17 důvodů, proč si (ne)pořizovat gordon setra

Toto plemeno můžete znát i pod názvem skotský setr. Ukázkový příklad psa, který štěká, ale nekouše, také důkaz toho, že i lovečtí psi mohou být skvělými společníky do rodin s dětmi a mít rádi i jiná zvířata, mohou milovat pohyb, ale zároveň být spokojení a naprosto bezproblémoví i v bytě. To, že je gordon setr temperamentní a živý, také rozhodně neznamená, že by byl zbrklý nebo neukázněný, ba naopak! Nevěříte? Čtěte dál.

DEVĚT důvodů, proč si pořizovat gordon setra

 • Tito psi mají velmi široké spektrum využití, jsou opravdu všestranní. Kromě loveckých účelů najdou uplatnění i při canisterapii, canicrossu či agility, ale také ve službách policie i záchranářů. 
 • Gordon setři si dokáží velmi snadno a rychle zvyknout i na život v bytě, málokdy v něm něco ničí, jsou velmi čistotní a hodní.
 • Navzdory svým loveckým instinktům má skotský setr velmi dobrý vztah k ostatním zvířatům, je to milý a nekonfliktní pes.
 • Toto plemeno se ideálně hodí jako rodinný miláček, a to i k malým dětem, je velice trpělivý a ke všem členům své “smečky” neskutečně loajální.
 • Gordon setři jsou opravdoví lidumilové, milují lidi jakéhokoliv věku, jsou extrémně přátelští a mazliví.
 • Jedná se o neskutečně inteligentního psa s výbornou pamětí a schopností intuitivně a efektivně samostatně řešit problémy. 
 • Tito psi jsou povahově překvapivě vyrovnaní a společenští, ke štěstí jim toho stačí poměrně málo, budou rádi za jakoukoliv kousací hračku, pamlsek či měkké místo vedle vás na gauči.
 • Gordon setr si rád hraje, nosí aport, plave a běhá, nudit se s ním tedy rozhodně nebudete!
 • Toto plemeno se dá poměrně snadno vycvičit, jeho velká výhoda je, že rád pracuje a učí se, je bystrý a chápavý.

OSM důvodů, proč si nepořizovat gordon setra

 • Gordon setr je velmi zvídavý pes, který má potřebu prozkoumávat vše nové, co mu připadá zajímavé. Do spousty věcí se tak občas pouští poněkud střemhlav, pokud se dostane do ráže, může být pro nezkušeného kynologa obtížnější ho umravnit.  
 • Vzhledem k tomu, že jde o dlouhosrsté plemeno, musíme počítat s tím, že jeho kožíšek bude potřebovat pravidelnou údržbu v podobě vyčesávání, koupání a stříhání. 
 • Ačkoliv je toto plemeno učenlivé a výcvik bere jako zábavu, umí si také postavit hlavu. Jeho výchova vyžaduje notnou dávku trpělivosti a citlivý přístup.
 • Díky své vysoké inteligenci jsou tito psi až nečekaně vynalézaví, plot je pro ně málokdy překážkou, bývají to zdatní útěkáři. 
 • Skotští setři se citově velmi pevně upínají ke svému pánu a v jeho nepřítomnosti viditelně strádají. Jinými slovy je to typ psa, kterého budete mít doma neustále za patami. 
 • Toto plemeno je časově poměrně náročné, potřebuje spoustu pohybu, ideálně opravdu sportovně založeného člověka, který mu denně bude moci dopřát možnost vybít svoji nekonečnou energii.
 • Gordon setr sice zpravidla s ostatními zvířaty vychází dobře, ale pozor na drůbež a velká zvířata! Jeho lovecké využití spočívá především v přinášení pernaté zvěře z vody, tudíž volně pobíhající slepice, husy či kachny po dvoře mohou v psovi tento instinkt probudit, také je cvičen na stopování vysoké zvěře, v lesích je pro začátek bezpečnější ho mít neustále na dlouhém vodítku.  
 • Tento pes sice za plotem umí být pěkně hlučný, nicméně to rozhodně není hlídač, který by svůj pozemek střežil před nezvanými návštěvníky. Gordon setr je spíše vítací typ, ať už okolo projde kdokoliv.

Shrnutí

Soužití s tímto plemenem tedy nebývá pro většinu lidí náročné. Gordon setr je velice přizpůsobivý pes, který nemívá problém si rychle zvyknout na váš zaběhnutý režim. Je to pes vhodný i pro začátečníka, jeho povaha není nikterak složitá, dalo by se říci, že v případě gordon setra si téměř každý najde to své. 

Obecná charakteristika gordon setra

Gordon setr již dávno není psem, který by patřil pouze k hájovně do rukou zkušeného myslivce. Díky jejich vyrovnané a láskyplné povaze se stali zástupci tohoto plemene velmi oblíbenými rodinnými společníky. Ačkoliv své lovecké instinkty v sobě nepochybně stále mají, a určitě tak lovecký výcvik není na škodu, k životu ho gordon setři vyloženě nepotřebují a budou rádi i za jiné aktivity, které s nimi budete podnikat. (zdroj)

I. Povaha

Gordon setr po většinu dne srší energií, je temperamentní a zvídavý. Aby se z něho stal vyrovnaný a poslušný pes, je potřeba mu dopřát několik hodin denně možnost aktivního pohybu. U tohoto plemene je nesmírně důležité porozumět jeho potřebám. Jste-li ochotni a schopni se svým psem komunikovat, brzy zjistíte, že gordon setr s vámi klidně stráví líné sobotní odpoledne na gauči před televizí, nicméně až poté, co se dostatečně vyřádí venku. Můžete s ním vyrazit na poklidnou procházku s kočárkem i na delší projížďku na kole bez obav z toho, že s vámi pes neudrží tempo. V dospělosti bývají gordon setři přirozeně ukáznění, rádi běhají na volno na rozlehlém prostoru, ale také se k vám rádi vrací. Velmi silně vnímají stav vašeho rozpoložení, jsou empatičtí a citliví, není radno na ně křičet, tito psi si berou takovéto neuvážené výlevy emocí z vaší strany poněkud osobně. Nutno také dodat, že se jedná o nesmírně společenské plemeno hodně závislé na člověku, samota je pro něho trestem. Krátkodobý pobyt v kotci sice snáší zpravidla dobře, nicméně musí vědět, že se zase brzy vrátíte a budete se mu věnovat. (zdroj)

II. Vzhled

Gordon setr je zástupce velkých loveckých plemen. Setrů známe hned několik, přičemž skotští setři jsou z nich největší a nejsilnější. Výška feny je kolem 62 cm, psi zhruba o 4 centimetry více. Váha v dospělosti se pohybuje u psů do 30 kg, feny běžně váží méně, a to cca 24-25 kg. Gordon setr je již na první pohled velmi elegantní a vznešený pes, má ladné a elegantní chody. Když se podíváme na hlavu skotských setrů, uvidíme velmi výrazný stop a velkou širokou tlamu s dobře přiléhajícími pysky a poměrně velkým čenichem. Oči mají tito psi většinou světle nebo tmavě hnědé, mandlového tvaru, nejsou ani zapadlé, ani příliš vystouplé, jsou posazené přímo nad čumákem spíše po stranách hlavy a dodávají psu klidný a inteligentní výraz. U gordon setrů je zajímavé, že mají narozdíl od jiných plemen velmi patrné malé hnědé obočí. Velké trojúhelníkové uši visí setrům po stranách hlavy svisle dolů.

Hlava sedí na dlouhém svalnatém krku, celkově může působit toto plemeno poněkud “žirafím” dojmem, stojí na dlouhých silných nohách s rovnoměrně rozmístěným výborným osvalením. Skotský setr má hluboký, ale ne příliš široký hrudník, který se směrem ke slabinám výrazně zužuje. Díky tomu má tento pes zadní nohy vyšší než přední. Ocas je dlouhý s delší srsti, připomíná vlajku. V klidu ho pes nosí svěšený k zadním nohám, v pozoru se zvedá maximálně k linii zad, málokdy výše. Gordon setr se řadí mezi dlouhosrstá plemena, chlupy má výrazně delší po zadních stranách nohou, uších, dále na břiše a hrudníku. Pes má po těle čistě černou barvu  kromě hnědých znaků na hlavě, krku, přes celou hruď a na nohách. Jiná zbarvení nejsou u tohoto plemene povolena. (zdroj)

https://www.youtube.com/watch?v=qnwKCfOSSEk

III. Vztah k dětem a domácím mazlíčkům

Gordon setr je sice temperamentní, nicméně ve své podstatě velice krotký pes, který dokáže jednat překvapivě rozvážně a klidně i v krizových situacích. Můžeme ho tak zařadit mezi plemena ideální k dětem prakticky jakéhokoliv věku. Tito psi jsou od přírody velmi hraví a aktivní, milují běhání a aportování, můžete si tak být jisti, že vydrží celé odpoledne dovádět a užívat si pozornosti, kterou bezmezně miluje. Gordon setr rozhodně není žádný morous, kterému by vadilo, že na něj děti sahají, běhají okolo něj nebo se s ním přetahují o hračky, ba naopak! Přesto je lepší jejich společné hrátky pro všechny případy raději sledovat, gordon setr je rychlý velký a opravdu silný, když se pes dostane do ráže, mohl by menší dítě neúmyslně porazit. Jinak je s ním však vaše ratolest v naprostém bezpečí. Toto plemeno má též velmi dobrý vztah k ostatním zvířatům, pokud k tomu nemá opravdu hodně dobrý důvod, nikdy sám od sebe neútočí, bez problému zvládne soužití s kočkami, jinými psy i menšími hlodavci. Co se týká jejich loveckých dovedností, byli vždy skotští setři cvičeni na orientaci spíše na vysokou zvěř, tudíž zpravidla nemají potřebu lovit cokoliv menšího, než jsou oni sami (vodní ptactvo přinášejí již zastřelené). V pozoru byste měli být ovšem při pohybu kolem koní, krav a jiných velkých zvířat. Pokud si pes bude chtít hrát, má tendenci své čtyřnohé kolegy nahánět a mohlo být tak dojít k úrazu. 

IV. Výchova a výcvik

Tito psi jsou velmi dobře ovladatelní, dají se snadno vycvičit a díky své vysoké inteligenci a schopnosti intuitivního jednání se rychle učí. Vedete-li výcvik správně, poslouchají rádi a berou ho jako hru. Chce to ale laskavý a citlivý přístup a především trpělivost. I gordon setři mají své dny, někdy umějí být lehce tvrdohlaví, nicméně pokud na ně nekřičíte a zbytečně je netrestáte, nemají důvod se stavět proti vám. Nutno však podotknout, že je potřeba s výchovou začít včas, jelikož se jedná o velkého silného a silně temperamentního psa, kterého zkrátka musíte mít zvláště ve společnosti jiných zvířat a lidí pod kontrolou. Tito psi mají rádi, když se kolem něco děje a je bezpodmínečně nutné, aby byli ochotní a schopní přijít na zavolání. Velmi dobře se u nich osvědčil trénink na klikr a v terénu také na píšťalku. Gordon setr potřebuje ke spokojenosti sportovní vyžití, čas od času uvítá, když ho necháte prostě vyběhat, vezmete ho k vodě, aby si zaplaval, či na louku, kde vám bude rád běhat pro míček. Ačkoliv se jedná původem o lovecké plemeno, dnes si ho spousta lidí pořizuje pouze jako rodinného společníka nebo parťáka do sportu. Pokud jste schopni mu zajistit vše výše popsané, stává se z gordon setra milý a poslušný pes, se kterým byste při troše snahy neměli mít žádné problémy. (zdroj

V.  Zdraví a péče

Obecně vzato jsou skotští setři poměrně zdravé a odolné plemeno, u nějž se ve vyšší míře nevyskytují žádné konkrétní dědičné vady. Nicméně vzhledem k jeho velikosti a potřebě aktivního pohybu nutno podotknout, že jsou při velkém zatížení (a především mnohdy nevhodné stravě) náchylnější k dysplazii kyčlí, ostatně jako všechna velká plemena. Není vůbec od věci zařadit do jeho jídelníčku zhruba od prvního roku života také kloubní výživu a vitamínové doplňky stravy. Někteří setři mají sklony hltat, z toho důvodu je také dobré krmit pravidelně a kvalitní potravou ve stejnoměrných dávkách, aby nedocházelo k nepříjemným torzím žaludku. Ty jsou pro většinu psů bez včasného zásahu veterináře smrtelné. Pravidelnou péči vyžaduje též srst. Gordon setr je dlouhosrsté plemeno, kožich je tak potřeba pročesávat a také stříhat. Zvláště v oblasti uší se doporučuje chlupy zkracovat a předcházet tak zánětům. Srst skotských setrů má bez důkladné údržby sklony plstnanět, při pohybu v terénu se psovi především na delší srst na nohou často zachytávají nejrůznější části travin a klacíky. Důležité je hlavně v letních měsících kontrolovat také výskyt klíšťat a jiných parazitů, kteří se v dlouhé husté a tmavé srsti gordon setrů špatně hledají. Antiparazitní obojek nebo zakápnutí pipetou by tak u tohoto plemene mělo být samozřejmostí.

VI. Náročnost

Gordon setři jsou při chovu nároční především časově. Tento pes opravdu potřebuje, abyste se mu denně věnovali a oblažovali ho svou přítomností, jestliže žije v bytě, bude vyžadovat každý den i několik hodin aktivního pohybu a her. Jedná se o se o psa, který opravdu špatně snáší samotu. Ta může vést k tomu, že se naučí v době vaší nepřítomnosti vytrvale štěkat a výt. Jak už bylo řečeno výše, zanedbatelná není rozhodně ani péče o srst, pročesávání je dobré provádět aspoň jednou až dvakrát týdně. Vzhledem k tomu, že se jedná o velké plemeno, budou pravděpodobně vyšší i počáteční pořizovací náklady na výbavu. Gordon setr potřebuje svůj měkký pelíšek, v ideálním případě by jich měl mít po domě více. Na škodu není ani zateplený kotec, přestože by v něm pes neměl trávit příliš mnoho času, může si zvyknout v něm krátkodobě pobývat například, když jste v práci. Pokud se rozhodnete absolvovat s gordon setrem lovecký výcvik a následně ho uplatnit v praxi, je dobré počítat s velkým časovým zatížením a také s vaším vzděláváním, jak teoretickým, tak praktickým v tomto oboru. 

VII. Historie

První zmínky o plemeni gordon setr, jakého známe dnes, pocházejí z počátku 18. století ze Skotska, nicméně historie setrů sahá ještě o pár století dále. Označení setr, v anglickém originále setter, což je zkrácenina slovního spojení setting dog, se poprvé objevilo již v roce 1570. Toto označení použil Dr. Caius ve své první knize o loveckých psech. Důvod pro toto pojmenování bylo, že byli tito lovečtí psi cvičeni poněkud netradičně z počátku pouze na označení přítomnosti zvěře v terénu tím, že si sedli nebo zalehli. Za předchůdce dnešních setrů jsou považováni ohaři a španělé. Gordon setr byl též původně označován za španěla, samostatná větev setrů se oddělila až kolem roku 1582. Oproti ostatním typům setrů byl právě skotský setr záměrně učen pro práci na stopě, což bylo pro jiné lovecké psy s nízkým nosem, jako třeba ohaře, netypické. Ještě na počátku 18. století byli někdy setři označování za španěle, toto pojmenování bylo však tou dobou již postupně měněno a gordon setr začal být oficiálně označován za samostatné plemeno. Gordon setr má tedy původ ve Skotsku (proto také někdy bývá používáno označení skotský setr). Teorií o jeho původu je pochopitelně několik, tou nejpravděpodobnější ale zůstává, že vznikl křížením kolie (jejichž vzhled byl v té ovšem odlišný od těch dnešních, psi byli robustnější, větší a silnější) s tehdejším bloodhoundem především pro ustálení barvy a atletické stavby těla, také ale pro zdokonalení čichu a s ním spojených loveckých schopností. Své jméno dostalo toto plemeno po zakladateli prvního chovu, vévody z Richmondu, který žil v té době na zámku v Gordonu. První oficiální název gordon setra byl podle některých nepodložených zdrojů Setting dog of Gordon castle. (zdroj)

Přečtěte si také: 32 důvodů, proč si (ne)pořizovat psa a náš atlas psích plemen

VIII. Důležité informace

Hmotnost:psi: 29-30 kg, feny: 24-25 kg
Výška v kohoutku:psi: cca 66 cm feny: cca 62 cm
Požadavky na výcvik: střední, spíše vyšší
Typický znak:dlouhé nohy a krk, charakteristické hnědé obočí
Energie:vysoká
Délka života:13 let
Sklony ke slintání:nízké
Sklony k chrápání:nízké
Sklony ke štěkání:střední
Sklony k hrabání:nízké
Potřeba socializace/pozornosti:vysoká
Původní využití:lovecký pes
Délka srsti:dlouhá
Typ srsti: s podsadou
Zbarvení srsti:černá s hnědými znaky
Potřebná péče o srst:vysoká

Kde koupit gordon setra?

Vše jste zvážili a jste přesvědčeni o tom, že budete pro gordon setra dobrým páníčkem? Nuže dobrá! Níže přikládáme seznam oblíbených chovatelských stanic v Česku a na Slovensku, jež se zabývají chovem tohoto plemena a pravidelně mívají štěňata gordon setra na prodej.

Chovatelské stanice v ČR

Chovatelské stanice na Slovensku

4.8/5 - (18 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu