10 nejlepších hlídacích psů: a jak vybrat toho svého?

Hledáte takového psa, který bude chránit vás, vaši rodinu či ochraňovat domov jako takový? Zvažujete-li koupi hlídacího psa, vězte, že je spousta takových, kteří jsou na hlídání vhodní. Nového psa je důležité si pečlivě vybrat. Najděte takového, který Vám bude jak společníkem, tak ochráncem.

Mnoho psů má přirozenou schopnost působit dojmem hlídače. Ideální hlídací pes je velký, nebojácný, dobře stavěný, ostražitý, věrný a velmi vstřícný tréninku. Hlídací pes by neměl být agresivní. Je důležité, aby takový pes měl k vám a vaší rodině velmi silný smysl pro loajalitu, byl velmi ostražitý, pozorný a zároveň poslušný, a aby prokazoval instinktivní obranné chování (jako je štěkání na cizí lidi). Aby se pes stal vynikajícím hlídačem, mohou být tyto rysy vyvíjeny tréninkem.

Jak vypadá ideální hlídací pes?

Pořádný hlídací pes je schopen zastrašit každého, kdo vstoupí na váš pozemek nebo ohrožuje vás či vaše blízké na životě. V ideálním případě váš pes pachatele zažene, aniž by mu způsobil fyzickou újmu. Mohou však nastat případy, kdy hlídací pes narušitele, jenž představuje vážnou hrozbu, napadne. Pro trénink hlídacího psa je nejlepší požádat o odbornou pomoc profesionálního trenéra psů.

Hlídací pes se musí naučit vás uposlechnout – obzvlášť, dáváte-li mu pokyn, aby útoku zanechal. Jeho reakce na ohrožení musí mít jistý řád. V opačném případě se můžete dostat do maléru, dojde-li ke zranění nevinné osoby. Někdo by třeba mohl omylem vstoupit na váš pozemek v důsledku nějakého omylu nebo nedorozumění, a váš pes by na něj zaútočil. Za což byste mohli být žalováni. V horším případě by místní úřady mohly vašeho psa zabavit a stíhat vás, pokud by vašeho psa vyhodnotili jako nebezpečného.

Ne vždy potřebují hlídací psi specializovaný trénink, aby se stali řádnými ochránci. Měli by však podstoupit důkladný výcvik poslušnosti, aby rozuměli základním příkazům a všem dalším pokynům, které je chcete naučit. Měl by být zajištěn jakýkoli výcvikový trénink hlídacích psů, který by vyvíjel přirozené psí instinkty a poskytl jim řád.

TOP 10 psích plemen s předpoklady hlídacího psa

Jste připraveni začít hledat vašeho ideálního hlídacího psa? Pes jakéhokoli plemena (nebo i kříženec) se může stát řádným ochráncem, má-li pro to vhodné předpoklady. Existují však jistá psí plemena známá pro vynikající rysy strážných psů, jež mají původ v letitém, pečlivém chovu. Následující psí plemena jsou známa pro svou přirozenou schopnost ochraňovat.

10) Americká akita

Americká akita je jedním z nejvěrnějších psů, jaké můžete potkat. Toto odvážné a ostražité psí plemeno je přirozeně podezíravé vůči cizím lidem. Vaše americká akita bude noblesně držet neustálou stráž nad vámi a vaší rodinou. Je to poslání, které bere vážně a bude tak přirozeně činit s minimálním nebo žádným tréninkem. Výcvik poslušnosti a hlídací výcvik jednoduše vybrousí přirozené dovednosti americké akity. Řádná socializace pomůže předejít nadbytečné odměřenosti či agresi.

9) Belgický ovčák – Malinois

Prudký a čilý. Není divu, že belgický ovčák je oblíbeným plemenem policejních jednotek a vojenské jednotky K9. Hladina energie tohoto plemena si žádá, aby mělo neustále něco důležitého na práci. Je nezbytné, aby belgický ovčák dostával specializovaný výcvik a zaměřil pozornost na své přirozené schopnosti. Velmi důležitá je rovněž řádná socializace, váš pes tak bude v nových nebo dosud neznámých situacích klidný. Rovněž je naprosto nezbytné, aby toto plemeno denně dostávalo dostatek příležitostí k pohybu.

8) Bulmastif

Věrného a udatného bullmastifa původně využívali myslivci, aby chránil zvěř před pytláky. Pro narušitele je statnost tohoto plemene zastrašující. Toto plemeno je však přirozeně přítulné ke své rodině, což z něj činí vynikajícího společníka. Bullmastif je od přírody ochránce, který jednoduše potřebuje trénink, jenž by mu poskytl řád a posílil jeho přirozené hlídací instinkty.

7) Cane Corso

Cane Corso (vyslovuj „kane korzo“) je italské psí plemeno, které bylo v historii využíváno jako hlídač, válečník a lovec. Velikost, statnost a hluboký štěkot cane corsa jsou samy o sobě účinné při odhánění narušitelů. Jelikož toto plemeno disponuje přirozeným instinktem hlídat, výcvik bude zaměřen na poslušnost a pilování jeho přirozených schopností.

6) Německý ovčák

Podobně jako belgický malinois, německý ovčák je prudké a čilé plemeno. Německý ovčák má hluboký smysl pro loajalitu ke své rodině. Výcvik pomůže německému ovčákovi zaměřit se především na základní úkoly nezbytné pro ochranu majetku, ale jeho přirozená schopnost a touha ochraňovat poskytnou pro takový trénink vynikající základ. Abyste předešli bojácnosti a nervozitě, řádně svého německého ovčáka socializujte. Krom toho musíte hlídat, že váš ovčák dostává každý den dostatek tolik potřebného pohybu.

5) Dobrman

Dobrman byl v historii neprávem označován za agresivní psí plemeno, ale pravda je docela jiná. Ačkoli byl chován, aby chránil, dobrman je přítulný, učenlivý, a dokonce i hravý, když je ve společnosti své rodiny. Většina dobrmanů se před cizími lidmi ani moc nezdráhá – jedině pokud cítí nebezpečí. Velká část dobrmanů si jako ochránci vedou dobře i bez řádného tréninku. Se správným výcvikem však mohou být tyto schopnosti vyvinuty a pomůžou vašemu dobrmanovi stát se vynikajícím hlídacím psem.

4) Komondor

Komondor, známý svými charakteristickými „dredy“, vypadá pro svou bílou chundelatou srst jako násada od mopu. Nenechte se však zmást jeho vzezřením. Komondor je velký, silný a odvážný pes, který má původ v Maďarsku. Toto plemeno je přítulné ke své rodině, ale od přírody zdrženlivé vůči cizím lidem. Má přirozenou touhu chránit, což může být dát pilováno pečlivým výcvikem. Důležitá je rovněž socializace, která pomůže vystavovat plemeno různým situacím.

3) Rhodéský ridgeback

Ačkoli jde z historického hlediska o loveckého psa, rhodéský ridgeback je velmi loajální ke své rodině, kterou má sklon přirozeně chránit. Tento přítulný a šlechetný pes je báječným společníkem. Nezbytný je základní výcvik poslušnosti, který dá psovi řád. Specializovaný trénink pro hlídací psy ale vhodný není, jelikož by mohl ještě posílit jeho přirozený instinkt ochraňovat. Důležitější je trénovat toto plemeno, aby vás poslouchalo, kdy je třeba. Denní cvičení pomůže udržet vašeho rhodéského ridgebacka šťastného a zdravého.

2) Rotvajler

Rotvajler je další plemeno, které má občas pověst agresivního psa. Ve skutečnosti může být rotvajler v jednu chvíli velmi hravým miláčkem a strach nahánějícím ochráncem ve chvíli druhé. Pokud vám rotvajler věří, bude k vám pravděpodobně věrný a přítulný. Mnoho rotvajlerů je však vůči cizím lidem zdráhavých, dokud se nepřesvědčí, že narušitelé nepředstavují žádnou hrozbu. Od přírody tvrdohlavému rotvajlerovi nebude dělat problém říci vám (nebo ukázat), že se mu nelíbí vaše počínání. Toto je skutečně hlídací pes, který se může stát vynikajícím hlídačem, bude-li řádně trénován. Toto plemeno potřebuje socializaci, řád a povinnosti.

1) Tibetská doga

Tibetská doga má předpoklady být tím nejlepším hlídačem. Nikdo neprojde přes tohoto obrovského, pozorného, silného a strach nahánějícího psa. Tomuto plemeni, v historii užívanému v Tibetu ke stráži, koluje ochranářství v žilách. Tibetská doga dobře vychází s rodinou, ale má sklony k nedůvěře vůči cizím lidem a vykazuje teritoriální chování, je-li ohrožen někým cizím. Ačkoli nejde o nejpřítulnější plemeno na světě, jde o loajálního psa, který bude chránit vás i vaši rodinu. Ujistěte se, že mu skrze výcvik poskytujete dostatečný řád a dobře svou tibetskou dogu socializujete.

Shrnutí

Do seznamu jsem zařadil ty nejoblíbenější hlídací psy současnosti. Nenechte se však zmást. Existuje řada dobrých hlídacích psů, které v našem seznamu nenajdete. Článek slouží primárně jako zdroj inspirace, nechceme vám vnucovat, abyste se omezovali na pouze tyto hlídací psy. Další inspiraci ohledně výběru hlídacího psa najdete v další sekci.

Užitečné odkazy

Pokud vás vzdělávání o psech ještě neomrzelo a nebo jste si ještě nevybrali svého ideálního psího hlídače, pak oceníte tuto sekci. Zde doporučume ty nejlepší články, které o tématice hlídacích psů byly napsány.

  1. Článek o deseti nejlepších hlídacích psech podle magazínu Blondpes.cz
  2. Pohled na tématiku hlídacích psů očima magazínu PsíÚsměv.cz
  3. TOP 4 hlídací psi – magazín Dogsmagazin.cz
  4. [eng] Tématika hlídacích psů dle webu IHeartDogs.com
  5. [eng] Hlídací psi očima magazínu TheSpruce.com
  6. [eng] 20 nejlepších hlídacích psů dle názoru redaktora magazínu Thedogdigest.com
  7. [eng] Jak vybrat hlídacího psa – WikiHow.com
4.1/5 - (28 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu