší, tak si rybky mohou okusovat ploutve a schovávat se.

4.9/5 - (67 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu