16 důvodů, proč si (ne)pořizovat bullteriera

Typická klabonosá hlava, hora energie a plamínky v očích. Bullterier je pes se spoustou energie, věčně má něco na práci a vždy je připraven vás rozesmát. Bullterier rozhodně není pes pro každého, ale pokud si jednou bulíka zamilujete, jiné plemeno už chtít nebudete. Jste tedy vhodnými páníčky pro veselého, energií nabytého, bulíka?

OSM důvodů, proč si POŘIZOVAT bullteriera

 • Typicky zaoblený nos je hlavním poznávacím znakem bulíka. Pokud si jej pořídíte, budete jistě středem pozornosti.
 • Bulík je mezi chovateli známý také pro svoji veselou a hravou povahu. Je pro každou legraci a s bulíkem po boku se vás chmury a špatná nálada nikdy nebudou dlouho držet.
 • Mají krátkou a hladkou srst, která nevyžaduje velkou péči. Pokud si tedy nepotrpíte na denní vyčesávání, bulík je skvělá volba.
 • Bulteriéři jsou často přezdívaní „dětmi v psím těle“. Obecně nejsou kvůli své energetické povaze vhodní k malým dětem. Pro větší děti budou ale skvělými společníky.
 • Miluje svoji rodinu a při správné výchově a výcviku budou skvělými parťáky jak pro větší děti, tak pro bezdětné.
 • Díky svojí akční povaze s vámi budou s radostí chodit na výlety i sportovat. Pro aktivního člověka je to skvělý pes.
 • Bullterier se chová ve dvou velikostech. Klasický bulteriér a miniaturní bulteriér. Jejich povaha je stejná, takže si můžete vybrat, zda chcete většího nebo menšího psa a vždy dostanete tu samou bulteriéří povahou, jen v různě velkém balení.
 • Bulteriéři se vyskytují v rozmanitých barvách a žádný tak není stejný.

OSM důvodů, proč si NEPOŘIZOVAT bullteriera

 • Jeho výcvik není nejjednodušší, mohou být tvrdohlaví a není lehké udržet si jejich pozornost. Trpělivost a důslednost je při jejich tréninku velmi důležitá.
 • V některých státech je chov bulteriérů zakázaný a tak je potřeba si před vycestováním zjistit, zda v dané zemi je bulteriér povolený. V ČR chov omezen není.
 • Ač je to k lidem přátelské plemeno, není vhodný pro začátečníky a jemné povahy. Bulík je akční a statný pes a jeho pán by měl být podobné povahy.
 • Mohou být v dospělosti agresivní vůči jiným psům. Důslednou socializací a výcvikem tomu ale lze předejít.
 • Jsou to stále teriéři a tak se snaží lovit menší zvířata a vypilovat u nich přivolání je opravdu kumšt.
 • Pokud nemají možnost se unavit, mohou ničit nábytek a dost hlasitě se projevovat.
 • Bulíci svoje lidi opravdu milují a těžce nesou odloučení. Je tedy důležité je od malička učit samotě a být v tomto ohledu trpěliví.
 • Mají krátkou srst a nejsou příliš odolní vůči mrazu. Není to pes, který by mohl být celoročně venku a ve velkých mrazech je lepší bulíkovi pořídit obleček, který ho před mrazem ochrání.

Shrnutí

Bullterier je veselý pes s hravou povahou. Miluje lidi, ale k ostatním zvířatům se může projevovat agresivně, je tedy důležité nepodcenit u něj socializaci. Má rád děti, ale je vhodný spíše k odrostlejším dětem. Je vhodný k aktivní rodině, pokud nebude mít vybití, může se chovat destruktivně. Chová se ve dvou varietách, standardní bulteriér a minibulteriér a v rozmanitých barvách. Jejich srst nevyžaduje téměř žádnou péči, ale v zimě je lepší pořídit obleček.

Obecná charakteristika bulteriéra

Bulteriér je aktivní plemeno s veselou povahou. Miluje lidi, ale k jiným psům se může projevovat agresivně. Vyžadují hodně pohybu a nejsou vhodní k malým dětem.

I. Povaha

Bulíci jsou často označováni za šašky psího světa, i ti největší mrzouti se nad jejich psími kusy pousmějí. Je to psí extrovert, který je vždy připraven k akci a vždy svoje páníčky nadšeně vítá. Bojácný a plachý bulteriér rozhodně není normálním jevem. Je velice přátelský k lidem ale nedoporučuje se chovat s jinými psy, ke kterým se může chovat dominantně.

II. Vzhled

Typická je pro bulteriéra klabonosá hlava a veselý výraz. Působí mohutným dojmem a tělo má čtvercový rámec. Výška se pohybuje v rozmezí 50-56 cm, ale standardem není limitována, stejně jako hmotnost, ta se nejčastěji pohybuje mezi 22-35 kg. Zbarvení se vyskytuje bílé, černé, plavé, červené a žíhané. Přípustná je i tricolora.

III. Vztah k dětem a ostatním zvířatům

Bulteriér je přátelský pes a miluje svoji rodinu. Může být pro svoji energii neopatrný a tak není vhodný k úplně malým dětem. S většími dětmi bude vycházet skvěle. U bulíka ale platí, tak jako u jiných plemen, že na společné soužití musí být jak pes, tak děti připraveni a vědět jak se jeden k druhému chovat.

S jinými psy je vztah méně dobrý. Často dělají ramena a soužití s jinými psy obecně nedělá dobrotu. Menší zvířata mohou chtít lovit, při správné výchově a socializaci s nimi ale dokáží žít v jedné domácnosti.

https://www.youtube.com/watch?v=L7EJM70TazI

IV. Zdraví a péče

Bulteriéři jsou obecně zdravé plemeno, stejně jako u jiných plemen, je i bulteriér náchylný k určitým onemocněním. Dobří chovatelé nechávají své chovné psy testovat na dysplazii, srdeční vady a onemocnění štítné žlázy. U bílých jedinců se navíc dělá vyšetření BAER-sluch.

V. Výchova a výcvik

Bulteriér je poměrně tvrdohlavé plemeno a není vhodné pro začátečníky. Ve výcviku vyžaduje důslednost a zároveň je potřeba je dostatečně motivovat. Pokud ho trénink nebude bavit, nebude spolupracovat a tvrdohlavě si bude stát za svým. Má lovecký pud a o to náročnější může být jeho výcvik.

U bulteriérů je velice důležité nepodcenit socializaci ve štěněcím věku. To co si bulík zažije jako štěně, si bude pamatovat i do dospělosti a vaše soužití tak bude o to příjemnější.

VI. Náročnost

Minibulteriér je obecně dražší než klasický bulteriér. Cena štěněte bulteriéra se pohybuje od 12 000-20 000,-. U minibulíků je cena vyšší a pohybuje se v rozmezí 22 000-35 000,-. Spotřeba krmení závisí na velikosti, pohlaví a zátěži daného jedince. Obecně se ale dá říct, že je úměrná jeho velikosti.

Péče o srst vám zabere minimum času. Naopak budete potřebovat hodně času na výcvik a unavení těchto aktivních psů.

VII. Historie

Bulteriér byl vyšlechtěn v 19. století v Anglii. Křížením anglického buldoka, manchester teriéra a dnes již neexistujícího bílého anglického teriéra. Často se mylně udává, že byl vyšlechtěn na zápasy v aréně nebo na lov prasat. Ve skutečnosti šlechtěni jako krysaři. Klabonosá hlava, je pouze estetická záležitost, se kterou ani původní šlechtitel nepočítal. Psi byli používaní v aréně, ale nešlo o boj pes vs. pes, ale o to, kolik krys zvládl bulteriér zakousnout v daném časovém limitu.

Přečtěte si také: 32 důvodů, proč si (ne)pořizovat psa a náš atlas psích plemen

VIII. Důležité informace

Hmotnost:Psi: 26-35 kg Feny: 22-30 kg
Výška v kohoutku:50-56 cm
Požadavky na trénink:40 minut denně
Energie:velmi vysoká
Délka života:11-14 let
Sklony ke slintání:nízké
Sklony k hrabání:nízké
Sklony ke štěkání:mírné
Sklony k chrápání:nízké
Potřeba pozornosti:vysoká
Původní využití:krysař
Délka srsti:krátká
Typ srsti:rovná
Barva srsti:bílá, plavá, červená, černá, žíhaná, tricolor
Potřebná péče o srst:nízká
Typický znak:klabonosá hlava, vzpřímené uši

Kde koupit bullteriera?

Vše jste zvážili a jste přesvědčeni o tom, že budete pro bulteriéra dobrým páníčkem? Nuže dobrá! Níže přikládáme seznam oblíbených chovatelských stanic v Česku a na Slovensku, jež se zabývají chovem tohoto plemene a pravidelně mívají štěňata bulteriérů na prodej.

Chovatelské stanice v Česku

Chovatelské stanice na Slovensku     

4.7/5 - (131 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu