Polokvětka kubánská: 11 tipů pro chov – charakteristika

Polokvětka kubánská je jedna z nejmenších akvarijních rostlin. Vyžaduje hodně světla, její pěstování je středně náročné.

Tipy pro pěstování polokvětky kubánské

 1. Aby se těmto krásným zeleným rostlinám dařilo a kvetly, je nejlepší minimální velikost nádrže alespoň 38 litrů.
 2. Polokvětky kubánské jsou fotofilní, což znamená, že nedokážou udržet růst při tmavém osvětlení. Pro zdravý růst této rostliny tedy musíte zajistit střední až vysoké osvětlení, 10-12 hodin denně.
 3. Tyto rostliny mají slabé ukotvení kořenů a může jim trvat, než dobře zakoření v substrátu. Při výběru substrátu se proto zaměřte na porézní, drobnozrnné a lehké substráty, protože ty lépe vyhovují rostlinám se slabým kořenovým systémem.
 4. Polokvětky vyžadují pro udržení zdravého růstu dávkování CO2. Bez něj bude pěstování mnohem složitější.
 5. Jedná se o jednu z nejmenších rostlin, proto se skvěle hodí i do menších akvárií.
 6. Polokvětka kubánská v akváriu nejlépe snáší teplotu v rozmezí od 18 do 28 stupňů.
 7. K urychlení růstu můžete použít hnojiva a doplnit trochu železa, pokud listy a výhony rostliny začnou žloutnout. 
 8. Růst těchto zelených rostlin vyžaduje čas; jakmile se aklimatizují na podmínky v nádrži a osvětlení, začnou rašit. Vezměte malé svazky polokvětky rozprostřete je po dně nádrže. Dbejte na to, aby byly kořeny hluboko zapuštěny do substrátu, aby nemohly odplout.  
 9. Protože jsou polokvětky v růstu pomalé, můžete jim dát náskok k vytvoření koberce pomocí množení. Tyto rostliny se množí tak, že z kořenů vypouštějí výhonky, které vytvoří celou novou rostlinu. Tyto výhonky můžete opatrně odříznout a umístit do jiné části nádrže, abyste urychlili růst koberce.
 10. Tyto krásné rostliny rostou ve světlých trsech, které můžete použít k akvarelizaci nádrže a vytvořit tak svěží kobercový efekt. Můžete je dokonce nechat volně plout v horní části nádrže a blokovat tak část světla pro rybky z nádrže, kteří mohou preferovat tlumené podmínky pro úkryt a rozmnožování.
 11. Polokvětky můžete použít k vytvoření přirozeného vodního prostředí tím, že je budete pěstovat na naplaveném dřevě a jiných přírodních porézních materiálech, čímž dodáte svému akváriu jedinečnou akva krajinu. 

Základní informace

 • Český název: Polokvětka kubánská
 • Latinský název: Hemianthus callitrichoides Cuba
 • Původ: Kuba, Jižní Amerika
 • Čeleď: Scrophulariaceae (Krtičníkovité)
 • Výška: do 5 cm
 • Vhodná teplota: 18-28°C
 • Osvětlení: 0,75 W/l
 • Doporučené PH: 5,0-7,5
 • Doporučená tvrdost vody: 4-15 °dGH

Charakteristika

Velmi malá, svěží akvarijní rostlina, která se sází v malých uskupeních, které se postupně srůstají v kobereček. V dobrých podmínkách roste velmi rychle, s úspěchem se vyvazuje jako porost dekorací. Často se prodává v emerzní formě, a proto je občas obtížné ji dostatečně napěstovat a usadit v nádrži. Doporučuje raději ji získat přímo od jiného akvaristy.

Rozmnožování

Množí se řízkováním nebo oddělením části koberečku. 

Často kladené dotazy

❓V jaké části nádrže roste polokvětka?

Polokvětky se budou po dně akvária šířit běhounem, až vytvoří hustý koberec. To může být vynikající místo pro pastvu krevetek nebo úkryt jiker pro tření ryb (Zdroj).

❓Přežijí polokvětky kubánské zimu?

Rostliny polokvětky kubánské bohužel nejsou schopny přežít zimu venku. Minimální teplota vody by se měla pohybovat okolo 18 stupňů Celsia.

❓Může polokvětka růst na skále?

Ano, polokvětku lze přichytit na tvrdé povrchy, jako jsou kameny a dřevo.

4.9/5 - (67 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu