Zakucelka oblouková: 11 tipů pro pěstování – charakteristika

Zakucelka oblouková je náročná rostlina, která pomalu roste, vyžaduje silné osvětlení. Její malé listy mají při intenzivním osvětlení různé barvy.

Tipy pro pěstování zakucelky obloukové

 1. Rostlina nemá rychlý růstový habitus. Roste spíše pomalu až středně a může dosáhnout maximální výšky 50 cm. Hodí se tedy pro umístění ve střední nebo v zadní části osázených nádrží, ale při vhodném zastřižení ji lze použít i v popředí.
 2. Protože zakucelka je kvetoucí rostlina, má krásné drobné květy s jasně žlutými okvětními lístky, které upoutají pozornost.
 3. Zakucelka nepatří mezi rostliny, které by se hodily začínajícím akvaristům, a to proto, že má některé specifické nároky, kterých může být bez patřičných znalostí těžké dosáhnout.
 4. Pro pěstování několika trsů zakucelky je ideální nádrž o velikosti minimálně 40 litrů.
 5. Optimální teplota v akváriu by měla být mezi 20-28 °C. Zakucelka nemá ráda studenou vodu a snadno se rozpouští. Zároveň velmi teplá teplota způsobuje, že listy jsou menší.
 6. Zakucelka může dobře růst v tvrdé i měkké vodě. V akváriu je však nejlepší uvažovat o měkké až středně tvrdé vodě.
 7. Nezapomeňte sledovat pH vody v akváriu. V zásadě je pro tento druh vhodné pH 5,5 – 7,5. Zakucelka dává přednost mírně kyselé vodě.
 8. Pro růst zakucelky je naprosto nezbytné dobré osvětlení. Tato rostlina není vhodnou volbou pro nádrže s nízkou úrovní osvětlení.
 9. Bohatý obsah živin v substrátu pomáhá zachovat barvu stonku, spodních listů a špiček listů. Nejlepší volbou jsou substráty bohaté na živiny. Zakucelka dobře roste také v písku a štěrku o zrnitosti 1-3 mm.
 10. Doplňování CO2 se důrazně doporučuje, bez CO2 se tato rostlina pěstuje velmi obtížně.
 11. Tento druh prohlubuje zbarvení při nízkém obsahu dusičnanů ve vodě (méně než 20 ppm). Stejně tak jí pomáhají hnojiva.

Základní informace

 • Český název: Zakucelka oblouková
 • Latinský název: Ludwigia arcuata
 • Původ: Severní Amerika
 • Čeleď: Onagraceae (Pupalkovité)
 • Výška: 10 – 50 cm
 • Vhodná teplota: 20 – 28 °C
 • Osvětlení: 0,75 W/l
 • Doporučené PH: 6.0 – 7.5
 • Doporučená tvrdost vody: 2 – 12 °dGH

Charakteristika

Zakucelka je klasická akvarijní stonková rostlina. Tento druh si oblíbili sladkovodní akvaristé a nadšenci díky velmi atraktivním načervenalým listům. Pěstování této rostliny je náročné a je nutné jí dopřát dostatek světla. V nepříznivých podmínkách se jí nebude dařit. Tato rostlina může růst emerzně i pod vodou. Pod vodou tvoří dlouhé rozvětvené lodyhy s úzkými listy. Vrcholy rostliny je nutné zastříhávat.

Rozmnožování

Chcete-li rozmnožit zakucelku, vytvořte z několika rostlin rozměrné řízky ze stonků a vložte je do akvarijního substrátu. Je dobré odstranit listy z posledního uzlu na spodním konci stonku, aby se podpořil růst kořenů.

Často kladené dotazy

❓Kolik světla denně zakucelka potřebuje?

Je nutné zajistit střední až vysoké osvětlení s vyššími hodnotami PAR, protože pomáhá dosáhnout intenzivního červeného zbarvení listů a bujného růstu výhonků. Udržujte standardní fotoperiodu alespoň 10 hodin denně.

❓Je nutné zakucelce obloukové dodávat minerální látky?

Zakucelka nevyžaduje vysoký obsah železa v akváriu, aby vytvářela sytě červené stonky. Vše záleží na osvětlení.

❓Je nutné zakucelku stříhat?

Ano. Tato rostlina má tendenci přerůstat a být bujná. Nejenže řezem přerostlých stonků a větví zabráníte rostlině v přílišném zahušťování, ale prořezávání jí výrazně přidá na kráse, protože udržuje rostlinu kompaktní a dobře tvarovanou. (Zdroj)

4.9/5 - (67 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu