14 důvodů, proč si (ne)pořizovat rotvajlera

Rotvajler je pes s majestátním vzhledem a odvážnou povahou. Kdyby ho člověk měl popsat jedním slovem, bylo by to slovo ochránce. Ke své rodině je loajální a bez váhání pro ni udělá cokoliv. Zároveň je to ale plemeno, které spousta lidí považuje za nebezpečné. Jak to tedy s rotvajlerem ve skutečnosti je? A byl by vhodnou volbou zrovna pro vás? Pojďte to zjistit a přečtěte si článek a tom, proč byste si zrovna rotvajlera (ne)měli pořídit.

OSM důvodů, proč si POŘIZOVAT rotvajlera

 • Chcete mít ve svém psovi ochránce a skvělého rodinného parťáka? Rotvajler toto všechno splňuje, je to pes velký pes s velkým srdcem.
 • Je to odolné plemeno. Zima pro něj nehraje žádnou roli. Zvládne tedy i celoroční pobyt venku v boudě nebo v kotci. Ovšem i rotvík žijící venku bude vyžadovat vaši pozornost a čas.
 • Rotvíci milují děti a sami se většinou pasují do role jejich ochránců. Pokud bude mít vaše dítě za psího kamaráda zrovna rotvajlera, nemusíte se bát, že by mu někdo někdy ublížil. Pořád je to ale pes a ne zrovna malého vzrůstu. Neměli byste jej nechávat s dětmi o samotě, mohl by jim totiž i nechtíc ublížit.  
 • Rotvajler miluje svoji rodinu a i přes svoji velikost bude rád žít s vámi v bytě. Na druhou stranu je to skvělý hlídač a tak může žít i na zahradě. V obou případech ale potřebuje hlavně pozornost svého pána, pokud bude celý den sám, bude strádat.
 • Znáte obrany a sportovní kynologii? Jsou to psí sporty doslova šité na míru pro rotvajlera.  
 • Rotvajleři jsou velice inteligentní a rychle se naučí nové věci. Na rozdíl od jiných pracovních plemen mají ale svoji hlavu a tak budou zkoušet, jestli to, co říkáte opravdu musí udělat.
 • Jeho majestátní vzhled budí dojem a na ulici určitě neprojdete bez povšimnutí kolemjdoucích.
 • Jsou to psi oddaní své rodině, bez rozmýšlení by za svoji rodinu bojovali a klidně položili život. Je to krásná vlastnost, ale je potřeba stanovit hranice, aby rotvík nenabyl dojmu, že vás musí chránit úplně před vším.

ŠEST důvodů, proč si NEPOŘIZOVAT rotvajlera

 • Rotvajler není příliš přátelský k jiným psům. Je proto důležité nepodcenit socializaci a od štěněte jej vodit mezi další psy.
 • Toto plemeno vyžaduje pevné vedení a zkušenosti. Není tedy vhodným psem pro začátečníka, protože bude pravděpodobně zkoušet, jestli opravdu trváte na povelu, který mu dáváte a jestli pro něj není výhodnější neposlechnout a jít si po svým.
 • Jako většina plemen línají. Jejich srst je ale krátká a tak se bude zapichovat do veškerého oblečení, koberců a do potahů pohovky. Připravte se tedy na to, že s rotvíkem budete mít o chlup lepší život.
 • Je to velké plemeno a ta, jak je známo, trpí na onemocnění pohybového aparátu. Mimo to mohou také trpět onemocněním srdce a alergiemi. Výběr štěněte byste tedy neměli podcenit.
 • Je to velký pes se spoustou energie, kterou potřebují vybít. Přestože jsou to skvělý hlídači, tak jen pobyt na zahradě jim stačit nebude.
 • Taky se musíte smířit s tím, že ne každý bude z vašeho psa nadšený. Rotvajler je bohužel plemeno, které není u všech úplně oblíbené a hodně lidí jej má za nebezpečné plemeno.

Shrnutí

Rotvajler je velký a statný pes, který potřebuje pevnou ruku a není příliš vhodný pro začátečníky. Miluje svoji rodinu a při správné výchově je skvělý pes i k dětem. Socializace je u rotvíka velmi důležitá, zejména psi mají sklony být v dospělosti agresivní vůči jiným psům. Je velice chytrý a plný energie, kterou musí vybít. Pokud se mu budete dostatečně věnovat, bude spokojený i na zahradě, kterou vám navíc dobře ohlídá.

Obecná charakteristika rotvajlera

Rotvajler je velký a statný pes. Je to pravý ochránce, který miluje svoji rodinu a bez váhání by za ni položil život. Pro svoji odvahu a inteligenci jsou také často využívaní jako psi policejní.

I. Povaha

Rotvajler by měl být klidný a sebevědomý pes. Nikdy by neměl být bázlivý nebo bezdůvodně agresivní. Není to pes, který se bude s každým přátelit bez výhrad. Lidi, které zná, miluje a je jim oddaným přítelem, k cizincům bývá ale ostražitý. Nové situace a lidi spíše pozoruje z povzdálí.

Hlídat svoji rodinu a majetek má v krvi a váš dům opravdu důkladně ohlídá. Málokdo by si troufl bez pozvání na zahradu nebo do domu, který hlídá zrovna rotvajler.

II. Vzhled

Rotvajler je mohutný a velký pes s typickou širokou hlavou. Je to plemeno s nejsilnějším stiskem čelisti, i proto jej často uvidíte na soutěžích v obranách a jako pracovní psy. Jejich zbarvení je pro plemeno typické- černé s pálením. Mohou dorůstat až do výšky 68 cm a psy mohou vážit až 62 kg (někdy i více).

III. Vztah k dětem a ostatním zvířatům

Ač to tak na první pohled nevypadá, je tenhle velký, statný a svalnatý pes skvělým rodinným psem. Svoji rodinu milují a pokud dostanou správnou výchovu a výcvik, budou pro děti kamarády i ochránci. Pořád jsou to ovšem velcí psi a je proto důležité na děti a psa dohlížet, mohli by dítě nechtěně shodit, či mu jinak neúmyslně ublížit.

Také mají tendenci hlídat svoji rodinu a zejména děti, je proto opravdu důležité je správně vychovat a vézt je pevnou rukou, protože jejich ostražitost a ochranitelský pud může být až přehnaný.

Rotvajler může mít v dospělosti problém zejména se psy stejného pohlaví. Je proto důležité od štěněte psa důkladně socializovat a vychovávat. S jinými zvířaty jako jsou například kočky budou žít v míru, pokud je k tomu vychováte.

IV. Zdraví a péče

Obecně je toto plemeno považováno za v celku zdravé. I u nich se ale vyskytují některá onemocnění častěji než u jiných plemen. Jedná se zejména o onemocnění kloubů, onemocnění srdce, osteosarkom a torzi žaludku.

I ze zdravotního hlediska je tedy dobré vybírat nový přírůstek pečlivě a ideálně z chovatelských stanic. Unáhlená koupě by se vám totiž nemusela vyplatit.

V. Výchova a výcvik

Rotvajlera by si měl pořídit pouze člověk, který už má nějaké zkušenosti se psy. Je to pracovní plemeno, které hravě zvládne zkoušky z poslušnosti a s radostí bude trénovat obrany, pokud bude mít ve svém pánovi toho pravého parťáka, který ho povede.

Pokud ale bude mít dojem, že jej nevedete a budete jej vychovávat příliš volnou rukou, začne se rozhodovat sám podle sebe a u takového plemene jako je rotvík, to už může být problém. Jemnější a klidnější povahy bývají obvykle feny, chcete-li rotvajlera jako parťáka, je lepší sáhnout po něžném pohlaví. I u fenek je ale potřeba při výchově a výcviku nedělat ústupky a vézt je pevnou rukou.

VI. Náročnost

První velkou investicí je cena štěněte. Psi s PP se pohybují v rozmezí od 10 000,- do 15 000,-. Dále je důležité si uvědomit, že se jedná o velkého psa, který potřebuje kvalitní krmení, za které taky něco utratíte. Před pořízením štěněte je potřeba mít nachystanou výbavu pro štěně a pokud bude váš rotvík venku, je důležitá taky kvalitní a zateplená bouda. 

VII. Historie

Původ rotvajlera sahá až do antického Řecka. Kde byli psi podobní dnešnímu rotvajlerovi využívání k lovu. Oficiálně je však bráno jako země původu Německo, kde bylo původní lovecké plemeno kříženo se psy ovčáckými.

Často je rotvajler označován jako řeznický pes. Je to z toho důvodu, že jej vlastnili převážně řezníci a rotvajleři jim pomáhali hnát dobytek, hlídali a tahali vozy s masem. Vyšlechtěno bylo plemeno okolo roku 1820 a uznáno bylo v roce 1936.

Přečtěte si také: 32 důvodů, proč si (ne)pořizovat psa a náš atlas psích plemen

VIII. Důležité informace

Hmotnost:Psi: 45-62 kg Feny: 36-55 kg
Výška v kohoutku:61-68 cm
Požadavky na trénink:40 minut a více
Energie:vysoká
Délka života:8-11 let
Sklony ke slintání:střední
Sklony k hrabání:nízké
Sklony ke štěkání:mírné
Sklony k chrápání:nízké
Potřeba pozornosti:vysoká
Původní využití:řeznický pes, hlídač
Délka srsti:krátká
Typ srsti:rovná
Barva srsti:černá s pálením
Potřebná péče o srst:nízká
Typický znak:přirozeně svěšené uši

Kde koupit rotvajlera?

Vše jste zvážili a jste přesvědčeni o tom, že budete pro rotvajlera dobrým páníčkem? Nuže dobrá! Níže přikládáme seznam oblíbených chovatelských stanic v Česku a na Slovensku, jež se zabývají chovem tohoto plemene a pravidelně mívají štěňata rotvajlera na prodej.

Chovatelské stanice v Česku

Chovatelské stanice na Slovensku

4.5/5 - (139 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu