8 neobvyklých plemen koček, které si zamilujete

Kočky jsou podivná stvoření – a nejspíš právě proto jsou tak oblíbené. Jejich rozkošné malé růžové čumáčky si často získávají naše srdce tak, jako máloco jiného. Ale i když jsou všechny kočky rozkošné a svým způsobem jedinečné, některá plemena mají docela zvláštní rysy, které vyčnívají z davu. Podívejte se na 8 neobvyklých plemen koček, které si zamilujete. 

1) Devon Rex

Rošťácká kočka Devon Rex je milující a věrné kočičí plemeno. Jsou ideálními společníky a vítají pozornost rodiny a přátel, stejně jako se skvěle snášejí s dětmi a ostatními domácími zvířaty. Toto plemeno koček vzniklo v Anglii koncem 50. let 20. století a je podobné nedalekému plemeni cornish rex. Tyto kočkovité šelmy jsou inteligentní, aktivní a vyžadují pravidelnou stimulaci. Kočky plemene devon rex jsou akční a skákavé a jejich oblíbené místo je ve výšce hlavy, proto by jim měly být k dispozici hrazdičky a kočičí stromy. Aktivní kočka devon rex se ráda učí a hraje aport, takže interaktivní hračky ji pomohou zaměstnat i v době, kdy vy jste v práci. Toto plemeno koček chovaných v interiéru má štíhlé tělo s dlouhýma nohama, velkýma očima a vysokými lícními kostmi. Neměly by se kartáčovat, protože jejich srst je náchylná k lámání.  Místo toho se kočka každý týden jemně otírá hadříkem, aby byla dobře upravená.

2) Sphynx

Velmi neobvyklým a drahým plemenem koček je sphynx. Kočka Sphynx, známá svou bezsrstou srstí, je úžasně přátelská a hravá kočka – a rozhodně je nápadná. Kočky plemene Sphynx však ve skutečnosti nejsou bezsrsté. Jsou pokryty lehkou chmýříčkovou vrstvou chlupů, která na dotek připomíná semiš nebo broskvové chmýří. Navzdory svému přísnému výrazu jsou kočky sphynx energické a často potrhlé šibalky. Jsou akrobatické, energické a zvědavé, takže je s největší pravděpodobností uvidíte nadšeně poskakovat po celém domě. Jsou to také velmi věrné kočky a toto drahé kočičí plemeno se rádo zapojuje do rodinných aktivit. Vzhledem ke své energické a milující povaze vyžaduje péče o sphynx dost práce. Jsou také náchylné ke spálení a poškození kůže a snadno prochladnou. Proto se nejlépe hodí do interiéru – existují však kočičí svetry, které si můžete pořídit, aby se váš mazlík cítil příjemně a bezpečně.

3) Americký curl

Tyto veselé kočičky jsou mazlivé, zdravé a pořádně upovídané. Název plemene odkazuje na jedinečné uši amerických kudrnatých koček, které se obzvlášť roztomile stáčejí dozadu. Jsou jedním z nejmladších kočičích plemen, které se během pouhých šesti let posunulo od toulavých k plemenným. Americké curl kočky jsou zvědavé, chytré a milují lidi, a proto jsou ideální pro rodiny. Rádi vítají lidi malým pohlazením po hlavě nebo otřením o nohy. Kudrnáči jsou také aktivní a přizpůsobiví, přičemž je známo, že starší kočky tohoto plemene jsou stejně aktivní jako mladší.

4) Peterbald

autor: Paulmcsorley-CC BY SA 3.0

Kocour Peterbald je zvláštní malý chlapík. S bezsrstou, šedo stříbrnou kůží, šikmým obličejem a velkýma špičatýma ušima si toto plemeno ruských koček své místo na tomto seznamu rozhodně zaslouží. Tato kočka vznikla experimentálním šlechtěním a poprvé vystrčila hlavu v roce 1994 v Petrohradě. Proto se jmenuje Peterbald. A také jeden z hlavních důvodů, proč se jedná o poměrně vzácné kočičí plemeno. Tyto kočky, které původně vznikly křížením bezsrsté donské a orientální krátkosrsté, si ve své vlasti rychle získaly oblibu. Vzhledem k tomu, že petrbalské kočky nemají žádnou srst, která by je zahřívala, musí být v chladnějších ročních obdobích chovány uvnitř, protože jinak by jim mohla být příliš velká zima. Vyžadují o něco více péče než jiná plemena koček, protože je třeba je každý týden koupat, aby se jejich srst nemastila a nepřitahovala nečistoty. Peterbaldské kočky milují pozornost a jsou obecně velmi aktivní, stejně jako jsou velmi věrné a milující. Jejich osobnost bývá pravidelně přirovnávána k osobnosti psovitých šelem.

5) Minskin

Minské kočky mají poměrně zavalité tělo a dost krátké nohy. Minské plemeno vzniklo z plemene sphynx. Jedná se o poměrně nové plemeno koček, které bylo poprvé vyšlechtěno v roce 1998 v Bostonu. Chovatel, který toto plemeno objevil, zkřížil svou münsterlandskou kočku se sphynxem za cílem vychovat kočku se zdravějším imunitním systémem. Do roku 2005 se mohlo 50 koček nazývat minskin a toto nové plemeno bylo uznáno. 

6) Egyptská Mau

Vzácné plemeno s krásně skvrnitou srstí, egyptská kočka mau, je historickým plemenem. Má středně velkou, ale svalnatou postavu s delšími zadními končetinami. Nejspíš i díky tomu jsou nejrychlejším plemenem domácích koček na světě! Kočky egyptské Mau dávají přednost teplu a jsou poměrně citlivé na teplotu. Pokud tedy žijete někde, kde je velká zima, mějte to na paměti. Vzhledem k vyrovnanému temperamentu a oblibě aktivity je nejlepší mít pro kočku Mau velkou zahradu. Jsou velmi věrné a veselé a rády se tulí. Jsou dostatečně chytré, aby dokázaly otočit kohoutkem a také si rády hrají s vodou.

7) Lykoi

Tato zajímavá kočkovitá šelma se velmi podobá lidové představě vlkodlaka. Díky kratší a světlejší srsti kolem tlamy, nosu a očí mají zajímavý vzor, který zvýrazňuje jejich rysy podobně jako u vlkodlaků. Jejich jméno bylo odvozeno z řeckého slova pro vlky, což posiluje jejich nárok na status vlkodlaka. S tímto proslulým mytickým tvorem má však kočka lykoi společnou pouze fyzickou podobnost. Tyto kočky mají krásnou povahu a jsou obecně hravé, mazlivé a věrné. Jsou tedy nádhernými, nápadnými domácími mazlíčky. Další zajímavostí o kočkách rodu Lykoi je, že někdy ztrácejí veškerou srst, v důsledku čehož vypadají jako kočky rodu Sphynx. Srst jim však opět dorůstá. Nebo alespoň její většina! Ačkoli se jejich občasná absence srsti a lysiny na obličeji zdají být podobné sphynxům, nemají gen sphynxe/devon rexe. Místo toho jsou příbuzní s domácí krátkosrstou kočkou. Při původním objevení v roce 2011 panovaly obavy, že zvláštní srst lykouských koček je důsledkem zdravotního stavu. Ukázalo se však, že jsou zcela zdravé a jejich srst je pouze výsledkem genetické mutace. Je to mutace, za kterou jsme vděční, protože tyto kočky jsou zvláštní a patří k nejroztomilejším podivným kočičím plemenům.

8) Ragdoll

Hravá a přátelská kočka ragdoll s úžasnýma modrýma očima je známým zábavným domácím mazlíčkem. Jejich nejzajímavější a zároveň nejzvláštnější vlastností je tendence ležet, když je zvednete (na rozdíl od většiny koček, které se z vašeho sevření vykroutí, jakmile to jde). Kočky plemene ragdoll jsou věrné a často vítají své lidi u dveří. Skvěle se také snášejí se psy a dětmi, takže jsou ideální do rodiny. Kočky ragdoll mají milou a jemnou povahu, jsou mimořádně uvolněné vůči cizím lidem a od každého budou hledat kousek lásky. Jedná se o jedno z nejpřátelštějších drahých plemen koček.

Nejčastější dotazy

Jaké je nejobvyklejší plemeno kočky?

Kočka Sokoke je zvláštní a zároveň je jedním z nejvzácnějších plemen domácích koček na světě.

Potřebují kočky neustálou přítomnost člověka?

Jednou z nejlepších vlastností koček je, že jsou to velmi nezávislá stvoření. Na rozdíl od psů, kteří vyžadují poměrně velkou každodenní pozornost, jsou kočky docela rády, když mají čas samy pro sebe. Ve skutečnosti kočky prospí přibližně 15 hodin denně, takže se nemusíte bát, že by se příliš nudily, když jste v práci.

Čeho se kočky bojí?

V domácnosti se kočky často bojí hlučných domácích spotřebičů, zejména pokud na ně nebyly zvyklé jako malá koťata. Častými viníky jsou vysavače, sekačky na trávu, tiskárny, pračky a fény.

Video

Zdroj

1, 2, 3

4.9/5 - (68 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu