Pogostemon helferi: 11 tipů pro pěstování – charakteristika

Pogostemon helferi je oblíbená rostlina, kterou lze pěstovat s rybkami. Je odolná, ale citlivá na změny. Potřebuje silné osvětlení.

Tipy pro pěstování pogostemon helferi

 1. Jedním z důvodů, proč je tato rostlina pro akvaristy tak atraktivní, je její přizpůsobivost. V průběhu ročních období a v závislosti na množství srážek může rostlina růst jako emerzní nebo submerzní rostlina.
 2. Pogostemon helferi lze vysadit do substrátu akvária a při dostatku světla vytváří krásný nízký hvězdicovitý růst. I když v prostředí s nízkým osvětlením bude růst, nebude tak silný. 
 3. Odumřelé listy by se měly raději odstřihnout, než je nechat na rostlině shnít. Pokud by staré listy zůstaly na rostlině, mohly by brzdit nový růst.
 4. Výměna vody rostlině prospěje, proto by se měla provádět pravidelně. Výměna velkého množství vody v nádrži však může způsobit drastické změny parametrů vody, proto je třeba se jí vyhnout. Namísto toho je vhodnější provádět časté malé výměny vody.
 5. Pogostemon helferi se snadno pěstuje a po založení je mimořádně odolný. Proto je tato rostlina skvělá jak pro začátečníky, tak pro pokročilé hobbysty.
 6. Pogostemon helferi lze zasadit přímo do substrátu. Pokud se zasadí do substrátu přibližně 2 cm od sebe, může rostlina při růstu vytvořit kobercový efekt. Za optimálních podmínek a dobrého osvětlení roste rostlina velmi hustě.
 7. Kromě výsadby do substrátu lze Pogostemon helferi také přichytit na tvrdé povrchy, jako jsou porézní kameny a naplavené dřevo. Dokud se rostlina neukotví na povrchu tvrdého povrchu, lze ji k němu připevnit lepidlem vhodným pro akvária, nebo provázkem.
 8. Rostlinu zasaďte do přední části akvária, kde se jí s největší pravděpodobností bude nejvíce dařit.
 9. Protože se jedná o malé rostliny, lze je vysazovat do různých akvárií, včetně nanoakvárií. Nezapomeňte, že zejména v malém prostředí je důležité pravidelné zastřihování.
 10. Pokud rostlina neroste nebo roste velmi pomalu, může se jednat o nedostatek živin. Nezapomeňte, že živiny ve vodě a substrátu je třeba pravidelně doplňovat. Hladina živin se bude přirozeně snižovat, jak je rostlina bude vstřebávat.
 11. Pokud je rostlina pěstována ponořená do vody, vytvoří Pogostemon helferi malé květy, které produkují semena. To je další způsob množení. Nové rostliny lze vypěstovat ze semen a tyto rostliny lze pěstovat buď jako rostliny ponořené, nebo jako rostliny emerzní.

Základní informace

 • Český název: Pogostemon helferi, Pačule Helferova
 • Latinský název: Pogostemon helferi
 • Původ: Thajsko
 • Čeleď: Lamiaceae (Hluchavkovité)
 • Výška: 5-10 cm
 • Vhodná teplota: 20-30°C
 • Osvětlení: 0,5 W/l
 • Doporučené PH: 5-7
 • Doporučená tvrdost vody: 2-10°dGH

Charakteristika

Rostlinu pogostemon helferi je možné chovat s rybami. Mnoho druhů ryb, zejména býložravých, však může rostlinu okusovat. U zavedené rostliny to ale obvykle nepředstavuje problém. I když je okusována, obvykle se rychle vzpamatuje. Rostlina je velice citlivá na změny. Je nutná častá výměna vody. Ideální může být například 10% výměna vody každý týden nebo 20% výměna vody každý druhý týden. Na rostlinu by mělo svítit 8-10 hodin denně.

Rozmnožování

Pogostemon helferi se rozmnožuje malými bočními výhonky, z nichž každý vytváří vlastní kořeny. Pokud se boční výhonky ponechají na pokoji, usadí se v okolí. Pokud si přejete rostlinu přesadit na jiné místo, můžete ji také od mateřské rostliny odříznout.

Často kladené dotazy

❓Potřebuje Pogostemon Helferi CO2?

Obohacení CO2 vždy stimuluje růst, ale pro úspěšné pěstování Pogostemon helferi není skutečně nutné; rostlina bez něj prostě roste o něco pomaleji.

❓Může pogostemon Helferi růst na skalách?

Ano. Tato malá rostlina tvoří krásný koberec v popředí akvária, protože dodává krásnou zelenou barvu. Její pěstování je snadné, je odolná vůči začátečníkům a lze ji dokonce přichytit na naplavené dřevo nebo skálu, aby získala další texturu.

❓Co mám dělat, aby pogostemon rostl rychleji?

Nejdříve se ujistěte, že na rostlinu svítí dostatek světla (pouze denní nestačí, a to zejména v zimě). Pokud máte světla dostatek, pak se zaměřte na kvalitu vody v akváriu.

4.9/5 - (67 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu