Babelka řezanovitá: 11 tipů pro pěstování – charakteristika

Babelka řezanovitá je rychle rostoucí plovoucí rostlina, která se snadno množí. Tuto rostlinu mají rády i rybičky, které ji mohou požírat.

Tipy pro pěstování babelky řezanovité

 1. Babelka je nenáročná, snadno pěstovatelná a velmi oblíbená rostlina. Jelikož je plovoucí, tak je náročnější na obsah určitých látek, zejména dusíku.
 2. Ačkoliv lze rostlinu pěstovat v zahradním jezírku, tak naše zimní podmínky není schopná přežít.
 3. Rostlina roste velmi rychle, rychle pokrývá vodní hladinu a snižuje obsah kyslíku ve vodě, což může vést k úhynu rybiček a dalších živočichů v  nádrži.
 4. Teplota vody, ve které by se měla babelka řezanovitá pěstovat, je 22 až 30 stupňů Celsia.
 5. Rostlina velmi účinně odstraňuje toxický dusík a zabraňuje agresivnímu růstu řas.
 6. Babelka poskytuje zastíněná místa pro ryby, které dávají přednost slabému slunečnímu světlu, a některé ryby kladou jikry na spodní listy a kořeny rostliny.
 7. Většina ryb se s babelkou dobře snáší, ačkoli je známo, že velké nebo býložravé ryby poškozují nebo požírají listy a brzdí růst rostliny. 
 8. Ve volné přírodě se babelce daří v tropických a subtropických vodách s pomalým průtokem. V nádrži mu zajistěte podobné prostředí s teplou, středně tvrdou vodou a středně jasným světlem. Babelka roste na vodní hladině, takže výběr substrátu pro tuto rostlinu není důležitý.
 9. Na nádrž umístěte akvarijní kryt, který zajistí vlhké prostředí, zabrání vysychání listů a sníží pravděpodobnost jejich spálení světlem.
 10. Babelka nepotřebuje ke svému růstu žádné živiny ani chemikálie, i když pro dosažení větších než obvyklých růžic lze použít hnojivo. Přidání malého množství dusičnanu draselného do vody také pomáhá rostlině prospívat.
 11. Babelka řezanovitá se rozmnožuje sama, takže nemusíte dělat nic pro podporu rozmnožování. Rostlina vytváří běhouny, které rostou pod vodou a po jejich délce vyrůstají nové rostliny. 

Základní informace

 • Český název: Babelka řezanovitá
 • Latinský název: Pistia stratiotes
 • Typ: Akvarijní rostlina
 • Původ: Pantropický
 • Čeleď: Araceae (Áronovité)
 • Výška: 1-12 cm
 • Šířka: 5-15cm
 • Vhodná teplota: 22-30 °C
 • Osvětlení: 0,5 W/l-1,0 W/l
 • Doporučené PH: 5-7
 • Doporučená tvrdost vody: 2-13°dGH

Charakteristika

Babelka se většinou pěstuje jako plovoucí rostlina. Pokud má dostatek světla a živin, pak krásně roste a i nenápadně kvete. Pokud má málo světla, tak je malá. V obou případech babelka rychle zaplní a zastíní vodní hladinu. Rostlině ale nevyhovuje silné proudění vody na hladině. Když jsou v akváriu nevhodné světelné podmínky, tak často rostlinka degeneruje. Silné rostliny mívají často nezřetelné květenství. Mezi akvaristy je známá i jako vodní salát. Listy jsou chlupaté, seskupené v růžici světle zelené barvy. Má vysokou schopnost odbourávat z vody dusíkaté látky. Proto se často pěstuje i v čističkách odpadních vod.

Rozmnožování

Množení probíhá bočními výhonky i vyséváním semen. Semena získaná v létě vyséváme v březnu až dubnu ve skleníku při teplotě 30 °C.

Často kladené dotazy

❓Kolik světla potřebuje babelka řezanovitá?

Babelka ocení minimálně 11-12 hodin světla, aby prospívala, ale nezapomeňte světlo přidávat postupně, abyste jí nespálili listy. (Zdroj)

❓Potřebuje babelka teplou vodu?

Babelka je tropická vodní rostlina, které se nejvíce daří v teplé vodě o teplotě 22-28 stupňů Celsia. Je extrémně citlivá na mráz a nesnáší teploty pod bodem mrazu. (Zdroj)

❓Potřebuje babelka CO2?

Protože se jedná o plovoucí rostlinu, nepotřebuje  babelka doplňování CO2. Ani hnojení není nutné, pokud vaše voda neobsahuje velmi málo dusičnanů.

4.9/5 - (67 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu