Vodňankovec výběžkatý: 11 tipů pro pěstování – charakteristika

Vodňankovec výběžkatý je plovoucí rostlina vhodná pro začátečníky. Část rostliny musí být umístěna ve vodě a část mimo vodu.

Tipy pro pěstování vodňankovce výběžkatého

 1. Vodňankovec výběžkatý potřebuje k dobrému růstu dostatek živin, nejvíce však dusíku.
 2. Jedná se o rychle rostoucí a nenáročnou rostlinu, která potřebuje středně silné světlo.
 3. Vodňankovec je také známý tím, že brání ostatním rostlinám ve stejném jezírku nebo akváriu v přístupu k dostatečnému množství slunečního světla. Tuto rostlinu se nedoporučuje pěstovat v akváriu spolu s rybami, protože jim bere kyslík.
 4. Vodňankovec je odolná rostlina vhodná pro začínající i pokročilé akvaristy. Její množení je skutečně snadné, protože vyniká v různých vodních podmínkách.
 5. Doporučená velikost nádrže pro tuto rostlinu je 38 litrů. Rostlinu lze pěstovat v jakékoli nádrži, ale při pěstování v nádrži s minimální velikostí musíte být opatrnější.
 6. Kořeny rostliny získávají potřebné živiny z vody, takže můžete umístit jakýkoli substrát, jako je písek, štěrk a další.
 7. Přednostně byste měli rostlinu částečně udržovat na relativně suchém místě, protože pokud se vrchní část rostliny namočí, začne hnít.
 8. Pokud rostlinu skladujete v nádrži, musíte denně měnit vodu. Pokud necháte rostlinu příliš dlouho ve stejné, mnoho dní odstáté vodě, také začne hnít.
 9. Vyvarujte se proto chovu velké populace plžů v nádrži, kde chcete tuto rostlinu pěstovat. Pokud máte v nádrži plže, můžete rostlinu pěstovat uprostřed nádrže, abyste ji zachránili před jejich řáděním.
 10. Ideální teplota vody pro vodňankovce výběžkatého je 18-28 stupňů Celsia.
 11. Růst rostliny můžete podpořit LED nebo jiným světlem, není to však nutné. 

Základní informace

 • Český název: Vodňankovec výběžkatý
 • Latinský název: Limnobium laevigatum (stoloniferum)
 • Původ: Střední a Jižní Amerika
 • Čeleď: Hydrocharitaceae (Voďankovité)
 • Výška: 2-5 cm
 • Vhodná teplota: 18-28°C
 • Osvětlení: 0,5 W/l
 • Doporučené PH: 6,2-7,2
 • Doporučená tvrdost vody: 2-12°dGH

Charakteristika

Tato rostlina roste velmi rychle. Jedná se o plovoucí rostlinu s okrouhlými listy se srdčitou bází olivově zelené barvy velikosti 2,5-5 cm.Je vhodná i do klasických akvárií, díky svým dekorativním kořenům, dlouhým i 30 cm, které zabezpečují úkryt pro mladé rybky a potěr. Fungují také jako výborné místo pro vytírání rybek. Dobrý růst zajistíte zakrytím akvária před následky tepla svítidel a vodou bohatou na živiny. Rostlina je snadno zaměnitelná s příbuznými druhy.

Rozmnožování

Rozmnožování rostliny se provádí dělením výhonků.

Často kladené dotazy

❓Jak rychle se vodňankovec rozšíří?

Vodňankovec je mimořádně odolná a rychle rostoucí vodní rostlina. Bylo zjištěno, že v některých prostředích se během jediné vegetační sezóny rozšíří na vzdálenost až 1,5 km (Zdroj).

❓Vyčerpává vodňankovec v akváriu kyslík?

Ano, bujný růst této rostliny může také snižovat obsah kyslíku a světla ve vodním sloupci.

❓Přežije vodňankovec zimu?

Ano. Pupeny této rostliny zůstanou v přírodě přes zimu chráněny bahnem nebo jiným substrátem a v následující sezóně jsou schopny dát vznik až 10 novým rostlinám.

4.9/5 - (67 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu