Cichlida papouščí: 11 tipů pro chov – charakteristika

Cichlida papouščí je malá rybka s velkou chutí k jídlu. Ráda hrabe v písku, je aktivnější v noci a kvůli náročnějším požadavkům je vhodná spíše pro pokročilejší chovatele.

11 tipů pro chov cichlidy papouščí

  1. Cichlida papouščí je mírumilovná ryba, která se dobře uplatní ve společných nádržích. Jsou oblíbené, protože jsou krásné a dokáží rozpoznat akvaristy a reagovat na ně. 
  2. Tato rybka byla uměle vyšlechtěná a není vhodná pro chovatele, kteří s chovem rybek teprve začínají.
  3. Rozdíl mezi pohlavím rybek je velmi těžké rozeznat, existuje několik rozdílných parametrů, které však nemusí platit vždy.
  4. Cichlida papouščí potřebuje akvárium o objemu alespoň 200 litrů, ideálně ještě více.
  5. Rodiče se o jikry starají, není třeba je dávat do jiné nádrže nebo odlovit rodiče.
  6. Bohužel se u cichlid papouščích vyskytují genetické deformace vzniklé hybridním křížením. Zánártní ploutve této ryby jsou v porovnání s hlavou obrovské. 
  7. Cichlidy jsou náchylné k onemocnění. Mezi příznaky, díky kterým je můžete včas rozpoznat jsou: Zvýšená produkce hlenu, blednutí barev, letargie, ztráta chuti k jídlu.
  8. Cichlida papouščí v noci spí, hledá potravu v substrátu, přes den se ráda schovává v jeskyních a plave uprostřed nádrže, proto jí obojí do akvária umístěte.
  9. Tyto rybičky jsou všežravci. Jsou hodně žravé a s chutí si dají maso i vločkové krmivo.
  10. Pokud se vaše rybičky bez potíží třou, ale rybičky se nerodí, nedivte se. Narození rybiček je totiž vzácné, jelikož většina samečků je neplodných.
  11. Samečci spolu v době tření bojují a mohou se jevit mírně agresivní. Mimo tření jsou to mírumilovné rybky.

Základní informace

  • Český název: Cichlida papouščí
  • Latinský název: Cichlasoma sp. red parrot
  • Čeleď: Cichlidae (Vrubozubcovití)
  • Původ: Asie
  • Maximální velikost: 30 cm
  • Vhodná teplota: 23-28 °C
  • Potrava: Všežravec
  • Doporučené PH: 6,5-7
  • Doporučená tvrdost vody: 2-10 °dGH
  • Agresivita: teritoriální ryba

Charakteristika

Cichlidka papouščí je opravdu živá a velmi žravá ryba – žere velmi často, všechno od masa, vloček nebo granulí až po mražené zelené krmivo. Má zavalité tělo s deformovanou páteří, což vytváří dojem papouščího zobáku. Tato deformita se projevuje i na tvaru hlavy a často se stává, že rybka nemůže zavřít tlamku. Ráda se zdržuje u dna, kde vybírá rostliny a proto je nutné mít v akváriu pouze odolné a pevné rostliny. Pro svou nemotornost se může stát, že se včas nedostane k potravě, a proto je vhodnější je dokrmovat i mimo dobu krmení. Tento druh vznikl křížením Kančíka příčnopruhého a Kančíka citronového.

Pohlavní dimorfismus

Pohlaví není téměř možné rozeznat. Samci mají často hřbetní a ocasní ploutve špičaté, samice oblé, ale není tomu tak vždy.

Rozmnožování

Rozmnožují se jikrami, o které se starají oba rodiče stejně. Také o potomstvo se starají oba. Potěr je po rozplavání schopen přijímat nasekanou klasickou potravu i niťovky.

Často kladené dotazy

❓Kolik cichlid papouščích mohu chovat společně?

Můžete chovat jednu, tři nebo i šest cichlid papouščích, ale je potřeba tomu přizpůsobit i velikost nádrže (Zdroj).

❓Jsou cichlidy papouščí agresivní?

Někdy se skutečně mohou chovat agresivně. Většinou k tomu však dochází pouze v blízkosti jiných agresivních ryb. Pokud tyto ryby chováte v přeplněné nádrži, mají tendenci být také trochu teritoriálnější (Zdroj).

❓Proč se moje cichlida papouščí stále schovává?

Velmi malým rybkám mohou být nepříjemné silné proudy z nového filtru  a mohou se začít schovávat, aby se vyhnuly znervózňujícím pohybům vody. Úprava proudů může těmto rybám pomoci cítit se pohodlněji, aby mohly znovu prozkoumat celou nádrž (Zdroj).

4.9/5 - (67 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu