16 důvodů, proč si (ne)pořizovat krátkosrstou kolii

Když začneme mluvit o kolii, téměř každému (minimálně tedy služebně zkušenějším ročníkům) se vybaví dlouhosrstá fenka Lassie, odvážná a věrná hrdinka filmu ze čtyřicátých let, která se i přes všechny nástrahy lidského světa vrací domů ke své rodině. My se dnes ale budeme věnovat její blízké příbuzné, tedy krátkosrsté verzi kolie. Jistě mají mnoho společného a bude tedy na místě občas tato dvě plemena porovnat. Jaký je tedy příběh té krátkosrsté kolie?

DESET důvodů, proč si POŘIZOVAT krátkosrstou kolii

 • Krátkosrsté kolie jsou veselé, hravé a nadšené z pohybu. Radost udělají každému aktivnímu páníčkovi.
 • Miluje svou rodinu a mívá krásný vztah s dětmi.
 • Je velmi inteligentní, oproti dlouhosrsté kolii je původnější a velmi vhodná pro výcvik a pracovní využití.
 • Pořízení tohoto plemene se nemusí bát ani pejskař-začátečník, krátkosrstá kolie pro svého pána udělá maximum a rychle se učí.
 • Můžete se s ní věnovat agility, pasení, canicrossu, coursingu,… S krátkosrstou kolii je škála možných sportů opravdu pestrá.
 • Jsou velmi dobrými hlídači a poctivě štěkají na cokoliv, co se jim nezdá.
 • Zůstaneme-li u porovnávání s kolií dlouhosrstou, krátkosrstá varianta je pro každodenní fungování přeci jen praktičtější.
 • Nejšťastnější bude kolie ve společnosti své smečky, je to ideální rodinný pes. 
 • Krátkosrstá kolie je obecně velmi zdravým a odolným plemenem.
 • I když má občas tendence nahánět, nemá lovecké pudy, a tak s dobrým výcvikem nejspíš nebudete mít problémy s přivoláním.

ŠEST důvodů, proč si NEPOŘIZOVAT krátkosrstou kolii

 • Se štěkáním to někdy mohou trochu přehánět, mají celou škálu zvuků, a tak se budou hodit tolerantní sousedé, které častější hluk hned nerozhodí.
 • Ač kolie nemá vlohy pro myslivectví, zůstává jí tendence nahánět – a to téměř cokoliv, co od ní utíká, včetně zvířat, kol, ale i automobilů.
 • Kolie je neuvěřitelně univerzální, ale i tak se pro ni nehodí vyloženě služební výcvik, obrany, či zmíněná myslivost.
 • Není to pes k boudě či do kotce, patří k rodině a pokud se cítí osaměle, bude svou frustraci projevovat hlavně svým hlasem a různým vytím a štěkáním.
 • Oproti dlouhosrsté kolii je živější, temperamentnější a energičtější. Hledáte-li spíše klidného gaučáka, podívejte se raději po jiném plemeni.
 • Krátkosrstá kolie vyžaduje hodně pohybu a potřebuje vedle sebe aktivního parťáka, který jí bude stačit a aktivitu jí dopřeje.

Shrnutí

Krátkosrstá kolie je hravá, přátelská, inteligentní a zcela oddaná své rodině. Skvělý vztah si umí vytvořit i k dětem, jako rodinný pes je tedy ideální. Má spoustu energie a talent pro celou řadu (nejen) psích sportů, radost tedy udělá i aktivním lidem hledajícím čtyřnohého parťáka pro ranní běhy. Oproti dlouhosrsté kolii má o něco lepší pracovní předpoklady a je temperamentnější. Ani začátečník se však bát nemusí, krátkosrstá kolie se velmi dobře vycvičí. Pro svou spokojenost potřebuje dostatek pohybu a společnost. 

Obecná charakteristika krátkosrsté kolie

Zalíbila se vám krátkosrstá kolie, společenská, hravá a plná energie ? Není na škodu podívat se na podrobnější informace a vědět, co toto plemeno vyžaduje, jakou má historii a jak vlastně plemeno vypadá. 

Povaha

Krátkosrstá kolie je zcela ideálním psem i pro začátečníka. Je chytrá, učenlivá a ráda bude pro svého pána pracovat. Není nijak agresivní, ba naopak je hravá, přátelská a milá. Ač dnes představuje hlavně ideálního rodinného psa, nelze zapřít její pracovní kořeny. Uplatnění najde nejen jako pes ovčácký, ale ráda se zapojí do téměř jakéhokoliv psího sportu. Jelikož vyžaduje opravdu hodně pohybu a aktivity, měla by patřit k někomu sportovně založenému. 

Radostná povaha nebrání tomu, aby byla dobrým hlídačem – uplatňuje především svůj štěkot, kterým dá najevo, pokud je něco v nepořádku.

Vzhled 

Pes s výškou až 60 cm v kohoutku a vahou mezi 18 a 30 kg má ladnou a dobře osvalenou stavbu těla. S rovným hřbetem, elegantně klenutým krkem a pružnými končetinami je jasné, proč je tak dobrým sportovcem.

Hlavu má krátkosrstá kolie klínovitého tvaru s mírně šikmýma očima a polovztyčenýma ušima. Krátká a rovná srst je uznávána ve třech variantách, a to sobolí, tedy kombinaci odstínů zlaté, dále v trikoloře s převažující černou a nakonec blue-merle obsahující stříbřitě modrou se skvrnami černé. 

Vztah k dětem a domácím mazlíčkům

K dětem si dovede vytvořit krásný vztah, ne nadarmo je považována za ideálního rodinného psa. Jsou přátelské, hravé a s dětskými hrami mají velkou trpělivost. Svou rodinu miluje a bude ji chránit za všech okolností. Agresivní však rozhodně není a nemá potřebu ostatním cokoliv dokazovat, či projevovat se dominantně. 

Stejně tak s ostatními zvířaty nemívá problém a dobře s nimi vychází. Nemá potřebu lovit zvěř, může se však pokoušet nahánět nejen členy své smečky, ale i kolemjdoucí, běžce či cyklisty. 

Zdraví a péče

Krátkosrstá kolie je zdravé a odolné plemeno. Je považováno za původní, tedy nepřešlechtěné a vyhnulo se populárním vlnám, které bohužel většině plemen vždy jen uškodily. I z těchto důvodů tedy většinou netrpí dědičnými nemocemi. Můžeme se však setkat s větší citlivostí na některé z přípravků či léků u jedinců v takzvaném blue-merle zbarvení, a to kvůli specifickému genu MDR1.

Zvládá pobyt venku, a to celoročně, je ale potřeba se jí dostatečně věnovat a trávit s ní čas, jelikož by mohla strádat psychicky. Srst líná dvakrát ročně a v tuto dobu je třeba pravidelného vyčesávání, jinak je ale na údržbu velmi nenáročná.

Výchova a výcvik

Agility, dogdancing, pasení, coursing, canicross, flyball,… S krátkosrstou kolií budete mít šanci vyzkoušet v podstatě jakoukoliv aktivitu a s nadšením půjde do každé z nich. Velice rychle pochopí, co po ní chcete a výchova je tedy bezproblémová i pro aktivní začátečníky. Není třeba se bát agrese, krátkosrstá kolie bude fungovat i ve větší skupině a s dalšími psy nebude mít problémy. Samozřejmě ale ani kolii nelze nechat růst jako dříví v lese, socializace je samozřejmost. 

Krátkosrstá kolie pro svého pána pracuje velmi ráda a s nadšením, není tedy třeba trestů. Stačí pochvala a motivace formou hry a pamlsků a kolie bude šťastná. 

Náročnost 

Nejvíce času vám zabere sport a společné aktivity. Jinak se jedná o plemeno nenáročné, kterému stačí vaše pouhá přítomnost a nebude se nijak vnucovat. O srst je třeba pečovat hlavně v době línání, jinak je poměrně bezúdržbová. 

Se sportem a pohybem je potřeba myslet na kvalitní stravu, která pokryje energetický výdej. Díky správně zvolenému krmivu můžete předejít řadě nemocem a zraněním, které by v případě nedostatku živin a vitamínů v kombinaci s fyzickou zátěží mohly nastat. 

Cena štěněte se pohybuje ve standardních částkách, většinou mezi 15 – 25 000 Kč, vždy záleží na dohodě s chovateli. 

Historie 

Původ krátkosrsté kolie bychom hledali ve Spojeném království, a to nejspíše již v dobách příchodu Keltů. Využití našla hlavně ve Skotsku – právě zde v minulosti žila řada ovčáckých a honáckých psů. Ti se mezi sebou víceméně volně křížili a postupně byli šlechtěni tak, aby co nejlépe splňovali požadavky obyvatel Skotské vrchoviny na hlídání ovčích stád. Skalnaté prostředí Skotska s typicky drsným počasím z krátkosrsté kolie udělalo odolného a spolehlivého ovčáka. 

Tím vzniká také rozdíl mezi dlouhosrstou a krátkosrstou kolií, ač se v minulosti často křížily mezi sebou – zatímco dlouhosrstá zaujala spíše úlohu společenského psa, ta krátkosrstá zůstala u pracovního využití. K jejich oficiálnímu rozdělení na dvě samostatná plemena dochází až ve 20. století, kdy organizace FCI stanovila, že budou posuzována odděleně. 

Přečtěte si také: 32 důvodů, proč si (ne)pořizovat psa a náš atlas psích plemen

Důležité informace  

Hmotnost:18 – 30 kg
Výška v kohoutku:51 – 61 cm
Požadavky na trénink:60 min denně a víc
Energie:vysoká
Délka života:13 let
Sklony ke slintání:nízké
Sklony k hrabání:nízké
Sklony ke štěkání:vysoké
Sklony k chrápání:nízké
Potřeba pozornosti:nízká
Původní využití:ovčácké, pastevecké
Délka srsti:krátká
Typ srsti:hladká, rovná
Barva srsti:sobolí, trikolor, blue-merle
Potřebná péče o srst:nízká
Typický znak:polovzpřímené uši, klínovitá hlava

Kde koupit krátkosrstou kolii?

Vše jste zvážili a jste přesvědčeni o tom, že budete pro krátkosrstou kolii dobrým páníčkem? Nuže dobrá! Níže přikládáme seznam oblíbených chovatelských stanic v Česku a na Slovensku, jež se zabývají chovem tohoto plemena a pravidelně mívají štěňata krátkosrsté kolie na prodej.

Chovatelské stanice v Česku

Chovatelské stanice na Slovensku

4.9/5 - (23 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu