14 důvodů, proč si (ne)pořizovat kanárskou dogu

Tenhle španělský žíhaný drsňák nepatří k těm nejznámějším psům u nás, ale ani ve světě. Zbarvením by mohla připomínat tygra, stejně tak i mohutnou postavou a tak není divu, že ve většině lidí budí minimálně respekt. Jaká je ale kanárská doga ve skutečnosti? Klame tělem, nebo je to opravdu jeden z psích gladiátorů? Čtěte dál a možná budete překvapeni, jaké oddané a odvážné stvoření se v kanárské doze skrývá. 

SEDM důvodů, proč si pořizovat kanárskou dogu

 • Kanárská doga je pes jednoho pána. Pro svého člověka by udělala cokoliv.
 • Lepšího hlídače by člověk hledal jen stěží. Již její předci měli za úkol hlídat domy a pozemky a i dnešní kanárské dogy se tohoto úkolu zhostí se 100% nasazením.  
 • Dobře vychází s dětmi. Bere je jako rodinu a ta je v očích kanárské dogy to nejcennější. 
 • Mají svoji důstojnost. Pokud nemáte v oblibě psy, co by vám pro pohlazení lezli až za krk, je kanárka skvělou volbou. Jsou oddané a milující, na druhou stranu se nevtírají a nevnucují.  
 • Kanárská doga může žít venku, ale vzhledem k tomu, že pochází z teplého Španělska je nutné pořídit zateplenou boudu nebo kotec. 
 • Není to pes na dlouhé tůry nebo běh, nicméně třeba obrany nebo trénink poslušnosti zvládne i kanárská doga. 
 • Mají krátkou srst, která vyžaduje jen minimální péči. 

SEDM důvodů, proč si nepořizovat kanárskou dogu

 • Není to pes pro každého. Vyžaduje důslednou výchovu a i při výcviku je potřeba mít již nějaké zkušenosti. 
 • Zvyknou si i na život v bytě, nicméně v paneláku uprostřed města nebude doga příliš šťastná. 
 • Čím větší pes, tím větší náklady. Krmivo a další péče o kanárskou dogu holt bude stát o poznání víc než u jiných plemen. 
 • Je to tvrdohlavý pes. S pánem sice spolupracuje dobře a ráda, ale jakmile si něco usmyslí, odradíte ji od toho jen velmi těžko. 
 • Jsou náchylné k obezitě a artróze. Je tedy nutné hlídat kolik toho pes sní a zároveň mu dopřát kvalitní krmivo.  
 • Někteří jedinci mohou být poměrně ostří na jiné psy. Proto je důležité nepodcenit socializaci a výchovu. 
 • Není to pes na mazlení. Kanárská doga svého páníčka zbožňuje, ale příliš velký kontakt nevyhledává. Je ráda v její blízkosti, ale nevyžaduje neustálou pozornost.

Shrnutí

Kanárská doga je loajální a sebejistý pes, který skvěle ohlídá dům u zahradu. Nemá problém vycházet s dětmi a svoji rodinu miluje, většina jedinců se však fixuje na jednoho pána. Nevyžaduje extrémní množství aktivity, ale je u nich nutný výcvik a důkladná socializace. Je to plemeno vhodné spíše do zkušených a zodpovědných rukou, pro začátečníky se nehodí. 

Obecná charakteristika kanárské dogy

Jakákoli žíhaná barva, vrásky ve tváři a upřený sebevědomí pohled, jsou charakteristickými rysy tohoto plemene. Je to pes se svéráznou povahou, ale ve správných rukou je to skvělý hlídač a oddaný rodinný pes. 

I. Povaha 

Kanárská doga je nezávislá, klidná a může působit odměřeným dojmem. Často se upíná na jednoho člověka, který je pro ni vším. Dokáže být také tvrdohlavá a pokud se pro něco rozhodne, tak to udělá za jakoukoli cenu. K cizím lidem je odměřená a nevšímá si jich, k rodině je však milá a oddaná. Má specifický hluboký štěkot a díky svému původnímu využití je opravdu výborný hlídač. 

II. Vzhled

Kanárská doga je velký a mohutný pes. V kohoutku měří 60 až 65 cm, fenky 56 až 61 cm, váha se pohybuje kolem 50 kg, feny bývají cca o 10 kilo lehčí. Má dlouhý a široký trup s hlubokým hrudníkem a klenutými žebry. Ocas je silný, při vzrušení nesený šavlovitě vzhůru. Nohy má silné a svalnaté a pohybuje se pružně. Kanárská doga má poměrně mohutnou hlavu s volnou kůž. Má menší tmavé oči umístěné daleko od sebe. Zuby jsou silné a skus nůžkový, povolený je i klešťový. Uši má kanárská doga středně velké, svěšené, dříve se uši kupírovali. Srst je krátká, hustá, hrubá a přiléhající. Barva je žíhaná ve všech odstínech od tmavé až po světlou. Povoleny jsou bílé skvrny.

III. Vztah k dětem a domácím mazlíčkům

Kanárská doga nemá v zásadě problém vycházet s dětmi. Zejména pokud mezi dětmi vyrůstá a zná je od štěněte. Většinou má k nim silné pouto a stejně jako zbytek rodiny, je připravena je chránit. Nicméně je to velký pes a tak by děti rozhodně neměli zůstávat se psem o samotě. 

Jiná zvířata většinou ignoruje. Ovšem pokud například běžící kočku by mohla s chutí prohnat. Naopak nemá problém s hospodářskými zvířaty a to zejména se skotem. S jinými psi je to již jiné. Vzhledem k využití při psích zápasech v minulosti, nepatří kanárská doga mezi nejpřátelštější plemena. Na druhou stranu není většinou původcem konfliktu. Menšími psy se nenechá příliš rozházet. Pokud se ale rozhodne, že pohár trpělivosti přetekl, jde do konfliktu naplno a bez legrace. I z tohoto důvodu je důležité před pořízením zvážit své schopnosti a možnosti.  

IV. Výchova a výcvik 

Kanárská doga už od pohledu budí respekt. A doopravdy to není medvídek na mazlení. Kanárská doga potřebuje kázeň, pravidla a pána, který chápe jejich povahu. Jsou to psi sebejistí a vyrovnaní. Zejména v dospívání se ale dokáží chovat prudce. Při výcviku je potřeba být klidný a trvat si na svém. Na druhou stranu, to co se jednou naučí, bude si pamatovat po zbytek života. Jako u všech psů i kanárská doga potřebuje včasnou a dostatečnou socializaci. Je vhodné štěněti ukázat co nejvíce lidí, psů, různých prostředí a hludků. Čím víc toho pozná jako štěně, tím vyrovnanější a klidnější bude v dospělosti. 

V. Zdraví a péče 

Jako u všech velkých plemen i u kanárské dogy je potřeba počítat s některými neduhy více než u jiných, menších psů. I když kanárská doga nepatří mezi plemena, která by byla zatížena nemocemi, často se u nich zejména ve staří může vyskytnout artróza, problémy se srdcem a obezita. U chovných jedinců jsou také sledovány výsledky vyšetření na dysplazii kyčelních a loketních kloubů a je u nich velmi důležitá kvalitní strava a kloubní doplňky. 

VI. Náročnost

Pokud se pro toto plemeno rozhodnete, nejspíš si budete muset na svého nového parťáka chvíli počkat. Vrhů v České republice nebývá mnoho a tak je potřeba být trpělivý. Ač se chov psů bez PP nevyhnul ani kanárské doze, rozhodně není dobrý nápad toto plemeno pořizovat unáhleně. Cena štěněte s PP je různá a závisí na mnoha faktorech, v průměru se však dá říct, že se cena kanárské dogy pohybuje okolo 18 tisíc. Pořízením psa však náklady teprve začínají a kanárská doga není žádný prcek. Kvalitní krmivo, kloubní doplňky, veterina a další potřebné věci jako jsou obojky, vodítka, pelechy… To vše vás bude stát mnohonásobně víc, než u menších plemen. 

Kanárská doga je mimo financí náročná také na výchovu. Rozhodně to není pes pro začátečníky a i pejskaři, kteří sice psa měli, by se měli zamyslet, zda na tohoto obra budou stačit. Výchova je náročná a kromě trpělivosti vyžaduje i zkušenosti. Proto pořízení tohoto plemeno předem dostatečně zvažte. 

VII. Historie  

Jak už název napovídá, kanárská doga je původem z kanárských ostrovů ve Španělsku. Jeho kořeny sahají až do 15. století, kdy jedinci podobní tomuto plemeni hlídali stáda dobytka a obydlí svých majitelů. Později se začali používat i pro psí zápasy. V 19. století, kdy došlo k zákazu psích zápasů se jejich počet rapidně snížil a plemeno jako takové téměř zaniklo. Skupina nadšenců do tohoto plemene se však pokusila o jeho záchranu a díky nim se plemeno podařilo udržet. 

Ve starší literatuře kanárskou dogu najdete pod názvem perro de presa canario a i po uznání plemene FCI v roce 2001 zůstala tomuto plemeni původní zkratka PPC. V České republice existuje pouze několik chovatelských stanic, nejstarší chovatelská stanice u nás je CHS Chamjan, která byla zaregistrována v roce 1996. 

Přečtěte si také: 32 důvodů, proč si (ne)pořizovat psa a náš atlas psích plemen

VII. Důležité informace  

Hmotnost:50-60  kg
Výška v kohoutku:55-65 cm
Typický znak:mohutná stavba těla
Požadavky na trénink: 40 minut denně
Energie: nadprůměrná
Délka života:9-11 let
Sklony ke slintání: mírné
Sklony ke chrápánínízké
Sklony ke štěkánínízké
Sklony k hrabání: nízké
Potřeba pozornosti: nízká
Původní využití: hlídací a ochranářský pes
Délka srsti: krátká
Typ srsti: rovná 
Barva srsti:černě a hnědě žíhaná, plavá
Potřebná péče o srst: malá

Kde pořídit kanárskou dogu? 

Vše jste zvážili a jste přesvědčeni o tom, že budete pro kanárskou dogu dobrým páníčkem? Nuže dobrá! Níže přikládáme seznam oblíbených chovatelských stanic v Česku a na Slovensku, jež se zabývají chovem tohoto plemena a pravidelně mívají štěňata kanárské dogy na prodej.

Chovatelské stanice v ČR

Chovatelské stanice na Slovensku

4.8/5 - (19 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu