Šípatkovec amazonský: 11 tipů pro pěstování – charakteristika

Šípatkovec amazonský je nenáročná rostlina, která pomáhá udržovat akvárium v čistotě, ale při nedodržení vhodných podmínek podporují růst řas v nádrži. Šípatkovec se jednoduše množí.

Tipy pro pěstování šípatkovce amazonského 

 1. V dobrých vodních podmínkách byste měli očekávat, že tato rostlina bude mít mírně tmavě zelenou barvu. Pokud se v některém okamžiku začne zbarvovat do hnědé nebo blátivě červené barvy, je to indikátor nedostatku živin.
 2. Kořeny šípatkovce by měly být poměrně velké a mohutné. Díky tomu dokáže proniknout substrátem poměrně hluboko. Mají světlou barvu a rozprostírají se široce a hluboko do substrátu.
 3. To, jaký substrát zvolíte, není tak důležité jako jeho skutečná tloušťka. Tloušťka substrátu by se měla pohybovat kolem 6,5 cm.
 4. Šípatkovec amazonský by měl být umístěn uprostřed nádrže. To mu poskytne dostatek prostoru pro růst a dosažení maximální výšky. Protože je rostlina poměrně bujná, bude skvělým úkrytem pro mnoho obyvatel akvária.
 5. Napodobit přirozené prostředí šípatkovce není obtížné, a tak je to vhodná startovací rostlina pro začínající akvaristy.
 6. Je třeba mít na paměti, že nádrž by měla být dostatečně vysoká, aby neomezovala její růst. To znamená, že nádrž by měla být vysoká alespoň 40 cm, aby k tomu nedošlo.
 7. Šípatkovec snese široké teplotní rozmezí. Je však lepší, když ji budete udržovat v úzkých mezích. Optimální rozsah teplot by měl být 18-26 stupňů Celsia.
 8. Stříhání této rostliny není nutné. Mnohem důležitější je zajistit, aby měla dostatek prostoru pro růst. Při množení můžete nežádoucí výhony odstřihnout. Totéž platí, když se začne v nádrži rozšiřovat nebo když se listy zvětší víc, než byste chtěli.
 9. Někdy může stát, že vaše rostlina chytne infekci nebo onemocní. Listy vaší rostliny začnou ztrácet tvar a jejich barva se začne zhoršovat. Nakonec tedy skončíte s načernalým výrůstkem. Pokud si toho všimnete v počáteční fázi, zkuste nemocné listy odstranit a zkontrolujte kvalitu vody.
 10. Další důležitou věcí pro zdraví této rostliny je osvětlení. Můžete použít jakýkoli druh lampy, ať už luminiscenční, nebo jednoduchou žárovku. Osvětlení by mělo svítit přibližně 11-12 hodin denně.
 11. Šípatkovec amazonský vyžaduje týdenní obnovu vody v množství přibližně 20 % – to je klíčem k udržení jeho síly a krásy.

Základní informace

 • Český název: Šípatkovec amazonský
 • Latinský název: Echinodorus amazonicus
 • Typ: Akvarijní rostlina
 • Původ: Jižní Amerika – povodí Amazonky
 • Čeleď: Alismataceae (Žabníkovité)
 • Výška: 50 cm
 • Vhodná teplota: 24-28°C
 • Osvětlení: Nenáročná rostlina; roste dobře i při rozptýleném světle a umělém osvětlení
 • Doporučené PH: 6.5-7.2
 • Doporučená tvrdost vody: Středně tvrdá voda

Charakteristika

Šípatkovec má listy s dlouze kopinatými čepelemi a krátkým řapíkem, početné a obloukovitě prohnuté. Okvětní stonek vyrůstá nad vodní hladinu, květy jsou bílé. Jedna z nejvíce a nejdéle pěstovaných rostlin u nás. Dříve se jí říkalo Malá Amazonka. Je vhodný pro větší akvária do pozadí, nebo jako solitérní rostlina. Pod vodou může vyrůst až do výšky 50 cm a vytvořit listové řapíky o délce až 10 cm. K dobrému a pohlednému růstu této rostliny napomáhá mírné proudění vody a pravidelné přihnojování. 

Rozmnožování

Množení šípatkovce je poměrně jednoduché. U těchto rostlin se vytvoří dlouhý matečný stonek, na kterém se začnou objevovat rostlinky. Po nějaké době si tyto malé rostlinky vytvoří vlastní kořenový systém a pár listů. Až uvidíte, že se obojí (kořeny i listy) vyvinulo, můžete plantážky odříznout a umístit je jinam do nádrže. Umístit je do jiných nádrží je také možnost, ale ujistěte se, že substráty jsou podobné – malé výhonky se mohou těžko přizpůsobovat zcela novému prostředí.

V dobrých akvarijních podmínkách k tomu dojde přirozeně. Důležité je, aby odříznuté rostlinky byly ponořené; to jim pomůže rychleji růst a zajistí jejich správný vývoj. Vyvinuté rostlinky můžete umístit do substrátu a zajistit je malými kamínky. V počátečních fázích je pro jejich zdraví a růst prospěšné zvýšené množství CO2 a několik doplňkových dávek živin.

Často kladené dotazy

❓Je nutné šípatkovce hnojit?

Přidávání doplňků speciálně pro tuto rostlinu není skutečně nutné. Většinu živin tato rostlina získává společně s krmivem pro ryby a čerstvou vodou. Šípatkovec vám pomůže udržovat vodu čistou a zbavovat se nežádoucích sloučenin. (Zdroj)

❓Má šípatkovec amazonský nějaké nevýhody?

Bohužel je tato rostlina náchylná k růstu řas. Ten se ještě zhorší, pokud nebudete dodržovat režim osvětlení. Pokud necháte světlo zapnuté delší dobu, usnadníte tím růst řas. Řasy mohou vaše akvárium rychle proměnit v pořádný nepořádek.

❓Potřebuje šípatkovec amazonský CO2?

Ne, pro šípatkovce  není nutné dodávání oxidu uhličitého, rostlina je velice nenáročná.

4.9/5 - (67 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu